Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Pudel - cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Pudel brązowy
Photo by Skyler Ewing from Pexels

Pudel to bardzo rodzinny i figlarny pies, który lubi być w centrum zainteresowania. Nie ma w tym nic dziwnego, z taką urodą nietrudno zwrócić na siebie uwagę.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o pudlach

🌅 Kraj pochodzenia

Francja

🐶 Numer wzorca FCI

172

➡ Waga

3 – 23 kg

❤ Długość życia

12 – 19 lat

💢 Charakter

Inteligentny, towarzyski, konformista, pracowity, lubi pozostawać w centrum zainteresowania

Pudel – pochodzenie i historia

Pudle, to rasa psów, której pochodzenie bardzo trudno ustalić. Współcześnie wysnuwa się hipotezy, że pudel pochodzi o psów myśliwskich – barbetów i psów pasterskich. Ustalenie dokładnej linii wydaje się jednak niemożliwe.

Pudel – pies francuski, niemiecki czy hiszpański?

Źródłem informacji o pudlach jest sztuka, a konkretnie XV-wieczna sztuka z terenów Francji, Niemiec i Hiszpanii. Nazwa pudel w języku francuskim (caniche) oznacza psa na kaczki, natomiast w języku niemieckim (pudelin) oznacza pluskanie się, a w języku angielskim (poodle) to pływak.

Rasa ta formowała się w okresie wielkiego chaosu – przemarszów wojsk, kontaktów handlowych i dyplomatycznych i nie można się dziwić, że prawa do pudli rości sobie kilka krajów zachodniej Europy. Finalnie  jednak rasa pudli została uznana za pochodzącą z Francji.

Pudle, a początek kynologii

Na przełomie XVIII i XIX wieku zaczęła kształtować się kynologia wystawiennicza. Miłośnicy ras psów zaczęli organizować pokazy użytkowania, a następnie wystawy psów rasowych, na których oceniano psy zgodnie z ich wzorcami.

Pudle od samego początku kynologii wystawienniczej występowały jako uformowana rasa psów w trzech odmianach wielkości. Dowodem na to są liczne reportaże, wzmianki w książkach i ilustracje w prasie.

Pierwszy Klub Pudla powstał w Anglii w 1886 roku, następnie w Niemczech w 1893 roku i we Francji w 1922 roku.

Pudel w Polsce

Pierwsze udokumentowane wzmianki o pudlach pochodzą z czasów królewicza Zygmunta. Późniejszy Zygmunt Stary miał swojego pudla o imieniu Bielik, z którym udawał się do łaźni oraz podróżował poza granicę Rzeczpospolitej. Był to na tyle popularny pies, że Jan Matejko umieścił do na obrazie „Podniesienie dzwonu Zygmunta” – jednak Bielik nie mógł być świadkiem tego wydarzenia, gdyż miałby wtedy 20 lat. Modelem do namalowania psa był prawdopodobnie pudel Matejki.

Pierwsze celowe hodowle pudli na terenach Polski zaczęły pojawiać się raczej w okresie rozwoju sportów wystawienniczych. Za ich początek należy uznać powołanie:

  • Cesarsko-Królewskiego Galicyjskiego Towarzystwa Gospodarczego, które od 1850 roku zaczęło organizować pokazy zwierząt gospodarskich i psów
  • Centralnego Towarzystwa Gospodarczego w Wielkim Księstwie Poznańskim, które od 1862 roku organizowało wystawy inwentarza gospodarskiego w Gostyniu
  • Towarzystwa Wyścigów Konnych w Królewskie Polskim, które od 1881 roku, które organizowało pokazy w Warszawie

 

W okresie po I wojnie światowej nie powstał niestety Klub Pudla, a miłośnicy tej rasy organizowali się w obrębie Polskiego Kennel Klubu.

Po II wojnie światowej, gdy powołano Związek Kynologiczny w Polsce na I Ogólnopolskiej Wystawie Psów Rasowych we Wrocławiu pokazano dwa pudle.  W kolejnych latach udział pudli w wystawach stale rósł.

W 1954 roku w Warszawie powstała sekcja pudla i chow chow. W 1956 roku powstała broszura Pudel – wzorzec i pielęgnacja. W 1960 roku w Warszawie zorganizowano przegląd pudli na zasadzie wystawy.

Jak wygląda pudel

Pudel to pies o harmonijnie zbudowanym ciele, z krótkim grzbietem, szeroką klatką piersiową i dobrze wysklepionymi żebrami. Głowa psa jest długa, mózgoczaszka równa długości kufy; oczy migdałowate, rozstawione szeroko, a uszy osadzone na wysokości oczu i zwisające. Ogon psa jest prosty i wysoko osadzony. Wszystkie odmiany mają podobno budowę anatomiczną, różnią się wysokością w kłębie.

Pudel - charakterystyka rasy

Pudel – wysokość w kłębie 

Pudel duży (królewski): od 45 cm do 60 cm

Pudel średni: od 35 cm do 45 cm

Pudel miniaturowy: od 28 cm do 35 cm

Pudel toy: od 24 cm (z tolerancją 1 cm) do 28 cm (pożądany ideał: 25 cm)

Pudel – waga

Pies: pomiędzy 6 a 23 kg

Suka: pomiędzy 6 a 23 kg

Szata pudla

Pudel ma włos lokowaty: obfity o delikatnej, wełnistej strukturze, bardzo kędzierzawy, elastyczny i odporny na ucisk dłoni. Gruby, gęsty, równej długości, powinien także tworzyć regularne loki.

Pudel może mieć również włos sznurowy: obfity o delikatnej, wełnistej strukturze, gęsty, tworzący charakterystyczne sznury, które powinny osiągać długość min 20 cm.

Umaszczenie pudla może być jednolicie czarne, białe, brązowe, srebrne lub płowe.

Kategoria wielkości pudla

Pudle to psy przynależące do wielkości od miniaturowej do dużej.

Ile żyje pudel?

Pudel żyje średnio od 12 do 19 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Pudel - usposobienie i charakter

Pudel jako pies towarzyszący ceni sobie bliską relację z człowiekiem, w każdym wieku. Łagodna i figlarna natura sprawdza się w domu z dziećmi, jak i osobami starszymi. Pudel to typowy konformista, co sprawia, że rasa ta plasuje się w klasyfikacji jako jedna z bardziej popularnych. Dzięki inteligencji i pracowitości, podczas treningu posłuszeństwa pudel świetnie nada się na pierwszego czworonoga w domu, a jego ułożenie nie powinno nikomu sprawiać większych problemów. Pudle lubią być w centrum zainteresowania, a uroda i swoboda w prezencji sprzyja udziałowi tych psów w wystawach. 

Pudel miniaturowy a inne psy

https://unsplash.com/photos/IwIipGx3sl0

Pudel - zdrowie

Pudle to psy długowieczne, jednocześnie lista chorób, na jakie mogą zapadać wszystkie odmiany pudli jest bardzo długa. Pudle miniaturowe i pudle toy należy ubierać w chłodniejsze dni ze względu na delikatniejszą budowę ciała.

Typowe choroby pudli

  • Przetrwały przewód tętniczy 
  • kardiomiopatia rozstrzeniowa 
  • sezonowe wyłysienia boków ciała (pudle miniaturowe)
  • Wrodzona hipotrichoza (pudle toy i miniaturowe 
  • Wyłysienie z rozjaśnieniem koloru 
  • Dermatoza reagująca na cynk (pudle standardowe)
  • Guzy skóry 
  • Niedoczynność tarczycy 
  • Niedoczynność kory nadnerczy 
  • Cukrzyca
  • Insulinoma
  • Pierwotna niedoczynność przytarczyc
  • Torbiele śliniankowe
  • Krwotoczne zapalenie jelit i żołądka 
  • Choroba von Willebranda
  • Przepuklina kroczowa
  • Rak płaskonabłonkowy palców
  • Czerniak jamy ustnej 
  • Padaczka (pudle miniaturowe i standardowe)

Pudel - żywienie

Pudle zaleca się karmić tylko raz dziennie (wieczorem) na poprawę trawienia, choć nie jest to reguła. Dla pudla sprawdzi się dobrej jakości karma sucha lub stosowanie diety BARF. Przy treningu najlepiej sprawdzają się ulubione krokieciki, choć często wystarczą pochwały właściciela.

Pudel - pielęgnacja

Słabym punktem pielęgnacji u pudli są uszy, które nie czyszczone systematycznie dość często ulegają infekcjom. Sierść pudla dość szybko odrasta i wizyty u groomer wypadają w kalendarzu właściciela co ok. 2 miesiące. Gęsta i gruba szata wymaga szczególnej pielęgnacji: szczotkowanie powinno odbywać się każdego dnia.

Pudel powinien mieć sprawdzany stan oczu i uszu raz w tygodniu, a każdego dnia myte zęby.

Pudel - szkolenie

Przyjazna i zawsze chętna do zabawy natura pudli sprawia, że szkolenie nie jest trudne. Wszelkie bodźcowanie przyjmują z aprobatą. Wyjątkowe zdolności umysłowe, jak świetna pamięć, sprzyjają szybkiej nauce zasad, komend czy sztuczek. Bieganie połączone z zabawą aportowania czy długie spacery są jak najbardziej wskazane. Pudel po aktywnościach nie przejawia skłonności do domowych psot, lecz z chęcią ułoży się na kolanach ukochanego opiekuna.

Zalety i wady pudli

Zalety pudla

  • pudel szybko adaptuje się do otoczenia
  • pudel świetnie czuje się na wsi, jak i w mieście, zarówno w domu z ogrodem czy mieszkaniu
  • pożądane jest w domu inne towarzystwo zwierząt, im większe tym pudel jest szczęśliwszy
  • pudle należą do ras mało uczulających, linienie jest nieznaczne

Wady pudla

  • brak aktywności węchowej, towarzyskiej, fizycznej i psychicznej powoduje spadek życzliwości i radości u pudla
  • pudel wymaga regularnej profesjonalnej pielęgnacji – zwłaszcza psy wystawowe
  • pudel źle znosi samotność
  • jest to pies szczekliwy

Ciekawostki o pudlach

Pudle uwielbiają pływać. Rasą hybrydową jest rasa „Doodle”, której mieszańcem są pudle i inne psy np. labradoodle. Pudle bywają natchnieniem dla artystów np. w malarstwie (obraz Trial by Jury autorstwa Edwina van Landseera z 1840 r.).

Pudel na spacerze

https://www.pxfuel.com/es/free-photo-xlodf

Pudel hodowla

Kupując pudla z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Pudel cena

Cena pudla z hodowli waha się od 2500 do 5000 zł.

Imię dla pudla

Ciekawe imię dla psa pudla: Loki, Gospel, Tapir

Ciekawe imię dla suczki pudla: Elza,  Goja, Megi

Dla kogo pudel będzie idealny?

Pudel to pies, który bez względu na swoją wielkość lubi aktywność. Jest to rasa, która nada się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i bardziej aktywnych osób starszych. Psy te są pojętne, pracowite i szybko przyswajają to, czego oczekuje od nich opiekun.

Klasyfikacja FCI rasy pudel

Grupa IX: psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 2: pudle

Numer wzorca: 172

Pytania czytelników

Czy pudel jest szczekliwy?

Pudle to psy, które nie wokalizują zbyt często – jednak tyczy się to psów średnich, albo dużych. Pudle miniaturowe i pudle toy mają więcej animuszu do szczenikania.

Czy pudel duży jest agresywny?

Pudle to psy inteligentne i bardzo posłuszne, same z siebie nie są agresywne. Wszystko zależy od wychowania psa przez człowieka.

Czy trzeba strzyc pudla?

Pudel wystawowy, jak i pudel do towarzystwa, który nie będzie brał udziału w wystawach musi być regularnie strzyżony.

Czy pudel ma włos?

Tak, pudel ma włos. Sierść psów składa się z włosa okrywowego, a u niektórych ras z drugiej warstwy sierści, jaką jest podszerstek.

Jak długo żyje pudel?

Pudle, w zależności od wielkości żyją od 12 do 19 lat.

Redakcja

Bibliografia

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

Z. Jakubowski, Pudle, A.W. Egros, Warszawa 1995

zkwp.pl/wzorce/172.pdf

fci.be/en/nomenclature/POODLE-172.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
Pudel - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Pudel - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Pudel to bardzo rodzinny i figlarny pies, który lubi być w centrum zainteresowania. Nie ma w tym nic dziwnego, z taką urodą nietrudno zwrócić na siebie uwagę.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x