Reklama

Charcik włoski – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Charcik włoski – cena, hodowla, opis rasy

Charciki włoskie ulubieńcy starożytnych cywilizacji, znane w Egipcie, Grecji i Rzymie od tysięcy lat. Ukochane psy towarzyszące nie tylko faraonom, ale i renesansowej arystokracji.

Spis treści - kliknij

Charcik włoski – historia rasy

Mały charcik włoski to jedna z najstarszych ras psów znana już w starożytności. Szczątki tych psów odnalezione zostały w grobowcach egipskich królów i uwieczniane były na greckiej ceramice, co z pewnością świadczy o ich wyjątkowości. Charciki włoskie trafiły także na dwory królewskie, gdzie zafascynowały swoim charakterem arystokrację tak bardzo, że doprowadzono do ich drastycznej miniaturyzacji. W efekcie na przełomie wieku XIX i XX charcik włoski niemal wyginął. Ocalenia rasy podjęli się niemieccy hodowcy, dzięki czemu rasa jest znana do dziś.

Charcik włoski w Polsce

Charcik włoski, choć zasługuje na większe uznanie, nie jest bardzo popularną rasą psów towarzyszących w Polsce. Ilość polskich hodowli charta jest ograniczona, podobnie jak ilość szczeniąt charcika włoskiego w miocie. Szczenięta charta zazwyczaj rezerwowane są, zanim jeszcze przyjdą na świat.

Jak wygląda charcik włoski?

Mały charcik włoski ma kwadratową sylwetkę, ale nie brak jej elegancji. Kufa jest szpiczasta, osadzona na płaskiej czaszce. Oczy charta są duże i wyraźne. Uszy charcik włoski nosi płasko na szyi. Klatka piersiowa jest wąska, nogi smukłe i umięśnione, zad spadzisty, a ogon cienki na całej długości. Kręgosłup psa jest wyraźnie wysklepiony w odcinku lędźwiowo-grzbietowym.

Charcik włoski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy charcika włoskiego

Pies/suka: 32-28 cm

Charcik włoski – waga

Pies/suka: 3-5 kg

Szata charcika włoskiego

Charcik włoski ma sierść bardzo krótką, gładka i delikatna. 

Charcik włoski może występować w kilku odmianach barwnych. Maść charcika włoskiego może być czarna, niebieska, szara i płowa-izabelowata.

Kategoria wielkości charcika włoskiego

Charcik włoski to pies mały.

Ile żyje charcik włoski?

Charcik włoski żyje od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Charcik włoski – charakter

Charcik włoski bardzo lubi spędzać czas z opiekunem i okazuje mu duże przywiązanie. Piesek ten nie ma w sobie za grosz niezależności, to na opiekunie spoczywa ciężar przewodzenia stadu. Charcik włoski będzie dobrze znosił tymczasową rozłąkę z rodziną, jeśli będzie na nią przygotowany. Mimo iż charcik jest malutki, nie oznacza to, że brak mu wigoru jego większych przedstawicieli. Tak jak i one jest psem myśliwskim i z zamiłowaniem będzie biegał za małą zwierzyną (zające, króliki, wiewiórki). Opiekun, który zadba o potrzeby fizyczne, będzie się cieszył spokojnym kompanem w domu, który z chęcią zlegnie mu na kolanach. Inteligencja charcika włoskiego przejawia się w umiejętności wyczuwania stanów emocjonalnych bliskich i z łatwością się do nich dostosowuje. Charcik raczej nie przepada za obcymi, ale nie będzie ich obszczekiwał i nie stanie im na powitanie w pierwszym szeregu. Charcik włoski potrzebuje stałych, przewidywalnych rytuałów codziennych, dzięki nim czuje się bezpiecznie. Maluch może się skusić na samodzielne wojaże za tropem, wszystko zależy od poziomu zainteresowania tropem. Charcik włoski uwielbia towarzystwo innych chartów.

Charcik włoski – charakter

Charcik włoski – zdrowie

Charcik włoski mimo drobnej postury jest psem wytrzymałym i raczej zdrowym. Wystarczy zadbać, by latem mógł się schronić w cieniu, a zimą był ubierany, aby nie marzł podczas spacerów. Charcik włoski nie przepada też za spacerami w deszczu. Wśród chorób, na które może zapadać charcik włoski, są choroby zębów: zapadanie dziąseł i odsłonięcie szyjek zębowych, a także padaczka, zwichnięcie rzepki czy choroby siatkówki oka. W niektórych liniach hodowlanych charciki włoskie mogą być bardziej podatne na złamania kości (zbyt mała gęstość kości), dlatego im odradza się agility. Podczas spotkań z innymi psami, zachowajmy ostrożność. Charcik włoski chętnie poznaje pobratyńców i jest do nich przyjacielsko nastawiony, jeśli się go do tego nie przymusza i uważa na różnice gabarytów. Zabawa z większym psem może skończyć się kontuzją malucha. Podobnie ma się sytuacja z malutkimi dziećmi, nie jest to dobry kompan zabaw i nigdy nie powinien zostawać z nimi sam, gdyż ich nieporadność także może skończyć się dla niego nieszczęściem.

Charcik włoski – żywienie

Charcika włoskiego można karmić dobrej jakości karmą suchą, niestety są dość wybredne i trzeba uwzględnić ich preferencje smakowe. Jako że jest to mały piesek, powinien otrzymywać karmę o dostosowaną do rozmiaru pyszczka, krokiety powinny być małe. Porcja dzienna pokarmu dla charcika włoskiego powinna uwzględniać aktywność fizyczną, wagę, stan zdrowia oraz wiek psa. Przysmaki nie sprawdza się podczas nauki, charcik włoski zdecydowanie nie jest łakomczuchem.

Charcik włoski - pielęgnacja

Charcik włoski ze względu na bardzo krótką sierść nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Sierść psa wystarczy przecierać irchowa szmatką, a gdy się zabrudzi, wystarczy zwilżona szmatka zamiast kąpieli. Charcik włoski linieje umiarkowanie, a ze względu na rozmiar sam proces wymiany sierści nie jest to bardzo uciążliwy. Koniecznością jest codzienne czyszczenie zębów, regularna kontrola wzrostu pazurów oraz monitorowanie stanu oczu i czystości uszów.

Charcik włoski - szkolenie

Zasady są bardzo ważne w domu charcika włoskiego, jeśli pozwolimy psu na wszystko „bo jest mały” to w niedługim czasie charcik opanuje dom i zacznie go dewastować z nudy i ze stresu. Charcik włoski jest bardzo wrażliwy, absolutnie nie można stosować w  wychowaniu agresywnych metod. Ten mały piesek wymaga łagodnego podejścia, ale też konsekwentnego egzekwowania wdrożonych zasad przez wszystkich członków rodziny. Praca z charcikiem powinna być podzielona na krótkie serie, gdyż pieskom tym dość trudno się koncentrować na dłużej. Socjalizacja z psami, ludźmi, nowymi sytuacjami czy dźwiękami jest bardzo ważna dla charcika włoskiego, im szybciej zapozna się z gwarem miejskim, tym lepiej odnajdzie się w jego przestrzeni. Porządne wybieganie się na bezpiecznym terenie i aktywność poza ogrodem sprawią, że charcik włoski zachowa zdrowie i komfort psychiczny. Uważajmy jednak, bo jest szybki jak błyskawica i może zniknąć nam z oczu w jednej sekundzie.

Zalety i wady rasy charcik włoski

Zalety charcika włoskiego

 • charcik włoski jest psem łagodnym, wesołym i oddany rodzinie
 • piesek dobrze odnajdzie się w domu z kotami pomimo myśliwskiej natury
 • charcik włoski praktycznie nie szczeka, w domu jest bardzo cichy
 • rasa ta nadaje się na pierwszego psa, jest dobrym wyborem dla nowicjuszy
 • charcik włoski potrzebuje umiarkowanej ilości ruchu
 • rasa ta jest bardzo łatwa w pielęgnacji
 • charcik włoski może uprawiać coursing, czyli pogoń za sztucznym zającem lub agility

 

Wady charcika włoskiego

 • charcik włoski może uciekać w pogoni za małą zwierzyna, jest szybki i zwinny, raczej sprinter niż długodystansowiec
 • piesek jest nieśmiały wobec obcych
 • charcik włoski nie nadaje się do domu z malutkimi dziećmi
 • rasa ta jest wrażliwa na zimno i wilgoć

Ciekawostki o rasie charcik włoski

 • Za kraj pochodzenia charcika włoskiego podaje się Włochy, jednak nie jest to w 100% pewne. Przydomek „włoski” przypisany został mu dzięki włoskim malarzom, którzy chętnie uwieczniali psa na swoich malowidłach, a nie rzeczywistemu pochodzeniu.
 • Według wielu opiekunów charcik włoski częściej łamie ogon niż nogi.
 • Charcik włoski poluje za pomocą bystrego wzroku, a nie węchu. Miłośnikiem charcika włoskiego był król pruski Fryderyk II zwany Wielkim. Jego psy zostały pochowane w parku zamkowym Sans-Souci w Poczdamie, gdzie można oglądać ich groby.
 • Charcik włoski często mylony jest z chartem angielskim whippet.
Charcik włoski hodowla

Charcik włoski hodowla

Kupując charcika włoskiego z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Charcik włoski nie jest miniaturą charta, jest odrębną rasą i ogłoszenia o miniaturkach charta włoskiego zdecydowanie trzeba unikać. Niepokojące będą też charciki włoskie, u których biała sierść przeważa, znaczenia bieli są dopuszczalne tylko na łapach i piersi.

Ile kosztuje charcik włoski?

Cena charcika włoskiego nie jest wygórowana. Koszt zakupu psa to 3500 zł, a za najlepsze osobniki trzeba zapłacić do 5000 zł.

Imię dla psa rasy charcik włoski

Ciekawe imię dla psa charcika włoskiego: Mały, Hudini, Picolo

Ciekawe imię dla suczki charcika włoskiego: Eli, Joko, Lajla

Dla kogo charcik włoski będzie idealny?

Charcik włoski będzie idealny dla osób, które lubią spędzać czas z umiarkowanie aktywnym psem. Nadają się dla osób, u których w domu zamieszkuje inny mniej temperamentnymi zwierzak. Będzie on dla charcika kompanem podczas twojej nieobecności w domu, ale także źródłem ciepła, do którego chętnie się przytuli.

Klasyfikacja FCI rasy charcik włoski

Grupa X: Charty

Sekcja 3: charty krótkowłose

Numer wzorca: 200

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Charcik włoski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Charcik włoski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Charciki włoskie ulubieńcy starożytnych cywilizacji, znane w Egipcie, Grecji i Rzymie od tysięcy lat. Ukochane psy towarzyszące nie tylko faraonom, ale i renesansowej arystokracji.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1114

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x