Reklama
Reklama

Mokra karma dla kota

Mokre karmy dla kotów są jednymi z najczęściej wybieranych pełnoporcjowych karm przez opiekunów kotów. Właściciel kotów coraz częściej poszukują najlepszej mokrej karmy dla kota, na którą są gotowi wydać więcej niż na suchą karmę. Mokre karmy dla kotów mają wiele zalet, o których warto przeczytać w dalszej części porady.

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Mokre karmy dla kotów

Mokre karmy dla kotów różnią się od suchych poziomem wilgotności, zawartością białka w suchej masie, teksturą, smakowitością czy strawnością. Faktem jest, że pełnoporcjowa gotowa mokra karma dla kotów jest najbardziej zbliżona pod względem makroskładników do naturalnego pokarmu kotów dziko żyjących.

Pełnoporcjowa mokra karma dla kotów czy karma uzupełniająca

Mokra karma dla kotów, która jest pełnoporcjowa stanowi pełnowartościowy pokarm, który pokrywa całkowite dzienne zapotrzebowanie kota na składniki odżywcze. Uzupełniająca karma mokra może być podawana kotu w formie przysmaków, np. w czasie zabawy. Należy jednak pamiętać, że udział karmy uzupełniającej nie powinien przekraczać 10% całkowitego zapotrzebowania energetycznego kota na dobę.   

Rodzaje karm mokrych dla kota

Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele rodzajów mokrej karmy dla kotów. Możesz kupić mokrą karmą dla kota w puszce, karmę morką dla kota w saszetce, karmę mokrą na tackach, pasztety dla kotów, kawałki mięsa w zalewie dla kota, musy dla kota oraz kawałki mięsa w galarecie. Sposób przygotowania mokrej karmy dla kota wpływa na jej teksturę. Ze względu na wysokie znaczenie tego waloru może okazać się, że wybór właściwej mokrej karmy dla kota poprzedzi wiele testów.

Mokra karma dla kota dostosowana do wieku

Decydując się na zakup mokrej karmy dla kota warto zwrócić uwagę na to, że wiele z nich dostosowanych jest do specyficznych potrzeb kotów, wynikających z ich wieku. Inną zawartość energetyczną będą miały mokre karmy dla kociąt, a jeszcze inną mokre karmy dla kotów kastrowanych bądź mokre karmy dla kocich seniorów. Nie należy podawać mokrej karmy dla kociąt kotom seniorom i na odwrót.

Weterynaryjne mokre karmy dla kotów

Wśród mokrych karm dla kotów opiekun zwierzęcia może znaleźć takie, które producenci przygotowali specjalnie z myślą o kotach, które cierpią na konkretne problemy zdrowotne. W sklepach zoologicznych dostępna będzie:

 • Mokra karma dla kotów alergików
 • Mokra karma bezzbożowa dla kotów  
 • Mokra karma dla kotów po sterylizacji
 • Mokra karma dla kotów nerkowych
 • Mokra karma dla kotów z chorą wątrobą
 • Mokra karma dla kotów z cukrzycą
 • Mokra karma dla kotów z wrażliwym żołądkiem

 

Profil metaboliczny kota

Koty to bezwzględni mięsożercy. W naturze koty jedzą do kilkunastu razy dziennie, polując na małe zdobycze, które dostarczają im 50% energii z białka, 40% energii z tłuszczu oraz 10% energii z węglowodanów. Procentowy udział białka i tłuszczu podany jest zawsze na etykiecie mokrej karmy dla kota. Producenci nie mają jednak obowiązku podawania udziału węglowodanów, co zmusza właściciela do samodzielnego wyliczenia tego parametru. Znając te trzy parametry wyliczyć można kaloryczność mokrej karmy dla kota z podziałem na energię z białka, tłuszczu i węglowodanów.

Woda w mokrej karmie dla kota

Zaletą mokrych karma dla kotów jest wysoka zawartość wody. Wilgotność mokrej karmy dla kota sięga może nawet 80%, co oznacza, że karma taka nawadnia również organizm kota, co jeszcze szczególnie korzystne, gdy kot nie chce pić wody. Przeciętnie kot powinien wypijać 50ml wody na jeden kilogram masy ciała. Można przyjąć, że każde 100 gramów mokrej karmy dla kota zawiera około 80 ml wody, której spożycie pomniejsza całkowite dzienne zapotrzebowanie kota na wodę.

Najlepsza karma mokra dla kota

Zastanawiasz się jaka mokra karma dla kota będzie najlepsza? Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele dobrych mokrych karm dla kotów, np. mokra karma dla kotów Dolina Noteci, mokra karma dla kotów z czystych filetów ryb ICEPAW, mokra karma dla kotów z nadwagą Natural Trail, Karma mokra dla kotów z problemami nerkowymi DR.Berg, bezzbożowa mokra karma dla kociąt Bozita, Dolina Noteci Superfood dla kotów, Mokra karma dla kotów Petner.

Dlaczego jeszcze mokre karmy dla kotów to dobry wybór?

Proces produkcji mokrych karm dla kotów w puszkach kończy się sterylizacją w wysokiej temperaturze. Pozwala to uniknąć dodawania do mokrych karm dla kotów sztucznych konserwantów.

Ile koty powinny jeść

Ilość jedzenia, jaką powinien przyjmować kot uzależniona jest od jego osobniczych cech. Podstawą do tego, by określić, ile koty powinny jeść jest określenie ich dziennego zapotrzebowania na energię. Inną ilość energii potrzebował będzie kot domowy, który żyje w neutralnych warunkach termicznych, a inne zapotrzebowanie na energię będzie miał kot dziko żyjący, który dużą część energii będzie musiał wydatkować choćby na utrzymanie optymalnej temperatury ciała. Zapotrzebowanie kotów domowych na energię ustala się w oparciu o ich masę ciała oraz poziom aktywności fizycznej.

 • Kot mało aktywny, z nadwagą, kastrat

40-50 kcal/kg masy ciała/dzień

 • Kot średnio aktywny

60-80 kcal/kg masy ciała/dzień

 • Kot aktywny, wychodzący na zewnątrz domu

90-110 kcal/kg masy ciała/dzień

 

Ile razy dziennie karmić kota

Najlepiej by kot zjadał 4-5 porcji mokrej karmy w ciągu dnia. Przy większej częstotliwości, dla osób pracujących, pomocne będzie karmidło automatyczne, które otworzy się dla kota o zaplanowanej godzinie.

Jak zachęci kota do jedzeni mokrej karmy

Mokre karmy dla kotów są same w sobie wysoko smakowite i aromatyczne bardzo rzadko zdarza się, że kot nie chce jeść mokrej karmy. Jeżeli jednak wystąpi taka sytuacji, to może spróbować podgrzać mokrą karmę, co spowoduje, że stanie się ona jeszcze bardziej aromatyczna. Z reguły to pomaga i koty zaczynają się mokrą karmę chętniej.

Jak zmienić kotu karmę na mokrą

Raptowne przestawienie kota z karmy suchej na mokrą karmę może doprowadzić do problemów żołądkowych, a nawet biegunki u kota, by tego uniknąć należy przestawiać kota na mokrą karmę stopniowo, mieszając 25% nowego pokarmu ze dotychczasowym jedzeniem. Co 3 dni można zwiększyć poziom mokrej karmy o kolejne 25%, aż całkowicie zastąpisz suchą karmę.

Od jakiego wieku można karmić kota mokrą karmą?

Kocięta można zacząć karmić stałym pokarmem w postaci mokrej karmy dla kotów zaraz po odsadzeniu od matki karmiącej mlekiem. Mokrą karmę dla kociąt można zacząć podawać po ukończeniu przez nie 5. tygodnia życia.

Jakie są zalety mokrej karmy dla kota?

Mokra karma dla kotów posiada kilka zalet:

 • mokra karma dla kotów ze względu na wysoką zawartość wody zwiększa objętość moczu i rozcieńcza go, co zmniejsza ryzyko powstania kamieni moczowych
 • niższa kaloryczność karm mokrych dla kotów obniża ryzyko nadwagi lub otyłości u kotów
 • mokra karma sprawdzi się lepiej u kotów starszych i geriatrycznych, które słabiej odczuwają smak i zapach bądź mają problemy z uzębieniem
 • mokra karma dla kotów jest polecana do karmienia kotów z alergią lub nietolerancją pokarmową ze względu na jej krótki skład i łatwość w identyfikacji składników pokarmowych, które mogą potencjalnie wywoływać reakcje alergiczne