Reklama

Airedale terrier – cena, szczeniaki, hodowla

Facebook
Twitter
Airedale terrier – cena, szczeniaki, hodowla

pixabay.com/images/id-3526279/

Airedale terrier to pies, który doskonale nada się dla aktywnych rodzin, które będą spędzały ze zwierzęciem dużo czasu na świeżym powietrzu.

Spis treści - kliknij

Airedale terrier – historia rasy

Airedale terrier to rasa psów myśliwskich pochodząca z hrabstwa Yorkshire. Rasa Airedale jest dosyć młoda, powstała w XIX wieku ze skrzyżowania otterhounda z nieistniejącą już rasą teriera podpalanego. Początkowo airedale terriera nazywano waterside terrier, następnie bingley terrier, by ostatecznie zmienić nazwę na airedale, w nawiązaniu do doliny rzeki Aire w hrabstwie Yorkshire. I to właśnie w dolinie tej rzeki psy tej rasy wykorzystywane były do polowań na wydry, które stanowiły konkurencję dla wędkarzy. Airedale terriery krzyżowano również z border collie, by uzyskać psa do pilnowania stada.

Nazwy Airedale terrier po raz pierwszy użył w 1878 r. Gordon Stables – sędzia kynologiczny. Brytyjski Kennel Club uznał rasę airedale`a w 1886 roku.

Ze względu na pojętność i inteligencję airedale terriery trafił do brytyjskiej armii i policji, w 1900 roku uczestniczył w Powstaniu Bokserów w Chinach, w czasie II wojny światowej w Wehrmachcie było więcej airedale`i niż owczarków niemieckich. Psy te pracowały bardzo często u boku medyków, służąc pomocą w odnajdywaniu rannych.

Airedale terrier w Polsce

Rasa airedale terrier stała się popularna w Polsce już w okresie międzywojennym. Obecnie psy tej rasy cieszą się w Polsce umiarkowaną popularnością.

Jak wygląda airedale terrier?

Airedale terrier to najawiększy z terierów. Muskularny i krępy; głowa o dobrych proporcjach; kufa dobrze wypełniona pod oczami, nie jest klinowata; oczy dosyć małe; uszy w kształcie litery V, małe. Grzbiet airedale terriera jest krótki i mocny; klatka piersiowa głęboka; ogon wysoko osadzony, mocny i gruby; kończyny ukośnie ułożone.

Airedale terrier – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie airedale terriera

 Pies: 58-61 cm

Suka: 56-59 cm

Airedale terrier – waga

Pies: 18-24 kg

Suka: 17-22 kg

Szata airedale terriera

Airedale terrier ma twardą, gęstą i szorstką sierść. Włos jest prosty i przylegający do ciała. Podszerstek jest miękki.

Umaszczenie airedale terriera jest podpalane z wyjątkiem szyi, grzbietu i wierzchu ogona, które są czarne lub szaro-czarne.

Kategoria wielkości: airedale terrier to pies rasy średniej

Ile żyje airedale terrier?

Długość życia airedale tetriera wynosi od 10 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Airedale terrier – charakter

Airedale terrier to pies niezwykle czuły, jak na teriera. Zwłaszcza szczenięta uwielbiają zabawy, dzięki którym mogą spożytkować swoją energię. To pies spokojny o wysokiej inteligencji z silnym instynktem łowcy. Jak w przypadku innych terrierów jest to pies niezależny, uparty, który może postawić na swoim. Airedale jest dosyć szczekliwy, może mieć również skłonność do ucieczek, a jeśli jego potrzeby ruchowe nie są realizowane, to również może niszczyć przedmioty. Pies tej rasy powinien trafić pod opiekę osoby doświadczonej.

Airedale nadaje się do życia w mieszkaniu. Potrzebuje dużej, codziennej dawki ruchu. Jest to pies, który zaakceptuje inne psy pod jednym dachem. Nadaje się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób starszych.

Airedale terrier – charakter

pixabay.com/images/id-4565872/

Airedale terrier – zdrowie

Airedale terrier to bardzo zdrowa rasa psów. Jest to pies odporny na zimno, w okresie letnim należy jednak ograniczyć spacery w najwyższych temperaturach. Z chorób dziedzicznych airedale może mieć problemy z dysplazją stawów biodrowych oraz alergiami skórnymi.

Airedale terrier – żywienie

Dieta airedale terriera powinna być dostosowana do jego wieku oraz aktywności fizycznej. Psy tej rasy nie mają specjalnych wymagań, można je karmić zarówno suchą, jak i mokrą karmą dla psów bądź dietą BARF, suplementowaną na stawy.

Airedale terrier – pielęgnacja

Airedale terrier powinien być trymowany, samo strzyżenie może doprowadzić do zniszczenia szaty. Kąpiele zaleca się 3-4 razy w ciągu roku. Poza trymowaniem airedale`a należy regularnie szczotkować.

Jak u innych ras psów, tak i u airedale`a należy wykonywać raz w tygodniu przegląd oczu, uszu oraz zębów.

Airedale terrier – szkolenie

Airedale terrier to pies niezależny, który powinien być układany przez doświadczonego opiekuna. W przypadku tej rasy psów szkolenie powinno trwać przez całe życie i być połączone z pracą. Podczas szkolenia wykorzystywać należy pozytywne metody treningowe.

Zalety i wady airedale terriera

Zalety airedale`a

  • Airedale terrier to pies bardzo zrównoważony, który nada się dla rodzin z dziećmi
  • Airedale może żyć w mieszkaniu
  • Jest to rasa, która może cały rok spędzać na dworze
  • Bardzo mało linieje

 

Wady airedale terriera

  • Airedale terrier potrzebuje dużo ruchu
  • To niezależna i uparta rasa psów
  • Pies ten ma silny instynkt łowiecki

Ciekawostki o airedale terrierach

  • Większy od airedale terriera jest tylko czary terrier rosyjski
Airedale terrier – zdrowie

pixabay.com/images/id-6037878/

Airedale terrier hodowla

Kupując airedale terriera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Airedale terrier cena

Cena airedale terriera z hodowli waha się od 4000 do 5000 zł.

Imię dla airedale terriera

Ciekawe imię dla psa airedale terriera: Jaspis, Sokół, Sid

Ciekawe imię dla suczki airedale terriera: Izera, Morwa, Tana

Dla kogo airedale terrier będzie idealny?

Airedale terrier to pies, który nada się zarówno do pracy u noku myśliwego, jak i towarzysz dla aktywnych rodzin z dziećmi.

Klasyfikacja FCI airedale terriera

Grupa III: teriery

Sekcja 1: teriery duże i średnie

Numer wzorca: 7

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Airedale terrier – cena, szczeniaki, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Airedale terrier – cena, szczeniaki, hodowla | Zoonews.pl
Description
Airedale terrier to pies, który doskonale nada się dla aktywnych rodzin, które będą spędzały ze zwierzęciem dużo czasu na świeżym powietrzu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 930

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x