Reklama

Terier rosyjski – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Terier rosyjski – cena, hodowla, opis rasy

Terier rosyjski to pies do zadań specjalnych. Doskonały pies służbowy stworzony do pracy w wojsku i policji.

Spis treści - kliknij

Terier rosyjski – historia rasy

Terier rosyjski to rasa psów powstała w wyniku zapotrzebowania na psa posłusznego, odważnego, ale i odpornego na ostre rosyjskie zimy. Przy radzieckich szkołach wojskowych budowano hodowle i centra szkoleniowe dla psów na potrzeby armii, których psi kadeci niestety nie spełniali 100% oczekiwań. Rosyjskie rasy nie nadawał się na służbę ze względu na dużą niezależność, a z kolei owczarki niemieckie nie była odporna na trudne warunki klimatyczne. Pond dekadę trwały próby hodowlane, podczas których krzyżowano sznaucery, rottweilery, moskiewskie wodołazy i airedale terriery. Dzięki ukierunkowanym zabiegom kynologicznym w 1955 roku powstał pierwszy wyrównany w wyglądzie i charakterze czarny terier, a w 1984 roku rasa została uznana przez FCI pod nazwą czarny terier rosyjski.

Terier rosyjski w Polsce

Terier rosyjski pojawił się w Polsce w latach 80 XX wieku. Pierwsze pięć psów rasy terier rosyjski sprowadzono z ZSRR.

Jak wygląda terier rosyjski?

Terier rosyjski to duży pies o mocnym kośćcu, masywnym tułowiu i rozwiniętej muskulaturze. Głowa teriera rosyjskiego jest długa z masywną kufą. Oczy teriera są małe o owalnym kształcie. Nogi psa są proste, dobrze umięśnione i masywne jak cała sylwetka. Uszy teriera rosyjskiego mają kształt trójkąta, są dość małe, wysoko osadzone, zwisająca po bokach głowy. Na głowie długie włosy tworzą wąsy, brodę i brwi.

Terier rosyjski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy terier rosyjski

Pies: 70-78 cm

Suka: 66-74 cm

Terier rosyjski – waga

Pies/suka: 35-45 kg

Szata teriera rosyjskiego

Terier rosyjski ma sierść długą, twarda, szorstka, falistą i gęstą z równie obfitym lecz miękkim podszerstkiem.

Terier rosyjski ma maść wyłącznie czarną. Białe teriery rosyjskie nie istnieją, wzorzec obejmuje tylko osobniki jednolicie czarne.

Kategoria wielkości teriera rosyjskiego

Terier rosyjski to pies należący do ras dużych.

Ile żyje terier rosyjski?

Terier rosyjski żyje od 10 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Terier rosyjski – charakter

Terier rosyjski jak na psa mundurowego przystało jest odważny, dumny oraz pewny siebie. Rasa ta bardzo szybko dostosowuje się do sytuacji mimo żywiołowego usposobienia. W pierwszym kontakcie terier rosyjski może wydawać się zdystansowany, ale przy bliższym poznaniu okazuje przyjacielskie usposobienie. Zawsze jednak czarny terier rosyjski zachowa czujność wobec obcych i będzie bronił rodziny przed niebezpieczeństwem. W sytuacji zagrożenia zmienia się ze zrównoważonego pupila na gwałtownego obrońcę bliskich, choć nigdy agresywnego. Lubi się bawić i to właśnie zabawa w połączeniu z nauką jest gwarancją sukcesu szkoleniowego teriera rosyjskiego. Dla zachowania zdrowia psychicznego czarny terier rosyjski potrzebuje sporej dawki ruchu i trzeba przy tym pamiętać, że przydomowy ogród go nie zapewni. Terier rosyjski jest bardzo oddany, pamiętliwy i jeśli kocha to równie silnie, co się uprzedza.

Terier rosyjski – zdrowie

Czarny terier rosyjski wyhodowany w surowym klimacie stał się psem odpornym na trudne warunki atmosferyczne, dobrze odnajdzie się żyjąc całorocznie na dworze, ale do szczęścia potrzeba mu dużej dawki ruchu poza terenem domu i bliskości człowieka. Terier rosyjski nie może żyć z dala od człowieka, a już na pewno nie w ciągłej izolacji. W lecie konieczne jest zapewnienie terierowi rosyjskiemu dostępu do zacienionego miejsca i stałego źródła wody. Terier rosyjski może chorować na dysplazję stawów, zaćmę oraz postępujący zanik siatkówki oka. Treningi teriera rosyjskiego w psich sportach nie powinno się rozpoczynać przed ukończeniem przez psa 12 miesięcy, gdyż może do odbić się na rozwijającym się kośćcu prowadząc do krzywicy czy młodzieńczym zapaleniu kości (enostoza).

Terier rosyjski – żywienie

Karmienie teriera rosyjskiego nie jest trudne. Psy te wymagają serwowania jakościowego pokarmu w dowolnej formie.  Jako że terier rosyjski jest dużym psem, to opiekun powinien zadbać o stałe, niezmienne pory posiłków, zaleca się dwie porcje na dzień- większa wieczorem, a mniejsza rano.  Dieta szczeniaka teriera rosyjskiego powinna być suplementowana witaminą D3 i C oraz preparatami wspomagającymi stawy tj. glukozaminą lub chondroityną w celu zapobiegania krzywicy i szkorbutowi (gnilec).

Terier rosyjski - pielęgnacja

Terier rosyjski gubi małą ilość sierści przez cały rok, ale jeśli decydujemy się na pozostawienie naturalnej długości włos, musimy liczyć się z koniecznością wyczesywania sierści co 2-3 dni. Teriery lubią spędzać czas na dworze, a do ich sierści przyczepia się dosłownie wszystko. Dlatego bardzo ważne jest usuwanie nieczystości i regularne wyczesywanie, by uniknąć trudnych do rozplątania kołtunów.  Czarne teriery rosyjskie wystawowe wymagają bardziej skomplikowanej pielęgnacji, musi być ona dostosowana do wymogów pokazu. Do pokazu teriera rosyjskiego trzeba przygotować  przy pomocy doświadczonego groomera. Regularne strzyżenie i trymowanie jest standardem pielęgnacyjnym tego długowłosego psa. Nie należy zapominać o kontroli czystości uszu i usuwaniu z małżowiny włosów. Grzywkę opadającą na oczy trzeba zapleść nad głowę, by uniknąć u terriera rosyjskiego podrażnień i infekcji.

Terier rosyjski - szkolenie

Szkolenie teriera rosyjskiego powinno bazować przede wszystkim na urozmaiconej zabawie. Terier to bardzo inteligentny pies, który doskonale wie, czego się od niego oczekuje, a w połączeniu z chęcią współpracy z człowiekiem uchodzi za bardzo bystrego ucznia. Czarny terier rosyjski z zapałem podejmuje wyzwania, a największą nagrodą dla niego jest zadowolenie opiekuna. Bardzo ważne, by jak najwcześniej nauczyć psa komend posłuszeństwa. Teriery rosyjskie mają wyraźny instynkt łowcy i mogą oddalić się w pogoni za drobną zwierzyną. Rasa ta jest niezależna, a zaniedbanie relacji pies-opiekun może tę niezależność tylko wzmacniać. Opiekun teriera rosyjskiego musi się wykazać konsekwencją i wyrozumiałością. Ulubione przysmaki są bardzo pomocne przy motywowaniu psa do pracy. Socjalizacja terriera rosyjskiego jest równie ważna co stymulacja fizyczna, a jej wczesne prowadzenie jest gwarancją przyswojenia właściwych psich kodów komunikacyjnych w obrębie gatunku. Zaniedbania w tej sferze rozwoju teriera rosyjskiego mogą doprowadzić to częstszych konfliktów z innymi psami.

Ile kosztuje terier rosyjski?

Autorstwa Pleple2000 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17189344

Zalety i wady rasy terier rosyjski

Zalety teriera rosyjskiego

 • terier rosyjskie uwielbia zabawę, jest żywiołowy
 • rasa ta szybko potrafi się uspokoić, dostosowując się do sytuacji
 • terier rosyjski szczeka tylko ostrzegawczo
 • pies ten nie jest trudny w szkoleniu
 • terier rosyjski nadaje się na stróża domu i obrońcę rodziny, jest godny zaufania
 • rasa dobrze znosi samotność
 • czarny terier rosyjski może mieszkać na dworze, ale nie powinien być stale przywiązany do budy czy skazany na życie w kojcu
 • terier rosyjski nie ma tendencji do dominacji nad opiekunem, jest posłuszny

 

Wady teriera rosyjskiego

 • terier rosyjski ma silny instynkt łowcy
 • pies ma tendencję do ucieczek i niszczenia otoczenia zwłaszcza jeśli jego potrzeby psycho-fizyczne nie są zaspokojone
 • czarny terier rosyjski nie nadaje się na pierwszego psa, pomimo łatwości nauki wymaga doświadczonego szkoleniowca, który poradzi sobie z jego uporem i niezależnością
 • terier rosyjski potrzebuje dużej dawki ruchu i ćwiczeń
 • rasa ta nie przepada za małymi dziećmi, nie nadaje się na ich towarzysza
 • terier rosyjski wymaga starannej i systematycznej pielęgnacji

Ciekawostki o rasie terier rosyjski

 • Terier rosyjski po upływie 10 lat od zaklasyfikowania przez FCI w grupie terrierów (grupa III) został przeniesiony do grupy II, która okazała się bliższa psu ze względu na pochodzeniu.

Terier rosyjski hodowla

Kupując teriera rosyjskiego z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Niska cena za szczeniaka teriera rosyjskiego powinna wzbudzić twoje podejrzenia.

Terier rosyjski cena

Cena teriera rosyjskiego wynosi od 5 do 6 tys. zł.

Imię dla teriera rosyjskiego

Ciekawe imię dla psa terier rosyjski:  Black, Iwo, Luka

Ciekawe imię dla suczki terier rosyjski: Kira, Zoja, Nati

Dla kogo terier rosyjski będzie idealny?

Terier rosyjski będzie idealnym towarzyszem osób aktywnych, lubiących spędzać z nim czas na długich wędrówkach, czy wspólnym uprawianiu agility lub flyball. Dobrymi  opiekunami teriera rosyjskiego będą osoby nie mające już malutkich malutkich dzieci i kotów.

Klasyfikacja FCI rasy terier rosyjski

Grupa II: Pinczery, sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja 1.4: czarny terier rosyjski

Numer wzorca: 327

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Terier rosyjski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Terier rosyjski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Terier rosyjski to pies do zadań specjalnych. Doskonały pies służbowy stworzony do pracy w wojsku i policji.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1030

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x