Reklama

Pudel - zdrowie, charakter, cena

Facebook
Twitter
Pudel brązowy
Photo by Skyler Ewing from Pexels

Pudel to bardzo rodzinny i figlarny pies, który lubi być w centrum zainteresowania. Nie ma w tym nic dziwnego, z taką urodą nietrudno zwrócić na siebie uwagę.

Spis treści - kliknij w strzałkę

Pudel - historia rasy

Pudel to rasa psów, której  dawni przodkowie pojawili się już w starożytności. Oficjalnie uznaje się, że przodkami współczesnych pudli były psy myśliwskie – barbety pochodzące z Francji. Były to silne i nieustraszone psy przeznaczone do polowań na ptactwo wodne. Nazwa pudel w języku francuskim (caniche) oznacza psa na kaczki, natomiast w języku niemieckim (pudelin) oznacza pluskanie się, a w języku angielskim (poodle) to pływak. Finalnie rasa pudli została uznana za pochodzącą z Francji.

Pudel w Polsce

Najpopularniejszą odmianą pudla w Polsce jest pudel miniaturowy. Od lat 90. XX wieku psy te cieszą się dużą popularnością.

Jak wygląda pudel

Pudel to pies o harmonijnie zbudowanym ciele, z krótkim grzbietem, szeroką klatką piersiową i dobrze wysklepionymi żebrami. Głowa psa jest długa, mózgoczaszka równa długości kufy; oczy migdałowate, rozstawione szeroko, a uszy osadzone na wysokości oczu i zwisające. Ogon psa jest prosty i wysoko osadzony. Wszystkie odmiany mają podobno budowę anatomiczną, różnią się wysokością w kłębie.

Pudel - charakterystyka rasy

Pudel – wysokość w kłębie 

Pudel duży (królewski): od 45 cm do 60 cm

Pudel średni: od 35 cm do 45 cm

Pudel miniaturowy: od 28 cm do 35 cm

Pudel toy: od 24 cm (z tolerancją 1 cm) do 28 cm (pożądany ideał: 25 cm)

Pudel – waga

Pies: pomiędzy 6 a 23 kg

Suka: pomiędzy 6 a 23 kg

Szata pudla

Pudel ma włos lokowaty: obfity o delikatnej, wełnistej strukturze, bardzo kędzierzawy, elastyczny i odporny na ucisk dłoni. Gruby, gęsty, równej długości, powinien także tworzyć regularne loki.

Pudel może mieć również włos sznurowy: obfity o delikatnej, wełnistej strukturze, gęsty, tworzący charakterystyczne sznury, które powinny osiągać długość min 20 cm.

Umaszczenie pudla może być jednolicie czarne, białe, brązowe, srebrne lub płowe.

Kategoria wielkości pudla

Pudle to psy przynależące do wielkości od miniaturowej do dużej.

Ile żyje pudel?

Pudel żyje średnio od 12 do 19 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Pudel - charakter

Pudel jako pies towarzyszący ceni sobie bliską relację z człowiekiem, w każdym wieku. Łagodna i figlarna natura sprawdza się w domu z dziećmi, jak i osobami starszymi. Pudel to typowy konformista, co sprawia, że rasa ta plasuje się w klasyfikacji jako jedna z bardziej popularnych. Dzięki inteligencji i pracowitości, podczas treningu posłuszeństwa pudel świetnie nada się na pierwszego czworonoga w domu, a jego ułożenie nie powinno nikomu sprawiać większych problemów. Pudle lubią być w centrum zainteresowania, a uroda i swoboda w prezencji sprzyja udziałowi tych psów w wystawach. 

Pudel miniaturowy a inne psy

https://unsplash.com/photos/IwIipGx3sl0

Pudel - zdrowie

Główne choroby występujące u pudli to zapalenie ucha, choroba Addisona lub hipokortyzolizm (zaburzenie endokrynne), zapadanie tchawicy, skręt żołądka oraz dysplazja stawu biodrowego. U pudli występują zaniki siatkówki oka oraz jaskra, które niestety prowadzą do całkowitej ślepoty. Pudle miniaturowe i pudle toy należy ubierać w chłodniejsze dni ze względu na delikatniejszą budowę ciała.

Pudel - żywienie

Pudle zaleca się karmić tylko raz dziennie (wieczorem) na poprawę trawienia, choć nie jest to reguła. Dla pudla sprawdzi się dobrej jakości karma sucha lub stosowanie diety BARF. Przy treningu najlepiej sprawdzają się ulubione krokieciki, choć często wystarczą pochwały właściciela.

Pudel - pielęgnacja

Słabym punktem pielęgnacji u pudli są uszy, które nie czyszczone systematycznie dość często ulegają infekcjom. Sierść pudla dość szybko odrasta i wizyty u groomer wypadają w kalendarzu właściciela co ok. 2 miesiące. Gęsta i gruba szata wymaga szczególnej pielęgnacji: szczotkowanie powinno odbywać się każdego dnia.

Pudel powinien mieć sprawdzany stan oczu i uszu raz w tygodniu, a każdego dnia myte zęby.

Pudel - szkolenie

Przyjazna i zawsze chętna do zabawy natura pudli sprawia, że szkolenie nie jest trudne. Wszelkie bodźcowanie przyjmują z aprobatą. Wyjątkowe zdolności umysłowe, jak świetna pamięć, sprzyjają szybkiej nauce zasad, komend czy sztuczek. Bieganie połączone z zabawą aportowania czy długie spacery są jak najbardziej wskazane. Pudel po aktywnościach nie przejawia skłonności do domowych psot, lecz z chęcią ułoży się na kolanach ukochanego opiekuna.

Zalety i wady pudli

Zalety pudla

  • pudel szybko adaptuje się do otoczenia
  • pudel świetnie czuje się na wsi, jak i w mieście, zarówno w domu z ogrodem czy mieszkaniu
  • pożądane jest w domu inne towarzystwo zwierząt, im większe tym pudel jest szczęśliwszy
  • pudle należą do ras mało uczulających, linienie jest nieznaczne

 

Wady pudla

  • brak aktywności węchowej, towarzyskiej, fizycznej i psychicznej powoduje spadek życzliwości i radości u pudla
  • pudel wymaga regularnej profesjonalnej pielęgnacji – zwłaszcza psy wystawowe
  • pudel źle znosi samotność
  • jest to pies szczekliwy

Ciekawostki o pudlach

Pudle uwielbiają pływać. Rasą hybrydową jest rasa „Doodle”, której mieszańcem są pudle i inne psy np. labradoodle. Pudle bywają natchnieniem dla artystów np. w malarstwie (obraz Trial by Jury autorstwa Edwina van Landseera z 1840 r.).

Pudel na spacerze

https://www.pxfuel.com/es/free-photo-xlodf

Pudel hodowla

Kupując pudla z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Pudel cena

Cena pudla z hodowli waha się od 2500 do 5000 zł.

Imię dla pudla

Ciekawe imię dla psa pudla: Loki, Gospel, Tapir

Ciekawe imię dla suczki pudla: Elza,  Goja, Megi

Dla kogo pudel będzie idealny?

Pudel to pies, który bez względu na swoją wielkość lubi aktywność. Jest to rasa, która nada się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i bardziej aktywnych osób starszych. Psy te są pojętne, pracowite i szybko przyswajają to, czego oczekuje od nich opiekun.

Klasyfikacja FCI rasy pudel

Grupa IX: psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 2: pudle

Numer wzorca: 172

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Pudel - wychowanie, charakter, zdrowie
Article Name
Pudel - wychowanie, charakter, zdrowie
Description
Pudel to bardzo rodzinny i figlarny pies, który lubi być w centrum zainteresowania. Nie ma w tym nic dziwnego, z taką urodą nietrudno zwrócić na siebie uwagę.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1488

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x