Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

TERIER ROSYJSKI – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Terier rosyjski – cena, charakter, opis rasy

By Carlyleshl – Iz Teremka Kennel, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15102463

Terier rosyjski to pies do zadań specjalnych. Doskonały pies służbowy stworzony do pracy w wojsku i policji.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o terierze rosyjskim

🌅 Kraj pochodzenia

Rosja

🐶 Numer wzorca FCI

327

➡ Waga

45-60 kg

❤ Długość życia

10 – 12 lat

💢 Charakter

W pierwszym kontakcie terier rosyjski może wydawać się zdystansowany, ale przy bliższym poznaniu okazuje przyjacielskie usposobienie.

Terier rosyjski – pochodzenie i historia rasy

Terier rosyjski to rasa psów powstała w wyniku zapotrzebowania na psa posłusznego, odważnego, ale i odpornego na ostre rosyjskie zimy. Psy tej rasy wykorzystywane były do strzeżenia granic państwa, pilnowania w obozach pracy i zakładach karnych.

W radzieckich szkołach wojskowych od dawna budowano hodowle i centra szkoleniowe dla psów na potrzeby armii, jednak psi kadeci nie spełniali w pełni pokładanych w nich nadziei. Rosyjskie rasy psów nie nadawały się na służbę ze względu na dużą niezależność. Z kolei owczarki niemieckie nie były odporne na trudne warunki klimatyczne Rosji.

Program hodowlany teriera rosyjskiego

Prace hodowlane nad nową rasą trwały wiele lat. Do hodowli wykorzystano szczenięta skrzyżowanych sznaucerów olbrzymich z sukami airedale teriera i rottweilera oraz rottweilerów z sznaucerkami olbrzymimi. Szczenięta z wybranych miotów kojarzono następnie między sobą, utrwalając pożądane cechy użytkowe.

Dzięki ukierunkowanym zabiegom kynologicznym w 1955 roku powstał pierwszy wyrównany w wyglądzie i charakterze czarny terier.

Teriery o krótkiej sierści trafiały do wojska, z kolei psy o sierści dłuższej trafiały do klubu hodowców, którzy kojarzyli je dalej, tworząc odmianę wystawową.

Uznanie teriera rosyjskiego przez FCI

W 1979 roku prace hodowlane uznano za zakończone. W 1981 roku Ministerstwo Rolnictwa ZSRR zatwierdziło wzorzec rasy. Terier rosyjski został uznany przez FCI 29 września 1983 roku, a ostatnie zmiany we wzorcu rasy miały miejsce 13 października 2010 roku.

Terier rosyjski w Polsce

Terier rosyjski pojawił się w Polsce w latach 80. XX wieku. Pierwsze pięć psów tej rasy sprowadziła do Polski Zofia Szczepańska do hodowli z Runowa.

Jak wygląda terier rosyjski?

Terier rosyjski, według wzorca rasy,  to duży pies o mocnym kośćcu, masywnym tułowiu i rozwiniętej muskulaturze. Pies tej rasy ma nieco wydłużony tułów i atletyczną budowę.

Głowa teriera rosyjskiego jest długa, masywna i duża, ale proporcjonalna do tułowia. Kufa psa jest mocna, szeroka u nasady i lekko zwężająca się ku nosowi, nos powinien być duży i czarny. Oczy psa powinny być średniej wielkości, owalne, osadzone szeroko i frontalnie; uszy wiszące, osadzone wysoko i symetrycznie, średniej wielkości, trójkątnego kształtu.

Szyja teriera rosyjskiego musi być mocna, sucha i dobrze umięśniona. Tułów głęboki i pojemny; grzbiet mocny, prosty i umięśniony; klatka piersiowa głęboka i szeroka; zad szeroki, umięśniony i lekko opadający. Ogon gruby u nasady, wysoko osadzony, sierpowaty lub szablasty.

Terier rosyjski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy terier rosyjski

Pies: 70-78 cm

Suka: 66-74 cm

Terier rosyjski – waga

Pies: 50-60 kg

Suka: 45-50 kg

Szata teriera rosyjskiego

Sierść teriera rosyjskiego powinna być gęsta, szorstka, dwuwarstwowa, składająca się z twardej, lekko pofalowanej okrywy i krótkiego miękkiego podszerstka. Włos naturalny powinien mierzyć od 5 do 15 cm długości. Włos powinien być modelowany w taki sposób, by podkreślał siłę i zdecydowanie psa.

Umaszczenie teriera rosyjskiego powinno być czarne, dopuszczalna jest niewielka ilość przesianych włosów szarych.

Kategoria wielkości teriera rosyjskiego

Terier rosyjski to pies należący do ras dużych.

Ile żyje terier rosyjski?

Terier rosyjski żyje od 10 do 12 lat.

Terier rosyjski – charakter i usposobienie

Terier rosyjski jak na psa mundurowego przystało jest odważny, dumny oraz pewny siebie. Rasa ta bardzo szybko dostosowuje się do sytuacji mimo żywiołowego usposobienia. W pierwszym kontakcie terier rosyjski może wydawać się zdystansowany, ale przy bliższym poznaniu okazuje przyjacielskie usposobienie. Zawsze jednak czarny terier rosyjski zachowa czujność wobec obcych i będzie bronił rodziny przed niebezpieczeństwem.

Pies w sytuacji zagrożenia zmienia się ze zrównoważonego pupila na gwałtownego obrońcę bliskich, choć nigdy agresywnego. Lubi się bawić i to właśnie zabawa w połączeniu z nauką jest gwarancją sukcesu szkoleniowego teriera rosyjskiego. Dla zachowania zdrowia psychicznego czarny terier rosyjski potrzebuje sporej dawki ruchu i trzeba przy tym pamiętać, że przydomowy ogród go nie zapewni.

Terier rosyjski jest bardzo oddany, pamiętliwy i jeśli kocha to równie silnie, co się uprzedza.

Terier rosyjski – zdrowie

Czarny terier rosyjski wyhodowany w surowym klimacie stał się psem odpornym na trudne warunki atmosferyczne, dobrze odnajdzie się żyjąc całorocznie na dworze, ale do szczęścia potrzeba mu dużej dawki ruchu poza terenem domu i bliskości człowieka. Terier rosyjski nie może żyć z dala od człowieka, a już na pewno nie w ciągłej izolacji. W lecie konieczne jest zapewnienie terierowi rosyjskiemu dostępu do zacienionego miejsca i stałego źródła wody.

Typowe choroby terierów rosyjskich

  • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
  • Zaćma
  • Postępujący zanik siatkówki
  • Młodzieńcze zapalenie kości
  • Młodzieńczy paraliż krtani
  • Niedoczynność kory nadnerczy (choroba Addisona)

Terier rosyjski – żywienie

Karmienie teriera rosyjskiego nie jest trudne, ale karma powinna być zbilansowana i dostosowana do wieku, aktywności oraz ewentualnych chorób u psa.   

Jako że terier rosyjski jest dużym psem, to opiekun powinien zadbać o stałe, niezmienne pory posiłków, zaleca się dwie porcje na dzień – większa wieczorem, a mniejsza rano. 

Dieta szczeniaka teriera rosyjskiego powinna być suplementowana witaminą D3 i C oraz preparatami wspomagającymi stawy tj. glukozaminą lub chondroityną.

Terier rosyjski - pielęgnacja

Terier rosyjski gubi małą ilość sierści przez cały rok, ale jeśli zdecydujesz się na pozostawienie naturalnej długości włosa, musisz liczyć się z koniecznością wyczesywania sierści co 2-3 dni. Teriery lubią spędzać czas na dworze, a do ich sierści przyczepia się dosłownie wszystko. Dlatego bardzo ważne jest usuwanie nieczystości i regularne wyczesywanie, by uniknąć trudnych do rozplątania kołtunów.

Czarne teriery rosyjskie wystawowe wymagają bardziej skomplikowanej pielęgnacji, musi być ona dostosowana do wymogów pokazu. Regularne strzyżenie i trymowanie jest standardem pielęgnacyjnym tego długowłosego psa. Nie należy zapominać o kontroli czystości uszu i usuwaniu z małżowiny włosów. Grzywkę opadającą na oczy trzeba zapleść nad głowę, by uniknąć u teriera rosyjskiego podrażnień i infekcji.

Terier rosyjski - szkolenie

Szkolenie teriera rosyjskiego powinno bazować przede wszystkim na urozmaiconej zabawie. Terier to bardzo inteligentny pies, który doskonale wie, czego się od niego oczekuje, a w połączeniu z chęcią współpracy z człowiekiem uchodzi za bardzo bystrego ucznia. Czarny terier rosyjski z zapałem podejmuje wyzwania, a największą nagrodą dla niego jest zadowolenie opiekuna.

Bardzo ważne, by jak najwcześniej nauczyć psa zasad posłuszeństwa. Teriery rosyjskie mają wyraźny instynkt łowcy i mogą oddalić się w pogoni za drobną zwierzyną. Rasa ta może okazywać niezależność, a zaniedbanie relacji pies-opiekun może tę niezależność tylko wzmacniać. Opiekun teriera rosyjskiego musi się wykazać konsekwencją i wyrozumiałością. Ulubione przysmaki są bardzo pomocne przy motywowaniu psa do pracy.

Socjalizacja teriera rosyjskiego jest równie ważna co stymulacja fizyczna, a jej wczesne prowadzenie jest gwarancją przyswojenia właściwych psich kodów komunikacyjnych w obrębie gatunku. Zaniedbania w tej sferze rozwoju teriera rosyjskiego mogą doprowadzić to częstszych konfliktów z innymi psami.

Ile kosztuje terier rosyjski?

Autorstwa Pleple2000 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17189344

Zalety i wady rasy terier rosyjski

Zalety teriera rosyjskiego

  • terier rosyjskie uwielbia zabawę, jest żywiołowy
  • rasa ta szybko potrafi się uspokoić, dostosowując się do sytuacji
  • terier rosyjski szczeka tylko ostrzegawczo
  • pies ten nie jest trudny w szkoleniu
  • terier rosyjski nadaje się na stróża domu i obrońcę rodziny, jest godny zaufania
  • rasa dobrze znosi samotność
  • czarny terier rosyjski może mieszkać na dworze, ale nie powinien być stale przywiązany do budy czy skazany na życie w kojcu
  • terier rosyjski nie ma tendencji do dominacji nad opiekunem, jest posłuszny

Wady teriera rosyjskiego

  • terier rosyjski ma silny instynkt łowcy
  • pies ma tendencję do ucieczek i niszczenia otoczenia zwłaszcza jeśli jego potrzeby psycho-fizyczne nie są zaspokojone
  • czarny terier rosyjski nie nadaje się na pierwszego psa, pomimo łatwości nauki wymaga doświadczonego trenera, który poradzi sobie z jego niezależnością
  • terier rosyjski wymaga starannej i systematycznej pielęgnacji

Ciekawostki o rasie terier rosyjski

  • Terier rosyjski po upływie 10 lat od zaklasyfikowania przez FCI w grupie terierów (grupa III) został przeniesiony do grupy II, która okazała się bliższa psu ze względu na pochodzenie.
  • Pierwszym polskim psem dogoterapeutą był terier rosyjski Dymek.

Terier rosyjski hodowla

Decydując się na zakup teriera rosyjskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Terier rosyjski cena

Cena teriera rosyjskiego z hodowli wynosi od 5 do 6 tys. zł.

Imię dla teriera rosyjskiego

Ciekawe imię dla psa terier rosyjski:  Black, Iwo, Luka

Ciekawe imię dla suczki terier rosyjski: Kira, Zoja, Nati

Dla kogo terier rosyjski będzie idealny?

Terier rosyjski będzie idealnym towarzyszem osób aktywnych, lubiących spędzać z nim czas na długich wędrówkach, czy wspólnym uprawianiu agility lub flyball. Dobrymi  opiekunami teriera rosyjskiego będą osoby nie mające już malutkich malutkich dzieci i kotów.

Klasyfikacja FCI rasy terier rosyjski

Grupa II: Pinczery, sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja 1.4: czarny terier rosyjski

Numer wzorca: 327

Redakcja

Bibliografia

zkwp.pl/wzorce/327.pdf

fci.be/en/nomenclature/RUSSIAN-BLACK-TERRIER-327.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
Terier rosyjski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Terier rosyjski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Terier rosyjski to pies do zadań specjalnych. Doskonały pies służbowy stworzony do pracy w wojsku i policji.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tomek
tomek
8 miesięcy temu

Moja pierwsza czarna terierka Azra właśnie odeszła. Nie mogę się pozbierać. Niby to jest pies, ale bardziej ludzki niż niektórzy ludzie. Trzeba pamiętać, że czarny terier potrzebuje ciągłego kontaktu z człowiekiem, to nie jest pies który będzie się dobrze czuł w kojcu.

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x