Reklama
Reklama

Chomiki - gatunki, hodowla, żywienie

Chomik to jeden z najlepszych wyborów na pierwsze zwierzątko w domu. Chomik dla dziecka to doskonała nauka odpowiedzialności. Chomiki to gryzonie, które nie będą sprawiać zbyt wielu problemów wychowawczych.

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Chomik dla dziecka

Chomiki to małe, puchate i słodkie gryzonie, które aktywne są głównie wieczorem. Chomiki są samodzielnymi zwierzątkami, które nie wymagają zbyt wiele opieki. Jeżeli podjąłeś decyzję o zakupie chomika, to musi pamiętać, że jego wyciąganie z klatki przez dziecko powinno zawsze odbywać się pod twoim nadzorem. Co ważne chomik to gryzoń, który daje się łatwo oswoić i dzięki temu stać się bliższym przyjacielem dla dziecka.

Długość życia chomika

Mimo, że chomik domowy jest bardzo popularnym zwierzęciem, to niestety jego życie nie trwa długo. Duże chomiki żyją do 4 lat, a małe chomiki żyją do 3 lat. Tak więc chomikowe życie nie trwa zbyt długo, dlatego w tym czasie powinniśmy zapewnić temu sympatycznemu gryzoniowi najlepsze możliwe warunki do życia.

Opieka nad chomikiem

Jeżeli zastanawiasz się przed zakupem, jak dbać o chomika, to mamy dla Ciebie kilka poradników o różnych rasach chomików domowych, by decyzja o zakupie chomika mogła być dobrze przemyślana.

Z naszych poradników dowiesz się: jak karmić chomika, jaką klatkę dla chomika kupić oraz czym karmić chomika, by żył długo i w zdrowiu. Pisząc wprost przygotowaliśmy wszystko o chomikach, co warto wiedzieć.

Jaką rasę chomika wybrać?

Odmian chomików na świecie są całe setki. Najpopularniejsze rasy chomików domowych w Polsce to chomik syryjski, chomik dżungarski oraz chomik roborowskiego. Więcej informacji o tych rasach chomików dowiesz się z naszych poradników.

Czy chomik to duży wydatek?

Chomik nie kosztuje dużo, ceny nie powinny być wyższe niż 50 zł, a najczęściej chomik w sklepie zoologicznym kosztuje 20-30 zł. Zdecydowanie więcej będzie kosztowała wyprawka dla chomika – 150-300 zł.

Jeżeli te informacje o chomikach skłoniły Cię do poznania jednej z ich ras, to przeczytaj nasze porady dla przyszłych właścicieli chomiczków.

Czy chomik może zostać sam w domu?

Tak, chomik może zostać sam w domu, pod warunkiem, że zapewnisz mu odpowiednie warunki do życia. Chomiki są zwierzętami towarzyskimi i lubią mieć towarzystwo innych osobników swojego gatunku, dlatego zaleca się trzymanie ich w grupie. Jeśli jednak nie jest to możliwe i musisz zostawić chomika samego w domu, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach:

  • Chomik potrzebuje odpowiednio dużej klatki, aby mógł się w niej swobodnie poruszać i zajmować różnymi aktywnościami. Klatka dla chomika powinna mieć co najmniej 80 cm długości, 60 cm szerokości i 50 cm wysokości.

  • W klatce powinnaś zapewnić chomikowi dostęp do świeżej wody i pokarmu. Możesz też pomyśleć o umieszczeniu w klatce kilku różnych przedmiotów, takich jak kłody do gryzienia, karuzela do biegania czy domek do spania, aby zapewnić chomikowi rozrywkę i zajęcie.

  • Chomik powinien mieć dostęp do świeżego powietrza, dlatego warto zapewnić mu odpowiednią wentylację i zadbać o to, aby w pomieszczeniu, w którym trzymamy chomika, panowała odpowiednia temperatura (od 16 do 22 stopni Celsjusza).

Jeśli zapewnisz chomikowi odpowiednie warunki do życia i będziesz regularnie sprawdzać, czy ma dostęp do świeżej wody i pokarmu oraz czy jego klatka jest czysta, to nie powinno być problemu z pozostawieniem go samemu w domu na kilka godzin. Należy jednak pamiętać, że chomiki potrzebują regularnego kontaktu z człowiekiem i zabawy, dlatego warto zapewnić im odpowiednią ilość uwagi i zabawy, gdy jesteśmy z nimi razem.

Czy chomikowi może być zimno?

Tak, chomikom może być zimno, dlatego ważne jest, aby zadbać o odpowiednią temperaturę w ich otoczeniu. Optymalna temperatura dla chomików to od 16 do 22 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że chomiki są zwierzętami zimnolubnymi i potrzebują chłodniejszego otoczenia niż np. króliki czy szynszyle. Nie powinniśmy jednak zostawiać chomików w zbyt zimnym pomieszczeniu, ponieważ mogą one łatwo przeziębić się i zachorować.

Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie temperatury są bardzo niskie, warto zadbać o dodatkowe ocieplenie klatki chomika i zapewnić mu ciepłe miejsce do spania. Możesz też rozważyć zakup specjalnej grzałki do klatki, aby zapewnić chomikowi odpowiednią temperaturę. Ważne jest też, aby zapewnić chomikowi dostęp do świeżego powietrza i wentylacji, ponieważ zbyt ciepłe i duszne powietrze może być szkodliwe dla ich zdrowia.

Summary
Chomik | Zoonews.pl
Article Name
Chomik | Zoonews.pl
Description
Chomik to jeden z najlepszych wyborów na pierwsze zwierzę w domu. Poznaj rasy chomików, niezbędne akcesoria oraz porady żywieniowe.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl