Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

BOSTON TERRIER – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Charakterystyka rasy boston terrier

pixabay.com/images/id-5613713/

Boston terrier to rasa, która wyglądem przypomina buldoga francuskiego, jest równie przyjacielska i trapią ją podobne schorzenia. Co warto wiedzieć przed zakupem teriera bostońskiego?

Spis treści - kliknij strzałkę

Boston terrier – podstawowe informacje o rasie psów

🌅 Kraj pochodzenia

USA

🐶 Numer wzorca FCI

140

➡ Waga

6,8 – 9 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Przyjazny, żywiołowy, mocno zależny od człowieka

Boston terrier – pochodzenie i historia

Boston terrier to rdzennie amerykańska rasa psów, która do USA dotarła wraz ze szkockimi i irlandzkimi imigrantami. Miłośnicy spędzania wolnego czasu w pubach spotykali się w XIX wieku w Beacon Hill w Bostonie. W przekazach zachowała się nawet nazwa pubu – Cotter`s Tavern, w którym prawdopodobnie spotykali się stajenni i opiekunowie psów, którzy postanowili wyhodować nową rasę.

Jaki miał być boston terrier?

W założeniu boston terrier miał być tanim w utrzymaniu, pojętnym psem, który mógł być również wystawiony do walk. Tak przynajmniej wynikało z założeń, jakie poczynili pierwsi hodowcy, którzy postanowili skrzyżować ze sobą  buldogi angielskie oraz terriery.

Boston terrier jest więc rasą psów, której przodkami są buldogi angielskie i nieistniejąca już rasa – białe teriery angielskie.

Za protoplastę boston terriery uznaje się psa Judge, będącego własnością O`Briena, który sprowadził go do USA z Anglii w 1865 roku. Judge był skrzyżowaniem, wspomnianych już wcześniej, buldoga angielskiego i teriera angielskiego. Był to jednak pies o znaczenie większy rozmiarach niż współczesne teriery bostońskie.

Formalne początki rasy boston terriera

Pierwsze boston terriery pojawiły się w 1878 roku na wystawie w Bostonie, lecz pod nazwą american bulterrier. W 1891 roku założono Boston Terrier Club of America, który zmienił nazwę rasy na boston terrier. W 1893 roku boston terriery zostały uznane przez American Kennel Club. Wraz z uznaniem rasy przełamano lęki hodowców bulterierów, którzy skutecznie blokowali wcześniej prace hodowlane nad nową rasą. W latach 20. XX wieku, aż 1/3 wystawianych w bostonie psów była właśnie terrierami bostońskimi.

Kariera boston terriera w Europie

Rosnąca popularność terierów bostońskich w USA nie została niezauważona w Europie. Z uwagi na wysokie koszty szczeniąt i transportu na Stary Kontynent psy tej rasy były w zasięgu ludzi zamożnych. Popularyzatorką rasy w Wielkiej Brytanii były Ewelina, księżna Essex, która prowadziła hodowlę Ukansee.

Wybuch II wojny światowej zatrzymał rozwój europejskich hodowli boston terrierów. Dopiero w latach 50. XX wieku zaczęto rozwijać hodowle na nowo, jednak wtedy prym wiodły już buldogi francuskie, z którymi teriery bostońskie są często błędnie utożsamiane.

Popularność rasy wzrosła, gdy w 1998 roku boston został mistrzem Francji w agility. Tam też znajdują się jedne z lepszych hodowli psów tej rasy.

Uznanie boston teriera przez FCI

Boston terier został wpisany na listę ras uznanych przez FCI 29 stycznia 1955 roku.

Boston terrier w Polsce

Boston terrier pojawił się w Polsce w połowie lat 90. XX wieku, a pierwszy miot narodził się dzięki pracy hodowlanej Krystyny Odoj z hodowli „Ze Wzgórz Wejhera”. Niestety cały pierwszy miot znalazł nabywców poza granicami Polski. Mioty pochodzące z hodowli „z Gdańska Rodem” dały większy impuls do popularyzacji rasy wśród polskich odbiorców. Szczególnie pomocne okazały się tytuły Młodzieżowych Zwycięzców Europy, które w 2000 roku zdobyły BUDRYS z Gdańska Rodem i BRANDY z Gdańska Rodem. W 2003 roku BRANDY zdobyła tytuł Zwycięzcy Europy na Wystawie Europejskiej w Bratysławie.

Jak wygląda boston terrier?

Boston terrier, według wzorca rasy, to pies krótkogłowy, zwartej budowy, z krótkim ogonem i harmonijny.

Głowa bostona jest proporcjonalna do wielkości ciała; kufa jest krótki, graniasta, szeroka i głęboka, a nos powinien być czarny; oczy są duże, okrągłe i ciemne; uszy małe i noszone ku górze. Tułów psa jest krótki i zwarty; klatka piersiowa głęboka; ogon osadzony nisko, krótki i zwężający się. Kończyny boston terriera są proste.

Długość kończyn psa musi harmonizować z długością tułowia, nadając rasie kwadratową sylwetkę. Ruchy psa powinny być płynne i pełne wdzięku.

Doskonałe psy wyróżniają się proporcjonalnym połączeniem maści i białych znaczeń.

Boston terrier - charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie boston terriera

Pies: 25-40 cm

Suka: 25-40 cm

Boston terrier – waga

Trzy kategorie wagowe:

miniaturki boston terriera poniżej 6,8 kg 

standardowy boston terrier od 6,8 do 9 kg

duży boston terrier powyżej 9 kg

Szata boston terriera

Sierść boston terriera jest krótka, drobna, gładka, dość twarda, lśniąca, brak podszerstka.

Umaszczenie boston terriera może być pręgowane, focze lub czarne z białymi znaczeniami.

Kategoria wielkości rasy boston terrier

Boston terrier to pies rasy małej.

Boston terrier żyje średnio 12-14 lat.

Boston terrier - usposobienie i charakter

Boston terrier to mały, mocno zbudowany pies o przyjaznym usposobieniu. Świetnie sprawdzi się jako towarzysz rodzin z dziećmi. Lubi towarzystwo i nie przepada za dłuższą nieobecnością opiekunów w domu. Brak zainteresowania sprawia, że zaczyna się nudzić i kompensuje sobie brak bodźców niszczeniem przedmiotów domowych.

Niezależność teriera bostońskiego zupełnie nie jest jego cechą, jest wręcz uzależniony od swojego opiekuna i pragnie być jego oczkiem w głowie. Nie ma tendencji do ucieczek, rozłąka ze znanym i ciepłym domem nie wchodzi w grę. Boston terrier dogada się z innymi zwierzętami domowymi. Dobrze, gdy są one zbliżone gabarytowo lub mniejsze niż on sam. Psy tej samej rasy są mile widziane, najlepiej by dwa teriery bostońskie mogły dorastać razem.

Boston terrier to pies o żywiołowym temperamencie, dlatego aby zaspokoić jego potrzebę ruchu należy poświęcić mu sporo czasu, by mógł się wybiegać na dłuższych spacerach czy zabawie w aportowanie. Energia bostonów i zwinność pozwala im na uprawianie psich sportów: tory przeszkód, psie sztafety czy próby posłuszeństwa. Psy te potrafią wykorzystać swój urok do pozyskania tego czego chcą, bywają też uparte.

To pies o żywiołowym temperamencie

pixabay.com/images/id-5219686/

Boston terrier - zdrowie

Boston terrier jako rasa brachycefaliczna narażony jest na wielość problemów zarówno z samym oddechem (zapadnięcie tchawicy, wydłużone podniebienie miękkie, rozszczep warg i podniebienia), jak i oczami (skrócone kanaliki łzowe, wyłupiaste oczy narażone na urazy, zaćma, jaskra młodzieńcza, wypadnięcie trzeciej powieki) oraz układem pokarmowym  i ruchowym (dysplazja stawów, wypadające rzepki, spondyloza – choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, aseptyczna martwica główki biodrowej tzw. LCPD, półkręgi).

Nierzadko występuje u terierów bostońskich głuchota (u psów o białym umaszczeniu), problemy kardiologiczne czy skomplikowane porody. Lista jest długa, dlatego biorąc pod dach teriera bostońskiego trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia komplikacji zdrowotnych.

Typowe choroby boston terrierów

  • Wypadnięcie trzeciej powieki
  • Owrzodzenie rogówki
  • Dystrofia rogówki
  • Wrodzona głuchota
  • Wrodzone zwichnięcie łokcia
  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Przepuklina krążków międzykręgowych
  • Wrodzone wodogłowie
  • Łysienie małżowin usznych
  • Nużyca

Boston terrier - żywienie

Boston terrier lubi jeść, ale nie jest łakomczuchem. Odpowiedzią na potrzeby tej rasy psów jest wysokogatunkowa karma mokra lub sucha dla psów małych ras. Przy występowaniu problemów z alergiami warto stosować karmy monobiałkowe, których bazą są lekkie mięsa (królik, indyk, kurczak) i unikać karm zbożowych. Warto od samego początku wspomagać dietę boston terriera preparatami wspierającymi układ kostno-stawowy, lecz nie ma pewności, by one uchroniły psa o genetycznych skłonnościach do chorób.

Boston terrier może być również z powodzeniem karmiony dietą BARF.

Boston terrier - pielęgnacja

Pielęgnacja boston terriera nie jest trudna, a zależy ona głównie od dolegliwości z jakimi zmaga się pies. Tendencja bostona do alergii zarówno zewnętrznych, jak i pokarmowych sprawia, że wyposażenie psa w szampony hipoalergiczne jest koniecznością. Terierów nie należy kąpać często, lecz tylko wtedy, gdy tego potrzebują. Po kąpieli należy psa dokładnie wysuszyć – brak podszerstka i nagły przeciąg może przyczynić się do przeziębienia.

Sierść należy wyczesywać sporadycznie, często wystarczy przetrzeć ją wilgotną ścierką. W okresie linienia warto robić to codziennie, by pozbyć się martwego włosa. Jeśli w małżowinach nagromadzi się kurz i brud, to należy je delikatnie wyczyścić. Długość pazurów zaleca się kontrolować i przycinać jeśli nie ścierają się naturalnie.

Bostony nie powinny mieć problemów z nadmiernym odkładaniem kamienia nazębnego, lecz warto sprawdzać stan ich zębów profilaktycznie. Zimą i jesienią trzeba zapewnić im dodatkową ochronę przed zimnem – ciepłe ubranko dla psa pozwoli unikać infekcji. Latem natomiast unikajmy przegrzania, większa aktywność możliwa jest wtedy wczesnym rankiem lub wieczorami i zawsze z dostępem do chłodnej wody.

Zaleca się rozpoczęcie nauki od psiego przedszkola

pixabay.com/images/id-3330845/

Boston terrier - szkolenie

Boston terriery to inteligentne, uważne i chętne do nauki psy, które przy odpowiednim zaangażowaniu opiekuna szybko nauczą się komend i poleceń, podczas szkolenia. Efektywność szkolenia zależy w głównej mierze od atrakcyjności i urozmaiceń. Znudzony terrier nie bezie chciał współpracować i z uporem odmówi dalszych ćwiczeń. Zaleca się rozpoczęcie nauki od psiego przedszkola. Pies umocni więzi z opiekunem od pierwszych miesięcy życia i prawidłowo zsocjalizuje się z innymi psami.

Zalety i wady rasy boston terrier

Zalety boston terriera

  • boston terrier to czuły pieszczoch
  • terrier bostoński jest odpowiedni dla rodzin z dziećmi, z którymi uwielbia się bawić
  • bostony mają przyjazne usposobienie do ludzi i zwierząt, nie wykazują agresji
  • to pies pogodny, zawsze gotów do zabawy
  • nadaje się do małego mieszkania
  • boston terrier nie jest głośny ani strachliwy
  • to dobry wybór na pierwszego psa
  • terier bostoński łatwo dostosowuje się do zmian otoczenia, lubi podróże

Wady boston terriera

  • Boston terriery to rasa narażona na wiele chorób
  • boston źle znosi samotność
  • pies tej rasy wymaga uwagi i zainteresowania
  • boston potrzebuje dużo ruchu, by zachować równowagę psychofizyczną
  • terrier bostoński nie jest polecany dla osób starszych, mało aktywnych czy zapracowanych
  • boston nie nadaje się do życia na dworze

Ciekawostki na temat boston terriera

  • W USA uszy Boston terriera są kopiowane, w Europie nie stosuje się już tego zabiegu.
  • Boston terrier przypomina buldoga francuskiego, jednak jego przodkiem jest buldog angielski.
  • Od 1979 roku boston terrier jest oficjalną maskotką stanu Masachusetts.

Boston terrier hodowla

Kupując boston terriera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta bostona oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Boston terrier cena

Cena boston terrierów z hodowli waha się od 3000 zł do 6000 zł.

Imię dla boston terriera

Ciekawe imię dla psa boston terriera: Luis,  Fado, Odi

Ciekawe imię dla suczki boston terriera: Isia, Joko, Lala

Dla kogo boston terrier będzie idealny?

Boston terrier to rasa z wieloma problemami zdrowotnymi, krótka kufa nie powoduje jednak, że pies nie ma potrzeb ruchowych. Jest to rasa dosyć aktywna, która potrzebuje partnera do zabawy oraz dużej zwierzęcej i ludzkiej rodziny do ciągłego towarzystwa. Nie jest to rasa do spędzania długich godzin każdego dnia w samotności.

Klasyfikacja FCI boston terriera

Grupa 9: Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 11: małe psy w typie molosów

Numer wzorca: 140

Pytania czytelników

Czy boston terrier jest agresywny?

W przeszłości terriery bostońskie hodowane były do walk. Obecnie jest to rasa psa do towarzystwa, której charakter, mimo że uparty, to nie ma znamion wysokiej agresji. Terriery są jednak psami zdolnymi do stanięcia w obronie swojej rodziny.

Czym różni się boston terrier od buldoga francuskiego?

Boston terrier, w porównaniu z buldogiem francuskim, jest psem o zdecydowanie lżejszej budowie ciała. Boston terriery są wyższe, krótsze, o mniejszej głowie.

Czy boston terrier gubi sierść?

Tak, boston terriery gubią sierść. Twardy i krótki włos okrywowy jest szczególnie trudny w usuwaniu z tekstyliów. Boston linieją intensywnie dwa razy w roku. Pomiędzy linieniami sierść nadal wypada.

Do jakiego wieku rośnie boston terrier?

Boston terrier to mała rasa psów, która pełną dojrzałość osiąga między 12 a 18. miesiącem życia.

Redakcja

Bibliografia

zkwp.pl/wzorce/140.pdf

fci.be/en/nomenclature/BOSTON-TERRIER-140.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
BOSTON TERRIER - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
BOSTON TERRIER - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Boston terrier to rasa, która wyglądem przypomina buldoga francuskiego, jest równie przyjacielska i trapią ją podobne schorzenia. Co warto wiedzieć przed zakupem teriera bostońskiego?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x