Reklama

Yorkshire terrier - cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
yorkshire terrier w domu
Photo by Iresha Ratnayake from Pexels

Yorkshire terrier to mały twardziel, który potrafi zdominować opiekuna. Właściwie ułożone yorki  będą doskonałymi towarzyszami dla wszystkich domowników.

 

Spis treści - kliknij

Yorkshire terrier - historia rasy

Yorkshire terrier to rasa psów, której historia ma swoje początki około 1850 roku i ma związek z hrabstwem Yorkshire. To właśnie tam, na skutek industrializacji Anglii masowo przybywali w poszukiwaniu pracy tkacze i węglarze ze Szkocji, którzy przywozili ze sobą swoje psy: skye terriery,  clydesdale terriery, maltańczyki czy black&tan toy teriery, które dały początek nowej rasie psów. Rasa yorków wychodowana została z myślą o tym, by pozbyć się plagi szczurów, która w tamtym czasie opanowała angielskie miasta. Yorki polowały również na króliki.

Pierwotna nazwa tej rasy to terier miniaturowy. Obecna nazwa została nadana w 1870 roku. Pierwszym oficjalnie zarejestrowanym przedstawicielem rasy był pies o imieniu Huddersfield Ben, który urodził się w 1865 roku. Już w 1886 roku angielski Kennel Club uznał oficjalnie rasę, a w 1898 roku powstał jej pierwszy wzorzec.

Duża popularność jaką yorkshire terriery zyskały w Anglii bardzo szybko dotarła, wraz z marynarzami, do Stanów Zjednoczonych. Nadmierna miniaturyzacja rasy pod koniec XX wieku doprowadziła do wielu defektów genetycznych, które negatywnie odbijają się na zdrowiu Yorków.

Yorkshire terrier w Polsce

Pierwszy yorkshire terrier dotarł do Polski już w 1967 roku, za sprawą Anny Fangor, która sprowadziła suczkę z Wielkiej Brytanii.

Jak wygląda yorkshire terrier?

Yorkshire terrier to długowłosy mały piesek o prostej, opadającej sierści. Głowa yorka jest niewielka; kufa niezbyt długa; nos zawsze czarny; oczu średniej wielkości; uszy małe w kształcie litery V. Tułów psa jest zwarty; grzbiet prosty; ogon noszony ku górze; kończyny proste.

Charakterystyka rasy yorkshire terrier

Wysokość w kłębie yorkshire terriera      

 • Psy: 15-25 cm
 • Suki: 15-25 cm

Yorkshire terrier – waga       

 • Psy i suki: 2-3 kg

Szata yorkshire terriera

Yorkshire terrier ma sierść średniej długości na tułowiu, natomiast długą na głowie, która jest prosta, lśniąca i delikatna w dotyku.

Maść yorka jest ciemnostalowo-niebieska, na klatce piersiowej intensywnie podpalana, błyszcząca.

Kategoria wielkości yorka

Yorkshire terrier to pies rasy małej.

Długość życia miniaturowego yorka waha się od 12 do 17 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Yorkshire terrier - charakter

Yorkshire terriery to prawdziwie czułe psy, które uwielbiają spędzać czas w bliskości swoich opiekunów. Ze względu na swój rodowód jest to pies aktywy, który potrzebuje dużo ruchu i zabawy, czego potrafi się domagać. Mimo swoich niewielkich rozmiarów jest to rasa stworzona do polowań, dlatego można być pewnym, że york nie raz upoluje jakąś zabawkę. Yorki to bardzo przebojowe, pewne siebie i odważne psy, jak na teriery przystało. Dosyć trudno może im przychodzić obdarzenie zaufaniem osób, które spotykają pierwszy raz. Jest to rasa, która odznacza się zdecydowanie większą niezależnością niż inne psy kanapowe. Yorki potrafią dobrze znosić samotność jednak zbyt długie rozstania mogą skutkować zniszczeniami w mieszkaniu. Jeżeli ktoś poszukuje cichego psa do towarzystwa York raczej nie spełni się w takiej roli. Jest to rasa szczekliwa, zwłaszcza, kiedy w domu pojawiają się obcy ludzie.

Ze względu na geny terierów Yorki wymagają nieustannej pracy szkoleniowej, ponieważ potrafią szybko zdominować opiekuna. Mimo to yorki dobrze dogadują się z kotami, a socjalizowane od szczeniaka mogą przebywać w domu również z innymi psami.

Yorki dobrze reagują na dzieci, jednak ze względu na ich miniaturowe rozmiary nie powinny one zostawać z bardzo małymi dziećmi bez opieki osoby dorosłej. York będzie również dobrym towarzyszem osób starszy, ponieważ potrafi się dostosować do rytmu życia swojego opiekuna.

Yorkshire terrier a inne psy

pixabay.com/images/id-2985287/

Yorkshire terrier - zdrowie

Yorkshire terrier to długowieczna rasa, której przedstawiciele potrafią dożyć nawet 17 lat. Mimo to psy tej rasy narażone są na szereg chorób. Ze względu na bardzo aktywny i wszędobylski tryb życia yorki doznają dosyć często urazu zwichnięcia rzepki, a starszym wieku mogą się u nich pojawić problemy ze stawami. Ze względu na brak podszerstka yorki źle znoszą zimno, ich włosy dosyć szybko nasiąkają wilgocią, co również może prowadzić do przeziębień.

Psy tej rasy mają częste problemy z odkładającym się kamieniem nazębnym, dlatego warto już od najmłodszych lat zadbać o systematyczne czyszczenie zębów oraz dostęp np. do naturalnych gryzaków z poroża jelenia.

Choroby, na które Yorki zapadają najczęściej

 • choroby oczu (zaćma, zapalenie rogówki i siatkówki)
 • zwyrodnienie zastawki mitralnej
 • dysplazje stawów biodrowych i łokciowych
 • zapadnięcie tchawicy
 • atopowe zapalenie skóry
 • łysienie
 • zwichnięcie rzepki
 • niedoczynność tarczycy
 • nadczynność nadnerczy
 • kamica dróg moczowych

Yorkshire terrier - żywienie

Dorosłe yorki należy karmić raz bądź dwa razy dzienne. Jednak ze względu na dużą aktywność tej rasy karma powinna być odpowiednio zbilansowana. Podawanie karmy suchej może też mieć pozytywny wpływ na stan uzębienia – pod warunkiem, że pies gryzie, a nie połyka karmę w całości. Psy starsze oraz ze skłonnością do tycia powinny być karmione karmami light.

Yorkshire terrier - pielęgnacja

Sierść yorków wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Zdrowa szata przypomina ludzki włos, rośnie przez całe życie, a psy nie linieją. Włosy terierów należy szczotkować metalowym grzebieniem raz dziennie, kąpiele wykonywać należy raz w tygodniu, pamiętając o szamponach i odżywkach dedykowanych dla yorków oraz o tym, by po kąpieli wysuszyć sierść psa. Ze względu na problemy z kamieniem zęby należy myć raz dziennie, wsparciem mogą być preparaty dolewane do wody, które zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego. W przypadku yorków trzeba również planować od 3 do 4 wizyt w salonie groomerskim w ciągu roku. Raz w tygodniu należy skontrolować stan uszu, a raz na dwa tygodnie przyciąć pazury.

York na spacerze

Photo by Kitera Dent on Unsplash

Yorkshire terrier - szkolenie

Yorkshire terriery to bardzo bystra rasa psów. Ze względu na przeznaczenie do jakiego zostały wyhodowane są niezależne, dlatego wymagają szkolenia już od szczenięcia. Z drugiej strony yorki chętnie współpracują z opiekunem, a ich ułożenie nie powinno stanowić problemu dla osoby, która w sposób stanowczy będzie w stanie wytyczyć granice. W wychowaniu yorków bardzo ważna jest niezakłócona socjalizacja z innymi psami, dlatego nie należy ani izolować, ani tym bardziej brać yorka na ręce na widok innych psów. Takie zachowanie może doprowadzić do wykształtowania się lęku na widok innych psów, który z kolei może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Zalety i wady rasy yorkshire terrier

Zalety yorka

 • yorkshire terrier jest psem oddanym rodzinie
 • miniaturowy york nadaje się do małego mieszkania
 • zdrowy york nie wymaga wysokich nakładów finansowych na utrzymanie
 • pies tej rasy nie linieje – nadaje się dla alergików

 

Wady yorka

 • yorkshire terriery mają spore problemy zdrowotne
 • yorki lubią dużo szczekać
 • pies tej rasy wymaga wzmożonej pielęgnacji
 • york potrafi zdominować opiekuna

Ciekawostki o yorkach

Yorki to od wielu lat najbardziej popularna rasa psów w Polsce.  Psy tej rasy nie linieją, dlatego doskonale nadają się dla osób z alergiami.

Yorkshire terrier hodowla

Decydując się na zakup yorkshire terriera z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Yorkshire terrier cena

Cena yorkshire terriera z hodowli waha się średnio od 2000 do 4000 zł.

Imię dla yorkshire terriera

Ciekawe imię dla psa yorka: Newton, Nicpoń, Szeryf

Ciekawe imię dla suczki yorka: Tosia, Nutka, Sisi

Dla kogo yorkshire terrier będzie idealny?

Yorkshire terrier to kanapowy piesek, który jest jednak nieco bardziej aktywny. To doskonały towarzysz rodzin z dziećmi oraz dla aktywnych osób starszych.

Klasyfikacja FCI rasy yorkshire terrier

Grupa III: teriery

Sekcja 2: teriery miniaturowe

Numer wzorca: 86

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Yorkshire terrier - cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Yorkshire terrier - cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Yorkshire terrier to mały twardziel, który potrafi zdominować opiekuna. Właściwie ułożone yorki będą doskonałymi towarzyszami dla wszystkich domowników.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1380

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x