Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

FOKSTERIER KRÓTKOWŁOSY – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Foksterier krótkowłosy to staroangielska rasa psów, w której żyłach płynie krew terierów, bulterierów, beagli czy greyhoundów.

pixabay.com/pl/photos/pies-gładki-lis-terier-terier-1308949/

Foksterier krótkowłosy to bardzo energiczna rasa psów, która sprawdzi się idealnie dla aktywnej rodziny ze starszymi dziećmi, mieszkającej na wsi.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o foksterierze krótkowłosym

🌅 Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

🐶 Numer wzorca FCI

12

➡ Waga

7-8 kg

❤ Długość życia

10 – 14 lat

💢 Charakter

Foksterier krótkowłosy jest czułym psem, który kocha swoich opiekunów i jest serdeczny wobec dzieci.

Foksterier krótkowłosy – pochodzenie i historia rasy

Foksterier krótkowłosy to staroangielska rasa psów, w której żyłach płynie krew terierów, bulterierów, beagli czy greyhoundów. Zapiski o psach w tym typie pochodzą już z XVI wieku. Rasa ceniona była przez myśliwych konnych, którzy zabierali te małe psy jako kompanów dla psów gończych polujących na lisy. Foksterier krótkowłosy miał za zadanie zmęczyć ofiarę (lisa, borsuka, królika) lub ją zlokalizować i dać sygnał myśliwym.

Ustalenie wzorca foksteriera krótkowłosego

W drugiej połowie XIX wieku Francis Redmond doprowadził do ujednolicenia wzorca foksteriera. Klub foksteriera powołany został w 1876 roku i jeszcze w tym samym roku opracowano na jego forum wzorzec rasy. Foksteriery krótkowłose i szorstkowłose zaczęły być oceniane na wystawach odrębnie od 1883 roku.

Uznanie foksteriera krótkowłosego przez FCI

Foksterier krótkowłosy został wpisany na listę ras uznanych przez FCI 29 czerwca 1963 roku.

Foksterier krótkowłosy w Polsce

Foksterier krótkowłosy nie jest szczególnie popularny w Polsce, lecz miał swoje chwile chwały w okresie międzywojennym, kiedy to bogaci właściciele ziemscy chętnie polowali z tym małym psem. Pierwszy raz foksterier krótkowłosy dotarł do Polski w 1922 roku.

Jak wygląda foksterier krótkowłosy?

Foksterier krótkowłosy to bystry, ruchliwy pies o niewielkich wymiarach i mocnym kośćcu. Fox Terrier Smooth ma czaszkę prostą i wąską, przypomina pysk bulteriera. Szczęki są silne i mocne, dobrze umięśnione. Kufa psa nie jest klinowata. Oczy foksteriera są małe, o inteligentnym wyrazie, kolor brązowy. Uszy mają kształt trójkątów i opadają na przód. Grzbiet foksteriera jest krótki, mocny i prosty. Klatka piersiowa głęboka, ale nie szeroka. Ogon foksteriera krótkowłosego jest wysoko osadzony, wygięty w łuk nad grzbietem. Nogi są proste, mocne i dobrze umięśnione. W ruchu kończyny przednie i tylne kierują się prosto do przodu i są względem siebie równolegle.

Foksterier krótkowłosy – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy foksterier krótkowłosy

Pies: 33-39 cm

Suka: 33-35 cm

Foksterier krótkowłosy – waga

Pies: 7,5-8 kg

Suka: 7-7,5 kg

Szata ogara polskiego

Foksterier krótkowłosy ma sierść krótką, gładką, przylegającą, prostą, gęstą i twardą w dotyku.

Foksterier krótkowłosy może występować w odmianie białej z łatami w kolorze czarnym, brązowymi lub podpalanymi. Biel musi być dominująca nad łatami.

Foksterier krótkowłosy – kategoria wielkości

Foksterier krótkowłosy należy do ras małych.

Ile żyje foksterier krótkowłosy?

Foksterier krótkowłosy żyje od 10 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Foksterier krótkowłosy – usposobienie i charakter

Foksterier krótkowłosy to jeden z najżywszych terierów, o wyjątkowo ognistym temperamencie; hodowla do celów wystawowych w żaden sposób nie doprowadziła do jego wydelikacenia.

Foxterier jest czułym psem, który kocha swoich opiekunów i jest serdeczny wobec dzieci. Pies ten to prawdziwy fan energicznej zabawy, zwłaszcza z dziećmi, które nauczone są postępowania z psem. Wesoły, żywy charakter psa sprawdzi się tylko u boku ludzi aktywnych.

Foksterier nie należy do psów spokojnych, choć potrafi wylegiwać się na kanapie po aktywności. Niestety brak lub niedostatek ruchu foksterier krótkowłosy będzie wyrażał nader dotkliwie dla otoczenia. Aktywność, zadania do wykonania, zajęcie na czas naszej nieobecności stanowią podstawę komfortu psa.

Foksterier krótkowłosy ze względu na temperament nie dogada się z kotem czy psem. Jeśli dobrze podejdziesz do zapoznania, będzie to możliwe, lecz trudne, gdyż pies ten ma silny instynkt łowiecki i bywa zadziorny.

Foksterier krótkowłosy – zdrowie

Foksterier krótkowłosy gorzej znosi chłody i upały. W zimie pies powinien spacerować w ochronnym ubranku. W upalne dni należy chronić psa przed ekspozycją na otwarte słońce. Spacery warto wtedy planować z samego rana lub pod wieczór. Mimo ogólnie dobrego zdrowia foksterier jest podatny na całkiem dużo chorób.

Typowe choroby foksteriera krótkowłosego

  • Tetralogia Fallota
  • Zwężenie ujścia tętnicy
  • Atopia
  • Nadwrażliwość na ugryzienia pcheł
  • Guzy skóry
  • Insulinoma
  • Wrodzona głuchota
  • Padaczka
  • Pierwotne zwichnięcie soczewki
  • Zaćma
  • Jaskra

Foksterier krótkowłosy – żywienie

Foksteriera krótkowłosego należy karmić suchą lub mokrą karmą dla psów aktywnych, która właściwie zaspokoi zapotrzebowanie na wartości odżywcze i jest odpowiednio kaloryczna. Zalecane są dwie porcje w ciągu dnia, które można podawać w formie zabawy węchowej. Jeśli pogoda nie sprzyja ukrywaniu smaków w ogrodzie, to warto wybrać matę węchową, zabawki na inteligencję lub wkład do miski, który spowolni konsumpcję.

Foksteriera możesz karmić również dietą BARF.

Foksterier jest łakomy, dlatego posiłek podaj psu przed intensywnym wysiłkiem fizycznym lub bezpośrednio po odpoczynku. Foksterier krótkowłosy nie ma skłonności do tycia, wystarczy dbać o sowitą dawkę aktywności i nie przekarmiać psa.

Pielęgnacja rasy foksterier krótkowłosy

foksterier krótkowłosy jest wyjątkowo łatwy w pielęgnacji. Wystarczy raz w tygodniu przeczesać psa gumową szczotką, by usunąć kurz i pobudzić krążenie krwi w skórze. Cotygodniową pielęgnację należy poszerzyć o kontrolę czystości uszu, zębów, monitorować przyrost pazurów. Trzeba również sprawdzać stan oczu (szczególnie po buszowaniu po lesie czy kopaniu).

Szkolenie foksteriera krótkowłosego

Foksterier krótkowłosy jest psem inteligentnym, niestrudzenie wykonuje polecenia i jest przy tym precyzyjny. Pies powinien mieć zapewnione codziennie ćwiczenia z tropienia lub uprawiać tropienie sportowe. To typowy pies pracujący, który nadaje się do polowań. Potrafi norować i jest niezmordowanym długodystansowcem.

Foksteriera krótkowłosego trzeba uczyć komend od szczeniaka ze szczególnym uwzględnieniem przywołania. Pies powinien być socjalizowany, by pierwszy kontakt z nowo poznanymi zwierzętami i ludźmi nie polegał na obszczekiwaniu, czy agresji.

Foksterier krótkowłosy jest odważny, potrafi skutecznie zaalarmować o intruzie na swoim terenie, ale musi umieć go odróżniać, tu bardzo ważna jest rola opiekuna.

Cechą psa jest też upór, niezależność jest wpisana w jego naturę, lecz to oblicze ma też inną stronę. Dla foksteriera uznanie bliskich jest najcenniejsze, dlatego potrafi być prawdziwym milusińskim, uczy się skutecznie, gdy opiekun jest cierpliwy i konsekwentny, a zajęcia są ciekawe.

Szkolenie w psim przedszkolu to dobry start, lecz może być niewystarczające, jeśli opiekun jest niedoświadczony. Obowiązkowym wyposażenia foksteriera krótkowłosego są szelki typu guard z adresówką i chip.

Zalety i wady rasy foksterier krótkowłosy

Zalety rasy foksterier krótkowłosy

  • foksterier krótkowłosy to wesoły, przyjacielski i serdeczny pies
  • foksterier potrafi ukrywać uczucia wobec rodziny, ale jest bardzo oddanym i czułym towarzyszem
  • foksterier to dobry pies alarmujący, czujny i odważny, potrafi skutecznie odstraszyć mimo niewielkiego rozmiaru
  • foksterier krótkowłosy dobrze znosi samotność, jeśli ma zorganizowaną zabawę w domu
  • foksterier może uprawiać psie sporty: tropienie, canicross, agility oraz flyball
  • foksterier krótkowłosy jest łatwy w pielęgnacji

 

Wady rasy foksterier krótkowłosy

  • foksterier nie nadaje się dla osób nieaktywnych, zapracowanych oraz niedoświadczonych
  • foksterier krótkowłosy może mieć skłonności do nadmiernej wokalizacji, niszczenia otoczenia i ucieczek za ciekawym tropem
  • foksterier krótkowłosy wymaga konsekwentnego szkolenia, a niekiedy wsparcia trenera
  • foksterier krótkowłosy ma skłonność do żebrania o jedzenie

Ciekawostki o rasie foksterier krótkowłosy

  • Foksteriery krótkowłose i szorstkowłose były w XIX wieku uznawane za jedną rasę psów
  • Foksterier krótkowłosy to odmiana smooth.
  • Foksterier o imieniu Kibic to bohater powieści „Awantura o Basię”.
  • Nazwa foksterier powstała z połączenia słów fox, czyli lis i terra, czyli ziemia, a jak wiadomo foksterier uwielbia kopać w ziemi i był wykorzystywany do tropienia lisów.

Foksterier krótkowłosy hodowla

Kupując foksteriera krótkowłosego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Szczeniak foksteriera krótkowłosego powinien być zaszczepiony i odrobaczony przed wydaniem do nowego domu. Uważaj na ogłoszenia informujące o foksterierze miniaturce, taka odmiana nie istnieje.

Kupując foksteriera krótkowłosego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki.

pixabay.com/pl/photos/pies-gładki-lis-terier-5754200/

Foksterier krótkowłosy cena

Cena foksteriera krótkowłosego z hodowli waha się między 3000 a 4000 zł.

Imię dla psa rasy foksterier krótkowłosy

Ciekawe imię dla samca foksteriera krótkowłosego: Bolt, Czips, Chaps

Ciekawe imię dla suczki foksteriera krótkowłosego: Mika, Polly, Iskra

Dla kogo foksterier krótkowłosy będzie idealny?

Foksterier krótkowłosy to najlepszy wybór dla rodzin i osób aktywnych, mieszkających na wsi, mających dom z ogrodem, gdzie bliskość otwartych terenów zachęca do spędzania czasu na powietrzu. Nie nadaje się do domu z malutkimi dziećmi, na których nieporadność może reagować obronnie.

Klasyfikacja FCI rasy foksterier krótkowłosy

Grupa III: teriery

Sekcja 1: teriery duże i średnie

Numer wzorca: 12

Redakcja

Bibliografia

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/12.pdf

fci.be/en/nomenclature/FOX-TERRIER-SMOOTH-12.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
FOKSTERIER KRÓTKOWŁOSY – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
FOKSTERIER KRÓTKOWŁOSY – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Foksterier krótkowłosy to bardzo energiczna rasa psów, która sprawdzi się idealnie dla aktywnej rodziny ze starszymi dziećmi, mieszkającej na wsi.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x