Reklama
Reklama

Żółwie - hodowla, gatunki, żywienie

Żółwie to jednej z najstarszych gadów na ziemi. Na świecie żyje blisko 356 gatunków żółwi, na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. W Polsce naturalnie występuje żółw błotny.

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Czy żółw dla dziecka to dobry pomysł?

Przy zapewnieniu odpowiedniej edukacji dziecka i prawidłowych warunków życia dla gada żółw może być dobrym zwierzęciem dla dziecka. Równie ważna jest właściwa wiedza opiekunów, którzy będą sprawowali pieczę nad dzieckiem. Tak więc przy zapewnieniu odpowiednich warunków i wsparciu ze strony rodziców nawet kilkuletnie dziecko będzie w stanie zaopiekować się w odpowiedni sposób żółwiem lądowym czy też wodno-lądowym

Gatunki żółwi

Do najpopularniejszych gatunków żółwi lądowych zaliczany jest:

  • Żółw stepowy – testudo horsfieldii
  • Żółw grecki – testudo hermanii

 

Wśród żółwi wodno-lądowych szczególnie popularne są następujące gatunki:

  • Żółw czerwonolicy – trachemys scripta elegans
  • Żółwiak chiński – pelodiscus sinensis
  • Żółw żółtolicy / żółtouchy – trachemys scripta troostii
  • Żółw ostrogrzbiety – graptemys pseudogegraphica

Co jedzą żółwie?

Dieta żółwia zależy od jego gatunku. Żółwie wodno-lądowe karmić należy pożywieniem roślinno-zwierzęcym. Dodatkowo należy tym żółwiom zapewnić suplementację w postaci witamin i wapna. Żółwie lądowe jedzą rośliny. Możemy karmić je świeżymi bądź suszonymi ziołami i trawami. W przypadki żółwi lądowych oraz wodno-lądowych możemy też skorzystać z gotowych pokarmów dla żółwi dostępnych w sklepach zoologicznych.

Ile żyją żółwie?

Żółw grecki potrafi żyć 40 lat i więcej. Żółw stepowy żyje nawet do 40 lat. Z kolei żółw wodno-lądowy czerwonolicy żyje 25-30 lat. Długość życia żółwia zależy zatem od gatunku.

Gdzie kupić żółwia?

Żółwia kupisz w specjalistycznym sklepie zoologicznym, po żółwia możesz udać się również do sklepu terrarystycznego oraz do hodowli.

Czy żółwie mają zęby?

Funkcję zębów u żółwi pełnią rogowe listwy, które służą do rozdrabniania pokarmu.

Czy żółw słyszy?

Żółwie słyszą, ale w ograniczonym zakresie częstotliwości, ponieważ nie mają uszu zewnętrznych.  Uszy wewnętrzne żółwi okryte są membraną, która pozwala im odbierać niskie tony między 100 a 700 Hz. 

Summary
Żółwie | Zoonews.pl
Article Name
Żółwie | Zoonews.pl
Description
Żółwie to jednej z najstarszych gadów na ziemi. Na świecie żyje blisko 356 gatunków żółwi, na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. W Polsce naturalnie występuje żółw błotny.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl