Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

NOWOFUNDLAND – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Nowofundland – cena, hodowla, opis rasy

Dog photo created by DejaVu Designs – www.freepik.com

Nowofundland to olbrzymi pluszowy misiek. Psy tej rasy mają tak wiele zalet, że nie sposób odmówić im miana najwspanialszych psów na świecie.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o rasie nowofundland

🌅 Kraj pochodzenia

Kanada

🐶 Numer wzorca FCI

50

➡ Waga

50-70 kg

❤ Długość życia

8-10 lat

💢 Charakter

Przyjacielski, radosny, opiekuńczy

Nowofundland - historia rasy

Nowofundlandy to rasa psów, której historia planowej hodowli rozpoczęła się 150 lat temu. Historia przodków rasy sięga jednak kilkuset lat przed naszą erą. Przodkowie nowofundlandów to psy plemienia Indian Beothuks, które od wieków żyło na terenach Nowej Fundlandii. Psy te były bardzo duże, o masywnym kośćcu i mocnej czaszce. Przez Indian wykorzystywane były przede wszystkim do ciężkich prac – transportu towarów, ale także podczas polowań. Z przekazów samych Indian z plemienia Beathuks, spisanych w XIX wieku wiadomo, że plemię to było przyjacielskie i być może ich psy również cechowało takie usposobienie.

Teorie dotyczące powstania nowofundlandów

Ok. XI wieku na tereny Nowej Fundlandii przybyli Wikingowie wraz z dużymi psami, wyglądającymi jak Oolum. Psy te pochodziły najprawdopodobniej od mastifów tybetańskich, choć nie ma zgody, że psy z Tybetu mogły dotrzeć aż do Skandynawii. Wikingowie wykorzystywali swoje psy do ciężkich prac przy transportowaniu drewna i holowania łodzi, a więc podobnie, jak Indianie Beathuks. Być może psy te skrzyżowały się tworząc nową rasę o wzmocnionych zdolnościach użytkowych.

Druga z teorii zakłada, że nowofundlandy to po prostu psy Indian, które przez pokolenia ewoluowały, nabywając kolejnych zdolności użytkowych. Po kilkunastu wiekach ewoluowania rasy w surowych warunkach ukształtował się pies o jednolitej, mocnej budowie, świetnie radzący sobie w surowych warunkach u boku marynarzy.

Nowożytna historia nowofundlandów

W XVIII wieku Anglicy, którzy dotarli do wybrzeży przylądka Bonavista już w 1497 roku, zabrali z Nowej Fundlandii psy do Europy. Ojcem rasy został George Cartwright, który w 1775 roku przywiózł psa do Anglii i nazwał go psem nowofundlandzkim. Oficjalną nazwę psów – nowofundlandy – nadał w 1870 roku gubernator Edwards. Wiele psów, po dekrecie, ograniczającym hodowlę do jednego psa na rodzinę zostało wywiezionych do USA, gdzie w połowie XIX wieku osiągnęły ogromną popularność.

W 1886 roku opracowano pierwszy wzorzec rasy. W tym czasie istniały już trzy rodzaje tego psa:

  • Nowofundland gładkowłosy
  • Nowofundland długowłosy
  • Nowofundland krótkowłosy

 

Szczególnie ten ostatni typ stał się ulubionym psem XIX-wiecznych angielskich miłośników rasy.

W 1881 roku nowfundlandy zostały zaprezentowane na wystawie w Zurychu. W 1893 roku powstał pierwszy kontynentalny Klub Nowofundlanda w Augsburgu. W latach 1898-1902 zarejestrowano 144 europejskie nowofundlandy. Pierwszy tytuł championa USA uzyskał w 1883 roku pies SAM. Jeden z najsłynniejszych psów tej rasy – SHELTON VIKING wygrał w 1908 roku wystawę Crufta. Pies ten przyczynił się do powstania najlepszych hodowli w USA, Kanadzie i Anglii.

Nowofundland w Polsce

Pierwsze wzmianki o nowofundlandach pochodzą z książki Tresura psa pokojowego z 1926 r. autorstwa J. Majewskiego. Pierwszy szczegółowy opis rasy pochodzi z książki Z życia zwierząt – ssaki krajowe wydanej w 1927 roku. Okres II wojny światowej doprowadził do regresu hodowli. Rasę zaczęto odbudowywać w latach 60. XX wieku dzięki importowi psów z NRD i Czechosłowacji. Obecnie polskie nowofundlandy z sukcesami wystawiane są na europejskich ringach.

Jak wygląda nowofundland?

Jak wygląda nowofundland?

pixabay.com/images/id-6809315/

Nowofundland, to według wzorca rasy pies masywnej budowy, o mocnym, dobrze umięśnionym tułowiu i harmonijnych ruchach.

Głowa nowofundlanda jest masywna; czaszka psa jest szeroka i lekko wysklepiona; stop wyraźne, ale nie przesadny. Kufa psa jest graniasta, głęboka i dosyć krótka; nos jest duży, dobrze pigmentowany. Oczy nowofundlanda są małe, średnio głęboko osadzone i szeroko rozstawione. Uszy są niewielkie, trójkątnego kształtu, osadzone daleko po bokach głowy i płasko przylegające. Szyja psa jest mocna i dobrze umięśniona; tułów masywny; grzbiet szeroki; klatka piersiowa szeroka i głęboka; kończyny proste, a ogon mocny i szeroki u nasady – działa jak ster, gdy zwisa sięga do stawu skokowego.

Nowofundland – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie psa rasy nowofundland

Pies: 70-73 cm

Suka: 65-68 cm

Nowofundland – waga

Pies: 60-70 kg

Suka: 50-60 kg

Szata nowofundlanda

Nowofundland ma sierść półdługą, nieprzemakalną (tłusta, niematowa), prostą z gęstym i miękkim podszerstkiem.

Nowodundland występuje w trzech odmianach umaszczenia:

  • Nowofundland czarny
  • Nowofundland czarno-biały
  • Nowofundland brązowy

Ile lat żyje nowofundland?

Nowofundland żyje ok. 11 lat.

Kategoria wielkości nowofundlandów

Nowofundlandy to psy rasy olbrzymich.

Nowofundland – usposobienie i charakter

Charakter psa rasy nowofundland

Nowofundland to pies o wyjątkowym charakterze. Jest to rasa psa uznawana za jedną z najbardziej przyjaznych i łagodnych na świecie. Nowofundland odnajdzie się w każdej rodzinie, którą zarazi życzliwością i radością życia. Nowofundland bardzo lubi spędzać czas na zabawie z dziećmi. Ten duży pies jest bardzo czuły wobec swej ludzkiej rodziny, ma wyjątkową łatwość zawiązywania przyjaznych relacji z ludźmi.  Jest to pies oddany człowiekowi równie mocno, co pływackiemu zacięciu.

Nowofundlandy są w stanie poświęcić własne życie ratując życie człowieka. Psy te są bardzo często przysposabiane do pracy jako ratownicy wodni, ze względu na umiejętności pływackie. Rasa ta nikogo nie wyróżnia – to łagodny i wesoły przyjaciel wszystkich. Nie jest to pies niezależny, przy człowieku jest po to, by zapewnić mu bezpieczeństwo. Właściwie zsocjalizowany bardzo dobrze dogaduje się z kotami i psami.

Przeczytaj również o tej rasie psów:

Nowofundland – zdrowie

Nowofundland to pies odporny i wytrzymały na kaprysy pogodowe. Hydrofobowa sierść zapewnia ochronę przed zimnem, nawet podczas zażywania kąpieli w lodowatym stawie. Nowofundlandom nie powinniśmy pozwalać na leżenie na zimnej ziemi – zwłaszcza gdy są mokre. Takie wylegiwanie się może skończyć się infekcją nerek lub pęcherza. Upały znosi dobrze, lecz nie powinien być wystawiany na skrajne temperatury, gdyż może dostać udaru cieplnego. Spacery z nowofundlandem muszą się odbywać codziennie poza terenem posesji, ale gdy jest bardzo ciepło nie wybierajmy się na zbyt długie wycieczki. Zawsze zabierajmy ze sobą dla psa dużą butle wody. Olbrzym może odmówić dalszej wędrówki z powodu przegrzania. Latem nowofundland chętnie odpocznie w zacienionym miejscu z dostępem do świeżej wody.

Najczęściej występujące choroby u nowofundlandów

Zdrowie wodołaza nie jest nadwyrężane chorobami, lecz trzeba mieć na uwadze możliwość wystąpienia chorób układu ruchu:

  • dysplazji stawów biodrowych
  • chondrodysplazja
  • miastenia
  • neoplazja

 

Do innych dolegliwości nowofundlandów zalicza się:

  • Zaćmę
  • podwinięcie lub wywinięcie powiek
  • cystynurię
  • pierwotną dyskinezę rzęsek
  • udar cieplny

Nowofundland – żywienie

Nowofundlandy, tak jak inne duże psy jedzą sporo, lecz nie są szczególnie żarłoczne. Ich dieta powinna opierać się na zbilansowanym pokarmie naturalnym lub gotowej karmie suchej dla dużych ras, dostosowanej do wieku, zdrowia i kondycji psa. Pożądana u nowofundlandów jest dieta BARF. Unikać należy karm przesyconych zbożem i roślinami strączkowymi, wywołujących problemy gastryczne.

Żywienie szczeniaków nowofundlanda jest bardziej skomplikowane i musi podlegać weryfikacji lekarskiej. Szybki przyrost masy u młodych wodołazów musi być właściwie kompensowany w składnikach ich diety. Odpowiednio żywione nowofundlandy nie mają problemów z nadwagą. Optymalna liczba posiłków w ciągu dnia to dwa.

Pielęgnacja nowofundlanda

Nowofundland szczeniak

Nowofundlandy są wodoodporne, ale każda kąpiel musi zakończyć się spłukaniem psa i dokładnym jego osuszeniem. Taka codzienna „kąpiel po kąpieli” nie wymaga żadnych środków pielęgnacyjnych (ani szamponów, ani odżywek), gdyż może uszkodzić warstwę hydroizolacyjną. Sześć razy do roku wykąp psa przy użyciu łagodnych dla skóry środków, wspomagających rozczesywanie i zabezpieczających wodoodporność włosa.

Sierść nowofundlanda ma tendencje do kołtunienia, dlatego wymagane jest regularne czesanie co drugi dzień lub codziennie w okresie linienia. Wymiana włosa wodołaza jest intensywna, a nasza pomoc w szybkim się jej pozbyciu zapobiegnie wielu nieprzyjemnym dla skóry psa dolegliwościom (np. zaparzaniu skóry pod kołtunami).

Mieszkanie w wolnostojącym domu sprawdza się przy tych czworonogach. Wnoszeniu brudu do domu można zapobiec dzięki zorganizowaniu przed domem miejsca, w którym doprowadzisz psa do ładu zanim wpuścisz go do domu po kąpieli w jeziorze. Zawsze dokładnie osuszaj uszy oraz regularnie wycinaj sierść między palcami olbrzyma.

Szkolenie nowofundlanda

Ze względu na gabaryty szkolenie psa powinno zacząć się jak najwcześniej, lecz jest ono bardzo przyjemne. Nowofundland jest bardzo inteligentnym zwierzęciem, które podąża za godnym zaufania opiekunem. Bardzo szybko uczy się zasad i nie ma problemu z ich przestrzeganiem, jeśli zadania nie są monotonne. Stosowanie metod opartych na przymusie nigdy się nie sprawdza. Nowofundlandy muszą być traktowane łagodnie, zasady muszą być jasne i ćwiczone systematycznie i konsekwentnie. W innym przypadku nowofundland nie podejmie pracy. Nowofundland dobrze odnajdzie się w roli stróża domu. Wobec obcych zachowuje dystans, szybko dokonując analizy zagrożenia, a sam rozmiar psa skutecznie odwiedzie intruza od nikczemnego zachowania. Woda to żywioł nowofundlanda, dlatego spacery powinny uwzględniać właśnie takie kierunki. Szczeniąt nowofundlanda nie powinno się forsować intensywnym wysiłkiem, gdyż może się to odbić niekorzystnie na stanie stawów i ścięgien. Zapisanie psa do szkoły ratowniczej prawidłowo ukształtuje nowofundlanda pod kątem niesienia celowej pomocy – nieszkolone w ratownictwie nowofundlandy mogą być nadgorliwe i „ratować” nawet tych, którzy tego nie potrzebują.

Zalety i wady rasy nowofundland

Zalety rasy nowofundland

  • nowofundland jest czuły, łagodny oraz opiekuńczy wobec dzieci
  • rasa tych psów nie wykazuje agresji
  • nowofundland jest wierny i posłuszny oraz bardzo oddany rodzinie i pracy, którą wykonuje
  • rasa psów podatna na szkolenie dzięki wyjątkowej inteligencji
  • nowofundland jest bardzo odważnym psem
  • wodołazy te są przyjacielsko nastawione do otoczenia
  • nowofundlandy są spokojne i mało szczekają
  • rasa ta nie wykazuje tendencji do ucieczek, jeśli ich instynkt łowiecki nie jest pobudzany

Wady rasy nowofundland

  • Nowofundlandy dobrze się czują blisko człowieka i przez to źle znoszą samotność
  • Psy tej rasy za względu na rozmiar potrzebują przestrzeni, lepiej czują się na wsi z nieograniczonym dostępem do wybiegu i zbiornika wodnego
  • Nowofundland wymaga czasochłonnej pielęgnacji

Ciekawostki o rasie nowofundland

  • Nowofundland o maści niebieskiej nie jest uznawany przez FCI
  • Nana to imię nowofunlandki, która pojawiła się na kartach powieści dla dzieci „Piotruś Pan”.
  • Nowofundlandy często są mylone ze swymi „kuzynostwem” – psem rasy landseer.
  • Słynnym właścicielem nowofundlanda o imieniu Boatswain był lord Georg Byron, który widział w tym psie cnoty ludzkie pozbawione naszych wszelkich przywar. Epitafium wyryto na obelisku znajdującym się w hrabstwie Nottingham, w Anglii. W każdą rocznicę śmierci psa 30.11 (1808 r.) pod pomnikiem zbierają się opiekunowie nowofundlandów, by uczcić niezwykłego przyjaciela poety wraz z jego współbraćmi.

pixabay.com/images/id-1059625/

Kupując nowofundlanda z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta nowofundlanda oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Nowofundland cena

Cena nowofundlanda zależy od renomy hodowli. Koszt zakupu psa wiąże się z wydatkiem rzędu 6000 do 8500 zł.

Imię dla nowofundlanda

Ciekawe imię dla psa nowofundlanda: Berni, Ares, Fado, Hulk

Ciekawe imię dla suczki nowofundlanda: Beti, Goja, Ida, Zoja

Dla kogo nowofundland będzie idelany?

Nowofundland to pies, który nada się zarówno dla rodziny z dziećmi oraz jako pies pracujący, spełniający się u boku opiekuna realizującego tę samą profesję co pies np. jako ratownik wodny.

Klasyfikacja FCI nowofundlanda

Grupa II: Pinczery i sznaucery, molosy, psy górskie i szwajcarskie psy do była

Sekcja 2.2: molosy w typie górskim

Numer wzorca: 50

Pytania czytelników

Czy nowofundland jest groźny?

Nowofundland to jedna z najbardziej łagodnych i przyjacielsko usposobionych ras psów.

Czy nowofundland ma włosy?

Tak, nowofundland ma podwójną szatę z półdługim włosem.

Jak często kąpać nowofundlanda?

Psa można kąpać nawet raz na dwa miesiące.

Ile lat może żyć nowofundland?

Psy tej rasy żyją zwykle 8 do 10 lat.

Czy na nowofundlanda można mieć alergię?

Tak, nowofundland to pies, który może wywoływać reakcję alergiczną u człowieka.

Redakcja

Bibliografia

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/50.pdf

fci.be/en/nomenclature/NEWFOUNDLAND-50.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
Nowofundland – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Nowofundland – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Nowofunland to olbrzymi pluszowy misiek. Psy tej rasy mają tak wiele zalet, że nie sposób odmówić im miana najwspanialszych psów na świecie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x