Reklama

Pekińczyk – cena, hodowla, zdrowie

Facebook
Twitter
Pekińczyk – cena, hodowla, zdrowie

Pekińczyk to krzepki towarzysz japońskich cesarzy. Symbol statutu społecznego, cenny pies do tego stopnia, że kradzież lub pozbawienie życia pekińczyka karano śmiercią.

Spis treści - kliknij

Pekińczyk – historia rasy

Pekińczyk to rasa psów, która pochodzi z Tybetu. Około 500 r. p.n.e. te małe pieski trafiły do Chin. Pekińczyk był bardzo cennym stworzeniem, które mogła posiadać jedynie rodzina cesarska. Cesarz Chin w uznaniu zasług dygnitarzy mógł podarować pieska, jednak w chwili śmierci opiekuna pekińczyk musiał być zwrócony do pałacu. W Europie pekińczyk pojawił się w wyniku zdobycia Pałacu Letniego przez wojska brytyjskie w 1860 roku. Cesarzowa nie chcąc by psy trafiły w ręce wroga, nakazała zabić wszystkie psy. Na szczęście udało się uratować pięć z nich, które trafiły w ręce królowej angielskiej Wiktorii. To właśnie z Anglii pekińczyki wyruszyły i zdobyły cały świat. Patronat nad pekińczykiem sprawuje Wielka Brytania.

Pekińczyk w Polsce

Pekińczyk do Polskie trafił w 1925 roku, a już 5 lat później Polska mogła się poszczycić czterema hodowlami tych małych piesków. Pekińczyk nie jest powszechnie występującym psem w naszym kraju.

Jak wygląda pekińczyk?

Pekińczyk to pies o lwim wyglądzie, z czujnym i inteligentnym wyrazem. Jest mały, harmonijny, ma dużą i proporcjonalnie szeroką głowę; kufa jest dosyć krótka; oczy okrągłe; uszy w kształcie sercowatym; ogon osadzony wysoko; tułów krótki z wyraźną talią.

Pekińczyk – charakterystyka rasy

Wielkość w kłębie psa rasy pekińczyk

Pies: 15-25 cm

Suka: 14-24 cm

Pekińczyk – waga

Pies: 3-5 kg

Suka: 3-5 kg

Szata pekińczyka

 U pekińczyka dopuszcza się wszystkie odmiany barwne i znaczenia poza maścią wątrobianą i białą

Włos pekińczyka jest długi, sierść jest twarda z miękkim i grubym podszerstkiem

Kategoria wielkości: pekińczyk to mały piesek

Ile lat żyje pekińczyk?

Pekińczyk żyje od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Pekińczyk - charakter

Pekińczyk nie jest psem ekstremalnie wylewnym uczuciowo. Jest raczej psem zdystansowanym i to on decyduje o tym czy potrzebuje pieszczot od opiekuna czy nie, jeśli ma na nie chęć sam się o nie doprosi. Pekińczyka charakterologicznie opisuje się jako psa niezależnego, upartego i zupełnie nie zainteresowanego zabawą. Ten mały piesek najlepiej odnajdzie się w domu bez dzieci, ideałem jest osoba starsza, która zapewni mu umiarkowaną dawkę ruchu poza domem. Wygląd pekińczyka może być bardzo mylący. Pod powierzchnią słodkiej mordki kryje się pies uparty, pewny siebie, bardzo niezależny, który do szczęścia nie potrzebuje nawet własnego opiekuna. Pekińczyk nie jest psem czekającym na pozwolenie, robi co chce i działa według własnego uznania. Mały pekińczyk może być sympatycznym towarzyszem tylko dla osób rozumiejących ich naturę i trudny charakter. Rasa ta preferuje środowisko miejskie, nadaje się nawet do małego mieszkania, gdyż nie potrzebuje dużo miejsca i przestrzeni życiowej. Wychowany wspólnie z innymi zwierzętami będzie je tolerował, ale na przyjaźń pekińczyka nie można liczyć. W tym małym ciele tkwi serce lwa, i jeśli trzeba pekińczyk będzie walczył o swoje nawet popadając w konflikt z największym psem z okolicy.

pekińczyk wygląd

Pekińczyk - zdrowie

Pekińczyk należy do grona ras brachycefalicznych i w związku z tym niezbyt dobrze znosi upały. Płaska kufa uniemożliwia długotrwały wysiłek, pekińczyka nie można forsować. Latem zaleca się krótkie spacery rano i wieczorem, by uniknąć udaru cieplnego lub przegrzania pekińczyka. Ten mały pies nie może żyć na stałe poza domem, sierść tylko pozornie wydaje się zapewnić ochronę przed zimnem i wilgocią. Regularne spacery powinny zapewnić pekińczykowi optymalną wagę, ale pod warunkiem, że psa się nie przekarmia. Nos należy oczyszczać z wydzielin, by ułatwić psu oddychanie. Niestety pekińczyk nie należy do ras cieszących się wysoką odpornością i zdrowiem. Do najczęstszych chorób, na które zapadają pekińczyki to: nowotwór mózgu, wodogłowie, wrodzone zwichnięcie stawu łokciowego, wnętrostwo jąder, problemy z oddychaniem, problemy z porodem, przepuklina, zanik siatkówki, wypadanie gałki ocznej, dwu- lub trójrzędowość rzęs.

Pekińczyk - żywienie

Pekińczyk nie jest ani łakomczuchem, ani psem zanadto wybrzydzającym przy misce. Każdy rodzaj posiłku będzie dla niego dobry, jeśli wielkość granulek, kęsów będzie dostosowana do małego pyska psa. Posiłki domowe muszą być skonsultowane z lekarzem weterynarii, by właściwie je suplementować dostarczając pekińczykowi wraz z pokarmem niezbędnych składników odżywczych. Nie wolno przekarmiać pekińczyka, psu wystarczy jeden posiłek serwowany wieczorem dla lepszego trawienia. Przekąski zostawmy na czas treningu posłuszeństwa.

Pekińczyk – pielęgnacja

Pekińczyk wymaga regularnej, codziennej pielęgnacji. Długi włos bardzo łatwo zbiera brud i szybko się plącze, dlatego bardzo ważna jest systematyczność prowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych. Oczy, uszy, zęby trzeba kontrolować i czyścić w razie konieczności. Pazury pekińczyka przycinamy na bieżąco. Pekińczyk linieje dość obficie zwłaszcza na wiosnę, dlatego w tym okresie należy wzmóc wyczesywania, aby pomóc psu pozbyć się martwego włosa. Wizyty u psiego fryzjera w przypadku pekińczyków są bardzo wskazane.

Pekińczyk - szkolenie

Inteligencja pekińczyka przejawia się głównie w unikaniu wykonywania poleceń. Ten mały spryciarz niestety nie jest wymarzonym uczniem. Pekińczyk jest krnąbrnym indywidualistą, a posłuszeństwo zupełnie nie leży w jego naturze. Szkoleniem pekińczyka powinien zająć się trener już od najwcześniejszych chwil w nowym domu. Pekińczyk nawiąże współprace tylko z osobą szanującą jego potrzeby, spokojną, ale i wytrwała oraz sumienną. Wszelkie działania przemocowe wobec pekińczyka skończą się utratą zaufania psa do człowieka i rozbudzą jego agresję. Wychowanie musi być kontynuowane przez opiekuna bardzo konsekwentnie w innym razie pekińczyk zawsze postawi na swoim. Pekińczyki są stworzone do towarzystwa, dlatego nie mają skłonności łowickich i raczej nie oddalają się od opiekuna. W szkoleniu pekińczyka warto wykorzystać ulubione przysmaki, ale stosować je wyłącznie jako nagrodę, a nie codzienną formę przekupstwa. Smakołyki nie mogą być traktowanie przez pekińczyka jak obowiązek opiekuna, jeśli tak będzie zupełnie stracą swoją moc w szkoleniu. Pekińczykowi podczas spacerów trzeba aranżować kontakty społeczne z innymi psami, by mógł on właściwie się z nimi komunikować, w przeciwnym razie może być psem bardzo problematycznym.

Zalety i wady rasy pekińczyk

Zalety rasy pekińczyk

 • pekińczyk jest spokojny i zrównoważony
 • piesek ten wymaga umiarkowanej ilości ruchu
 • pekińczyk jest polecany dla osób starszych, bezdzietnych, singli lub domatorów
 • mały piesek nie ma instynktu łowieckiego
 • pekińczyk właściwie prowadzony nie jest strachliwy ani agresywny
 • rasa ta bardzo dobrze znosi samotne przebywanie w domu, nie niszczy przedmiotów domowych
 • pekińczyk jest psem lojalny i oddany tylko jednej wybranej osobie

 

Wady rasy pekińczyk

 • rasa ta wymaga konsekwentnego szkolenia i wychowania
 • pekińczyk jest uparty i niezbyt chętnie się uczy
 • ten mały piesek jest bardzo niezależny, dumny o wysokim ego
 • pekińczyk woli być jedynakiem, wysoce ceni spokój i własne towarzystwo
 • rasa ta ma lekceważący stosunek do dzieci, nie nadają się na psa dla dziecka

Ciekawostki o rasie pekińczyk

 • Nie istnieje rasa pekińczyka miniaturki. Zakupu takiego psa należy się wystrzegać, gdyż rozmiar poza wzorcowym może zwiastować szereg poważnych chorób takiego drastycznie zminiaturyzowanego pekińczyka.
 • Pekińczyk to dla Chińczyków święty pies, legendarne uosobienie bóstwa Fo, odpędzającego złe duchy.
 • Pekińczyk to jedna z najstarszych ras świata.

Pekińczyk cena

Cena pekińczyka waha się od 3500 zł do 5000 zł. Cena za szczeniaka pekińczyka rośnie w zależności od umaszczenia i renomy hodowli.

Pekińczyk hodowla

Pekińczyk hodowla

Decydując się na zakup pekińczyka z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Imię dla pekińczyka

Ciekawe imię dla psa pekińczyka: Aiko, Chicko, Kodi

Ciekawe imię dla suczki pekińczyka: Ajra, Fija, Ida

Dla kogo pekińczyk będzie idealny?

Pekińczyk to idealny towarzysz dla starszych osób, doskonale odnajdzie się również w domu z dziećmi. Nie jest to jednak pies dla osób, których często nie ma w domu.

Klasyfikacja FCI pekińczyka

Grupa IX: Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 8: pekińczyk i japoński chin

Numer wzorca: 207

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Pekińczyk – cena, hodowla, zdrowie | Zoonews.pl
Article Name
Pekińczyk – cena, hodowla, zdrowie | Zoonews.pl
Description
Pekińczyk to krzepki towarzysz japońskich cesarzy. Symbol statutu społecznego, cenny pies do tego stopnia, że kradzież lub pozbawienie życia pekińczyka karano śmiercią.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1018

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x