Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

LHASA APSO

Lhasa apso – cena, hodowla, zdrowie

pickpik.com/dog-lhasa-apso-canine-animal-pet-fun-42178

Spis treści

Cześć! Jeśli rozważasz zakup lhasa apso, to świetnie trafiłeś. W tym artykule przyjrzymy się bliżej idealnemu przedstawicielowi tej uroczej i pełnej godności rasy, zgodnie z jej oficjalnym standardem. Przybliżymy charakter i osobowość lhasa apso, które są niezwykle ważne przy wyborze takiego czworonożnego towarzysza. Z uwagi na to, że zdrowie Twojego przyszłego pupila jest dla nas priorytetem, omówimy również typowe problemy zdrowotne, które mogą dotykać tę rasę. Dodatkowo, dostarczymy ciekawostek o bogatej i fascynującej historii tych psów, a także o jej zaletach i potencjalnych wadach. Poruszymy również temat orientacyjnych cen szczeniąt. Mamy nadzieję, że lektura będzie przyjemna i zachęcamy do dzielenia się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami w komentarzach po przeczytaniu artykułu.

Podstawowe informacje

🌅 Kraj pochodzenia

Tybet, patronat: Wielka Brytania

🐶 Numer wzorca FCI

227

➡ Waga

4 – 7 kg

❤ Długość życia

14 – 16 lat

💢 Charakter

Lhasa apso to niewątpliwie wspaniały towarzysz każdej osoby, która obdarzy go miłością, nie ma tu znaczenia wiek i styl życia, jaki prowadzi.

Jak wygląda lhasa apso?

Lhasa apso, zgodnie ze wzorcem rasy, to harmonijnie zbudowany pies. Na łukowato wygiętej szyi osadzona jest głowa z bujnym włosem. Kufa psa jest prosta, mierząca 4 cm i zakończona czarnym nosem. Średniej wielkości oczy są okrągłe, barwy ciemnej z niewidoczną białkówką. Uszy lhasa apso są wiszące i obficie owłosione, tak jak cała głowa. Grzbiet psa jest prosty, zwarty i harmonijny. Zad wieńczy owłosiony, wysoko osadzony ogon, który nie może być skręcony w kółko. Ogon lhasa nosi nad grzbietem i dość często jego końcówka jest złamana. Nogi psa są dobrze owłosione, umięśnione o dobrym kontowaniu. Kończyny zakończone są obficie owłosionymi, kocimi, okrągłymi łapkami z mocnymi opuszkami. Lhasa apso porusza się żwawo i swobodnie.

Charakterystyka rasy

Wielkość w kłębie

Pies: 20-30 cm

Suka: 18-28 cm

Waga

Pies: 5-7 kg

Suka: 4-6 kg

Szata

Sierść lhasa apso jest długa, prosta, gęsta, twarda i z nadającym objętości grubym podszerstkiem.

Umaszczenie lhasa apso może przyjmować barwę złotą, piaskową, miodową, ciemnoszarą, łupkową, dymną, łaciatą, czarną, białą i brązową.

Charakter i usposobienie

Lhasa apso to niewątpliwie wspaniały towarzysz każdej osoby, która obdarzy go miłością, nie ma tu znaczenia wiek i styl życia, jaki ta osoba prowadzi. Pies tej rasy lubi się bawić, jest pogodny, żywiołowy, ale i spokojny, dostosowujący się do natury swojego opiekuna.

Rasa ta nadaje się do życia zarówno w mieście, jak i na wsi, zupełnie nie ma problemu z przystosowaniem się do różnych warunków otoczenia. Do szczęścia lhasa potrzebuje człowieka, kontakt z nim jest niezbędny do zachowania zdrowia psychicznego psa. Poza regularnymi spacerami piesek ten nie pogardzi też bardziej zajmującą aktywnością fizyczną – aportowanie, węszenie w poszukiwaniu ukrytych przysmaków.

W kontakcie z innymi zwierzakami domowymi jest równie przyjazny co do ludzi, nie boi się ich, lecz zdarza się, że chce dyktować własne warunki, co nie wszyscy domownicy zaakceptują. Relacje te będą lepsze, gdy pies wychowuje się wspólnie i od początku z innymi zwierzętami. Dzieci nauczone czytania sygnałów wysyłanych przez psa, znajdą w nim najlepszego towarzysza zabaw i wiernego obrońcę.

Czy lhasa apso to zdrowa rasa?

Lhasa to długowieczna rasa, które przedstawiciele żyją średnio 15 lat. To rasa psów wytrzymałych i odpornych na niskie i wysokie temperatury. Przed chłodem i wilgocią doskonale chroni je grube, podwójne futro, jednak jeśli pies ma wybór, to zawsze wybierze ciepły kąt w domu u boku rodziny. Latem temperatura również mu nie dokucza, jeśli tylko lhasa apso ma zapewnione miejsce w cieniu i nieograniczony dostęp do świeżej, chłodnej wody.

Typowe choroby lhasa apso

  • Endokardioza
  • Atopia
  • Nadwrażliwość pokarmowa
  • Glukokortykoidy (reakcje polekowe w postaci wyłysień)
  • Zwężenie odźwiernika
  • Guzy gruczołów łojowych
  • Wodogłowie
  • Entropion
  • Wypadanie gruczołu trzeciej powieki
  • Zaćma
  • Zatykanie przewodów nosowo-łzowych
  • Suche zapalenie spojówki i rogówki
  • Dysplazja nerek
  • Zapadnięcie tchawicy

Jak karmić lhasa apso?

W diecie lhasa apso znajdowały się w przeszłości prawdopodobnie mięsa górskich kóz, osłów, lam i niedźwiedzi, a więc o zdecydowanie innym składzie aminokwasów niż w typowych karmach dla psów. W obecnej diecie psa warto postawić na białko z drobiu i ryb. Pies powinien być karmiony wysokiej jakości karmą monobiałkową. Dieta powinna być dopasowana do wieku, aktywności oraz ewentualnych chorób psa.

Jak pielęgnować lhasa apso?

Pielęgnacja lhasa apso nie jest trudna, ale wymaga regularności. Raz na tydzień trzeba dokładnie rozczesać włos, ale szczotkować należy go przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, by zachował właściwości ochronne i piękny wygląd. W okresie linienia, czyli na wiosnę i jesień trzeba zintensyfikować zabiegi wyczesywania, dzięki temu unikniesz zaparzeń skóry pod skołtunioną sierścią i pozbędziesz się szybciej martwego włosa.

Lhasa powinien być kąpany nawet 2 razy w miesiącu. Przed kąpielą sierść musi zostać rozczesana. Psa należy umyć dwa razy, korzystając z szamponu dla psów o długim włosie. Po kąpieli należy nałożyć odżywkę do włosów i spłukać ją po 2-3 minutach.

W ramach cotygodniowych przeglądów należy sprawdzać słabiej wentylujące się oklapnięte uszy, a także oczy, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Zęby psa należy szczotkować przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Lhasa apso - szkolenie

pixabay.com/photos/noddy-lhasa-apso-coco-pet-1127220/

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Lhasa apso nie jest psem trudnym w ułożeniu. Wychowaniem może zająć się każdy, gdyż pies szybko się uczy, jest pojętny, lecz zdarza mu się działać impulsywnie, kierując się intuicją i oczywiście chęcią obrony swojej ludzkiej rodziny. Lhasa apso należy do nielicznego grona psów ozdobnych, które nie są bezwzględnie podporządkowane opiekunowi. W wychowaniu trzeba postawić na krótkie, ale częste sesje, na których pies będzie się w stanie skupić. Szkolenie warto rozpocząć jak najwcześniej, by uniknąć utarcia się złych nawyków u szczeniaka. Pies nauczony spójnych i jasnych zasad nie będzie sprawiał żadnych problemów wychowawczych. Psie przedszkole może być pomocne w nauce posłuszeństwa, ale też w socjalizacji z innymi psami, o której nie wolno zapominać.

Historia rasy

Historia lhasa apso sięga czasów starożytnych na Dalekim Wschodzie. Psy tej rasy to zwierzęta buddyjskich mnichów, żyjących w klasztorach i świętym mieście położonym w górach Tybetu – Lhasa. Te małe psy są krzyżówką teriera tybetańskiego i spaniela tybetańskiego. Mieszkając w klasztornych murach pełniły funkcję ostrzegawczą dla psów obronnych – mastifów tybetańskich, z którymi współegzystowały.

Podobnie jak inne rasy pochodzące z Chin lhasa apso dość późno zostały odkryte przez resztę świata, ale bardzo szybko zyskały na popularności w szerszym gronie miłośników psów. W latach 20. XX wieku do Anglii i to tam powstał klub kynologiczny rasy. Początkowo psy zaliczane były do grupy terierów, jednak ostatecznie od 1955 roku sklasyfikowano je jako psy ozdobne i towarzyszące.

Lhasa apso został wpisany na listę ras uznanych przez FCI 19 listopada 1960 roku.

Pierwsze psy lhasa apso trafiły do Polski w latach 80. XX wieku.

Zalety i wady lhasa apso

Zalety

  • To pies łagodny, czuły i przyjacielski
  • Może być dobrym towarzyszem dzieci i dorosłych
  • Dobrze znosi samotność pod nieobecność opiekuna w domu
  • Jest bardzo dobrym wyborem na pierwszego psa
  • Nie ma zapędów niszczycielskich ani natury włóczęgi, jeśli zadba się o potrzeby fizyczne i psychiczne psa

Wady

  • Jest psem szczekliwym
  • Wymaga regularnej pielęgnacji
  • Ma orientalny temperament i bywa uparty

Ciekawostki o lhasa apso

  • Lhasa apso w Tybecie nazywany był także Apso Seng Kye, co oznacza psa wartowniczego, ryczącego jak lew.
  • Psy te mają naturalny instynkt ostrzegawczy. Głośnym i zaciętym szczekaniem alarmują o zbliżającym się zagrożeniu.

Hodowla lhasa apso

Kupując lhasa apso z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje lhasa apso?

Cena lhasa apso z hodowli waha się od 3000 do 4500 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Lhasa paso hodowla

pixabay.com/photos/lhasa-apso-dog-animal-canine-nose-4247743/

Jakie imię dla lhasa apso?

Imię dla psa: Lobsang, Norbu, Sonam, Karma, Tenzin

Imię dla suczki: Pema, Diki, Chomo, Lhama, Tashi

Dla kogo lhasa apso będzie idealny?

Lhasa Apso są znane z ich niezależnego charakteru, więc dobrze odnajdą się u osób, które doceniają taką cechę. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru, Lhasa Apso są czujnymi psami, które mogą pełnić rolę stróżów.

FAQ na temat lhasa apso

Ile lat żyje lhasa apso?

Lhasa apso żyją od 14 do 16 lat.

Czym różni się lhasa apso od shih tzu?

Najważniejszą różnicą jest struktura sierści. Oba pieski mają długi włos, ale w przypadku lhasa apso włos jest ciężki, twardy i prosty. Shih tzu występuje we wszystkich kolorach, u lhasa apso kolorystyka ograniczona jest do złotej, piaskowej, miodowej, ciemnoszarej, łupkowej, dymnej, łaciatej, czarnej, białej lub brązowawej. U shih tzu włos na kufie rośnie w górę i przez to układa się w kształt chryzantemy, co nie występuje u lhasa apso. Lhasa apso ma dłuższą kufę od shih tzu, u shih tzu to 2,5 cm, a u lhasa 4 cm.

Czy lhasa apso to rasa pierwotna?

Lhasa Apso, chociaż jest bardzo starą rasą, została hodowana przez mnichów w Tybecie i służyła jako strażnik w klasztorach buddyjskich. Ich rozwój był świadomie kształtowany przez ludzi w określonym środowisku, co oznacza, że nie są „pierwotne” w sensie ewolucyjnym.

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/227.pdf

fci.be/en/nomenclature/LHASA-APSO-227.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
LHASA APSO – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
LHASA APSO – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Lhasa apso to rasa uznawana w Tybecie za świętego psa, przynoszącego szczęście oraz uosabiającego zmarłych zakonników buddyjskich. Czy to pies dla Ciebie?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x