Reklama

Rottweiler – charakter, cena, opis rasy

Facebook
Twitter
rottweiler sposobienie

pixabay.com/images/id-3478953/

Rottweiler to silny pies o dominującym usposobieniu, a jednocześnie opiekun stada. Nie dla każdego rottweiler będzie jednak wskazany.

Spis treści - kliknij strzałkę

Rottweiler - pochodzenie i historia rasy

Rottweiler to jedna z najstarszych ras psów. Rottweilery pracowały jako psy stróżujące i pasterskie już u Rzymian. Jako psy ras dużych, silne i masywne towarzyszyły legionom rzymskim w przeprawie przez Alpy, zabezpieczając stada bydła i chroniąc ludzi.

Skąd się wzięła nazwa rottweilera?

Nazwa rasy pochodzi z czasów rzymskich, od miasta Rottweil, założonego przez Rzymian w 74 r. Właśnie w tym mieście doszło do skrzyżowania molosów towarzyszących Rzymianom z lokalnymi psami. Powstała w ten sposób rasa pełniła funkcje psów obronnych i stróżujących. Pełna nazwa rasy tych psów to Rottweiler Metzgerhund (rzeźnicki pies z Rottweil) – od nazwy cesarskiego miasta Rottwiel.

Rotti - pies rzeźnicki

Określenie rzeźnicki, w nazwie rottweilerów, wzięło się od zawodowych rzeźników, którzy zajmowali się hodowlą tej rasy psów. W XIII wieku rottweilery pracowały przede wszystkim u boku handlarzy bydła oraz rzeźników, którym pomagały w pędzeniu bydła do rzeźni. 

Rotti - rasa bliska wyginięciu

Rewolucja przemysłowa doprowadziła niemal do wyginięcia psów tej rasy. Wraz z pojawieniem się maszyny parowej, a następnie kolei rottweilery straciły swoją funkcję. Spadek zainteresowania psami w tym typie doprowadził do ich zapomnienia. 

Na ratunek rottweilerom

Miłośnicy psów w tym typie nie pozwolili im jednak wyginąć. Pierwsze rottweilery pokazano na wystawie w Heilbronn w 1882 roku. Z inicjatywy Alberta Kulla założono w 1889 roku klub rottweilera i leonbergera. W 1891 roku opublikowano pierwszy wzorzec rasy tych psów. 

W czasach współczesnych, w XX wieku rottweiler stał się rasą psa pracującą w policji. Rottweilery doskonale radzą sobie, podczas wykonywania zadań w policyjnej służbie. Psem policyjnym rottweiler stał się oficjalnie w 1910 roku. Zmiana statusu psa spowodowała rosnące zainteresowanie tą rasą wśród hodowców. 

Celem współczesnych hodowli jest utrzymanie cech rasy użytkowej z przeznaczeniem do pracy w służbach, ratownictwie, stróżowaniu.  

Rottweiler w Polsce

Historia rottweilerów w Polsce sięga czasów przed II wojną światową. Pierwsze rotti sprowadzone do celów hodowlanych pojawiły się w Polsce w latach 60. i 70. XX wieku, jednak nie zyskały wtedy wielkiej popularności. Wzrost znaczenia tej rasy to lata 90. XX wieku. 

Jak wygląda rottweiler

Rottweiler to pies dużej rasy o silnej, potężnej budowie ciała. Jego głowa jest masywna, ma masywne szczęki z 42 zębami, obwisłe wargi oraz zgryz nożycowy. Oczy rottweilera mają ciemno brązowy kolor i migdałowaty kształt. Nos tego psa jest bardziej szeroki aniżeli okrągły – zawsze czarnego koloru. Uszy są trójkątne, wiszące, osadzone wysoko i szeroko rozstawione. Szyja jest dobrze umięśniona, lekko łukowata, przechodząca w prosty, mocny grzbiet i umięśniona klatka piersiowa. Zad jest szeroki, średniej długości. Ogon powinien być pozostawiony naturalnie – w Polsce kopiowanie jest zabronione prawem. Ogon noszony jest w linii grzbietu lub opuszczony, wtedy sięga do pięty. W krajach, gdzie obcinanie ogona jest dozwolone, skraca się go na wysokości pierwszego lub drugiego kręgu.

Rottweiler - charakterystyka psów

Wysokość rottweilera w kłębie

Pies: 61-68 cm

Suka: 56-63 cm

Waga rottweilera

Pies: ok. 50 kg

Suka: ok. 42 kg

Szata rottweilera

Sierść rottweilera jest podwójna – złożoną z włosa okrywowego oraz podszerstka. Okrywa włosowa jest średniej długości, twarda, gęsta i przylegająca.

Rottweiler to pies o czarnym umaszczeniu z charakterystycznymi czerwonobrązowymi podpaleniami na policzkach, kufie, spodniej części szyi, piersiach, łapach oraz pod oczami i pod nasadą ogona.

Ile żyje rottweiler

Długość życia rottweilera wynosi około 8-10 lat.

Kategoria wielkości rottweilerów

Rottweiler to pies należący do ras dużych.

Rottweiler - charakter i usposobienie

Charakter rottweilera powoduje, że jest to pies pozostający w gotowości do obrony. Odwaga to główna cecha charakteru rottweilera. Jest to pies pewny siebie, z temperamentem oraz skłonnością do dominacji. Rottweiler nie lubi bezczynności, jest to pies stworzony do pracy. Wymagane jest dostarczenie mu dużej dziennej dawki aktywności fizycznej.

Cechy charakteru sprawiają, że doskonale sprawdza się jako czujny pies stróżujący – głównie za sprawą silnego poczucia terytorialności. Mimo powszechnej opinii, że są to psy agresywne, rottweiler jest tak naprawdę rasą spokojną, z wysokim progiem pobudzenia. Nie jest to jednak pies służalczy, a niewłaściwe metody szkoleniowe, agresja czy kary fizyczne mogą wzbudzić w psie postawę agresywną. Wtedy ten masywny pies z silnymi szczękami może stać się zagrożeniem dla każdego.

Dobrze ułożony szczeniak rottweilera będzie w dorosłości przewidywalny, ale przede wszystkim stanie się członkiem rodziny. Wobec dzieci rottweiler pełnił będzie rolę opiekuna, chroniącego swoje stado. Silny instynkt opiekuńczy może jednak stanowić zagrożenie dla obcych osób w bliskości dzieci. Mimo wszystko, pies ten nie powinien pozostawać z dziećmi bez opieki dorosłej osoby.

Rottweiler może być agresywny wobec samców innych psów. Suki są zdecydowanie bardziej łagodne i łatwiejsze w szkoleniu.

Czy rottweiler jest niebezpieczny?

W Polsce rottweilery uznawane są za psy niebezpieczne i wpisane są do wykazu ras psów uznawanych za agresywne – Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz.U. z 2003 r. nr 77, poz. 687). Oznacza to, że na spacery z rottweilerem należy wybierać się na smyczy i w kagańcu.

Zdrowie rottweilera

Rottweilery charakteryzują się dobrym zdrowiem. Dzięki podwójnej okrywie włosowej nie mają problemów w mroźne dni. Niestety kolor sierści nie sprzyja rottweilerowi w upalne dni. Latem należy planować spacery wczesnym rankiem oraz późnym popołudniem. Psy tej rasy doskonale pływają, co może być dla nich wybawieniem w upalne dni. 

Najczęściej pojawiające się choroby rottweilera

 • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych 
 • Zwichnięcie rzepki 
 • Młodzieńcze zapalenie kości 
 • Zapalenie uszu 
 • Dziedziczna głuchota 
 • Postępujący zanik siatkówki 
 • Dysplazja siatkówki
 • Zaćma
 • Entropium i ektropium 
 • Alergiczne zapalenie skóry 
 • Padaczka
 • Chłoniak wieloogniskowy 
 • Mięsak histriocytarny 
 • Zwężenie aorty
 • Rozszerzenie i skręt żołądka 

Dobre praktyki w ochronie zdrowia rottweilera

Hodowcy należący do ZKwP obowiązkowo wykonują badania RTG pod kątem dysplazji. Odpowiedzialni hodowcy zlecają również badania oczu i serca. Warto również zapytać czy wykonywane były badania u reproduktorów i suk hodowlanych na obecność chorób dziedzicznych, takich jak: mielopatia degeneracyjna, dystrofia neuroaksonalna czy młodzieńcze porażenie krtani i polineuropatia. 

Żywienie rottweilera

Ze względu na skłonność rottweilerów do problemów ze stawami warto suplementować ich dietę w kwasy omega-3, chondroitynę, glukazaminę i kwas hialuronowy.

Psy z alergią pokarmową powinny otrzymywać karmy hipoalergiczne bądź monobiałkowe i bezzbożowe. Dobrym rozwiązaniem mogą być karmy hydrolizowane. 

Psy pracujące powinny otrzymać karmę dla psów aktywnych. Najlepiej wysokiej jakości białko z mięsa. Sprawdzi się zarówno sucha karma dla psa, jak i mokra karma dla psa oraz dieta BARF. Psy tej rasy można również karmić dietą gotowaną samodzielnie. Jednak w tym przypadku konieczna jest konsultacja przepisów z psim dietetykiem. 

W przypadków psów stróżujących, które nie wykazują zbyt dużej aktywności fizycznej kaloryczność karmy nie powinna być zwiększana, jak dla psów pracujących. 

Ze względu na skłonność tych psów do skrętu żołądka nie powinny być one forsowane dwie godziny przed i po jedzeniu.

Karma dla rottweilera powinna być dostosowana do wieku psa, jego aktywności oraz ewentualnych chorób. 

Pielęgnacja rottweilera

Rottweiler jako pies z krótką sierścią nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy wyczesywać psa raz w tygodniu, a w okresie linienia warto robić to każdego dnia. Kąpiele należy przeprowadzać tylko wtedy, gdy kondycja sierści wymaga umycia. Kontrola uszu psa, oczu i uzębienia powinna odbywać się raz w tygodniu. Byłoby idealnie, gdyby pies poddawał się myciu zębów – warto je myć raz dziennie. 

Hodowla rottweilera

pixabay.com/images/id-2160308/

Szkolenie rottweilera

Dominujący charakter tych psów powoduje, że szczenięta rottweilera powinny być poddawane zarówno socjalizacji z innymi zwierzętami, jak i treningowi posłuszeństwa. Szczeniakowi rottweilera należy umożliwić kontakt z innymi psami oraz przyzwyczaić do obecności innych ludzi niż tylko domowników. Szkolenie warto zacząć od psiego przedszkola. A szkolenie z posłuszeństwa z psem starszym najlepiej prowadzić pod okiem trenera.

Izolowanie psa od dzieci może doprowadzić do tego, że pies uzna dzieci za konkurencję.

Zalety i wady rottweilera

Zalety rottweilera

 • Rottweiler jest opiekuńczy względem dzieci
 • Jest to pies łatwy w pielęgnacji
 • Rottweiler jest doskonałym psem do pracy

Wady rottweilera

 • Samce rottweilerów mogą wykazywać agresję względem innych samców psów
 • Jest to pies o skłonnościach do dominacji
 • Rottweiler na agresję bez wahania odpowie agresją
 • Źle ułożony pies ciężko znosi samotność, co może prowadzić do problemów behawioralnych

Ciekawostki o rottweilerach

 • Rottweiler stał się gwiazdą filmu Wyszczekani – głównym bohaterem był w tym filmie psi policjant Max
 • W starożytności to obroży rottweilerów przypinano sakiewki z pieniędzmi

Rottweiler hodowla

Kupując szczeniaki rottweilera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją inne psy oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Rottweiler cena

Cena rottweilera z hodowli waha się od 3000 do 7000 zł.

Imię dla rottweilera

Ciekawe imię dla psa rottweilera: Max, Ares, Herkules, Black

Ciekawe imię dla suczki rottweilera: Betty, Misia, Fiona

Dla kogo rottweiler będzie idealny?

Rottweiler to pies przede wszystkim dla doświadczonych opiekunów o spokojnym usposobieniu, lecz konsekwentnych w wychowaniu. Nie jest to pies kanapowy. Od opiekuna wymagał będzie codzienne dawki intensywnego ruchu. Pies powinien być systematycznie poddawany treningowi posłuszeństwa. 

Klasyfikacja FCI rasy rottweiler

Grupa: II

Sekcja: 2.1

Nr wzorca: 147

Pytania czytelników

Czy psy rasy rottweiler są niebezpieczne?

Prawidłowo zsocjalizowany i wychowany pies nie będzie niebezpieczny. Mimo to w Polsce rottweilery uznawane są za psy niebezpieczne i wpisane są do wykazu ras psów uznawanych za agresywne. 

Czy rottweiler jest mądry?

Rottweilery to psy z przeznaczeniem do pracy. Ich wysoki poziom inteligencji spowodował, że wykorzystywane są do pracy w służbach mundurowych. 

Ile kosztuje szczeniak rottweilera?

Cena szczeniaków rottweilerach waha się od 3000 do 7000 zł w zależności od renomy hodowli i rodziców szczeniąt. 

Czy pies rottweiler może mieszkać na dworze?

Rottweiler może mieszkać cały rok na dworze w odpowiednio przygotowanym kojcu. Mimo to nie jest wskazane, by pies żył z dala od rodziny. Rasa ta potrzebuje kontaktu ze swoim stadem. Jego brak może mieć negatywny wpływ na zachowanie psów. 

Jak długo żyje pies rottweiler?

Rottweilery żyją od 8 do 10 lat. 

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Rottweiler – charakter, cena, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Rottweiler – charakter, cena, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Rottweiler to silny pies o dominującym usposobieniu, a jednocześnie opiekun stada. Nie dla każdego rottweiler będzie jednak wskazany.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1463

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x