Reklama

Jack Russell Terrier - wychowanie, charakter, zdrowie, cena

Facebook
Twitter
Jack Russell Terrier - wychowanie, charakter, zdrowie, cena

pixabay.com/images/id-4238428/

Jack Russell Terrier to energiczny, odważny, skory do zabawy i bystry pies, którego trudno okiełznać. Jack uwielbia aktywność, której nie należy mu skąpić.

Spis treści - kliknij strzałkę

Jack Russell Terrier - historia i pochodzenie rasy

Jack Russell Terriers to stosunkowo młoda rasa psów, powstała w XIX w. w Anglii. Swą nazwę rasa psów odziedziczyła po hodowcy i pastorze oraz pasjonacie myślistwa Iddesleighcie Johnie Russellu – nazywanym przez znajomych Jackiem. Pastor był nie tylko znawcą terierów, ale również jednym z założycieli angielskiego Kennel Clubu.

Przeznaczenie Russell Terriera

W XIX wieku do polowań wykorzystywano przede wszystkim teriery niewielkich rozmiarów, które mogły dostać się do nory i wypłoszyć z niej lisa. Niestety psy nie były na tyle wytrzymałe, by przemierzać z myśliwymi długie dystanse na własnych nogach.

Pastor dokonał selekcji psów, wyodrębniając najbardziej pożądane cechy, podczas polowań: szybkość, zwinność i wytrzymałość. W ten sposób pojawiły się dwa terriery: długonogi Parson Russell Terrier, który ścigał zwierzynę i krótkonogi Jack Russell Terrier, który wypłaszał zwierzęta z nor.

Teriery z powodzeniem sprawdzały się także w tępieniu szkodników z gospodarstw, targów i portów.

Russell Terrier - początki hodowli

Początki hodowli russell terrier związane są z szorstkowłosą suczką o imieniu Tramp, którą uznaje się za wzór rasy. W późniejszym czasie psy krzyżowane były m. in. z foksterierami, welsh corgi, beagl`ami i bulterierami. Dzięki temu Russell Terriery cechują się wysoką wytrzymałością i inteligencją.

Problemy z klasyfikacją Russell Terriera

Po śmierci pastora Jack Russella psy zaczęto nazywać working terriers. W latach 30. XX wieku pies otrzymał nazwę Jack Russell Terrier.

W przeszłości obie rasy psów klasyfikowane były jako jedna. W 1983 roku pies Russell terrier oficjalnie pojawił się na wystawie w Wielkiej Brytanii. Brytyjski Kennel Club opracował wstępny wzorzec rasy, w których dodano do nazwy Parson Russell Terrier i tak też zarejestrowano rasę w FCI.

Duże rozbieżności pomiędzy psami tego gatunku doprowadziły do problemów, podczas wystaw. Na szczęście już w latach 60. psy w typie Jack Russell Terriera dotarły do Australii. Zafascynowani rasą psów hodowcy założyli w 1972 roku klub rasy. Opracowali również wzorzec rasy, który w 2001 roku został uznany przez FCI.

Krajem występującym o uznanie była nie Wielka Brytania, a Australia.

Jack Russell Terriers w Polsce

Pierwsze psy tej rasy zostały sprowadzone do Polski na początku lat 90. XX wieku. Pierwsza zarejestrowana w 1997 roku hodowla jack russell to Półdiable.

Jak wygląda Jack Russell terrier?

Ile lat żyje jack russell terier?

pixabay.com/images/id-3855427/

Według wzorca psiak rasy Jack Russell Terrier to zwierzę mocne, energiczne i o silnej osobowości. Pies Jack Russell jest dłuższy niż wyższy. Głowa psa stopniowo zwęża się ku oczom i dalej ku kufie. Kufa powinna być krótsza od mózgo-czaszki, a trufla czarna. Oczy pieska powinny być małe i migdałowatego kształtu; uszy guzikowate lub opadające. Psiak powinien mieć prosty grzbiet, głęboką klatkę piersiową; ogon może opadać w spoczynku.

Charakterystyka rasy Jack Russell Terrier

Wysokość w kłębie Jack Russell Terriera

Pies: 25-35 cm

Suka: 25-35 cm

Waga Jack Russell Terriera

Suka: 5-6 kg

Pies: 5-6 kg

Szata Jack Russell Terriera

Russell Terrier występuje w trzech typach sierści: 

 • Jack Russell Terrier gładkowłosy
 • Jack Russell Terrier szorstkowłosy
 • Jack Russell Terrier o włosie drutowatym – włos cienki, ale sprężysty

 

Umaszczenie psów musi być białe ze znaczeniami czarno podpalanymi, czarnymi lub rudymi (od jasnopłowych po intensywne kasztanowe).

Jack Russell Terrier czarny nie występuje.

Ile lat żyje jack russell terier?

Jack Russell Terrier żyje od 12 do 16 lat.

Kategoria wielkości psów Jack Russell

Jack Russell Terrier to pies rasy małej.

Jack russell terrier

pixabay.com/images/id-5037955/

Jack russell terrier - charakter i usposobienie

Według wzorca rasy pies Jack Russell jest czujny, ruchliwy, temperamentny i o żywym usposobieniu.

Przyszły opiekun powinien być świadom osobowości jack russell terriera, gdyż nie jest to pies, którego łatwo okiełznać. Ogromne zasoby energii pies może rozładowywać np. poprzez uprawianie psich sportów takich jak agility czy tropienie. Teriery lubią też pływać, biegać (nie wyczynowo) i kopać dołki. Świetną rozrywką jest też wspólna zabawa i psoty z dziećmi, z którymi jack russell terrier ma bardzo przyjacielskie relacje.

Relacje z innymi zwierzętami mogą być różne. Dla większych czy mniej energicznych psów Jack Russell Terrier jest zbyt żywiołowy, dla mniejszych staje się zagrożeniem, gdyż odżywa  w nim natura tropiciela i widzi w takich małych pieskach potencjalną zdobycz. Mały jack russell terrier nie ma zbyt dobrze wykształconego instynktu stróżującego. Mimo to rodzina na pewno usłyszy o zbliżających się gościach.

Jack Russell Terrier - zdrowie

Pies Jack Russell Terrier może mieć problemy z alergiami. U pieska może pojawić się zarówno alergia pokarmowa, jak i alergia kontaktowa. Ze względu na problem z kamieniem nazębnym psy te miewają choroby jamy ustnej.

Dla zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego psiak Jack Russell powinien uczestniczyć w zajęciach sportowych. Pies ten będzie nieszczęśliwy, jeśli zapewnisz mu tylko spacery po osiedlu. Niestety może to się skończyć frustracją psa i w konsekwencji niszczeniem sprzętów domowych. Poza tym Jack Russel jest bardzo odporny i nie straszna mu zła pogoda.

Najczęstsze choroby psów tej rasy

Jack Russell może cierpieć na choroby, takie jak:

 • zaćma
 • jaskra
 • głuchota
 • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
 • niedoczynność tarczycy
 • zespolenie wrotnooboczne
 • chorba Legga-Calvego-Perthesa

Dobre praktyki w ochronie zdrowia Jack Russell Terriera

Mimo, że hodowle nie mają obowiązku wykonywać żadnych dodatkowych badań byłoby dobrze, gdyby szczeniak Russell Terriera przeszedł badania okulistyczne i testy genetyczne  na choroby, które najczęściej przytrafiają się tej rasie psów.

Raz w roku należy wykonać podstawowe badania kontrolne tej rasy psów.

Żywienie Jack Russell Terriera

Jack Russell Terrier nie jest psem kanapowym. Mała ilość ruchu i przekarmianie, to prosta droga do nadwagi i otyłości u psa. Właśnie dlatego rasa ta często zmaga się z dodatkowymi kilogramami, których nie jest w stanie zrzucić bez pomocy opiekuna.

Ze względu na podatność na skręt żołądka posiłki należy podawać na 2 godziny przed i po wysiłku.

Karma dla Jack Russell Terriera powinna być dopasowana do wieku psa, poziomu jego aktywności oraz stanu zdrowia. Jeśli pies uprawia sport, to można podawać mu karmę dla psów aktywnych o zwiększonej kaloryczności, bogatszą w białko.

Jack Russell terrier zje zarówno komercyjną suchą karmą dla psów, mokrą karmę dla psów, jak i dietę BARF oraz pokarm przygotowany przez opiekuna samodzielnie. W tym ostatnim przypadku należy stosować się do wytycznych dietetyka.

Pielęgnacja Jack Russell Terriera

Pielęgnacja Jack Russell Terrier nie jest trudna. Sierść pieska należy wyczesywać raz w tygodniu, a w okresie linienia (wiosną i jesienią) raz dziennie. Dzięki temu pomożesz pomóc psu szybciej pozbyć się martwego włosa.

Pielęgnacja powinna obejmować również oczu, uszu, zęby i łapy, które należy kontrolować raz w tygodniu.

Pamiętajmy o regularnym odrobaczaniu i zabezpieczaniu psa przed pasożytami zewnętrznymi, zwłaszcza gdy Jack Russell Terrier wyrusza na eksploracje leśnych gęstwin i nor.

Szkolenie jack russell terriera

Szkolenie jack russela terriera

pixabay.com/images/id-750608/

Jack Russell Terrier jest psem angażującym pod względem szkolenia. Koniecznością jest poddanie pieska treningowi posłuszeństwa. Trening jest niezbędny do nauczenia podstawowych komend: przywołania czy odwołania psa podczas tropienia. Psie przedszkole jest jak najbardziej wskazane. Sesje treningowe tej rasy powinny być krótkie i opierać się na urozmaiconej, dynamicznej zabawie. Pamiętaj, że Jack Russel Terrier jest wiercipiętą, mającym problemy z długim skupieniem. Zawsze mile widziane będą zachęty w postaci przysmaków, ale bądźcie ostrożni, gdyż pies tej rasy jest łakomczuchem.

Im wcześniej rozpoczniesz naukę, tym lepsze rezultaty osiągniesz. Bardzo ważna jest też socjalizacja Jack Russell Terriera, by pies nie stał się okolicznym zawadiaką. Opiekun powinien być przy tym cierpliwy, konsekwentny i sprawiedliwy. Rasa ta jest równie inteligentna, co zacięta, dlatego szkolenie Jacka nie należy do łatwych.

Zalety i wady Jack Russell Terriera

Zalety Jack Russell Terriera

 • Jack Russell Terrier lubi zabawę ze starszymi dziećmi
 • pies ten nie wykazuje agresji
 • Jack Russell Terrier jest lojalny, odważny, czuły, wesoły
 • JRT może uprawiać psie sporty: agility, frisbee, obedience, flyball
 • Jack Russell Terrier nadaje się do dogoterapii i pracy przy wykrywaniu narkotyków

Wady Jack Russell Terriera

 • JRT to pies tylko dla aktywnych i doświadczonych (potrzebuje dużo ruchu)
 • Jack Russell Terrier nie nadaje się dla osób starszych, zapracowanych i na pierwszego psa
 • Jack Russell Terier może mieć tendencje do „ucieczek” za tropem
 • JRT jest to pies niecierpliwy, uparty, zaczepny
 • pies ten jest hałaśliwy, gdy się ekscytuje lub wyczuje zagrożenie

Ciekawostki o Jack Russell Terrierze

 • Jack Russell Terrier o imieniu Milo to przyjaciel głównego bohatera filmu „Maska” z Jimem Carreyem – to  po prostu piesek z Maski
 • W Irlandii corocznie rozgrywają się zawody w łapaniu szczurów, w których biorą udział wyłącznie Jack Russell Terriery
 • Tillamook Cheddar to suczka rasy Jack Russell Terrier, która pracuje „zawodowo” i zarabia na swoich obrazach.

Jack Russell Terrier hodowla

Kupując Jack Russell teriera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta psa oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Jack Russell Terrier cena

Cena Jack Russell Terriera z hodowli waha się od 2500 zł do 5000 zł za najlepsze osobniki.

Imię dla Jack Russell Terriera

Ciekawe imię dla psa Jack Russell: Milo, Sparki, Pocisk, Sierżant

Ciekawe imię dla suczki Jack Russell: Nina, Tina, Maja

Dla kogo Jack Russell Terrier będzie idealny?

Jack Russell – JRT, to rodzinny pies, które nada się do życia nawet w małym mieszkaniu. Nie należy jednak zapominać, że jest to terier, który wymaga dużej dawki ruchu. Psy tej rasy są bardzo inteligentne i szybko się uczą, dlatego dobrze sprawdzą się w psich sportach. Aktywność sportowa pozwoli im przy okazji spożytkować nadmiar energii, jaki miewają.

Klasyfikacja FCI rasy jack Russell terrier

Grupa III: terriery

Sekcja 2: terriery małe

Nr wzorca: 345

Pytania czytelników

Gdzie kupić Jack Russell terriera?

Szczenięta psów tej rasy należy kupować wyłącznie w legalnie działających hodowlach zrzeszonych w ZKwP.

Co może jeść Jack Russell Terrier?

Jack Russell Terrier może jeść urozmaicone posiłki: karma sucha, karma mokra, dieta BARF, domowe pokarmy, gotowane według przepisu dietetyka.

Jak wychować Jack Russell Terriera?

Jack Russell to rasa psów, która powinna być socjalizowana już w hodowli. U opiekuna pies powinien trafić do psiego przedszkola. Starsze psy warto edukować np. z wykorzystaniem psich sportów.

Jak karmić szczeniaka Jack Russell Terrier?

Dieta Russell Terriera powinna być dopasowana do wieku, aktywności psa oraz jego stanu zdrowia.

Jak często kąpać psa Jack Russell Terriera?

Jack Russell nie powinien być kapany częściej niż raz na kwartał. Jeżeli pies brudzi się, nie trzeba go kąpać. Częste kąpiele zmywają sebum – naturalną warstwę ochronną psa, co może prowadzić do alergii lub podrażnień skóry.

Jak długo rośnie Jack Russell Terrier?

Jack Russell rośnie zwykle przez pierwsze 12 miesięcy życia.

Ile kosztuje Jack Russell Terrier?

Psy tej rasy kosztuje w hodowli między 2500 a 5000 zł.

Ile waży Jack Russell Terrier?

Jack Russell to pies ras małych, który waży zwykle 5-6 kg.

Ile żyją Jack Russell Terriers?

Jack Russell to pies długowieczny, który może żyć nawet 16 lat.

Jak trymować Jack Russel Terriera?

Rasa tych psów powinna być trymowana co ok. 2-3 miesiące. Najlepiej udać się z psem na trymowanie do groomera.

Czy Jack Russell Terrier jest agresywny?

Dla psów innych ras i kotów Jack Russell może być agresywny. To pies o silnym instynkcie myśliwskim.

Czy Jack Russel Terrier jest przyjazny dla dzieci?

Dobrze ułożony pies tej rasy będzie opiekunem dzieci.

Czy Jack Russel Terrier dużo szczeka?

Tak, Jack Russell to szczekliwy pies, jest to cecha psów norowców.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Jack Russell Terrier - wychowanie, charakter, zdrowie, cena | Zoonews.pl
Article Name
Jack Russell Terrier - wychowanie, charakter, zdrowie, cena | Zoonews.pl
Description
Jack Russell Terrier to energiczny, odważny, skory do zabawy i bystry pies, którego trudno okiełznać. Jack uwielbia aktywność, której nie należy mu skąpić.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1118

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x