Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

ŁAJKA ZACHODNIOSYBERYJSKA

Łajka zachodniosyberyjska to jedna z trzech ras łajek myśliwskich, obok łajki rosyjsko-europejskiej i łajki wschodniosyberyjskiej, uznana przez FCI.

marodЁr, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Spis treści

Cześć! Jeśli zastanawiasz się nad nabyciem łajki zachodniosyberyjskiej, to świetnie trafiłeś. W naszym poradniku przyjrzymy się wyjątkowym cechom tej imponującej rasy, zgodnie z jej oficjalnym wzorcem. Łajki zachodniosyberyjskie to psy, które wyróżniają się nie tylko urodą, ale również wyjątkową inteligencją, co czyni zrozumienie ich charakteru i temperamentu kluczowym dla znalezienia idealnego towarzysza na czterech łapach. Będziemy również omawiać kwestie zdrowotne, abyś mógł lepiej zadbać o swojego przyszłego psa. Dodatkowo, przedstawimy fascynującą historię łajki zachodniosyberyjskiej oraz jej główne zalety i wyzwania, które mogą się pojawić przy wyborze tej rasy. Nie zapomnimy także o informacji dotyczącej ceny szczeniąt. Mamy nadzieję, że nasz tekst okaże się dla Ciebie zarówno pomocny, jak i interesujący. Serdecznie zachęcamy do podzielenia się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami odnośnie łajki zachodniosyberyjskiej w sekcji komentarzy!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Rosja

🐶 Numer wzorca FCI

306

➡ Waga

20-30 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Łajka zachodniosyberyjska to pies niezależny, ukształtowany przez surowe środowisko Syberii. Łajki są czułe wobec rodziny, a jednocześnie nieufne wobec obcych, dlatego doskonale nadają się na psy stróżujące.

Jak wygląda łajka zachodniosyberyjska?

Łajka zachodniosyberyjska to pies średniej wielkości o mocnej i kształtnej budowie ciała. Łajka ma niedużą głowę; długą i spiczastą kufę; skośne oczy i wysoko osadzone stojące uszy. Grzbiet łajki jest prosty; klatka piersiowa dobrze rozwinięta; ogon mocno zawinięty, noszony nad grzbietem. Kończyny przednie są długie i umięśnione, z kolei kończyny tylne są umięśnione, z dobrze ukątowanym stawem skokowym. Chód łajki zachodniosyberyjskiej powinien być krótkim kłusem, na przemian z galopem.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 54-60 cm

Suka: 52-58 cm

Waga

Pies, jak i suka: 20-25 kg

Szata

Łajka zachodniosyberyjska ma twardy włos okrywowy – prosty i gruby oraz dobrze wykształtowany podszerstek. Na głowie, uszach oraz przedzie kończyn, włos jest krótki; na kłębie, szyi, łopatkach oraz tylnej części kończyn – dłuższy; tworzy brodę na kościach policzkowych, kołnierz na szyi i delikatne pióro z tyłu kończyn.  

Łajka występuje w umaszczeniu białym, pieprz i sól, czerwonym oraz szarym we wszystkich odcieniach. Dopuszczalne są również łajki czarne i łaciate.

Charakter i usposobienie

Łajka zachodniosyberyjska to pies samodzielny, niezależny, ukształtowany przez surowe środowisko Syberii. Łajki są czułe wobec rodziny, a jednocześnie nieufne wobec obcych, dlatego doskonale nadają się na psy stróżujące.

To pies, który przepada za zabawami i wszelkimi aktywnościami. To bardzo żwawy i stale pobudzony pies, który nawiązuje silną więź ze swoim opiekunem, mimo że zdarza mu się brak posłuszeństwa.

Łajka to pies samodzielny, który może zostawać na długie godziny w samotności. Jest to szczekliwa rasa psów, o silnym instynkcie łowickim przez co ze skłonnościami do ucieczek.

Łajka nie nadaje się do życia w mieszkaniu, w takim otoczeniu pies będzie czuł się źle. Psy tej rasy źle tolerują koty oraz psy innych ras. Mają niepokorny charakter – nie lubią wykonywać nużących poleceń.  

Czy łajka zachodniosyberyjska to zdrowa rasa?

Łajki zachodniosyberyjskie to bardzo zdrowe psy, które nie cierpią na żadne choroby genetyczne. Gęsty podszerstek powoduje, że łajka jest odporna nawet na silne mrozy. Latem należy jednak psu zapewnić zacienione miejsce i stały dostęp do wody.

Typowe choroby rasy

  • Jedyną chorobą, na którą podatne są łajki jest dysplazja stawów biodrowych

Czym karmić łajkę zachodniosyberyjską?

Dzięki swojej aktywności łajki nie mają skłonności do tycia. Jeżeli pies jest pracujący, to powinien otrzymywać karmę o zwiększonej kaloryczności.

Najważniejsza zasada, jaką należy się kierować, przy doborze diety dla łajki jest dostosowanie karmy do wieku, aktywności i ewentualnych chorób psa.

Łajka może być karmiona karmami komercyjnymi: suchą karmą dla psów oraz karmą mokrą. Wskazana jest jednak dieta BARF bądź samodzielnie przygotowywane posiłki skonsultowane z psim dietetykiem.

Jak pielęgnować łajkę zachodniosyberyjską?

Pielęgnacja łajki jest dosyć prosta – psa wystarczy wyczesać 2-3 razy w tygodniu, a w okresie linienia każdego dnia. Kąpiele tylko wtedy, gdy pies jest już mocno zabrudzony.

Raz w tygodniu wykonaj przeglądu oczu, uszu i łap. Zęby warto szczotkować każdego dnia, by zminimalizować odkładanie się płytki nazębnej.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Łajka zachodniosyberyjska to bardzo niezależny pies, który naturalnie pracuje samodzielnie. Bezwzględne posłuszeństwo ze strony tej rasy będzie trudne do osiągnięcia. Skłonności do ucieczek powinny być zminimalizowane treningiem przywołania. Bezpieczniej byłoby jednak mieć psa zawsze na smyczy.

Najlepsze efekty szkoleniowe dają w przypadku łajki metody pozytywne, częsta zmiana ćwiczeń i motywacja nagrodami.

Szkolenie łajki na psa myśliwskiego odbywa się z inicjatywą po stronie psa, który wykorzystuje swój instynkt łowiecki, prowadząc myśliwego do zwierzyny.

Zalety i wady łajki zachodniosyberyjskiej

Zalety

  • To pies, który bardzo przywiązuje się do rodziny.
  • Łajka jest doskonałym pomocnikiem myśliwych.
  • Może pracować jako stróż domostwa.

Wady

  • Łajka to szczekliwy pies.
  • Pies tej rasy ma skłonność do ucieczek.
  • Potrzebuje bardzo dużej dawki ruchu.

Ciekawostki o łajce zachodniosyberyjskiej

  • Łajka to imię pierwszego psa, który został wysłany na orbitę okołoziemską w satelicie Sputnik 2.
Łajka zachodniosyberyjska cena

By No machine-readable author provided. PrzemekL assumed (based on copyright claims). – No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=358197

Historia rasy

Łajka zachodniosyberyjska to jedna z trzech ras łajek myśliwskich, obok łajki rosyjsko-europejskiej i łajki wschodniosyberyjskiej, uznana przez FCI. Psy w tym typie żyją na terenach Syberii od stuleci, a niemal w każdym rejonie Syberii hodowana jest inna ich odmiana. Łajka zachodniosyberyjska powstała w latach 50. XX wieku ze skrzyżowania łajki chantejskiej i mansejskiej z rosyjskimi psami myśliwskimi z północnego Uralu i zachodniej Syberii.

Łajka to pies, który od lat 40. XX wieku hodowany jest w swoim naturalnym środowisku do celów myśliwskich. Ich zadaniem jest tropienie i wypłaszanie zwierzyny, przede wszystkim dzików. W przeszłości łajki pełniły funkcje psów pociągowych, hodowano również odmiany pasterskie.

Wzorce łajek myśliwskich, pociągowych i pasterskich powstały już w 1939 roku. Wzorzec łajki zachodniosyberyjskiej powstał w ZSRR w 1959 roku, a FCI uznała rasę  3 czerwca 1980 roku.

Pierwsze łajki zachodniosyberyjskie dotarły do Polski już w latach 70. XX wieku. Jest to rasa psów popularna przede wszystkim wśród myśliwych – na wystawach psów rasowych pojawiają się raczej nieliczne psy. Częściej można je zobaczyć na konkursach psów myśliwskich.

Hodowla

Kupując łajkę zachodniosyberyjską z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje łajka zachodniosyberyjska?

Cena łajki zachodniosyberyjskiej z hodowli waha się od 2500 do 5000 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Imię dla łajki zachodniosyberyjskiej

Imię dla psa

  • Sputnik, Szarik, Kapsel

Imię dla suczki

  • Kora, Sonia, Tara

Dla kogo łajka zachodniosyberyjska będzie idealna?

Łajka zachodniosyberyjska to pies myśliwski, którego opiekun powinien mieć kompetencje do tego, by ułożyć tak niezależnego psa. Z drugiej strony łajka jest lojalna i czuła wobec członków swojej rodziny.

FAQ na temat łajki zachodniosyberyjskiej

Ile żyje łajka zachodniosyberyjska?

Długość życia łajki zachodniosyberyjskiej waha się od 12 do 14 lat.

Źródła

zkwp.pl/wzorce/306.pdf

fci.be/en/nomenclature/WEST-SIBERIAN-LAIKA-306.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
ŁAJKA ZACHODNIOSYBERYJSKA – cena, charakter, opis rasy
Article Name
ŁAJKA ZACHODNIOSYBERYJSKA – cena, charakter, opis rasy
Description
Łajka zachodniosyberyjska to pies myśliwski o niezależnym charakterze i silnej potrzebie aktywności. Łajka może mieć skłonność do ucieczek.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x