Reklama

Łajka zachodniosyberyjska – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Łajka zachodniosyberyjska to jedna z trzech ras łajek myśliwskich, obok łajki rosyjsko-europejskiej i łajki wschodniosyberyjskiej, uznana przez FCI.

marodЁr, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Łajka zachodniosyberyjska to pies myśliwski o niezależnym charakterze i silnej potrzebie aktywności. Łajka może mieć skłonność do ucieczek.  

Spis treści - kliknij

Łajka zachodniosyberyjska – historia rasy

Łajka zachodniosyberyjska to jedna z czterech ras łajek myśliwskich, obok łajki rosyjsko-europejskiej, łajki wschodniosyberyjskiej i łajki jakuckiej uznana przez FCI.

Łajka zachodniosyberyjska powstała w latach 50. XX wieku ze skrzyżowania łajki chantejskiej i mansejskiej z rosyjskimi psami myśliwskimi z północnego Uralu i zachodniej Syberii.

Wzorce łajek myśliwskich, pociągowych i pasterskich powstały już w 1939 roku. Wzorzec łajki zachodniosyberyjskiej powstał w ZSRR w 1959 roku, a FCI uznała rasę w 1980 roku.

Łajka zachodniosyberyjska w Polsce

Pierwsze łajki zachodniosyberyjskie dotarły do Polski już w latach 70. XX wieku. Jest to rasa psów popularna przede wszystkim wśród myśliwych.

Jak wygląda łajka zachodniosyberyjska

Łajka zachodniosyberyjska to pies średniej wielkości o mocnej i kształtnej budowie ciała. Łajka ma niedużą głowę; długą i spiczastą kufę; skośne oczy i wysoko osadzone stojące uszy. Grzbiet łajki jest prosty; klatka piersiowa dobrze rozwinięta; ogon mocno zawinięty, noszony nad grzbietem.

Łajka zachodniosyberyjska – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie łajki zachodniosyberyjskiej

Pies: 54-60 cm

Suka: 52-58 cm

Łajka zachodniosyberyjska – waga

Pies, jak i suka: 20-30 kg

Szata łajki zachodniosyberyjskiej

Łajka zachodniosyberyjska ma twardy włos okrywowy oraz gęsty podszerstkiem.

Łajka zachodniosyberyjska występuje w umaszczeniu białym, pieprz i sól, czerwonym oraz szarym we wszystkich odcieniach. Dopuszczalne są również łajki czarne i łaciate.

Kategoria wielkości łajki zachodniosyberyjskiej

Łajka zachodniosyberyjska to rasa średniej wielkości.

Ile żyje łajka zachodniosyberyjska?

Długość życia łajki zachodniosyberyjskiej waha się od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Łajka zachodniosyberyjska – charakter

Łajka zachodniosyberyjska to pies niezależny, ukształtowany przez surowe środowisko Syberii. Łajki są czułe wobec rodziny, a jednocześnie nieufne wobec obcych, dlatego doskonale nadają się na psy stróżujące.

Łajka zachodniosyberyjska to pies, który przepada za zabawami i wszelkimi aktywnościami. To bardzo żwawy i stale pobudzony pies.

Łajka to pies samodzielny, który może zostawać na długie godziny w samotności. Jest to szczekliwa rasa psów, o silnym instynkcie łowickim przez co ze skłonnościami do ucieczek.

Łajka nie nadaje się do życia w mieszkaniu, w takim otoczeniu pies będzie czuł się źle. Psy tej rasy źle tolerują koty oraz psy innych ras. Łajki znane są jednak z czułości do członków swojej rodziny.

Łajka zachodniosyberyjska – zdrowie

Łajki zachodniosyberyjskie to bardzo zdrowe psy, które nie cierpią na żadne choroby genetyczne. Gęsty podszerstek powoduje, że łajka jest odporna nawet na silne mrozy. Latem należy jednak psu zapewnić zacienione miejsce i stały dostęp do wody. Jedyną chorobą, na którą podatne są łajki jest dysplazja stawów biodrowych.

Łajka zachodniosyberyjska – żywienie

Łajka zachodniosyberyjska to bardzo aktywny pies, który nie ma skłonności do nadwagi czy otyłości. Pies ten może jest każdy rodzaj pokarmu, zarówno suchą karmę dla psa, jak i mokrą, doskonale sprawdzi się również dieta BARF z odpowiednio dobraną suplementacją.

Łajka zachodniosyberyjska – pielęgnacja

Szata łajki jest gęsta, w okresie linienia psa należy wyczesywać każdego dnia. W pozostałych okresach pies nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kąpiele są zalecane tylko, gdy pies będzie mocno zabrudzony. Kontrolnie należy przeglądać uszy, oczy i myć psu zęby przynajmniej raz w tygodniu.

Łajka zachodniosyberyjska – szkolenie

Łajka zachodniosyberyjska to bardzo niezależny pies, który naturalnie pracuje samodzielnie. Bezwzględne posłuszeństwo ze strony tej rasy będzie trudne do osiągnięcia. Skłonności do ucieczek powinny być zminimalizowane treningiem przywołania. Bezpieczniej byłoby jednak mieć psa zawsze na smyczy.

Najlepsze efekty szkoleniowe dają w przypadku łajki metody pozytywne, częsta zmiana ćwiczeń i motywacja nagrodami.

Szkolenie łajki na psa myśliwskiego odbywa się z inicjatywą po stronie psa, który wykorzystuje swój instynkt łowiecki, prowadząc myśliwego do zwierzyny.

Zalety i wady rasy łajka zachodniosyberyjska

Zalety łajki zachodniosyberyjskiej

  • Łajka zachodniosyberyjska to pies, który bardzo przywiązuje się do rodziny
  • Psy tej rasy są doskonałymi pomocnikami myśliwych
  • Łajka zachodniosyberyjska może pracować jako stróż domostwa

 

Wady łajki zachodniosyberyjskiej

  • Łajka zachodniosyberyjska to szczekliwy pies
  • Psy te mają skłonność do ucieczek
  • Łajka potrzebuje bardzo dużej dawki ruchu

Ciekawostki o łajce zachodniosyberyjskiej

  • Łajka to imię pierwszego psa, który został wysłany na orbitę okołoziemską w satelicie Sputnik 2.
Łajka zachodniosyberyjska cena

By No machine-readable author provided. PrzemekL assumed (based on copyright claims). – No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=358197

Łajka zachodniosyberyjska hodowla

Kupując łajkę zachodniosyberyjską z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Łajka zachodniosyberyjska cena

Cena łajki zachodniosyberyjskiej z hodowli waha się od 2000 do 4000 zł.

Imię dla łajki zachodniosyberyjskiej

Ciekawe imię dla psa łajki: Sputnik, Szarik, Kapsel

Ciekawe imię dla suczki łajki: Kora, Sonia, Tara

Dla kogo łajka zachodniosyberyjska będzie idealna?

Łajka zachodniosyberyjska to pies myśliwski, którego opiekun powinien mieć kompetencje do tego, by ułożyć tak niezależnego psa. Z drugiej strony łajka jest lojalna i czuła wobec członków swojej rodziny.

Klasyfikacja FCI łajki zachodniosyberyjskiej

Grupa V: szpice i psy ras pierwotnych

Sekcja 2: nordyckie psy myśliwskie

Numer wzorca: 306

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Łajka zachodniosyberyjska – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Łajka zachodniosyberyjska – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Łajka zachodniosyberyjska to pies myśliwski o niezależnym charakterze i silnej potrzebie aktywności. Łajka może mieć skłonność do ucieczek.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 824

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x