Reklama

Bulterier – bulek – (bull terrier) wychowanie, charakter, zdrowie

Facebook
Twitter
Bulterier pies

pixabay.com/images/id-5022740/

Bulterier to średniej wielkości silny pies o bardzo pozytywnym usposobieniu. Mimo to jest bardzo temperamenty i powinien być wychowywany przez doświadczonego opiekuna.

Spis treści - kliknij

Bulterier pochodzenie rasy

Bulterier to pies o jajowatej głowie, którego trudno pomylić z inną rasą. Już w latach 50-tych XIX wieku James Hinks określił w swojej hodowli typ rasy bulteriera, podkreślając jego kształt głowy. Jego celem było stworzenie białych, zwinnych i walecznych psów do walk. Mimo to historia tej rasy psów sięga odleglejszych czasów XVII wieku. Prawdopodobnie bulteriery pochodzą od staroangielskich terierów białych i manchester terierów. Psy rasy bulterier pojawiły się pierwszy raz na wystawie w Birmingham w 1862 roku, była to suczka o imieniu Puss, a klub rasy bulteriera został założony w 1887 roku. Co ciekawe standard rasy nie określa ani wielkości, ani wagi bulteriera, podając tylko, że pies ma być harmonijny. Rasę bulterier uznano ostatecznie w 1920 roku.

Jeszcze w XIX wieku znany był również bulterier miniaturowy, jednak rasa ta popadła w XX wieku w zapomnienie, by finalnie zostać wykreśloną przez Kennel Club w 1918 roku z listy psów rasowych. Za wskrzeszenie rasy bulterierów miniaturowych odpowiedzialny był pułkownik Rychard Glynna, który założył klub bulteriera miniaturowego w 1938 roku.

Charakterystyka psa rasy bulterier

Wielkość bulteriera w kłębie

Samce i suczki: 35-50 cm

Waga bulteriera

Samce i suczki: 23-35 kg

Szata:

Sierść: bulterier ma krótką, przylegającą sierść o jednakowej długości na całym ciele. Sierść bulteriera powinna być lśniąca i twarda w dotyku.

Maść: według wzorca biały bulterier powinien być czysto biały; dla bulteriera tricolor, dominujące umaszczenie powinno być białe. Czarne bulteriery pręgowane, płowe i rude są również dopuszczalne. Niedopuszczalne są błękitne bulteriery i bulteriery czekoladowe.

Ile żyją bulteriery?

Bulteriery żyją średnio od 12 do 14 lat.

Kategoria wielkości bulteriera: psy średniej wielkości

Jak wygląda bulterier?

Uwagę w wyglądzie bulteriera przykuwa okrągła głowa o wręcz jajowatym kształcie z rzymskim nosem. Uszy bulteriera są małe, osadzone wysoko i blisko siebie, pionowe. Bulterier ma też małe i skośne oczy, które są zawsze czarne alb ciemnobrązowe. Ciało jest umięśnione, łapy krótkie. Ogon jest krótki, zwężający się i noszony poziomo.

Wygląd bulteriera

Photo by William Nettmann on Unsplash

Charakter bulteriera

Bulterier to pies inteligentny, pewny siebie i uparty, czemu sprzyja duża siła bulteriera. Psy tej rasy mają tendencje do dominacji, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie psa już od szczenięcia. Mimo, że historia psa tej rasy przesycona jest walkami, to współczesne bulteriery są wesołymi, czułymi psami, przywiązującymi się do opiekuna. Duża w tym zasługa pracy hodowlanej, nastawionej na eliminowanie niepożądanych cech tej rasy. Szczeniaki bulteriera są bardzo aktywne. Dorosłe bulteriery są umiarkowanie aktywnymi psami, które lubią intensywne, ale krótkie dawki ruchu i zabawy. Nie służy im długi i jednostajny ruch np. bieg przy rowerze. Bulterier zaakceptuje inne zwierzęta w domu. Z samcami psów może jednak się nie dogadać, ponieważ jest to pies terytorialny, który dodatkowo uwielbia być w centrum uwagi. Bulteriery, ze względu na duże przywiązanie mogą cierpieć na lęk separacyjny i skłonności do niszczenia przedmiotów w domu.

Usposobienie bulteriera powoduje, że wobec dzieci pies tej rasy może zachowywać się mało uważnie, dlatego zabawy powinny odbywać się pod opieką osób dorosłych. Nie oznacza to jednak, że zabawy z bulterierem są niebezpieczne, po prostu pies ten ma dużo energii, której nie jest w stanie w pełni kontrolować i podczas zabawy może np. przewrócić dziecko.

Bulterier to pies, który może żyć w mieszkaniu, jednak wtedy przydadzą się intensywne zabawy na spacerze.

Czy bulterier to rasa agresywna?

Zastanawiasz się czy bulterier jest groźny? Bulterier to pies spokojny i opanowany, lubiący dzieci oraz oddany swojej rodzinie. Bulteriery są psami radosnymi, pełnymi pokładów energii, do których niesłusznie przyklejono łatkę agresywnych bulterierów. W kontaktach z obcymi psami i innymi zwierzętami może w nim odezwać się jednak instynkt przodków, chociaż zachowania agresywne nie są dominujące. W dużej mierze jest to zależne od środowiska w jakim wychowano psa. Agresja u bulteriera to oznaka nieprawidłowego wychowania przez opiekuna.

Zdrowie bulterierów

Photo by Magdalena Smolnicka on Unsplash

Zdrowie bulterierów

Bulteriery są bardzo odporne na ból przez co często możemy nie widzieć, że psu dzieje się coś złego. Do najczęściej występujących problemów zdrowotnych bulterierów zalicza się egzemę międzypalcową, atopowe zapalenie skóry, głuchotę oraz chroniczny niedobór cynku, na które narażone są przede wszystkim białe bulteriery. Inne choroby, na jakie podatny jest bulterier to:

 • Dysplazja stawów biodrowych
 • Zwichnięcie rzepki
 • Problemy z sercem
 • Zaburzenia nerek
 • OCD – zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
 • Padaczka

 

Ze względu na niewielką ilość podszerstka psy tej rasy powinny być zimną wyprowadzane w ubrankach.

Żywienie bulteriera

Nieodpowiednio żywiony bulterier będzie miał skłonność do tycia. Bulteriera wystarczy karmić raz dziennie, chociaż dwa posiłki będą również prawidłowym postępowaniem. Sucha karma dla bulteriera, karma mokra i dieta BARF to sposoby karmienia, które bulterier zaakceptuje. Ponieważ psy tej rasy są bardzo energiczne również karma dla bulterierów powinna być wysokoenergetyczna. Ze względu na skłonność do alergii skórnych i problemów ze stawami warto profilaktycznie podawać psom tej rasy kwasy Omega-3.

Pielęgnacja bulteriera

Pielęgnacja bulterierów nie powinna przysporzyć problemów. Wystarczy wyczesywać bulteriera raz w tygodniu. Kąpiele bulteriera zalecane są wtedy, gdy pies będzie po prostu brudny. W tym celu należy wykorzystywać szampony dla psów z alergiami. Regularnie należy kontrolować stan uszu, zębów i długość pazurów.

Szkolenie bulterierów

Pies z takim temperamentem, jak bulterier powinien być socjalizowany i szkolony od szczeniaka. Jak wychować bulteriera? Najlepiej za pomocą pozytywnych wzmocnień, które będą motywowały psa do współpracy. Przyda się również duża dawka cierpliwości. Krzyki i kary fizyczne są zabronione. Psy tej rasy mają skłonność do dominacji, dlatego opiekun powinien być konsekwentny w wychowaniu bulteriera.

Zalety i wady rasy bulterier

Zalety bulteriera

 • Bulterier silnie przywiązuje się do opiekuna i rodziny
 • Bulek jest łatwy w pielęgnacji
 • Bulterier jest przyjacielski wobec dzieci

 

Wady bulteriera

 • Bulterier to rasa szczekliwa, może sprawiać problemy w mieszkaniu w bloku
 • Psy tej rasy mogą cierpień na lęk separacyjny i skłonności do niszczenia przedmiotów
 • Bulteriery są dosyć chorowite
 • Ma skłonność do tycia

Ciekawostki o bulterierach

 • Białe bulteriery są narażone na głuchotę bardziej niż np. czarne bulteriery z uwagi na brak melanocytów w skórze – komórki te odpowiedzialne za pigment sierści oraz rozwój komórek słuchowych.
 • Bulteriery nazywane są bulkami
 • Jedną na najczęściej wyszukiwanych informacji na temat bulterierów jest pytanie: jak silne szczęki ma bulterier. Jeżeli znasz odpowiedź na to pytanie, zostaw ją w komentarzu.

Cena bulteriera z hodowli

Bulterier kosztuje średnio od 2500 do 4000 zł. Bulterier miniaturowy kosztuje nawet do 8000 zł.

Klasyfikacja FCI rasy bullterrier

Grupa III: teriery

Sekcja 3: teriery typu bull

Nr wzorca: 11

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Bulterier - cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Bulterier - cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Bulterier to średniej wielkości silny pies o bardzo pozytywnym usposobieniu. Mimo to jest bardzo temperamenty i powinien być wychowywany przez doświadczonego opiekuna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1171

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x