Reklama

Wyżeł węgierski krótkowłosy – opis rasy

Facebook
Twitter
Wyżeł węgierski krótkowłosy – opis rasy

Wyżeł węgierski krótkowłosy to pies myśliwski, który dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu doskonale nada się na pierwszego psa dla rodziny z dziećmi.

Spis treści - kliknij

Wyżeł węgierski krótkowłosy – historia rasy

Wyżeł węgierski to stara rasa psów, która pojawiła się w Europie w X wieku. Psy te pochodzą od azjatyckich psów myśliwskich, które dotarły przez Karpaty wraz z azjatyckimi plemionami najeżdżającymi wschodnie rubieże Starego Kontynentu. Wyżeł węgierski zobrazowany został na naskalnych rytach, prezentujących polowania Madziarów. Grafiki przedstawiające wyżły węgierski odnaleziona w XIV wiecznych księgach. Popularność wyżła węgierskiego wzrosła jednak dopiero w XIX wieku, kiedy na Węgrzech rozpoczęto organizacje konkursów dla wyżłów. Współczesny typ hodowli wyżła węgierskiego krótkowłosego rozpoczęto w 1920 roku, a już w 1936 roku rasa wpisana została do indeksu ras FCI pod numerem 57.

Wyżeł węgierski w Polsce

Hodowla wyżła węgierskiego w Polsce nie jest obecnie zbyt popularna. Jest to rasa pracująca u boku myśliwych i w tym środowisku jej popularność jest największa.

Jak wygląda wyżeł węgierski krótkowłosy

Wyżeł węgierski krótkowłosy to elegancki pies myśliwski, o szlachetnym wyglądzie. Głowa wyżła węgierskiego jest sucha o dobrych proporcjach; kufa tępo zakończona, niespiczasta; nos szeroki, harmonizuje z kolorem szaty; oczy lekko owalnego kształtu; uszy osadzone niezbyt wysoko, wiszące blisko policzków. Wyżeł węgierski ma silny grzbiet, szeroki zad; głęboko osadzoną klatkę piersiową. Ogon osadzony nisko, zwężający ku końcowi; kończyny przednie i tylne proste.

Wyżeł węgierski krótkowłosy – charakterystyka rasy

Wyżeł węgierski – wysokość w kłębie

Pies: 58-64 cm

Suka: 54-60 cm

Wyżeł węgierski – waga

Zarównie pies, jak i suka między 20-30 kg

Szata wyżła węgierskiego

Wyżeł węgierski krótkowłosy ma włos szorstki i twardy, krótki i gęsty.

Umaszczenie wyżła węgierskiego przyjmuje różne odcienie rudego i piaszczystego złota.

Kategoria wielkości: wyżeł węgierski to pies średniej wielkości

Ile żyje wyżeł węgierski krótkowłosy?

Wyżeł węgierski żyje 12-13 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Wyżeł węgierski – charakter

Wyżeł węgierski, jak przystało na psa myśliwskiego to rasa bardzo aktywna, potrzebująca dużej dawki ruchu. Nie jest to pies spokojny, który przesypiał będzie dzień na kanapie. Wyżeł to pies o silnym instynkcie łowieckim, przez co ma skłonność do ucieczek, gdy podejmie trop. Szczeniak wyżła węgierskiego lubi zabawy, zwłaszcza na refleks. Dorosły wyżeł to pies bardzo czuły, który będzie silnie związany ze swoim opiekunem. Nie jest to pies niezależny, może być umiarkowanie nieufny wobec obcych.

Prawidłowo ułożony wyżeł potrafi dobrze znosić samotność, jednak zbyt długo pozostawiony w samotności może pokazać swoje szczekliwe oblicze. Jest to pies inteligentny, który szybko się uczy, nada się na pierwszego psa.

Ze względu na dużą potrzebę aktywności jest to pies, który powinien mieszkać w domu z dużym ogrodem albo na wsi. Wyżeł dostosuje się do życia w mieszkaniu, jednak w jego naturze jest bytowanie na dużych otwartych przestrzeniach.

Wyżeł węgierski ma bardzo łagodny charakter, dogada się zarówno z innymi psami, jak i kotami. To pies, który dobrze sprawdzi się w domu z dziećmi.

Wyżeł węgierski krótkowłosy – opis rasy

Wyżeł węgierski – zdrowie

Wyżeł węgierski krótkowłosy nie jest zbyt odporny na niskie temperatury. Brak podszerstka powoduje, że pies tej rasy zimą powinien być wyprowadzany w ubranku dla psa. Latem nie należy wyżła węgierskiego wyprowadzać w czasie największych upałów.

Psy te nie wykazują większych problemów zdrowotnych. Jak w przypadku każdej aktywnej rasy psów należy unikać karmienia dwie godziny przed i po spacerze.

Wyżeł węgierski może cierpieć na problemy skórne, wynikające z alergii.

Wyżeł węgierski – żywienie

Pracujący wyżeł węgierski to pies, który z całą pewnością potrzebował będzie karmy o zwiększonej kaloryczności. Z uwagi na możliwe problemy alergiczne warto podawać psu karmę monobiałkową i bezzbożową. Dobrym rozwiązaniem będzie mokra karma bądź dieta BARF.

Wyżeł węgierski krótkowłosy – pielęgnacja

Wyżeł krótkowłosy nie jest trudy w pielęgnacji. Wystarczy raz na tydzień przeczesać sierść. Jak u większości psów z długimi opadającymi uszami należy wykonywać ich cotygodniowe przeglądy, gdyż psy te mogą cierpieć na zapalenia uszu.  

Wyżeł węgierski – szkolenie

Wyżeł węgierski krótkowłosy to pies inteligentny, chętny do zabawy i nauki. Możliwość wyładowania energii u psa powinna być kluczem do prawidłowego wychowania tego psa. Warto udać się z wyżłem do przedszkola dla psów i od szczeniaka przeprowadzić przez proces socjalizacji.

Zalety i wady wyżła węgierskiego krótkowłosego

Zalety wyżła węgierskiego

  • Wyżeł węgierski ma bardzo przyjazne usposobienie
  • Wyżeł krótkowłosy jest bardzo inteligentny i szybko się uczy
  • To pies pokojowo nastawiony do innych zwierząt w swoim najbliższym otoczeniu
  • Wyżeł węgierski cieszy się dobry zdrowiem

 

Wady wyżła węgierskiego

  • Wyżeł węgierski wykazuje silny instynkt łowiecki, co może prowadzić do ucieczek

Ciekawostki o rasie wyżeł węgierski

  • Wyżeł węgierski to legawiec – pies, które celem jest wystawianie zwierzyny, podczas polowania
  • Vizsla to po polsku wyżeł
Wyżeł węgierski hodowla

Wyżeł węgierski krótkowłosy cena

Cena wyżła węgierskiego z hodowli waha się od 4000 do 6000 zł.

Wyżeł węgierski hodowla

Kupując wyżła węgierskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Imię dla wyżła węgierskiego

Ciekawe imię dla psa wyżła: Burza, Maks, Łobuz

Ciekawe imię dla suczki wyżła: Bzura, Tajga, Wilga

Dla kogo wyżeł węgierski będzie idealny?

Wyżeł węgierski to pies, która sprawdzi się u boku myśliwego oraz ze względu na swój łagodny charakter w rodzinach z dziećmi, pod warunkiem, że opiekunowie będą z psem spędzać dużo czasu na aktywnościach.

Klasyfikacja FCI rasy wyżeł węgierski krótkowłosy

Grupa VII: wyżły

Sekcja 1: wyżły kontynentalne

Numer wzorca: 57

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Wyżeł węgierski krótkowłosy – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Wyżeł węgierski krótkowłosy – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Wyżeł węgierski krótkowłosy to pies myśliwski, który dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu doskonale nada się na pierwszego psa dla rodziny z dziećmi.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 892

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x