Reklama

Bullmastiff – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Bullmastiff – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-2062811/

Bullmastiff to duża rasa psa o dość trudnym charakterze. Psy te nie nadają się dla każdego, wymagają sporej cierpliwości, podczas szkolenia.  

Spis treści - kliknij

Bullmastiff – historia rasy

Bullmastiff to młoda rasa psów, która została wyhodowana ze skrzyżowania angielskich buldogów i mastifów w XIX wieku. Przodkowie bullmastiffa to psy bojowe – dogi asyryjskie i tybetańskie, które dotarły do Europy razem z Fenicjanami i szybko zyskały popularność w legionach rzymskich, które podbijały kolejne obszary Europy. To właśnie z Rzymianami psy te dotarły na Wyspy.

O bullmastiffie po raz pierwszy wspomina George Leclerc de Buffon w swoim dziele „Historia naturalna” z 1791 roku.

Bullmastiff wyhodowany w XIX wieku w Anglii wykorzystywany był do pracy jako pomocnik strażników leśnych, odstraszający kłusowników. Bullmastiff jest mniejszy od mastifa i opanowany jak buldog, inteligentny i czujny, a jego odwaga jest już niemal legendarna.

Pierwszy opis rasy bullmastiffa pojawił się w 1885 roku w książce „Dog Breaking”. Już w 1924 roku Angielski Kennel Club uznał rasę bullmastiff, rok później zatwierdzono wzorzec rasy, a w 1933 roku taką samą decyzję podjął klub amerykański.

Bullmastiff w Polsce

Pierwsze intencjonalne hodowle bullmastiffów rozpoczęto w Polsce w latach 80. XX wieku. Rasa nie jest jednak bardzo popularna w naszym kraju.

Jak wygląda bullmastiff?

Bullmastiff to mocno zbudowany pies o harmonijnym ciele, dosyć ciężki o mocnych kościach. Głowa bullmastiffa jest duża i graniasta; nos szeroki, a kufa krótka i szeroka aż do nosa; oczy średniej wielkości, rozstawione szeroko; uszy w kształcie litery V, osadzone wysoko i szeroko. Bullmastiff ma łukowato wysklepioną szyję; krótki i prosty tułów; szeroką i głęboką klatkę piersiową; ogon gruby u nasady, zwężający się ku końcowy osadzony wysoko.

Bullmastiff – charakterystyka rasy

Wysokość bullmastiffa w kłębie

Pies: 64-69 cm

Suka: 61-66 cm

Bullmastiff – waga

Pies: 50-59 kg

Suka: 41-50 kg

Szata bullmastiffa

Bullmastiff ma krótką i twardą sierść, przylegającą do ciała i odporną na niepogodę.

Umaszczenie bullmastiffa może mieć wszelkie odcienie, może być pręgowane, płowe, równe i czyste. Dopuszczalne są niewielkie białe znaczenia na piersi.

Kategoria wielkości: bullmastiff to pies dużej rasy.

Ile żyje bullmastiff?

Długość życia bullmastiffa waha się od 8 do 10 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Bullmastiff – charakter

Bullmastiffy to psy energiczne, ale o spokojnym temperamencie. Bardzo zrównoważone i czujne – jak buldogi angielskie. Bullmastiff to pies czuły i dosyć łagodny w stosunku do swojej rodziny. Szczenięta lubią zabawę, starsze psy są bardziej powściągliwe. Pod wyglądem spokojnego i ociężałego psa kryje się jednak bardzo energiczne zwierzę.

Bullmastiff nie jest jednak psem niezależnym, kiepsko znosi samotność. Z drugiej strony nie jest chętny, by podporządkować się swojemu opiekunowi, a jego szkolenie będzie wyjątkowo trudne.

Bullmastiff nie jest szczekliwą rasą psów, nie wykazuje skłonności do ucieczek, jednak pozostawiany na długo bez opieki może zacząć wykazywać skłonność do niszczenia przedmiotów. Doskonale nada się na stróża posesji.

Bullmastiff średnio dogada się z innymi psami, koty może tolerować, pod warunkiem, że był z nimi socjalizowany. Jest to pies przyjazny względem dzieci, nie powinny się z nim jednak bawić bez opieki osoby dorosłej. Bullmastiff nie nadaje się jednak na pierwszego psa do domu.

Bullmastiff – charakter

pixabay.com/images/id-1105452/

Bullmastiff – zdrowie

Bullmastiff nie jest długowieczną rasą psów. Krótka kufa powoduje, że w upalne dni psy będzie ciężko regulować temperaturę ciała. W lecie warto unikać spacerów w najwyższych temperaturach.

Typowe choroby bullmastiffa

 • Bullmastiff jest narażony na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych
 • Jak u większości dużych ras psów, tak i u bullmastiffów może wystąpić skręt żołądka
 • U psów tej rasy może wystąpić podwinięcie powieki
 • Duża masa powoduje, że u bullmastiffa mogą pojawić się odciski na skórze przy stawach łokciowych

Bullmastiff – żywienie

Bullmastiff to prawdziwy żarłok, bardzo łatwo go przekarmić. Psy dużych ras powinny być od szczenięcia karmione wysokobiałkowymi karmami z suplementacją na wsparcie stawów. Dorosły pies nie może być jednak przekarmiany, zwłaszcza, gdy pełni role stróża posesji, co nie będzie wymagało od niego duże ilości ruchu. Psy te można karmić dwa razy dziennie wysokiej jakości suchą karmą dla psów albo dobrze przygotowaną dietą BARF.

Bullmastiff – pielęgnacja

Bullmastiff nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Krótka i twarda sierść wymaga częstszego wyczesywania w okresie linienia. Kąpiele wykonuj przy zastosowaniu szamponu dla psów krótkowłosych. Stan oczu, uszu i zębów bullmastiffa należy sprawdzać raz w tygodniu.

Bullmastiff – szkolenie

Bullmastiff nie jest psem, który będzie się podporządkowywał. Ułożenie psa będzie wymagało od opiekuna dużej cierpliwości, psy te często lubią się zastanowić przed wykonaniem polecenia. Mimo wszystko nie ma co liczyć na idealne i wzorowe zachowanie bullmastiffa. Ze względu na duże rozmiary i trudny charakter bullmastiff powinien trafić do psiego przedszkola tak szybko, jak tylko się da. W dalszej kolejności powinien być szkolony w sesjach 1:1 pod okiem zawodowego trenera. Socjalizacja z innymi zwierzętami powinna odbywać się równolegle, podczas zajęć w psim przedszkolu.

Szkolenie bullmastiffa nie może być oparte na wymuszaniu, karach fizycznych i głosowych. Podczas nauki posłuszeństwa należy stosować metody pozytywnych wzmocnień.

Zalety i wady rasy bullmastiff

Zalety bullmastiffa

 • Bullmastiff to bardzo rodzinny pies
 • Psy tej rasy doskonale nadadzą się do pracy jako stróże posesji
 • Bullmastiff praktycznie nie szczeka
 • Pies ten jest łatwy w pielęgnacji

 

Wady bullmastiffa

 • Bullmastiff ma bardzo trudny charakter, wymaga doświadczonego opiekuna

Bullmastiff – ciekawostki o rasie

 • Bullmastiff Butkus, należący do Sylvestra Stalone zagrał z nim w filmie „Rocky”
 • Swojego bullmastiffa miał również Marlon Brando
Bullmastiff cena

pixabay.com/images/id-2852725/

Bullmastiff hodowla

Kupując bullmastiffa z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Bullmastiff cena

Cena bullmastiffa z hodowli waha się od 3000 do 6000 zł.

Imię dla bullmastiffa

Ciekawe imię dla psa bullmastiffa: Brutus, Borys, Hektor

Ciekawe imię dla suczki bullmastiffa: Fiona, Poli, Koko

Dla kogo bullmastiff będzie idealny?

Bullmasitff to pies, który wymaga odpowiedniego ułożenia. To rasa, która nadaje się do pracy w charakterze stróża u boku doświadczone opiekuna, który miał już wcześniej psy o podobnym charakterze.

Klasyfikacja FCI rasy bullmastiff

Grupa II: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja 2.1: Molosy typu mastifa

Numer wzorca: 157

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Bullmastiff – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Bullmastiff – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Bullmastiff to duża rasa psa o dość trudnym charakterze. Psy te nie nadają się dla każdego, wymagają sporej cierpliwości, podczas szkolenia.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 817

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x