Reklama

Bokser – boxer – cena, zdrowie, opis rasy

Facebook
Twitter
Bokser – boxer – cena, zdrowie, opis rasy

Bokser to pies dla ludzi aktywnych, w zasadzie już bokserki szczeniaki mogą być zaznajamiane z tajnikami psich sportów. Boksery nie zadowolą się spacer wokół bloku.

Spis treści - kliknij

Historia rasy bokser

Bokser to rasa psów, która wywodzi się od starożytnych molosów – psów zamieszkujących Tybet, Półwysep Iberyjski, Bałkański czy Epir. Boksery po swoich przodkach odziedziczyły muskularne ciało, szeroką kufę oraz nieustępliwość. Psy te dotarły do Wielkiej Brytanii z kupcami fenickimi i służyły przede wszystkim do polowań. Po podboju tych terenów przez Cesarstwo Rzymskie molosy stały gwiazdami aren imperium, gdzie stawały do wal przeciw dzikim zwierzętom.

Zanim jednak narodził się współczesny bokser w średniowiecznej Europie doszło do wyodrębnienia ras psów, które przyczyniły się do powstawania rasy psa bokser. Byłby to francuskie brabantczyki oraz germańskie bullenbeisery (psy na byki) i barenbeisery (psy na niedźwiedzie). Celem każdej z tych ras była praca, podczas polowań na dziki i tury. Zadarty nos i silny uchwyt pozwalał tym przodkom boksera utrzymywać ofiarę bez zwalniania uścisku.

Pies bokser ma jednak swoich dwóch bezpośrednich przodków, brabancką sukę pręgowaną i niemieckiego bullenbeisera, które w 1887 roku skrzyżował Georg Alt, dając początek linii, z której pochodzi suka Meta von der Passage, uznana za założycielkę rasy bokser.

Pierwszy bokser – Muhlbauers Flocki – został wpisany do księgi rodowodowej w 1895 roku, a rok później powstał Niemiecki Klub Boksera. Wzorzec rasy bokser ustanowiono w 1902 roku.

FCI wpisało boksery do rejestru ras 28 x 1967 roku pod numerem 144.

Pies bokser w Polsce

W Polsce boksery znane były już w okresie międzywojennym, jednak księgę wstępną boksera utworzono w latach 50. XX w. Twórcą pierwszej hodowli boksera w powojennej Polsce był lek. wet. Wacław Tarasewicz.

Jak wygląda bokser?

Rasa psa bokser charakteryzuje się średnią wielkością, kwadratową budową ciała, silnie rozwiniętymi mięśniami. Głowa nadaje bokserowi charakterystyczny wygląd, powinna być proporcjonalna do tułowia. Kufa boksera powinna być szeroka i potężna; nos szeroki i zadarty – czarny; oczy ciemne; uszy osadzone po bokach, przylegające do policzków w stanie spoczynku. Szyja okrągła, dość długa i muskularna. Klatka piersiowa boksera powinna być głęboka, sięgająca do łokci; grzbiet krótki, prosty, szeroki i umięśniony, kłąb dobrze zaznaczony. Ogon boksera jest osadzony wyżej, zachowany w naturalnym stanie. Kończyny przednie proste, ustawione równolegle, a kończyny tylne bardzo silnie umięśnione, oglądane od tyłu powinny być proste.

Charakterystyka psa rasy bokser

Wysokość w kłębie boksera

Pies: 57-63 cm

Suka: 53-59 cm

Bokser – waga

Psy: powyżej 30 kg

Suki: ok 25 kg

Szata boksera

Bokser ma włos krótki, twardy, lśniący i przylegający do skóry.

Umaszczenie boksera może być żółte bądź pręgowane. Żółty bokser może występować w wielu odcieniach, jednak najbardziej pożądany jest bokser czerwonożółty. Bokser pręgowany na żółtym tle ma ciemne lub czarne pręgi, przebiegające w kierunku żeber. Tło musi kontrastować z pręgami. Biały bokser, tzn. białe znaczenie jest dopuszczalne.

Kategoria wielkości: boksery to psy średniej wielkości.

Ile żyje bokser?

Boksery żyją średnio od 9 do 11 lat.

Psy boksery

Bokser – charakter

Bokser to bardzo czuła rasa psa. Boksery uwielbiają pieszczoty, do tego stopnia, że potrafią być natarczywe, by zwrócić na siebie uwagę, by wymóc od właściciela to, czego oczekują. Boksery lubią zabawy i zdecydowanie nie należą do psów spokojnych, są wręcz nadpobudliwe, a źle ułożone przeciągną opiekuna, podczas spaceru.

Dzięki swojej wrodzonej inteligencji boksery nadadzą się zarówno jako rasa psów do towarzystwa i do pracy w charakterze psa stróżującego bądź obronnego. Silny instynkt łowiecki powoduje, że bokser w każdej chwili może ruszyć w pogoń.

Boksery są jednak silnie przywiązane do bliskich. Ma to wpływ na bardzo kiepskie znoszenie samotności. Pies pozostawiany ciągle samemu sobie może szybko nabawić się lęku separacyjnego, bokser może również pod nieobecność opiekuna zacząć niszczyć przedmioty. Wysoki poziom posłuszeństwa powinien jednak zostać wykorzystany, podczas szkoleń, które ukierunkują właściwe zachowania boksera.

Przyszły właściciel boksera powinien wiedzieć, że jest to rasa dosyć szczekliwa. Zbyt mała dawka ruchu może powodować, że pies będzie rozładowywał nadmiar energii poprzez niszczenie przedmiotów. Bokser to ogromny łakomczuch, dlatego trzeba uważać, by nie nabawił się nadwagi.

Boksery bardzo dobrze dogadują się z kotami, które znają, z którymi były socjalizowane. Nie powinno być problemu z życiem wśród innych psów, z którymi bokser wychowywany był od szczeniaka. Wobec dzieci bokser będzie bardzo łagodny, średnio nada się dla osób starszych.

Boksery są psami, które potrzebują dużej dawki ruchu i ćwiczeń. Same spacery to zbyt mało. Bokser lubi biegać, więc idealnie sprawdzi do np. jak towarzysz, podczas dogtrekkingu.

Boksery – zdrowie

Bokser to rasa psa o średnim zdrowiu. Krótka kufa boksera powoduje, że jest to pies podatny na przegrzania. Z kolei jednowarstwowa szata boksera powoduje, że w czasie chłodniejszych dni powinien wychodzić na spacery w ubranku dla psa.  

Boksery cierpią na szereg charakterystycznych dla tej rasy chorób:

 • Bokser może mieć skłonności do dysplazji stawów biodrowych
 • Paraliż czy niedowład u boksera może być wynikiem spondylozy
 • Bokser może cierpieć na problemy kardiologiczne – zwężenie ujścia aorty (SAS) czy zwężenie zastawki tętnicy płucnej (PS); kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM)
 • W przypadku boksera należy również uważać na skręt żołądka
 • Alergie pokarmowe, wziewne i kontaktowe to również częste problemy u psów rasy bokser

Poznaj również tę rasę psów

Pies bokser – żywienie

Ze względu na fakt, że boksery miewając problemy alergiczne zaleca się od szczenięcia karmić boksera karmą monobiałkową i bezzbożową.  Ze względu na dużą aktywność boksery wymagają wysokokalorycznego pokarmu. Sposobów żywienia może być kilka, sucha karma dla psa, pokarmy mokre czy dieta BARF. Bardzo ważne, by podawać psu karmę, która będzie odpowiednia do jego wieku, aktywności oraz kondycji zdrowotnej.

Pielęgnacja boksera

Bokser to pies, który nie nastręczy opiekunowi problemów związanych z pielęgnacją. Krótką sierść boksera wystarczy czesać szczotką raz w tygodniu. Brak podszerstka, to mniejsze problemy z linieniem, chociaż to występują dwa razy do roku. Krótki i twardy włos będą jednak często wbijać się w odzież.

W przypadku bokserów bardzo ważna jest pielęgnacja oczu i uszu, dlatego przeglądy należy wykonywać raz w tygodniu. Bokser powinien mieć myte zęby raz dziennie – jak każda inna rasa psów.

Bokser – szkolenie

Boksery to bardzo inteligentne psy, który szybko potrafią wymóc na swoim opiekunie to, czego chcą. Są dosyć silne, potrzebują dużej dawki ruchu, dlatego opiekun powinien być również aktywny, a do tego opanowany i konsekwentny. Bokser szczeniak powinien trafić do psiego przedszkola, powinien również być intensywnie socjalizowany z innymi zwierzętami. Bokserki szczeniaki mogą być zaznajamiane z psimi sportami, jednak w okresie silnego wzrostu nie należy przetrenowywać psa, powinna to być raczej zabawa, a nie wyczynowy sport.

Zalety i wady psów rasy bokser

Zalety rasy bokser

 • Bokser to pies bardzo rodzinny
 • Boksery doskonale dogadują się z dziećmi
 • Bokserki szczeniaki mogą być zapoznawane z psimi sportami
 • Bokser nie jest trudny w pielęgnacji

 

Wady rasy bokser

 • Bokser to pies, który potrzebuje dużo ruchu
 • Boksery mają bardzo wiele poważnych problemów zdrowotnych
 • Sierść boksera jest krótka i twarda – będzie wbijała się w ubrania

Ciekawostki o rasie bokser

 • Bokser to rasa, która dosyć powszechnie wykorzystywana była przez wojsko, podczas I Wojny Światowej
 • Bokser wziął udział w pierwszych mistrzostwach psów pracujących w 1924 roku
 • W 1946 roku utworzono we Francji Klub rasy bokser
 • Bokser pies miniaturka nie istnieje, chociaż niektórzy sądzą, że jednak tak
Bokser pies

Bokser hodowla

Kupując boksery z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje bokser?

Bokser z hodowli kosztuje od 2000 do 5000 zł.

Imię dla psa rasy bokser

Ciekawe imię dla psa boksera: Spajki, Boone, Axel

Ciekawe imię dla suki boksera: Lulu, Stella, Suri

Dla kogo bokser będzie idealny?

Bokser to pies, które idealnie sprawdzi się u boku opiekuna, który ma zacięcie do uprawiania sportów biegowych. Będzie to również doskonały pies dla rodziny z dziećmi, pod warunkiem, że opiekun będzie dawał mu codziennie szanse na wyładowanie energii. Spacer wokół bloku na pewno nie wystarczy.

Klasyfikacja FCI rasy bokser

Grupa II: pinczery, molosy, sznaucery, szwajcarskie psy pasterskie

Sekcja 2.1: psy molosowate w typie mastifa

Numer wzorca: 144

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Bokser – boxer – cena, zdrowie, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Bokser – boxer – cena, zdrowie, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Bokser to pies dla ludzi aktywnych, w zasadzie już bokserki szczeniaki mogą być zaznajamiane z tajnikami psich sportów. Boksery nie zadowolą się spacer wokół bloku.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 788

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x