Reklama

Grzywacz chiński – cena, hodowla

Facebook
Twitter
Grzywacz chiński – cena, hodowla

Grzywacz chiński to idealny pies dla rodzin z dziećmi. To ogólnie dosyć zdrowa rasa psów, która potrafi dożyć nawet 15 lat!

Spis treści - kliknij

Grzywacz chiński - historia rasy

Grzywacz chiński to bardzo stara rasa psów, na temat której pierwsze wzmianki pojawiły się już w XII w. p.n.e. Mniejsze grzywacze chińskie traktowane były z bardzo dużym szacunkiem, pełniły rolę wyroczni u boku świątynnych mnichów. Między II w. p.n.e., a II w. n.e. popularność tego rodzaju grzywaczy chińskich była tak duża, że trafiły na dwór cesarski dynastii Han. Większe grzywacze wykorzystywane były jako psy myśliwskie i stróżujące. Wykorzystywano je nawet do wyłapywania szczurów na statkach, dzięki czemu rasa ta dotarła do wielu krajów. Niestety większe grzywacze nie cieszyły się dużym szacunkiem i niejednokrotnie kończyły jako przysmak w chińskiej kuchni.

Grzywacz chiński dotarł również do USA, gdzie w latach 1885-1926 był wielokrotnie wystawiany i to właśnie z USA wiąże się pierwsze wzorce tej rasy. W latach 50. XX wieku popularność rasy grzywacz chiński zmalała w USA, z kolei od lat 60. zaczęła rosnąć w Wielkiej Brytanii.

W 1975 roku w USA utworzono Klub Grzywacza Chińskiego. W latach 80. Brytyjski Kennel Club uznał owłosioną rasę grzywacza.

Obecnie poza podziałem na dwa typy: grzywacz chiński w typie jelonka i grzywacz chiński w typie kuca spotkać można dwie odmiany tej rasy psa:

 • Grzywacz chiński bezwłosy
 • Grzywacz chiński długowłosy – powder puff

FCI wpisało grzywacza chińskiego do rejestru ras w 1972 roku.

Grzywacz chiński w Polsce

Pierwszy grzywacz chiński pojawił się w Polsce pod koniec lat 80. XX wieku. Co ciekawe w 2006 roku, podczas światowej wystawy psów w Poznaniu pokazano 256 grzywaczy.

Jak wygląda grzywacz chiński

Grzywacz chiński to mały, pełen gracji pies o delikatnym kośćcu w typie sarenka bądź średnim kośćcu w typie kuca. Grzywacz chiński ma gładką głowę, bez namarszczeń; kufa jest lekko zwężająca się; nos wydatny; oczy ciemne, średniej wielkości; uszy osadzone nisko, duże i stojące. Grzywacz chiński ma długą i elegancką szyję; tułów średniej długości lub długi; ogon osadzony wysoko, długi i zwężający się ku końcowi.

Grzywacz chińskie zawdzięcza swój wygląd mutacji genetycznej. Psy z genem „N” nie mają owłosienia, gen ten może jedna prowadzić do śmierci zarodka,albo zwierzęcia tuż po urodzeniu, dlatego w hodowli konieczna jest obecność grzywacza z owłosieniem z genem „n”. Wtedy w miocie rodzą się szczenięta z genami nn albo Nn, ale nigdy NN.

Grzywacz chiński – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie grzywacza chińskiego

Pies: 28-33 cm

Suka: 23-30 cm

Grzywacz chiński – waga

Pies jak i suka: 3-5 kg

Szata grzywacza chińskiego

Grzywacz chiński bezwłosy ma włosy na głowie, łapach i ogonie, z kolei grzywacz chiński powder puff ma ciało pokryte delikatną woalką włosa z podszerstkiem.

Grzywacz chińskie występuje w każdym typie umaszczenia.

Kategoria wielkości: grzywacz chiński to pies rasy małej

Ile żyje grzywacz chiński

Długość życia grzywacza chińskiego wynosi od 13 do 15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Grzywacz chiński – charakter

Grzywacz chiński to bardzo mały i uroczy oraz czuły pies. Lubi zabawę, bardzo przywiązuje się do opiekuna. Swoje małe gabaryty grzywacz chiński nadrabia żywiołowością – wszędzie go pełno. Nie jest to pies niezależny, bywa również nieufny wobec obcych.

Grzywacz chiński źle znosi samotność, to mały piesek, który ciągle potrzebuje bliskości. Jest to rasa bardzo szczekliwa, ze skłonnościami do niszczenia, gdy zbyt długo przebywa w samotności. Z drugiej strony grzywacz chiński jest bardzo inteligentny i szybko się uczy, dlatego można go ułożyć, by nie niszczył. Jest to rasa polecana na pierwszego psa.

Grzywacz chiński to piesek, który nada się do małego mieszkania, nie sprawia problemów w transporcie, doskonale dogada się z kotami i innymi psami. Nada się do domu z dziećmi, jak i dla osób starszych.

Grzywacz chiński – charakter

Grzywacz chiński – zdrowie

Grzywacz chiński to zdrowa, długowieczna rasa psów. Grzywacz nie jest jednak wolny o charakterystycznych dla tego rasy problemów, które mogą się pojawić:

 • Grzywacz chiński może mieć alergie skórne
 • Zapalenie skóry
 • Udar cieplny – grzywacz chiński bezwłosy
 • Zaćma, jaskra, zanik siatkówki

Grzywacz chiński – żywienie

Grzywacz chiński nie jest specjalnie wymagający co do diety. Należy dostosować krokiety suchej karmy dla psa do wielkości grzywacza. Ze względu na brak owłosieniu i grzywacza karma powinna być zimą bardziej kaloryczna, gdyż pies będzie potrzebował więcej energii, by utrzymać ciepłotę ciała.

Grzywacz chiński – pielęgnacja

Grzywacz chiński bezwłosy powinien mieć systematycznie nawilżaną skórę, w okresie letnim, przed wyjściem na spacer konieczny będzie krem z filtrem UV dla zwierząt. Grzywacz powder puff wymaga szczotkowania raz dziennie.

Raz w tygodniu należy wykonać przegląd oczu, uszu i uzębienia u grzywacza chińskiego.

Grzywacz chińskie – szkolenie

Grzywacz chiński to inteligentna rasa, która nie powinna sprawiać problemów wychowawczych. Warto socjalizować grzywacza od szczenięcia i udać się z nim do psiego przedszkola.

Zalety i wady rasy grzywacz chiński

Zalety grzywacza

 • Grzywacz chiński to bardzo czuły pies, który mocno przywiązuje się do opiekuna
 • Grzywacze uwielbiają zabawy
 • Grzywacz chiński to ogólnie dosyć zdrowa rasa

 

Wady grzywacz

 • Zimą grzywacz chiński powinien być ubierany
 • Latem grzywacz powinien być chroniony od przebywania na pełnym słońcu
 • Grzywacz chiński to dosyć szczekliwa rasa psów

Ciekawostki o grzywaczu chińskim

 • Większa odmiana grzywacza chińskiego w typie kuca była niegdyś chińskim przysmakiem
 • Szczególną popularnością cieszą się grzywacze chińskie w USA i Wielkiej Brytanii
Grzywacz chiński cena

Grzywacz chiński hodowla

Kupując grzywacza chińskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Grzywacz chiński cena

Cena grzywacza chińskiego z hodowli waha się od 3000 do 6000 zł.

Imię dla grzywacza chińskiego

Ciekawe imię dla psa grzywacza: Pekin, Irokez

Ciekawe imię dla suczki grzywacza: Zira, Taja

Dla kogo grzywacz chińskie będzie idealny?

Grzywacz chiński doskonale nada się na pierwszego psa dla rodzin z dziećmi, będzie również dobrym towarzyszem dla osoby starszej.

Klasyfikacja FCI rasy grzywacz chiński

Grupa IX: psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 4: Psy bezwłose

Numer wzorca: 288

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Grzywacz chiński – cena, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Grzywacz chiński – cena, hodowla | Zoonews.pl
Description
Grzywacz chiński to idealny pies dla rodzin z dziećmi. To ogólnie dosyć zdrowa rasa psów, która potrafi dożyć nawet 15 lat!
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1125

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x