Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

PEKIŃCZYK – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Pekińczyk – cena, hodowla, zdrowie

pixabay.com/images/id-6365793/

Spis treści

Cześć! Zastanawiasz się nad zakupem pekińczyka? To cudowny wybór! W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej uroczej i majestatycznej rasy. To mały pies z wielką osobowością. Poznamy jego charakter, zdrowie i pielęgnację, abyś mógł nawiązać silną więź z tym czworonogiem. Dowiesz się również o bogatej historii rasy i co warto wiedzieć przed adopcją lub zakupem szczeniaka. Zapraszamy do lektury!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Chiny

🐶 Numer wzorca FCI

207

➡ Waga

3-5 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Pekińczyka charakterologicznie opisuje się jako psa niezależnego, upartego i zupełnie nie zainteresowanego zabawą.

Jak wygląda pekińczyk?

Pekińczyk to pies o lwim wyglądzie, z czujnym i inteligentnym wyrazem.

Głowa psa jest dość duża, ale proporcjonalnie szeroka. Nos psa nie jest za krótki i szeroki; kufa powinna być widoczna, ale może być krótka. Oczy psa powinny być czyste, okrągłe, ciemne i błyszczące; uszy osadzone na górnej krawędzi czaszki, noszone przy głowie i nie dłuższe niż do linii rozcięcia pyska. Szyja pekińczyka powinna być krótka i gruba; linia grzbietu prosta; klatka piersiowa szeroka i dobrze wysklepiona żebrami; ogon osadzony wysoko, skręcony, lekko zagięty nad grzbietem z długimi piórami. Kończy przednie stosunkowo krótkie, o mocnym kośćcu; tylne mocne i dobrze umięśnione. Typowy u tego psa jest powolny, pełen godności, toczący ruch do przodu.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 15-25 cm

Suka: 14-24 cm

Waga

Pies: 3-5 kg

Suka: 3-5 kg

Szata

U pekińczyka dopuszcza się wszystkie odmiany barwne i znaczenia poza maścią wątrobianą i albinotyczną.

Włos psa jest długi, sierść jest twarda z miękkim i grubym podszerstkiem. Długość włosa nie powinna przesłaniać kształtów ciała.

Charakter i usposobienie

Pekińczyk nie jest psem ekstremalnie wylewnym uczuciowo. Jest raczej psem zdystansowanym i to on decyduje o tym czy potrzebuje pieszczot od opiekuna, czy nie. Jeśli ma na nie chęć sam się o nie doprosi. Pekińczyka charakterologicznie opisuje się jako psa niezależnego, upartego i zupełnie nie zainteresowanego zabawą. Ten mały piesek najlepiej odnajdzie się w domu bez dzieci, ideałem jest osoba starsza, która zapewni mu umiarkowaną dawkę ruchu poza domem.

Wygląd psa może być bardzo mylący. Pod powierzchnią słodkiej mordki kryje się pies uparty, pewny siebie, bardzo niezależny, który do szczęścia nie potrzebuje nawet własnego opiekuna. Pekińczyk nie jest psem czekającym na pozwolenie, robi co chce i działa według własnego uznania. Może być sympatycznym towarzyszem tylko dla osób rozumiejących naturę rasy i jej trudny charakter.

Rasa ta preferuje środowisko miejskie, nadaje się nawet do małego mieszkania, gdyż nie potrzebuje dużo miejsca i przestrzeni życiowej. Wychowany wspólnie z innymi zwierzętami będzie je tolerował, ale na przyjaźń pekińczyka nie można liczyć. W tym małym ciele tkwi serce lwa i jeśli trzeba będzie walczył o swoje, popadając w konflikt z największym psem z okolicy.

pekińczyk wygląd

pixabay.com/images/id-2719513/

Czy pekińczyk to zdrowa rasa?

Pekińczyk należy do grona ras brachycefalicznych i w związku z tym niezbyt dobrze znosi upały. Płaska kufa uniemożliwia długotrwały wysiłek – nie można go forsować. Latem zaleca się krótkie spacery rano i wieczorem, by uniknąć udaru cieplnego lub przegrzania psa.

Ten mały pies nie może żyć na stałe poza domem, sierść tylko pozornie wydaje się zapewnić ochronę przed zimnem i wilgocią. Regularne spacery powinny zapewnić pekińczykowi optymalną wagę, ale pod warunkiem, że psa się nie przekarmia. Nos należy oczyszczać z wydzielin, by ułatwić psu oddychanie. Niestety pies tej rasy nie należy do ras cieszących się wysoką odpornością i zdrowiem.

Typowe choroby

  • Endokardioza
  • Dermatofitoza
  • Nadwrażliwość na ugryzienia pcheł
  • Guzy skóry
  • Zwężenie odźwiernika
  • Krwotoczne zapalenie żołądka i jelit
  • Wrodzone zwichnięcie stawu łokciowego
  • Przepukliny
  • Rak płaskonabłonkowy skóry
  • Wodogłowie
  • Podwójny rząd rzęs
  • Entropium
  • Wypadnięcie gałki ocznej
  • Uogólniony postępujący zanik siatkówki
  • Wnętrostwo

Jak karmić pekińczyka?

Pekińczyk nie jest ani łakomczuchem, ani psem zanadto wybrzydzającym przy misce. Każdy rodzaj posiłku będzie dla niego dobry, jeśli wielkość granulek będzie dostosowana do małego pyska psa. Posiłki domowe muszą być skonsultowane z lekarzem weterynarii, by właściwie je suplementować, dostarczając psu wraz z pokarmem niezbędnych składników odżywczych. Nie wolno go przekarmiać, psu wystarczy jeden posiłek serwowany wieczorem dla lepszego trawienia. Przekąski zostaw na czas treningu posłuszeństwa.

Pamiętaj, by dopasować rodzaj karmy do wieku, aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych psa.

Jak pielęgnować pekińczyka?

Pekińczyk wymaga regularnej, codziennej pielęgnacji. Długi włos bardzo łatwo zbiera brud i szybko się plącze, dlatego bardzo ważna jest systematyczność prowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych. Psa należy szczotkować 2-3 razy w tygodniu. Obowiązkowo należy zakupić szczotkę włosianą. Gdy szczeniakowi zacznie pojawiać się dorosła sierść potrzebna będzie również szczotka druciana.

Oczy, uszy, zęby trzeba kontrolować i czyścić w razie konieczności. Pazury przycinaj na bieżąco. Pekińczyk linieje dość obficie zwłaszcza na wiosnę, dlatego w tym okresie należy wzmóc wyczesywanie, aby pomóc psu pozbyć się martwego włosa. Wizyty u psiego fryzjera są bardzo wskazane.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Inteligencja pekińczyka przejawia się głównie w unikaniu wykonywania poleceń. Ten mały spryciarz niestety nie jest wymarzonym uczniem. Jest krnąbrnym indywidualistą, a posłuszeństwo zupełnie nie leży w jego naturze. Szkoleniem psa powinien zająć się trener już od najwcześniejszych chwil w nowym domu. Pekińczyk nawiąże współprace tylko z osobą szanującą jego potrzeby, spokojną, ale i wytrwałą oraz sumienną. Wszelkie działania przemocowe wobec tego psa skończą się utratą zaufania do człowieka i rozbudzą jego agresję. Wychowanie musi być kontynuowane przez opiekuna bardzo konsekwentnie w innym razie zawsze postawi na swoim. Psy tej rasy są stworzone do towarzystwa, dlatego nie mają skłonności łowieckich i raczej nie oddalają się od opiekuna. W szkoleniu warto wykorzystać ulubione przysmaki, ale stosować je wyłącznie jako nagrodę, a nie codzienną formę przekupstwa.

Ciekawostki o pekińczyku

  • Nie istnieje pekińczyk miniaturka. Zakupu takiego psa należy się wystrzegać, gdyż rozmiar mniejszy od wzorca może być źródłem dodatkowych chorób.
  • Pekińczyk to dla Chińczyków święty pies, legendarne uosobienie bóstwa Fo, odpędzającego złe duchy.
  • Według chińskiej legendy pies tej rasy łączy w sobie nobliwość lwa z gracją małpki.
  • To jedna z najstarszych ras świata.
Pekińczyk hodowla

pixabay.com/images/id-937595/

Historia rasy

Pekińczyk to rasa psów, która pochodzi z Tybetu. Jest to jednocześnie jedna z najstarszych ras psów, której ślady sięgają nawet 2000 lat p.n.e., gdy psy w tym typie trafiły do Chin. Nawet Budda pokazywał się w otoczeniu małych pekińczyków. Gdy w XIII wieku buddyzm stał się religią cesarskiego dworu, to pekińczyki zostały utytułowane jako obrońcy wiary.

W dalekiej przeszłości psy tej rasy wyglądały zupełnie inaczej. Dopiero za czasów dynastii Manchu w latach 1644-1912 pekińczyki zaczęły się zmieniać, wraz z popularnością na miniaturyzację. W tamtych czasach pekińczyki zostały uznane za skarb cesarstwa. Pekińczyk był bardzo cennym stworzeniem, które mogła posiadać jedynie rodzina cesarska. Cesarz Chin w uznaniu zasług dygnitarzy mógł podarować pieska, jednak w chwili śmierci opiekuna pekińczyk musiał być zwrócony do pałacu. Ostatnia chińska cesarzowa Tzu Hsi wydała nawet przepisy, zgodnie z którymi pekińczyk powinien mieć krótkie, ugięte nóżki, by nie mógł zbyt daleko uciec, oraz kryzę z włosa dookoła szyi, by dodać mu godności.

W Europie pies tej rasy pojawił się w wyniku zdobycia Pałacu Letniego przez wojska brytyjskie w 1860 roku. Cesarzowa nie chcąc, by psy trafiły w ręce wroga, nakazała zabić wszystkie psy. Na szczęście udało się uratować pięć z nich. Suczka Looty trafiła w ręce królowej angielskiej Wiktorii, a pozostałe cztery psy znalazły się u księżnej Richmond, dając początek hodowli Goodwood – pierwszej europejskiej hodowli. 

Uznanie rasy

Pierwsza hodowla pekińczyka w Anglii została założona w latach 70. XX wieku. W 1894 roku za sprawą Loftus Allen pekińczyk Peking Peter pojawił się na wystawie w Chester. W tym czasie kilka psów, podarowanych przez Tzu Hsi trafiło do USA. Pierwszy wzorzec rasy opracowali Anglicy. W 1910 roku Kennel Club uznał rasę, a FCI wpisała ją do swojego rejestru 3 listopada 1966 roku.

Do Polski psy tej rasy trafiły już w 1925 roku, a 5 lat później Polska mogła się poszczycić czterema hodowlami tych małych piesków. Niewielka liczba psów przetrwała II wojnę światową, a w latach 70. w ZKwP zarejestrowanych było niemal 900 psów tej rasy. Obecnie pekińczyk nie jest powszechnie występującym psem w naszym kraju.

Zalety i wady Pekińczyka

Zalety

  • Jest spokojny i zrównoważony.
  • Wymaga umiarkowanej ilości ruchu.
  • Polecany dla osób starszych, bezdzietnych, singli lub domatorów.
  • Właściwie prowadzony nie jest strachliwy ani agresywny.
  • Bardzo dobrze znosi samotne przebywanie w domu.
  • Lojalny i oddany tylko jednej wybranej osobie.

Wady

  • Wymaga konsekwentnego szkolenia i wychowania.
  • Jest uparty i niezbyt chętnie się uczy.
  • Bardzo niezależny, dumny, o wysokim ego.
  • Woli być jedynakiem, wysoce ceni spokój i własne towarzystwo.
  • Nie będzie najlepszym kompanem dla małych dzieci.

Hodowla

Decydując się na zakup pekińczyka z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Pekińczyk cena

Cena pekińczyka waha się od 1000 zł do 2000 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla pekińczyka?

Imię dla psa

  • Ming – nawiązując do słynnej chińskiej dynastii Ming.
  • Laozi – na cześć starożytnego chińskiego filozofa.
  • Cezar – odnosząc się do europejskiej historii i wielkich przywódców.
  • Marco – inspiracja podróżnikiem Marco Polo, który podróżował do Chin.
  • Yong – co w języku chińskim oznacza „odważny”.

 

Imię dla suczki

  • Mei – co w chińskim oznacza „piękna”.
  • Hua – nawiązując do słowa oznaczającego „kwiat” w języku chińskim.
  • Helena – inspiracja przez europejską historię, od Heleny Trojańskiej.
  • Lian – oznaczające „delikatna” lub „miękka” w chińskim.
  • Sophia – odwołując się do mądrości i piękna, popularne w kulturze

Dla kogo pekińczyk będzie idealny?

Pekińczyk to idealny towarzysz dla starszych osób czy singli. Nie jest to jednak pies dla osób, których często nie ma w domu.

FAQ na temat pekińczyka

Ile lat żyje pekińczyk?

Pekińczyki żyją od 12 do 14 lat.

Czy pekińczyki są agresywne?

Pekińczyk to temperamentny pies, który nie pozostanie dłużny na zaczepki innych psów. Jest to jednak spokojna rasa do towarzystwa.

Czy pekińczyk lubi dzieci?

Pekińczyk to delikatnej budowy indywidualista, która raczej nie będzie tolerowała pieszczot ze strony dzieci.

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Warszawa 2006.

ci.be/en/nomenclature/PEKINGESE-207.html

zkwp.pl/wzorce/207.pdf

fci.be/en/nomenclature/PEKINGESE-207.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
PEKIŃCZYK – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
PEKIŃCZYK – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Pekińczyk to krzepki towarzysz japońskich cesarzy. Symbol statusu społecznego, cenny do tego stopnia, że kradzież lub pozbawienie życia tego psa karano śmiercią.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x