Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Bulterier – bulek – (bull terrier) wychowanie, charakter, zdrowie

Facebook
Twitter
Bulterier pies

pixabay.com/images/id-5022740/

Bulterier to średniej wielkości silny pies o bardzo pozytywnym usposobieniu. Mimo to jest bardzo temperamenty i powinien być wychowywany przez doświadczonego opiekuna.

Spis treści - kliknij strzałkę

Bulterier – podstawowe informacje

🌅 Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

🐶 Numer wzorca FCI

11

➡ Waga

23– 35 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Odważny, zabawowy, temperamentny

Bulterier – pochodzenie i historia rasy

Bulterier to pies o jajowatej głowie, którego trudno pomylić z inną rasą. Już w latach 50. XIX wieku James Hinks określił w swojej hodowli typ rasy bulteriera, podkreślając jego kształt głowy. Jego celem było stworzenie białych, zwinnych i walecznych psów do walk. Mimo to historia tej rasy psów sięga odleglejszych czasów XVII wieku. Prawdopodobnie bulteriery pochodzą od staroangielskich terierów białych i manchester terierów. Psy rasy bulterier pojawiły się pierwszy raz na wystawie w Birmingham w 1862 roku, była to suczka o imieniu Puss, a klub rasy bulteriera został założony w 1887 roku. Co ciekawe standard rasy nie określa ani wielkości, ani wagi bulteriera, podając tylko, że pies ma być harmonijny. 

Bulterier miniaturowy

Jeszcze w XIX wieku znany był również bulterier miniaturowy, jednak rasa ta popadła w XX wieku w zapomnienie, by finalnie zostać wykreśloną przez Kennel Club w 1918 roku z listy psów rasowych. Za wskrzeszenie rasy bulterierów miniaturowych odpowiedzialny był pułkownik Rychard Glynna, który założył klub bulteriera miniaturowego w 1938 roku.

Oficjalne uznanie bulteriera przez FCI

Bulterier został wpisany na listę ras uznanych przez FCI dopiero 26 czerwca 1993 roku.

Bulterier w Polsce

Pierwsze bulteriery pojawiły się w Polsce w okresie międzywojennym we Lwowie. Obecnie rasa tych psów ma rosnące grono wiernych pasjonatów.

Jak wygląd bulterier

Głowa bulteriera jest mocna, masywna, długa i jajowata z łagodnym opadającym łukiem ku nosowi (face down). Wargi psa przylegają do mocnych zębów. Głowa jest praktycznie płaska między uszami, a same uszy małe, cienkie i usytuowane blisko siebie. Nos czarny o prawidłowo rozwartych nozdrzach. Oczy bulteriera są wąskie, skośne, mają kształt trójkąta i kolor czarny lub intensywnie ciemnobrązowe. Mocna, ale nie toporna głowa osadzona jest na równie mocnej i umięśnionej szyi, która zwęża się ku głowie. Grzbiet bulteriera jest krótki, mocny i prosty, ale unosi się w kierunku lędźwi. Zad wieńczy krótki, nisko osadzony, zwężający się ku końcowi i gruby u nasady. Kończyny silne i dobrze umięśnione o zwartych i okrągłych łapach. W ruchu pies wygląda swobodnie, wykrok jest dynamiczny i regularny.

Bulterier – charakterystyka rasy

Wysokość bulteriera w kłębie

Samce i suczki: 35-50 cm

Waga bulteriera

Samce i suczki: 23-35 kg

Szata bulteriera

Bulterier ma sierść twardą w dotyku, krótką, równa na całym ciele, przylegającą i lśniącą. Zimą może pojawić się miękki podszerstek.

Bulterier występuje w maści czysto białej, pręgowanej, rudej, płowej i trójbarwnej. Niedopuszczalne są błękitne bulteriery i bulteriery czekoladowe oraz osobniki mające cętki na białym tle.

Jak długo żyje bulterier?

Bulterier żyje od 12 do 14 lat.

Kategoria wielkości bulteriera

Bulterier jest psem średniej wielkości.

Wygląd bulteriera

Photo by William Nettmann on Unsplash

Bulterier – usposobienie i charakter

Bulterier to pies inteligentny, pewny siebie i uparty, czemu sprzyja duża siła bulteriera. Psy tej rasy mają tendencje do dominacji, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie psa już od szczenięcia. Mimo, że historia psa tej rasy przesycona jest walkami, to współczesne bulteriery są wesołymi, czułymi psami, przywiązującymi się do opiekuna. Duża w tym zasługa pracy hodowlanej, nastawionej na eliminowanie niepożądanych cech tej rasy. Szczeniaki bulteriera są bardzo aktywne. Dorosłe bulteriery są umiarkowanie aktywnymi psami, które lubią intensywne, ale krótkie dawki ruchu i zabawy. Nie służy im długi i jednostajny ruch np. bieg przy rowerze. Bulterier zaakceptuje inne zwierzęta w domu. Z samcami psów może jednak się nie dogadać, ponieważ jest to pies terytorialny, który dodatkowo uwielbia być w centrum uwagi. Bulteriery, ze względu na duże przywiązanie mogą cierpieć na lęk separacyjny i skłonności do niszczenia przedmiotów w domu.

Usposobienie bulteriera powoduje, że wobec dzieci pies tej rasy może zachowywać się mało uważnie, dlatego zabawy powinny odbywać się pod opieką osób dorosłych. Nie oznacza to jednak, że zabawy z bulterierem są niebezpieczne, po prostu pies ten ma dużo energii, której nie jest w stanie w pełni kontrolować i podczas zabawy może np. przewrócić dziecko.

Bulterier to pies, który może żyć w mieszkaniu, jednak wtedy przydadzą się intensywne zabawy na spacerze.

Czy bulterier to rasa agresywna?

Zastanawiasz się czy bulterier jest groźny? Bulterier to pies spokojny i opanowany, lubiący dzieci oraz oddany swojej rodzinie. Bulteriery są psami radosnymi, pełnymi pokładów energii, do których niesłusznie przyklejono łatkę agresywnych bulterierów. W kontaktach z obcymi psami i innymi zwierzętami może w nim odezwać się jednak instynkt przodków, chociaż zachowania agresywne nie są dominujące. W dużej mierze jest to zależne od środowiska w jakim wychowano psa. Agresja u bulteriera to oznaka nieprawidłowego wychowania przez opiekuna.

Zdrowie bulterierów

Photo by Magdalena Smolnicka on Unsplash

Bulterier – zdrowie

Bulteriery są bardzo odporne na ból, przez co często możemy nie widzieć, że psu dzieje się coś złego. Do najczęściej występujących problemów zdrowotnych bulterierów zalicza się egzemę międzypalcową, atopowe zapalenie skóry, głuchotę oraz chroniczny niedobór cynku, na które narażone są przede wszystkim białe bulteriery.

Ze względu na niewielką ilość podszerstka psy tej rasy powinny być zimną wyprowadzane w ubrankach, by się nie przeziębiały.     

Typowe choroby bulterierów

  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Zwichnięcie rzepki
  • Problemy z sercem
  • Zaburzenia nerek
  • OCD – zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
  • Padaczka
  • Głuchota
  • Choroby skórne

Bulterier – żywienie

Nieodpowiednio żywiony bulterier będzie miał skłonność do tycia. Bulteriera wystarczy karmić raz dziennie, chociaż dwa posiłki będą również prawidłowym postępowaniem. Sucha karma dla bulteriera, karma mokra i dieta BARF to sposoby karmienia, które bulterier zaakceptuje. Ponieważ psy tej rasy są bardzo energiczne również karma dla bulterierów powinna być wysokoenergetyczna. Ze względu na skłonność do alergii skórnych i problemów ze stawami warto profilaktycznie podawać psom tej rasy kwasy Omega-3.

Bulterier – pielęgnacji

Pielęgnacja bulterierów nie powinna przysporzyć problemów. Wystarczy wyczesywać bulteriera raz w tygodniu. Kąpiele bulteriera zalecane są wtedy, gdy pies będzie po prostu brudny. W tym celu należy wykorzystywać szampony dla psów z alergiami. Regularnie należy kontrolować stan uszu, zębów i długość pazurów.

Bulterier – szkolenie

Pies z takim temperamentem, jak bulterier powinien być socjalizowany i szkolony od szczeniaka. Jak wychować bulteriera? Najlepiej za pomocą pozytywnych wzmocnień, które będą motywowały psa do współpracy. Bulterier lubi zabawy, które warto wykorzystać w szkoleniu. Przyda się również duża dawka cierpliwości, gdyż psy tej rasy są uparte i zdecydowane. Krzyki i kary fizyczne są zabronione. Psy tej rasy mają skłonność do dominacji, dlatego opiekun powinien być konsekwentny w wychowaniu bulteriera. Cierpliwy opiekun zyska bulteriera o zrównoważonym charakterze i umiejącego się zdyscyplinować, który ma wyjątkowe dobre nastawienie do ludzi.

Zalety i wady rasy bulterier

Zalety bulteriera

  • Bulterier silnie przywiązuje się do opiekuna i rodziny
  • Bulek jest łatwy w pielęgnacji
  • Bulterier jest przyjacielski wobec dzieci

Wady bulteriera

  • Bulterier to rasa szczekliwa, może sprawiać problemy w mieszkaniu w bloku
  • Psy tej rasy mogą cierpień na lęk separacyjny i skłonności do niszczenia przedmiotów
  • Bulteriery są dosyć chorowite
  • Ma skłonność do tycia

Ciekawostki o bulterierach

  • Białe bulteriery są narażone na głuchotę bardziej niż np. czarne bulteriery z uwagi na brak melanocytów w skórze – komórki te odpowiedzialne za pigment sierści oraz rozwój komórek słuchowych.
  • Bulteriery nazywane są bulkami
  • Jedną na najczęściej wyszukiwanych informacji na temat bulterierów jest pytanie: jak silne szczęki ma bulterier. Jeżeli znasz odpowiedź na to pytanie, zostaw ją w komentarzu.

Bulterier hodowla

Bulterier nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki bulteriera powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca bulteriera musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy. Hodowca jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby bulterier mógł rozwijać się prawidłowo. Szczenięta będą droższe wraz z tytułami rodziców, które zdobywają na wystawach czy imprezach kynologicznych, podnosząc tym samym renomę samej hodowli.

Bulterier cena

Bulterier kosztuje średnio od 2500 do 4000 zł. Bulterier miniaturowy kosztuje nawet do 8000 zł.

Imię dla bulteriera

Ciekawe imię dla samca rasy bulterier: Boss, Nuts, Whisky

Ciekawe imię dla suki rasy bulterier: Biała, Vespa, Monti

Dla kogo bulterier będzie idealny?

Bulterier to pies silny, odważny i pełen ognia, dlatego u swego boku musi mieć osobę silną fizycznie, zrównoważoną, cierpliwą i pracującą wyłącznie pozytywnymi metodami. Najlepiej, by opiekun miał doświadczenie w prowadzeniu psów. Ze względu na możliwe schorzenia kręgosłupa bulterier powinien mieszkać na parterze.

Klasyfikacja FCI rasy bullterrier

Grupa III: teriery

Sekcja 3: teriery typu bull

Nr wzorca: 11

Pytania czytelników

Czy bulterier jest niebezpieczny?

Właściwie wychowany i socjalizowany bulterier nie jest psem niebezpiecznym. Wszelkie osobniki wykazujące się agresją, według wzorca rasy muszą być odsuwne od dalszej hodowli.

Ile kosztuje bulterier z hodowli?

Bulterier z hodowli kosztuje od 3 do 4 tysięcy złotych. Szczenięta po utytułowanych rodzicach mogą kosztować dwa razy tyle.

Czy bulteriery lubią dzieci?

Tak, bulteriery lubią kontakt i zabawy z dziećmi w każdym wieku. Zabawa dzieci z psem zawsze powinna odbywać się pod nadzorem dorosłego, gdyż bulterier jest psem silnym i energicznym i może przez przypadek lub nieuwagę zrobić dziecku krzywdę.

Czy bulterier to pies obronny?

Tak, bulteriera można szkolić na psa obronnego. Bulterier to jeden z psów, który stosunkowo najczęściej i najlepiej  spełnia zadanie obrońcy i stróża dobytku. Niestety predyspozycje użytkowe spotykanych w Polsce psów tej rasy nie pozwalają im pełnić żadnej z powyższych funkcji. „Są to psy pozbawione popędu obronnego i ochrony, na ogół mało pewne siebie, bardzo miękkie. Dlatego próby uczynienia z nich psów użytkowych poprzez odwołanie się do drzemiącego w nich popędu do walki są bezcelowe”1

Ile śpi bulterier?

Dorosły bulterier śpi od 12 do 14 godzin dziennie.

Jak się bawić z bulterierem?

Zabawy z bulterierem powinny trwać krótko, ale być intensywne, by pies mógł się zmęczyć. Mocne szczęki i umięśniona sylwetka psa są wskazaniem do zabawy z szarpakiem i aporterami. Monotonne aktywności nie nadają się dla bulterierów. Nie poleca się uprawiania z bulterierem canicrossu, ani jazdy bikejoringu.

Czy trzeba mieć pozwolenie na bulteriera?

Nie. Bulterier nie jest wyszczególniony na liście ras uznawanych w Polsce za agresywne i z tego powodu nie trzeba mieć zezwolenia na hodowanie czy utrzymanie psa tej rasy.

Jak długo żyje bulterier?

Zdrowy bulterier dożywa średnio 13 lat.

Co powinien jeść bulterier?

Bulterier powinien jeść karmę monobiałkową, dobrej jakości, może być to karma mokra lub sucha. Pies może być także karmiony dietą BARF, ale dieta musi być skonsultowana z psim dietetykiem lub lekarzem weterynarii, specjalizującym się w żywieniu zwierząt.

Jak często kąpać bulteriera?

Jeśli pies nie ma zaleconych kąpieli leczniczych z powodu częstych u bulterierów atopii i alergii skórnych, to wystarczy go kąpać, gdy jest wyjątkowo brudny, najlepiej nie częściej niż raz na 3 miesiące.

Redakcja

Bibliografia

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

1 M. Nowicka, A. Boczula, Psy obronne, Warszawa 1998, s.65.

zkwp.pl/wzorce/11.pdf

fci.be/en/nomenclature/BULL-TERRIER-11.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
BULTERIER - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
BULTERIER - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Bulterier to średniej wielkości silny pies o bardzo pozytywnym usposobieniu. Mimo to jest bardzo temperamenty i powinien być wychowywany przez doświadczonego opiekuna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x