Reklama

Owczarek środkowoazjatycki – opis rasy

Facebook
Twitter
Jak wygląda owczarek środkowoazjatycki

Owczarek środkowoazjatycki to rasa niezależna, samodzielna, wykorzystywana do pracy pasterskiej. Nie jest to z całą pewnością pies dla rodziny z dziećmi w małym domu.

Spis treści - kliknij

Owczarek środkowoazjatycki – historia rasy

Owczarek środkowoazjatycki to potomek mastifów azjatyckich, a zarazem jedna z najstarszych ras psów, która rozwija się w wyniku naturalnej selekcji przez ponad 4500-5000 lat, na obszarze od Morza Kaspijskiego do Chin i od południowego Uralu po Afganistan. Według niektórych Owczarek środkowoazjatycki wywodzi się od mastifa tybetańskiego inne hipotezy zakładają, że to właśnie owczarek środkowoazjatycki jest protoplastą mastifów tybetańskich.

Owczarek środkowoazjatycki to pies pasterski, było to pies wychowany do stróżowania, a jeśli była taka konieczność, do obrony stada przed atakami wilków. Nie bez powodu jego turkmeński przydomek to „dusiciel wilków”. Ze względu na silną selekcję naturalną owczarki środkowoazjatyckie to psy silne i nieustraszone, a jednocześnie spokojne, które nie trwonią energii bez potrzeby.

Obecnie na terenach środkowej Azji popularność tego owczarka słabnie na rzecz owczarka kaukaskiego.

Prace hodowlane nad rasą owczarka środkowoazjatyckiego rozpoczęły się w latach 30. XX w. w Związku Radzieckim. FCI uznało rasę w 1983 roku.

Owczarek środkowoazjatycki w Polsce

Owczarek środkowoazjatycki trafił do Polski na początku lat 90. XX wieku. Rasa ta wciąż zyskuje w Polsce na popularności.

Jak wygląda owczarek środkowoazjatycki

Owczarek środkowoazjatycki to masywny pies o harmonijnej budowie. Głowa owczarka jest masywna, nieco prostokątna, oczy owalne, uszy trójkątne, niskoosadzone. Długość owczarka środkowoazjatyckiego powinna być minimalnie większa od jego wysokości. Grzbiet umięśniony, klatka piersiowa głęboka i długa, ogon gruby u nasady, zakręcony lub szablasty.

Charakterystyka rasy owczarek środkowoazjatycki

Wysokość w kłębie rasy owczarek środkowoazjatycki

Psy: od 70 cm

Suki: od 65 cm

Owczarek środkowoazjatycki – waga

Psy: nie mniej niż 50 kg

Suki: nie mniej niż 40 kg

Szata owczarka środkowoazjatyckiego

Owczarek środkowoazjatycki ma gęstą, twardą sierść z obfitym podszerstkiem. Psy tej rasy mogą wytrwać w temperaturach do -25°C. W zależności od długości włosa wyróżnia się owczarki środkowoazjatyckie krótkowłose (3-5 cm) i długowłose (7-10 cm).

Owczarek środkowoazjatycki może mieć dowolne umaszczenie we wszelkich kombinacjach z wyjątkiem maści błękitnej oraz czekoladowej.

Kategoria wielkości: owczarek środkowoazjatycki to pies rasy dużej

Ile żyje owczarek środkowoazjatycki

Długość życia owczarka środkowoazjatyckiego to średnio 11 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Owczarek środkowoazjatycki – charakter

Owczarek środkowoazjatycki to pies inteligentny i o silnym charakterze, co może rodzić problemy, podczas układania psa. Jest to pies zrównoważony i spokojny, jednak natura obdarowała go silnym instynktem do stróżowania, przez co pies tej rasy jest bardzo nieufny wobec obcych. Jak na psa pasterskiego przystało owczarek środkowoazjatycki to pies niezależny, samodzielny, który nie potrzebuje pomocy człowieka. Bardzo dobrze znosi samotność, co nie oznacza, że powinien żyć bez opiekuna, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na jego zachowanie względem ludzi.

Jest to pies, który trudno się uczy, jest uparty i nieustępliwy. Owczarek środkowoazjatycki jest za to bardzo mało szczekliwy. Nie ma skłonności do ucieczek, to pies silnie terytorialny. Doskonale sprawdzi się jako pies pracujący – stróżujący, do pracy w wojsku, policji.

Zupełnie nie nadaje się na pierwszego psa w domu. Nie jest to pies dla rodzin z małymi dziećmi ani tym bardziej dla osób starszych. Dla innych zwierząt w domu będzie w najlepszym wypadku obojętny. Nie jest to w żadnym razie pies do mieszkania.

Zdrowie rasy owczarek środkowoazjatycki

Owczarek środkowoazjatycki to pies wychowany w trudnych warunkach Azji. Jest odporny na zimno, niestety z upałami nie radzi sobie już tak dobrze. Rasa tych psów nie cierpi na żadnej choroby genetyczne. Ze względu na duże rozmiary należy jednak wiedzieć, że istnieje możliwość wystąpienie skrętu żołądka u psa tej rasy oraz dysplazji stawów biodrowych oraz łokciowych.

Owczarek środkowoazjatycki – żywienie

Owczarek środkowoazjatycki, który ma być przydomowym stróżem nie będzie miał specjalnych wymagań żywieniowych, co innego pies intensywnie pracujący. Jeżeli owczarek będzie żył cały rok poza domem należy wziąć pod uwagę, że w okresie zimowym karma powinna mieć wyższą kaloryczność, by pies miał energię do utrzymywania temperatury ciała. Najlepiej sprawdzi się w przypadku tej rasy dieta BARF, chociaż wysokobiałkowa sucha karma komercyjna też się nada. Ze względu na duże zapotrzebowanie na energię mokra karma komercyjna nie będzie opłacalna.

Pielęgnacja rasy owczarek środkowoazjatycki

Owczarek środkowoazjatycki, żyjący cały rok poza domem nie wymaga żadnej specjalnej opieki pielęgnacyjnej. Psy żyjące w domu należy wyczesywać raz w tygodniu, a w okresie linienia każdego dnia. Przegląd stanu oczu, uszu i zębów należy wykonywać raz w tygodniu.

Owczarek środkowoazjatycki – szkolenie

Ze względu na uwarunkowania rasowe tego psa bezwzględnie konieczna jest socjalizacja go od szczenięcia z ludźmi i innymi zwierzętami oraz psie przedszkole. Dalszy proces szkolenia powinien być kontynuowany ze wsparciem behawiorysty. Pies ten nie będzie ślepo posłuszny, zawsze będzie wykazywał autonomię. Zachowania agresywne wobec psa mogą doprowadzić do tego, że pies może stać się agresywny wobec ludzi i opiekuna. 

Owczarek środkowoazjatycki

Zalety i wady rasy owczarek środkowoazjatycki

Zalety rasy owczarek środkowoazjatycki

  • owczarek środkowoazjatycki cieszy się bardzo dobrym zdrowiem
  • jest to pies bardzo samodzielny
  • owczarek środkowoazjatycki to pies stworzony do pracy
  • jest łatwy w pielęgnacji

 

Wady rasy owczarek środkowoazjatycki

  • owczarek środkowoazjatycki to pies bardzo niezależny
  • to rasa psów, która potrafi reagować agresywnie wobec ludzi
  • owczarek środkowoazjatycki nie nadaje się do życia w mieszkaniu
  • nie jest to pies do domu z dziećmi lub dla osób starszych

Ciekawostki o psie rasy owczarek środkowoazjatycki

  • owczarkom środkowoazjatyckim podcinano ogony i uszy, by podczas pilnowania stada nie zostały dodatkowo zranione przez wilki

Owczarek środkowoazjatycki hodowla

Kupując owczarka środkowoazjatyckiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje owczarek środkowoazjatycki

Cena owczarka środkowoazjatyckiego z hodowli waha się do 2000 do 4000 zł.

Imię dla psa rasy owczarek środkowoazjatycki

Ciekawe imię dla psa owczarka środkowoazjatyckiego: bary; herkules, Brutus,

Ciekawe imię dla suki owczarka środkowoazjatyckiego: Zara, Samba, Luba

Dla kogo owczarek środkowoazjatycki będzie idealny?

Owczarek środkowoazjatycki będzie najlepszym psem dla osób prowadzących pracowity tryb życia blisko natury.

Klasyfikacja FCI rasy owczarek środkowoazjatycki

Grupa 2 – pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja 2.2 – Molosy typu górskiego

Numer wzorca: 335

 

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Owczarek środkowoazjatycki – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Owczarek środkowoazjatycki – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Owczarek środkowoazjatycki to rasa niezależna, samodzielna, wykorzystywana do pracy pasterskiej. Nie jest to z całą pewnością pies dla rodziny z dziećmi w małym domu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1119

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina
Karolina
8 miesięcy temu

Artykuł ciekawy. Jednak nie zgadzam się, że CAO jest agresywny w stosunku do ludzi i że nie nadaje się do domu z małymi dziećmi. Te stwierdzenia są bardzo krzywdzące i mogą wprowadzić w błąd i zniechęcić przyszłych potencjalnych właścicieli Ałabaja. Te psy to najlepsze niańki na świecie! Dziecko jest dla nich święte i nie do ruszenia! Mają mnóstwo cierpliwości do dzieci i ogromne pokłady czułości. Przy zabawie z dziećmi są bardzo delikatne.
Agresją do ludzi reagują tylko, gdy bronią swoich domowników. Są bardzo zrównoważone. Gdy zagrożenie mija, znowu stają się słodkimi misiami do pieszczochania. Łatwo dają się „odwołać” na komendę ZOSTAW! Dorosły wprowadzony na posesję przez właściciela nie jest zagrożeniem. Ale CAO będzie chodził i obserwował gościa. Samemu na teren pilnowany przez Wołkodawa radzę nie wchodzić 🙂

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x