Reklama

Jużak – owczarek południoworosyjski – opis rasy

Facebook
Twitter
Jużak

Von user:Przykuta – user:Przykuta, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2640085

Jużak nie jest psem dla każdego. Jego silna osobowość nie podlega zmianie. Tylko doświadczony opiekun powinien być przewodnikiem tego psa.

Spis treści - kliknij strzałkę

Jużak – pochodzenie i historia

Owczarek południoworosyjski to najprawdopodobniej potomek w prostej linii psów pasterskich z Tybetu, które zostały sprowadzone na tereny Półwyspu Krymskiego i Niziny Czarnomorskiej razem z kupcami.

Hiszpańskie korzenie owczarka południoworosyjskiego

Pod koniec XVIII wieku na tereny krymskie zaczęto sprowadzać hiszpańskie owce merynos. Wraz z nimi na obszary te dotarły również psy w typie współczesnych owczarków katalońskich. Psy te jednak okazały się zbyt wątłe do pilnowania stad przed wilkami. Pasterze skrzyżowali więc hiszpańskie owczarki z miejscowymi owczarkami o sznurowatej szacie. Następnie do hodowli wprowadzono ogara kostromskiego, by nadać psom muskulatury i waleczności. W ten sposób powstały owczarki rosyjskie, które z czasem przemianowano na owczarki południoworosyjskie.

Jużak na wystawach

Jużaki zaczęto pokazywać na wystawach już w 1900 roku. W 1902 roku owczarek południoworosyjski został wystawiony na Wystawie Światowej w Paryżu. Dobrze zapowiadająca się rasa została jednak zdziesiątkowana, podczas rewolucji październikowej.

Odbudowa rasy owczarków południoworosyjskich

Po okresie krwawej rewolucji, która zebrała swoje żniwo również wśród jużaków w latach 30. XX wieku hodowcy zaczęli odbudowywać rasę. Wybuch II wojny światowej doprowadził do kolejnego regresu. Dopiero w 1975 roku, za sprawą reproduktora o imieniu Demon, udało się odbudować potencjał rasy. W tamtym czasie preferowano jednak psy bardzo agresywne, co zniechęciło w późniejszych dekadach do popularyzacji tej rasy.

FCI uznało rasę owczarków południoworosyjskich w 1952 roku.

Owczarek południoworosyjski w Polsce

Pierwszy jużak południoworosyjski trafił do hodowli Nortonia w 1984 roku.  Obecnie w Polsce działa kilka hodowli tej rasy psów.

Jak wygląda jużak?

Według wzorca rasy jużak to pies krępy, o masywnym kośćcu i dobrze rozwiniętym umięśnieniu. Głowa jużaka jest wydłużona; nos powinien być duży i czarny; uszy małe, trójkątne i wiszące, a oczy owalne i ustawione poziomo. Szyja psa powinna być dobrze umięśniona i średniej długości; grzbiet mocny i prosty; klatka piersiowa szeroka i głęboka.

Owczarek południoworosyjski – charakterystyka rasy psów

Wysokość w kłębie jużaka

Pies: minimum 65 cm

Suka: minimum 62 cm

Jużak – waga

Pies: 50-60 kg

Suka: 40-50 kg

Szata owczarka południoworosyjskiego

Jużak ma długą, twardą i gęstą okrywę włosową z gęstym podszerstkiem. Długość włosa okrywowego waha się od 10 do 15 cm i ma jednakową długość na głowie, klatce piersiowej, nogach i ogonie.

Owczarek południoworosyjski występuje najczęściej w białym umaszczeniu chociaż dopuszczalna jest również biała z żółtym lub szarym nalotem, jasno płowa, szara w różnych odcieniach bądź biała z szarymi albo płowymi łatami.

Ile żyje owczarek południoworosyjski?

Jużak żyje średnio od 9 do 12 lat.

Kategoria wielkości jużaka

Owczarki południoworosyjskie to psy ras olbrzymich.

Jużak – charakter i usposobienie

Jak podaje wzorzec rasy jużaki to psy krzepkie, ostre i nieufne wobec obcych. Z drugiej strony są mało wymagające od swojego opiekuna i szybko dostosowują się do warunków otoczenia.

Psy te mają wysoki poziom pobudliwości, są pewne siebie, a ich dominującą reakcją jest aktywna obrona.

Owczarki południoworosyjskie zostały ukształtowane do pilnowania wielkich stad owiec i ich obrony przed wilkami. Selekcjonowano je tak, by wzmocnić gotowość do błyskawicznego ataku bez ostrzeżenia.

To pies, który we krwi ma stróżowanie, nie ma skłonności do ucieczek, może przebywać w samotności, nie jest łatwy w układaniu. To pies o dużej samodzielności, który sam podejmuje decyzje.

Jużak nie nadaje się na pierwszego psa w domu. Jest to rasa wyhodowana do pracy na dużych przestrzeniach. Pies ten czułbym się źle w małym domu.

Owczarek południoworosyjski – zdrowie

Jużaki to bardzo zdrowa rasa psów. Dzięki obfitej okrywie włosowej psy tej rasy mogą żyć poza domem przez cały rok. Jeżeli pies ma być zwierzęciem do towarzystwa, to nie jest to jednak wskazane. Owczarki południoworosyjskie źle znoszą upały, dlatego pies powinien mieć zawsze dostęp do zacienionego miejsca i świeżej wody.

Psy tej rasy mogą cierpieć na dysplazje stawów biodrowych i łokciowych, alergie skórne i zapalenia uszu.

Jużak – żywienie

Jak każdy pies z przeznaczeniem do pracy jużak powinien otrzymywać pokarm o zwiększonej kaloryczności. Może to być zarówno komercyjna sucha karma dla psów, karma mokra, dieta BARF, jak i samodzielnie przygotowywane posiłki – pod warunkiem, że jadłospis zostanie zaplanowany przez psiego dietetyka.

Jużaki mogą miewać problemy z alergiami, dlatego warto od szczeniaka podawać im karmę hipoalergiczną.

W przypadku psów pracujących, jak i do towarzystwa najważniejsze jest, by pokarm został dostosowany do wieku psa, jego aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.

Owczarek południoworosyjski – pielęgnacja

Jeżeli jużak ma mieszkać poza domem przez cały rok, to jego pielęgnacja sprowadzi się do kąpieli, ale tylko wtedy, gdy pies będzie bardzo mocno zabrudzony.

Psy mieszkające w domu powinny być wyczesywane raz w tygodniu, a w okresie linienia każdego dnia.

W każdym przypadku należy wykonywać raz w tygodniu przegląd oczu, uszu, łap i zębów.

Jużak – szkolenie

Jużaki osiągają dojrzałość w wieku dwóch lat, dlatego ułożenia psa powinno odbywać się od szczenięcia. Już w hodowli jużaki powinny być socjalizowane do życia w otoczeniu ludzi i innych zwierząt. Psy tej rasy należy bezwzględnie ułożyć. Nauka zasad posłuszeństwa oraz komend powinna zacząć odbywać się zaraz po odebraniu psa z hodowli. Owczarek południoworosyjski, jeśli ma być psem do towarzystwa, musi podlegać stałym treningom posłuszeństwa. Pies powinien wykonać każdą komendę. 

Psy tej rasy potrzebują opiekuna, który posiada doświadczenie w pracy z rasami psów o takim temperamencie. Pies potrzebuje spokojnego opiekuna i o żelaznej cierpliwości. Wszelkie przejawy agresji wobec psa są zakazane.

Zalety i wady owczarków południoworosyjskich

Zalety jużaka

  • Jużak to urodzony pies pasterski, w tej pracy będzie spełniał się najlepiej
  • Jużak może być również psem stróżującym gospodarstwo

Wady jużaka

  • Jużak ma dominujący charakter, podejmuje decyzje samodzielnie
  • Jest to rasa psów, która może zaatakować bez ostrzeżenia
  • Jeżeli ma to być pies do towarzystwa, to będzie wymagał czasochłonnej pielęgnacji sierści
  • Psa tej rasy trudno kupić – jest w Polsce niewiele hodowli

Ciekawostki o owczarkach południoworosyjskich

  • Niemiecki osadnik Friedrich von Faltz-Fein, hodowca jużaków otrzymał od cara Mikołaja II tytuł szlachecki za popularyzację tej rasy psów.
  • W czasie rewolucji październikowej owczarki południoworosyjskie zabijano i sprzedawano na skóry.
  • Za jużaki płacono nawet tyle, co za konie wyścigowe.
Jużak cena

Von user:Przykuta – user:Przykuta, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2640081

Jużak hodowla

Kupując owczarka południoworosyjskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta jużaka oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę spanieli ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Jużak cena

Cena jużaka z hodowli waha się od 2000 do 4000 zł.

Imię dla jużaka

Ciekawe imię dla psa jużaka: Atos, Bary, Fado

Ciekawe imię dla suczki jużaka: Hera, Fera, Zoja

Dla kogo jużak będzie idealny?

Jużak nie jest psem dla każdego. To rasa, która najlepiej sprawdzi się w pracy przy stadzie. To pies o silnym charakterze, który nie daje się przekupić, który podejmuje decyzje samodzielnie, a do tego ma siłę, by zaatakować każdego drapieżnika.

To pies, który nada się do stróżowania posiadłości o dużym terytorium z solidnym ogrodzeniem, które ochroni potencjalnych nieproszonych gości od spotkania z jużakiem.

Klasyfikacja FCI owczarków południoworosyjskich

Summary
Jużak – owczarek południoworosyjski – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Jużak – owczarek południoworosyjski – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Jużak nie jest psem dla każdego. Jego silna osobowość nie podlega zmianie. Tylko doświadczony opiekun powinien być przewodnikiem tego psa.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 213

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x