Reklama

Nowofundland – wychowanie, zdrowie, cena

Facebook
Twitter
Nowofundland

Nowofunland to olbrzymi pluszowy misiek. Psy tej rasy mają tak wiele zalet, że nie sposób odmówić im miana najwspanialszych psów na świecie.

Spis treści - kliknij

Nowofundland - historia rasy

Teorii powstania rasy psów nowofundland jest kilka i we wszystkich można odnaleźć ziarno prawdy. Jedna z nich mówi o tym, że to Wikingowie w XI wieku przybyli na tereny Nowej Fundlandii wraz z dużymi psami, które później krzyżowały się w tamtejszymi psami domowymi. Inna teoria wspomina o przywiezieniu na kontynent dużego czarnego psa niedźwiedziego i to on miał dać początek rasie nowofundlanda. Jeszcze inna określi nowofundlanda jako rasę amerykańską, która była użytkowana przez rdzennych Indian. Protoplastą nowofundlanda miał być mastiff tybetański. Po kilku wiekach ewoluowania rasy w surowych warunkach ukształtował się pies o jednolitej, mocnej budowie, świetnie radzący sobie w surowych warunkach u boku marynarzy. W 1886 roku opracowano pierwszy wzorzec rasy.

Charakterystyka psa rasy nowofundland

Wielkość w kłębie psa rasy nowofundland

Pies: 70-73 cm

Suka: 65-68 cm

Waga psa rasy nowofundland

Pies: 60-70 kg

Suka: 50-60 kg

Szata nowofundlanda

Nowofundland ma sierść półdługą, nieprzemakalną (tłusta, niematowa), prostą z gęstym i miękkim podszerstkiem.

Nowodundland występuje w trzech odmianach umaszczenia:

 • Nowofundland czarny
 • Nowofundland czarno-biały
 • Nowofundland brązowy

 

Kategoria wielkości: nowofundland to pies rasy dużej

Ile lat żyje nowofundland?

Nowofundland żyje ok. 11 lat.

Charakter psa rasy nowofundland

Charakter psa rasy nowofundland

Nowofundland to pies o wyjątkowym charakterze. Jest to rasa psa uznawana za jedną z najbardziej przyjaznych i łagodnych na świecie. Odnajdzie się w każdej rodzinie, którą zaraża życzliwością i radością życia. Nowofundland bardzo lubi spędzać czas na zabawie z dziećmi. Ten duży pies jest bardzo czuły wobec swej ludzkiej rodziny, ma wyjątkową łatwość zawiązywania przyjaznych relacji z ludźmi. Oddany człowiekowi równie mocno, co pływackiemu zacięciu. Nowofundlandy są w stanie poświęcić własne życie ratując życie człowieka. Bardzo często przysposabiane do pracy jako ratownicy wodni, ze względu na umiejętności pływackie. Rasa ta nikogo nie wyróżnia – to łagodny i wesoły przyjaciel wszystkich. Nie jest to pies niezależny, przy człowieku jest po to, by zapewnić mu bezpieczeństwo. Właściwie zsocjalizowany bardzo dobrze dogaduje się z kotami i psami. Ignorantem nowofundland jest tylko wobec bardziej wyrywnych psów – konflikty nigdy nie są mu na rękę.

Przeczytaj również o tej rasie psów:

Zdrowie rasy nowofundland

Nowofundland to pies odporny i wytrzymały na kaprysy pogodowe. Hydrofobowa sierść zapewnia ochronę przed zimnem, nawet podczas zażywania kąpieli w lodowatym stawie. Nowofundlandom nie powinniśmy pozwalać na leżenie na zimnej ziemi – zwłaszcza gdy są mokre. Takie wylegiwanie się może skończyć się infekcją nerek lub pęcherza. Upały znosi dobrze, lecz nie powinien być wystawiany na skrajne temperatury, gdyż może dostać udaru cieplnego. Spacery z nowofundlandem muszą się odbywać codziennie poza terenem posesji, ale gdy jest bardzo ciepło nie wybierajmy się na zbyt długie wycieczki. Zawsze zabierajmy ze sobą dla psa dużą butle wody. Olbrzym może odmówić dalszej wędrówki z powodu przegrzania. Latem nowofundland chętnie odpocznie w zacienionym miejscu z dostępem do świeżej wody. Zdrowie wodołaza nie jest nadwyrężane chorobami, lecz trzeba mieć na uwadze możliwość wystąpienia chorób układu ruchu: dysplazji stawów biodrowych, chondrodysplazji, miastenii czy neoplazji. Do innych dolegliwości nowofundlandów zalicza się: zaćmę, podwinięcie lub wywinięcie powiek, cystynurię, pierwotną dyskinezę rzęsek oraz udar cieplny.

Żywienie psa rasy nowofundland

Nowofundlandy, tak jak inne duże psy jedzą sporo, lecz nie są szczególnie żarłoczne. Ich dieta powinna opierać się na zbilansowanym pokarmie naturalnym lub gotowej karmie suchej dla dużych ras, dostosowanej do wieku, zdrowia i kondycji psa. Pożądana u nowofundlandów jest dieta BARF. Unikać należy karm przesyconych zbożem i roślinami strączkowymi, wywołujących problemy gastryczne. Żywienie szczeniaków nowofundlanda jest bardziej skomplikowane i musi podlegać weryfikacji lekarskiej. Szybki przyrost masy u młodych wodołazów musi być właściwie kompensowany w składnikach ich diety. Odpowiednio żywione nowofundlandy nie mają problemów z nadprogramowymi kilogramami. Optymalna liczba posiłków w ciągu dnia to dwa.

Pielęgnacja rasy nowofundland

Tak duży objętościowo pies niestety wymaga czasu, by doprowadzić jego sierść do porządku. Nowofundlandy „są” wodoodporne, ale każda kąpiel musi zakończyć się spłukaniem psa i dokładnym jego osuszeniem. Taka codzienna „kąpiel po kąpieli” nie wymaga żadnych środków pielęgnacyjnych (ani szamponów, ani odżywek), gdyż może uszkodzić warstwę hydroizolacyjną. Sześć razy do roku wykąp psa przy użyciu łagodnych dla skóry środków, wspomagających rozczesywanie i zabezpieczających wodoodporność włosa. Sierść nowofundlanda ma tendencje do kołtunienia, dlatego wymagane jest regularne czesanie co drugi dzień lub codziennie w okresie linienia. Wymiana włosa tego wodołaza jest intensywna, a nasza pomoc w szybkim pozbyciu się jej zapobiegnie wielu nieprzyjemnym dla skóry psa dolegliwościom (np. zaparzaniu skóry pod kołtunami). Mieszkanie w wolnostojącym domu sprawdza się przy tych czworonogach. Wnoszeniu brudu do domu można zapobiec dzięki zorganizowaniu przed domem miejsca, w którym doprowadzisz psa do ładu zanim wpuścisz go do domu po kąpieli w jeziorze. Zawsze dokładnie osuszaj uszy oraz regularnie wycinaj sierść między palcami olbrzyma.

Nowofundland szczeniak

Szkolenie rasy nowofundland

Ze względu na gabaryty szkolenie psa powinno zacząć się jak najwcześniej, lecz jest ono bardzo przyjemne. Nowofundland jest bardzo inteligentnym zwierzęciem, które podąża za godnym zaufania opiekunem. Bardzo szybko uczy się zasad i nie ma problemu z ich przestrzeganiem, jeśli zadania nie są monotonne. Stosowanie metod opartych na przymusie nigdy się nie sprawdza. Nowofundlandy muszą być traktowane łagodnie, zasady muszą być jasne i ćwiczone systematycznie i konsekwentnie. W innym przypadku nowofundland nie podejmie pracy. Nowofundland dobrze odnajdzie się w roli stróża domu. Wobec obcych zachowuje dystans, szybko dokonując analizy zagrożenia, a sam rozmiar psa skutecznie odwiedzie intruza od nikczemnego zachowania. Woda to żywioł nowofundlanda, dlatego spacery powinny uwzględniać właśnie takie kierunki. Szczeniąt nowofundlanda nie powinno się forsować intensywnym wysiłkiem, gdyż może się to odbić niekorzystnie na stanie stawów i ścięgien. Zapisanie psa do szkoły ratowniczej prawidłowo ukształtuje nowofundlanda pod kątem niesienia celowej pomocy – nieszkolone w ratownictwie nowofundlandy mogą być nadgorliwe i „ratować” nawet tych, którzy tego nie potrzebują.

Zalety i wady rasy nowofundland

Zalety rasy nowofundland

 • nowofundland jest czuły, łagodny oraz opiekuńczy wobec dzieci
 • rasa tych psów nie wykazuje agresji
 • nowofundland jest wierny i posłuszny oraz bardzo oddany rodzinie i pracy, którą wykonuje
 • rasa psów podatna na szkolenie dzięki wyjątkowej inteligencji
 • nowofundland jest bardzo odważnym psem
 • wodołazy te są przyjacielsko nastawione do otoczenia
 • nowofundlandy są spokojne i mało szczekają
 • rasa ta nie wykazuje tendencji do ucieczek, jeśli ich instynkt łowiecki nie jest pobudzany

 

Wady rasy nowofundland

 • Nowofundlandy dobrze się czują blisko człowieka i przez to źle znoszą samotność
 • Psy tej rasy za względu na rozmiar potrzebują przestrzeni, lepiej czują się na wsi z nieograniczonym dostępem do wybiegu i zbiornika wodnego
 • Nowofundland wymaga czasochłonnej pielęgnacji

Ciekawostki o rasie nowofundland

 • Nowofundland o maści niebieskiej nie jest uznawany przez FCI
 • Nana to imię nowofunlandki, która pojawiła się na kartach powieści dla dzieci „Piotruś Pan”.
 • Nowofundlandy często są mylone ze swymi „kuzynostwem” – psem rasy landsser.
 • Słynnym właścicielem nowofundlanda o imieniu Boatswain był lord Georg Byron, który widział w tym psie cnoty ludzkie pozbawione naszych wszelkich przywar. Epitafium wyryto na obelisku znajdującym się w hrabstwie Nottingham, w Anglii. W każdą rocznicę śmierci psa 30.11 (1808 r.) pod pomnikiem zbierają się opiekunowie nowofundlandów, by uczcić niezwykłego przyjaciela poety wraz z jego współbraćmi.

Nowofundland hodowla

Kupując nowofundlanda z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje nowofundland?

Cena nowofundlanda zależy od renomy hodowli. Koszt zakupu psa wiąże się z wydatkiem rzędu 6000 do 8500 zł.

Dla kogo nowofundland będzie idelany?

Nowofundland to rasa psów, która doskonale nada się do domu z dziećmi. Pies musi mieć jednak zapewnioną codzienną dawkę ruchu oraz dosyć duży ogród.

Klasyfikacja FCI nowofundlanda

Grupa II: Pinczery i sznaucery, molosy, psy górskie i szwajcarskie psy do była

Sekcja 2.2: molosy w typie górskim

Numer wzorca: 50

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Nowofundland – wychowanie, zdrowie, cena | Zoonews.pl
Article Name
Nowofundland – wychowanie, zdrowie, cena | Zoonews.pl
Description
Nowofunland to olbrzymi pluszowy misiek. Psy tej rasy mają tak wiele zalet, że nie sposób odmówić im miana najwspanialszych psów na świecie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1292

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x