Reklama

Lhasa apso – cena, hodowla, zdrowie

Facebook
Twitter
Lhasa apso – cena, hodowla, zdrowie

Lhasa apso to rasa uznawana w stolicy Tybetu za świętego psa, przynoszącego szczęście oraz uosabiającego zmarłych zakonników buddyjskich.

Spis treści - kliknij

Lhasa apso – historia rasy

Historia lhasa apso sięga czasów starożytnych Dalekiego Wschodu. Psy tej rasy to zwierzęta buddyjskich mnichów, żyjących w klasztorach i świętym mieście położonym w górach Tybetu – Lhasa. Te małe psy są krzyżówką teriera tybetańskiego i spaniela tybetańskiego. Podobnie jak inne rasy pochodzące z Chin dość późno zostały odkryte przez resztę świata, ale bardzo szybko zyskały na popularności w szerszym gronie odbiorców. Mieszkając w klasztornych murach pełniły funkcję ostrzegawczą dla psów obronnych- mastifów tybetańskich, z którymi współegzystowały. W latach 20. XX wieku lhasa apso trafiły do Anglii i to tam powstał klub kynologiczny rasy. Początkowo psy lhasa apso zaliczane były do grupy terierów, jednak ostatecznie od 1955 roku psy sklasyfikowano jako psy ozdobne i towarzyszące.

Lhasa apso w Polsce

Lhasa apso jest mało popularną rasą i bardzo rzadko można ją spotkać w naszym kraju. Pierwsi przedstawiciele lhasa apso trafili do Polski w latach 80. XX wieku.

Jak wygląda lhasa apso?

Lhasa apso to harmonijny, krzepki i obficie owłosiony pies. Włos lhasa apso opada na oczy; czaszka zwęża się za oczami; kufa jest długa na ok. 4 cm; oczy owalnego kształtu; uszy wiszące, owłosione. Tułów lhasa apso jest harmonijny i zwarty; ogon osadzony wysoko; kończyny przednie i tylne kątowane.

Lhasa apso – charakterystyka rasy

Wielkość w kłębie psa rasy lhasa apso

Pies: 20-30 cm

Suka: 18-28 cm

Ihasa apso – waga

Pies: 5-7 kg

Suka: 4-6 kg

Szata lhasa apso

Sierść lhasa apso jest długa, prosta, gęsta, twarda z nadającym objętości grubym podszerstkiem.

Umaszczenie lhasa apso może przyjmować barwę złotą, piaskową, miodową, ciemnoszarą, łupkową, dymną, łaciatą, czarną, białą i brązową.

Kategoria wielkości: Lhasa apso to psy małe.

Ile lat żyje lhasa apso?

Lhasa apso żyją od 14 do 16 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Lhasa apso - charakter

Lhasa apso to niewątpliwie wspaniały towarzysz każdej osoby, która obdarzy go miłością, nie ma tu znaczenia wiek i styl życia, jaki prowadzi. Lubi się bawić, jest pogodny, żywiołowy, ale i spokojny, dostosowujący się do natury swojego opiekuna. Lhasa apso nie wybierze się na samowolne wojaże, jeśli będzie mieć zapewnioną niezbędną ilość spacerów poza terenem ogrodu. Rasa ta nadaje się do życia zarówno w mieście, jak i na wsi, zupełnie nie ma problemu z przystosowaniem się. Do szczęścia lhasa apso potrzebuje człowieka, kontakt z nim jest niezbędny do zachowania zdrowia psychicznego. Lhasa apso poza regularnymi spacerami piesek ten nie pogardzi też bardziej zajmującą aktywnością fizyczną ze swoim opiekunem – aportowanie, węszenie w poszukiwaniu ukrytych przysmaków. W kontakcie z innymi zwierzakami domowymi jest równie przyjazny co do ludzi, nie boi się ich, lecz zdarza się, że lhasa apso chce dyktować własne warunki, co nie wszyscy domownicy zaakceptują. Relacje te będą lepsze, gdy pies wychowuje się wspólnie i od początku z innymi zwierzętami. Dzieci nauczone czytania sygnałów wysyłanych przez psa, znajdą w nim najlepszego towarzysza zabaw i wiernego obrońcę.

Lhasa apso - zdrowie

Lhasa apso to rasa psów wytrzymałych i odpornych na niskie i wysokie temperatury. Przed chłodem i wilgocią doskonale chroni go grube, podwójne futro, jednak jeśli pies ma wybór, to zawsze wybierze ciepły kąt w domu u boku rodziny. Latem temperatura również mu nie dokucza, jeśli tylko lhasa apso ma zapewnione miejsce w cieniu i nieograniczony dostęp do świeżej, chłodnej wody. Wśród chorób, do jakich lhasa apso mogą przejawiać większą skłonność wymienić należy problemy z oczami: entropium oraz postępujący zanik siatkówki, wypadnięcie trzeciej powieki, a także wrodzone wodogłowie, dysplazje stawów i nerek, hemofilia typu B. Jako rasa o skróconej kufie może cierpieć na bezdech senny.

Lhasa apso - żywienie

Psy rasy lhasa apso zadowolą się suchą lub mokrą karmą dobrej jakości. Wartościowe składniki odżywcze w karmie będą mieć istotny wpływ na jakość okrywy włosowej, by pies zawsze prezentował się pięknie warto, by bazowały na białku drobiowym i rybnym. W żywieniu tego wrażliwego, acz odpornego psa należy konsekwentnie unikać dokarmiania między posiłkami. Lhasa apso nie pogardzi smakołykami, lecz jest to prosta droga do otyłości i długofalowych problemów zdrowotnych, z którymi będzie zmagał się pies i jego opiekun.

Lhasa apso - pielęgnacja

Obfity i długi włos wymaga codziennego szczotkowania. Pielęgnacja lhasa apso nie jest trudna, ale wymaga regularności. Raz na siedem dni trzeba dokładnie rozczesać włos i codziennie go szczotkować, by włos lhasa apso zachował właściwości ochronne i piękny wygląd. Opiekunowi poleca się stosowanie balsamu ułatwiających rozczesywanie po kąpieli, a przed zastosować odżywkę w sprayu. W okresie linienia, czyli na wiosnę i jesień trzeba zintensyfikować zabiegi wyczesywania, dzięki temu unikniemy zaparzeń skóry pod skołtunioną sierścią i pozbędziemy się szybciej martwego włosa. Do pakietu pielęgnacyjnego trzeba dołączyć przegląd słabiej wentylujących się oklapniętych uszów lhasa apso, przycinanie pazurów, jeśli pies ma z ich ścieraniem problem oraz monitorowanie stanu zębów i oczu. Kąpiele lhasa apso są wskazane raz na miesiąc. Jeśli opiekun nie ma cierpliwości do długiego włosa, można przemyśleć obcięcie włosa „na krótko”.

Lhasa apso - szkolenie

Lhasa apso - szkolenie

Lhasa apso nie jest psem trudnym w ułożeniu. Wychowaniem może zająć się każdy, gdyż pies szybko się uczy, jest pojętny, lecz zdarza mu się działać impulsywnie, kierując się intuicją i oczywiście chęcią obrony swojej ludzkiej rodziny. Lhasa apso należy do nielicznego grona psów ozdobnych, które nie są bezwzględnie podporządkowane opiekunowi. W wychowaniu lhasa apso trzeba postawić na krótkie, ale częste sesje, na których pies będzie się w stanie skupić. Szkolenie warto rozpocząć jak najwcześniej by uniknąć utarcia się złych nawyków u szczeniaka lhasa apso. Szczeniak lhasa apso nauczony spójnych i jasnych zasad nie będzie sprawiał żadnych problemów wychowawczych, jeśli będą one konsekwentnie oraz łagodnie wprowadzane i egzekwowane. Psie przedszkole może być pomocne w nauce posłuszeństwa, ala też w socjalizacji z innymi psami, o której nie wolno zapominać.

Zalety i wady rasy lhasa apso

Zalety lhasa apso

  • lhasa apso to rasa łagodnych, czułych i przyjacielskich psów
  • psy te są wspaniałym towarzyszami dzieci i dorosłych w różnym wieku
  • lhasa apso dobrze znosi samotność pod nieobecność opiekuna w domu
  • rasa to jest bardzo dobrym wyborem na pierwszego psa
  • lhasa apso nie ma zapędów niszczycielskich ani natury włóczęgi, jeśli zadba się o potrzeby fizyczne i psychiczne psa
  • pies ten może żyć na dworze, ale musi mieć regularny kontakt z człowiekiem

 

Wady lhasa apso

  • lhasa apso jest psem szczekliwym, zawsze robi to by ostrzec rodzinę przed zagrożeniem
  • rasa ta wymaga regularnej pielęgnacji
  • lhasa apso ma oriętalny temperament i bywa uparty

Ciekawostki o lhasa apso

  • Lhasa apso w Tybecie nazywany był także Apso Seng Kye co oznacza psa wartowniczego, ryczącego jak lew. Psy te mają naturalny instynkt ostrzegawczy. Głośnym i zaciętym szczekaniem alarmują o zbliżającym się zagrożeniu.

Lhasa apso cena

Cena lhasa apso z hodowli waha się od 3500 do 5000 zł. Wysokość ceny zależy od pochodzenia, płci, wieku i czy jest to pierwszy miot.

Lhasa paso hodowla

Kupując lhasa apso z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Lhasa paso hodowla

Imię dla lhasa apso

Ciekawe imię dla psa lhasa apso: Tobi, Rocky, Sznurek

Ciekawe imię dla suczki lhasa apso: Lucy, Kika, Ami

Dla kogo lhasa apso będzie idealny?

Lhasa apso to pies, który nada się dla rodzin z dziećmi, a także dla osób starszych, szukających psiego kompana.

Klasyfikacja FCI lhasa apso

Grupa IX: Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 5: psy tybetańskie

Numer wzorca: 227

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Lhasa apso – cena, hodowla, zdrowie | Zoonews.pl
Article Name
Lhasa apso – cena, hodowla, zdrowie | Zoonews.pl
Description
Lhasa apso to rasa uznawana w stolicy Tybetu za świętego psa, przynoszącego szczęście oraz uosabiającego zmarłych zakonników buddyjskich.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1062

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x