Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

BOKSER

Facebook
Twitter
Bokser – boxer – cena, zdrowie, opis rasy

pixabay.com/images/id-3355192/

Spis treści

Cześć! W dzisiejszym artykule skupimy się na jednej z najbardziej rozpoznawalnych ras psów – bokserze. Sprawdzimy, jak psy tej rasy powinny wyglądać zgodnie ze wzorcem, jaki jest ich charakter i usposobienie. Przed zakupem warto byłoby wiedzieć, czy bokser to zdrowa rasa psów, dlatego sprawdzimy, w oparciu o wiedzę profesjonalistów, jaka jest kondycja zdrowotna tej rasy. Na końcu artykułu znajdziesz całkiem sporo ciekawostek na temat historii rozwoju tej rasy, jej wady i zalety oraz średnią cenę z hodowli. Przyjemnej lektury i nie zapomnij podzielić na końcu swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.

Podstawowe informacje

🌅 Kraj pochodzenia

Niemcy

🐶 Numer wzorca FCI

144

➡ Waga

25 – 30+ kg

❤ Długość życia

9 – 11 lat

💢 Charakter

Bokser to rasa psa o zrównoważonym, pewnym siebie charakterze i silnych nerwach.

Jak wygląda bokser?

Bokser to średniej wielkości, postawny i umięśniony pies o harmonijnej, kwadratowej budowie ciała. Charakterystyczną cechą rasy jest mocna, szeroka kufa z zadartym czarnym nosem i ciemnymi oczami otoczonymi czarną obwódką. Głowa ma wąską czaszkę w stosunku do kufy i jest pozbawiona fałd, z uszami opadającymi do przodu. Kufa powinna być szeroka i potężna. Sierść jest twarda i krótka, podkreślająca muskularną sylwetkę, z umaszczeniem żółtym lub pręgowanym. Szyja jest okrągła, długa i muskularna, a klatka piersiowa głęboka. Grzbiet jest krótki, prosty i umięśniony z dobrze zaznaczonym kłębem. Ogon jest osadzony wysoko i pozostaje w naturalnym stanie. Kończyny przednie są proste i równoległe, natomiast tylne są bardzo silnie umięśnione.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 57-63 cm

Suka: 53-59 cm

Waga

Psy: powyżej 30 kg

Suki: ok 25 kg

Szata

Krótki, twardy, lśniący i przylegający do skóry włos.

Umaszczenie psów tej rasy może być żółte bądź pręgowane. Żółty może występować w wielu odcieniach, jednak najbardziej pożądany jest czerwonożółty. Bokser pręgowany na żółtym tle ma ciemne lub czarne pręgi, przebiegające w kierunku żeber. Tło musi kontrastować z pręgami. Białe znaczenie jest dopuszczalne.

Charakter i usposobienie

Bokser to rasa psa o zrównoważonym, pewnym siebie charakterze i silnych nerwach, znana z ogromnego temperamentu, energii i wesołości. Są to psy bardzo czułe, przywiązane do właściciela, wiernie i lojalnie. Często wymagają uwagi i pieszczot, do tego stopnia, że potrafią być natarczywe, by wymusić od właściciela to, czego oczekują. Boksery lubią zabawy i zdecydowanie nie należą do psów spokojnych, są wręcz nadpobudliwe, a źle ułożone przeciągną opiekuna, podczas spaceru.

Dzięki swojej wrodzonej inteligencji psy te nadadzą się zarówno jako rasa psów do towarzystwa i do pracy w charakterze psa stróżującego bądź obronnego. Silny instynkt łowiecki powoduje, że pies w każdej chwili może ruszyć w pogoń.

Boxery silnie przywiązują się do bliskich, co ma wpływ na bardzo kiepskie znoszenie samotności. Pies pozostawiany ciągle samemu sobie może szybko nabawić się lęku separacyjnego, może również pod nieobecność opiekuna zacząć niszczyć przedmioty. Wysoki poziom posłuszeństwa powinien jednak zostać wykorzystany, podczas szkoleń, które ukierunkują właściwe zachowania psa.

Przyszły właściciel psa tej rasy powinien wiedzieć, że jest to rasa dosyć szczekliwa.

Psy te dobrze dogadują się z kotami, które znają, z którymi były socjalizowane. Nie powinno być problemu z życiem wśród innych psów, z którymi pies wychowywany był od szczeniaka. Wobec dzieci pies będzie bardzo łagodny, średnio nada się dla osób starszych.

Boksery są psami, które potrzebują dużej dawki ruchu i ćwiczeń. Same spacery to zbyt mało. Pies idealnie sprawdzi np. jako towarzysz, podczas dogtrekkingu.

Psy boksery

pxhere.com/nl/photo/635969

Czy bokser to zdrowa rasa?

Bokser to rasa psa o średnim zdrowiu. Krótka kufa powoduje, że jest to pies podatny na przegrzania, dlatego nie powinien być trenowany na pełnym słońcu w upalne dni. Z kolei jednowarstwowa szata powoduje, że w czasie chłodniejszych dni powinien pies wychodzić na spacery w ubranku.

Typowe problemy zdrowotne

  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Paraliż czy niedowład może być wynikiem spondylozy
  • Zwężenie ujścia aorty (SAS)
  • Zwężenie zastawki tętnicy płucnej (PS)
  • Kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM)
  • Alergie pokarmowe, wziewne i kontaktowe to również częste problemy u psów tej rasy
  • Nadziąślaki
  • Wrzody rogówki
  • Nadmierne ziarninowanie
  • Skłonności do nowotworów
  • Sezonowe łysienie boków
  • Wyspiak trzustki
  • Mastocytoza
  • Rozszerzenie i skręt żołądka

Jak karmić boksera?

Ze względu na fakt, że boksery miewając problemy alergiczne zaleca się od szczenięcia karmić psa karmą monobiałkową i/lub bezzbożową. Ze względu na dużą aktywność psy tej rasy wymagają wysokokalorycznego pokarmu. Sposobów żywienia może być kilka, sucha karma dla psa, pokarmy mokre czy dieta BARF. Bardzo ważne, by podawać psu karmę, która będzie odpowiednia do jego wieku, aktywności oraz kondycji zdrowotnej.

Psa tej rasy można karmić dwa-trzy razy dziennie. Na 2 godziny przed i po wysiłku nie należy karmić psa, by nie ryzykować rozszerzenia i skrętu żołądka.

Jak pielęgnować boksera?

Bokser to pies, który nie nastręczy opiekunowi problemów związanych z pielęgnacją. Krótką sierść wystarczy czesać szczotką lub gumową rękawicą raz w tygodniu. Brak podszerstka, to mniejsze problemy z linieniem, chociaż to występują dwa razy do roku. Krótki i twardy włos będą jednak często wbijać się w odzież.

Psa kąp w miarę potrzeby, ale nie częściej niż raz na 3 miesiące, używając szamponów przeznaczonych dla psów krótkowłosych. Unikaj częstego kąpania, by nie wysuszyć skóry psa.

Regularnie sprawdzaj i czyść uszy oraz oczy psa, aby zapobiegać infekcjom. Mycie zębów powinno odbywać się regularnie, przynajmniej 3 razy w tygodniu, aby zapobiegać kamieniowi nazębnemu i chorobom dziąseł. Regularnie sprawdzaj i przycinaj pazury, jeśli pies sam ich nie ściera.

Pamiętaj, że regularna wizyta u weterynarza to również ważny element pielęgnacji, zapewniający zdrowie i dobre samopoczucie psa.

Wychowanie i szkolenie – ważne wskazówki dla właściciela

Boksery to bardzo inteligentne psy, które szybko potrafią wymóc na swoim opiekunie to, czego chcą. Są dosyć silne, potrzebują dużej dawki ruchu, dlatego opiekun powinien być również aktywny, a do tego opanowany i konsekwentny. 

Nauka psa powinna przebiegać sprawnie i szybko, gdyż jest to pojętna rasa, ale jest jeden warunek – szkolenie musi być prowadzone łagodnie, z zastosowanie pozytywnych technik.

Szczeniak boksera powinien trafić do psiego przedszkola, powinien również być intensywnie socjalizowany z innymi zwierzętami. O powodzeniu szkolenia decyduje autorytet, umiejętności i zaangażowanie opiekuna, dlatego wszystko w twoich rękach.

Pamiętaj: żaden pies nie rodzi się zły, jego nieposłuszeństwo wynika  nieumiejętnego prowadzenie psa przez człowieka.

Historia rasy

Pierwsze źródła, wskazujące na istnienie psów podobnych do bokserów, pochodzą z Peru, gdzie żyły buldogowate, a także z Persji. W późniejszych wiekach pies w typie boksera, dzięki swym walorom użytkowym, stał się popularny na terenach zamieszkanych przez Celtów i Germanów. Był to protoplasta dzisiejszego doga niemieckiego. Już od średniowiecza psy te coraz bardziej podobne były do współczesnego boksera.

Na obrazach z 1834-35 roku, w Muzeum Narodowym w Monachium, obejrzeć można psa o szerokim pysku i klatce piersiowej, mocnym tyle tułowia, lekko wklęśniętym grzbiecie, ciętych uszach i ogonie oraz długiej sylwetce.

Dostępna ikonografia pozwala podzielić te psy, podobne do dzisiejszego boksera, na dwa typy: lżejsze i średniej wielkości. W Niemczech ok. 1750 roku były to bullenbeisser oraz barenbeisser. We Francji z kolei dławicie brabancki lub brabantczyk. Mały bullenbeisser, wykorzystywany w północnych Niemczech oraz Polsce do polowania na dziki, to właśnie przodek boksera.

W ostatniej dekadzie XIX wieku w Europie prace hodowlane nad bokserami propagowali Georg Alt, Friedrych Roberth, Rudolf Hӧppner, Andreas Kolb oraz Ehlard Kӧnig. Pierwsze doświadczenia w 1887 roku prowadzil Alt, który sprowadził z Francji sukę w typie brabantczyka i pokrył ją bullenbeisserem. W udanym miocie uwagę zwracał pies rudo-białej maści o imieniu Lechner`s BOX, którego następnie wykorzystano do pokrycia jego matki Alt`s FLORA, która wydała na świat dwie suczki: Alt`s SCHECKIN i Alt`s FLORA II.

Uznanie rasy

Szczególnie ważnym wydarzeniem na drodze do uznania rasy boxerów była I Wystawa Psów w Monachium, zorganizowana w 1895 roku, gdzie pierwszy raz pokazano boksera.

Pierwszy bokser – Muhlbauers Flocki – został wpisany do księgi rodowodowej w 1895 roku. W 1896 roku założono Niemiecki Klub Boksera. Wzorzec rasy ustanowiono w 1902 roku.

FCI wpisało psy tej rasy do rejestru ras 1 stycznia 1955 roku pod numerem 144.

Boksery w Polsce

W Polsce boksery znane były już w okresie międzywojennym, jednak księgę wstępną utworzono w latach 50. XX w.

Pierwsze psy tej rasy sprowadzono do Polski w latach 20. XX wieku z Czechosłowacji i Niemiec, jednak nie odnotowano na ich temat żadnych szczegółowych informacji. Do 1939 roku nie zachowała się żadna ewidencja bokserów. W 1945 roku, wobec braku reproduktorów suki kryto dogami z Bordeaux.

Twórcą pierwszej hodowli bokserów w powojennej Polsce był lek. wet. Wacław Tarasewicz.

Bokser na łące w biegu

pixabay.com/images/id-164088/

Zalety i wady Boksera

Zalety

  • To bardzo rodzinny pies.
  • Doskonale dogadują się z dziećmi.
  • Szczeniaki mogą być zapoznawane z psimi sportami.
  • Nie jest trudny w pielęgnacji.

Wady

  • To pies, który potrzebuje dużo ruchu.
  • To rasa, która ma bardzo wiele poważnych problemów zdrowotnych.
  • Sierść jest krótka i twarda – będzie wbijała się w ubrania.

Ciekawostki o bokserach

  • Bokser to rasa, która dosyć powszechnie wykorzystywana była przez wojsko, podczas I Wojny Światowej.
  • Bokser wziął udział w pierwszych mistrzostwach psów pracujących w 1924 roku.
  • W 1946 roku utworzono we Francji klub tej rasy.
  • Bokser miniaturka nie istnieje, chociaż niektórzy sądzą, że jednak tak.

Hodowla

Decydują się na zakup boksera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje pies bokser?

Bokser z hodowli kosztuje od 2000 do 5000 zł. Wysokość ceny za szczeniaka będzie zależała od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz standardów opieki nad szczeniakami w hodowli.

Jakie imię wybrać dla boksera?

Imię dla psa: Spajki, Boone, Axel

Imię dla suki: Lulu, Stella, Suri

Dla kogo bokser będzie idealny?

Bokser to pies, które idealnie sprawdzi się u boku opiekuna, który ma zacięcie do uprawiania sportów biegowych. Będzie to również doskonały pies dla rodziny z dziećmi, pod warunkiem, że opiekun będzie dawał mu codziennie szanse na wyładowanie energii. Spacer wokół bloku na pewno nie wystarczy.

FAQ na temat bokserów

Ile żyje bokser?

Boksery żyją średnio od 9 do 11 lat.

Czy bokser jest groźny?

Boksery nie są groźne, wręcz przeciwnie, to bardzo zrównoważona rasa psów.

Czy bokser dogada się z kotem?

Jeżeli był wychowywany razem z kotem, to bez problemu się z nim dogada. Jeżeli jest rezydentem i chcesz wprowadzić do domu kota, to należy przeprowadzić stopniowe oswajanie przez początkowe ograniczenie kontaktu.

Czy bokser chrapie?

Tak, gdyż jest to problem, który dotyczy głównie psów ras brachycefalicznych.

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

J. Kapyś, Boksery, P.W. Egross, Warszawa.

zkwp.pl/wzorce/144.pdf

fci.be/en/nomenclature/BOXER-144.html

Facebook
Twitter

Poznaj inne rasy psów

Summary
BOKSER | rasa psa | kompendium wiedzy | Zoonews.pl
Article Name
BOKSER | rasa psa | kompendium wiedzy | Zoonews.pl
Description
Bokser to pies dla ludzi aktywnych - już szczeniaki boksera mogą być zaznajamiane z zasadami psich sportów. Boksera nie zadowoli spacer wokół bloku.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x