Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Płochacz niemiecki – wachtelhund – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Płochacz niemiecki – wachtelhund – opis rasy

pixabay.com/images/id-661796/

Płochacz niemiecki, nazywany również spanielem niemieckim to myśliwska rasa psów, która będzie potrzebował dużej dawki aktywności każdego dnia.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o płochaczu niemieckim

🌅 Kraj pochodzenia

Niemcy

🐶 Numer wzorca FCI

104

➡ Waga

18-25 kg

❤ Długość życia

12-14 lat

💢 Charakter

Płochacz niemiecki to pełen energii i pasji pies myśliwski, pewny siebie, łatwo uczący się, nie agresywny, co sprawia, że jest również doskonałym psem do towarzystwa.

Płochacz niemiecki – pochodzenie i historia rasy

Płochacz niemiecki to protoplasta wyżłów. Rasa psów, nazywana w oryginale wachtelhund jest jedną z najstarszych niemieckich ras psów myśliwskich. Psy w typie płochacza niemieckiego wykorzystywane były od stuleci do pracy jako psy do wypłaszania zwierzyny. Księgi hodowlane założone zostały na przełomie XIX i XX wieku, jednak planowa hodowla wachtelhunda rozpoczęła się wcześnie, w połowie XIX wieku, a był za nią odpowiedzialny Friedrich Roberth, który poświęcił swój czas na poszukiwanie niemieckich i austriackich psów w typie dawnego płochacza niemieckiego.

Prace hodowlane nad płochaczem niemieckim

Niemiecki Klub Wachtelhunda został założony w 1903 roku, jednak dosyć szybko stracił na popularności, przez fakt iż psy tej rasy zaczęły tracić na znaczeniu na rzecz spanieli, sprowadzanych z Wysp. Duży wkład w rozwój rasy wniósł również Rudolf Friess, który nie tylko miał swój udział w tym, że rasa została uznana oficjalnie w 1908 roku, ale również doprowadził do oddzielenia hodowli płochaczy brązowych i dereszowatych od innych odmian kolorystycznych.

Płochacz niemiecki brązowy pracuje bliżej człowieka i wypłasza, z kolei płochacz niemiecki dereszowaty pracuje w dalszej odległości i jest psem tropiącym.

Uznanie rasowe płochacza niemieckiego

FCI wpisało płochacza niemieckiego na listę uznanych przez siebie ras 3 grudnia 1954 roku.

Płochacz niemiecki w Polsce

Płochacz niemiecki to pies myśliwski, który nadal wykorzystywany jest do tego przeznaczenia, a w Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt hodowli wachtelhunda. Pierwsza suczka płochacza niemieckiego trafiła do Polski w 1963 roku do hodowli „Z Jaru”, gdzie urodziły się pierwsze w Polsce szczenięta tej rasy.

Jak wygląda wachtelhund?

Płochacz niemiecki to średniej wielkości rasa psów, o długim włosie, umięśnionej sylwetce oraz szlachetnej głowie. Wachtelhund ma płaską czaszkę; kufę jednakowo szeroką na całej długości; ciemny nos; średniej wielkości oczu, osadzone skośnie, brązowe; uszy osadzone wysoko, płaskie i wiszące. Płochacz niemiecki ma krótki i wyraźny grzbiet, mocny kłąb, ogon, stanowiący przedłużenie linii grzbietu, jest noszony nisko.

Płochacz niemiecki – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie płochacza niemieckiego

Pies: 48-54 cm

Suka: 45-52 cm

Płochacz niemiecki – waga

Pies, jak i suka: 18-25 kg

Szata wachtelhunda

Płochacz niemiecki ma zwartą, przylegającą  i długą sierść oraz gęsty podszerstek.

Umaszczenie płochacza jest zwykle brązowe lub brązowe dereszowate.

Kategoria wielkości płochacza niemieckiego

Wachtelhund to rasa średniej wielkości.

Jak długo żyje płochacz niemiecki?

Długość życia płochacza niemieckiego waha się od 12 do 14 lat.

Płochacz niemiecki – usposobienie i charakter

Płochacz niemiecki to zacięty pies o dużej wytrwałości, który potrzebuje sporej dawki ruchu, jak przystało na psa myśliwskiego. Z drugiej strony ten spaniel niemiecki jest psem przyjaznym w stosunku do opiekuna – bardzo lubi zabawy.

Wachtelhund to urodzony łowca, dlatego podczas spacerów może mieć skłonność do ucieczek. Jest to rasa, która dobrze znosi samotność, niestety jej nadmiar może doprowadzić psa do szczekliwości, co jest jego naturalnym zachowaniem podczas polowań. Brak ruchu może powodować skłonności do niszczenia w domu.

Płochacz niemiecki to pies dla aktywny opiekunów, jest wesoły i towarzyski, dlatego w domu dobrze dogada się z innymi zwierzętami, płochacz nadaje się również do domów z dziećmi.

Wachtelhund to urodzony łowca, dlatego podczas spacerów może mieć skłonność do ucieczek.

pixabay.com/images/id-750892/

Płochacz niemiecki – zdrowie

Wachtelhund to rasa zdrowa, żywotna, jednak nie jest w pełni wolna od chorób. Podszerstek płochacza zapewnia psu izolację termiczną w gorszych warunkach pogodowych. Latem pies powinien mieć jednak dostęp do zacienionego miejsca oraz świeżej wody.

Typowe choroby płochacza niemieckiego

  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Dysplazja stawów łokciowych
  • Zapalenie ucha wewnętrznego
  • Epilepsja

Płochacz niemiecki – żywienie

Jako, że płochacz to rasa aktywna, dlatego pies ten powinien mieć odpowiednio zbilansowaną dzienną porcję jedzenia, opartą na odpowiedniej zawartości białka z mięsa. Płochacz nie wykazuje tendencji do nadwagi. Można go karmić suchą karmą dla psa, mokrą karmą komercyjną oraz dieta BARF.

Płochacz niemiecki – pielęgnacja

Rasa ta nie wymaga specjalnych działań pielęgnacyjnych. Wystarczy szczotkować sierść raz w tygodniu, po intensywnych spacerach za każdym razem, gdyż sierść może się kołtunić.

W szczególności należy dbać o uszy płochacza, które mogą być narażone na zapalenia. Dodatkowo warto wykonywać przeglądy oczu, zębów i łap raz w tygodniu.

Płochacz niemiecki – szkolenie

Płochacz to pies myśliwski, który od szczenięcia powinien być oswajany z lasem. Poza socjalizacją i treningiem posłuszeństwa należy szkolić wachtelhunda  w tropieniu. Wychowanie płochacza wymaga doświadczenia oraz stanowczości.

Zalety i wady płochacza niemieckiego

Zalety płochacza niemieckiego

  • Płochacz to inteligentny pies podatny na szkolenie
  • Wachtelhund nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji
  • To zdrowa rasa psów

Wady płochacza niemieckiego

  • Płochacz bywa szczekliwy
  • Pies tej rasy potrzebuje dużej dawki ruchu

Ciekawostki o płochaczu niemieckim

  • Pierwsza suka płochacza niemieckiego w Polsce została sprowadzona w 1963 roku, od niej pochodzą pierwsze płochacze z polskim przydomkiem.
  • Spaniel niemiecki to rasa psów, która dała początek wyżłom.
Płochacz niemiecki hodowla

pixabay.com/images/id-750891/

Płochacz niemiecki hodowla

Decydując się na zakup spaniela niemieckiego z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Płochacz niemiecki cena

Cena za płochacza niemieckiego waha się od 2500 do 3000 zł.

Imię dla płochacza niemieckiego

Ciekawe imię dla psa: Celo, jastrząb, Cień

Ciekawe imię dla suczki: Ina, Surima, Drawa

Dla kogo płochacz niemiecki będzie idealny?

Wachtelhund to rasa psów polecana przede wszystkim dla myśliwych. Jest to pies pracujący, który najlepiej czuje się w swoim naturalnym środowisku, wypełniając obowiązki przy myśliwym. Oczywiście spaniela niemieckiego można przyzwyczaić do życia w domu, jednak należy poświecić mu dużo czasu na aktywności fizyczne.

Klasyfikacja FCI rasy płochacz niemiecki

Grupa VIII: aportery, płochacze, psy wodne

Sekcja 2: płochacze

Numer wzorca: 104

Redakcja

Bibliografia:

zkwp.pl/wzorce/104.pdf

fci.be/en/nomenclature/GERMAN-SPANIEL-104.html

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Płochacz niemiecki – wachtelhund – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Płochacz niemiecki – wachtelhund – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Płochacz niemiecki, nazywany również spanielem niemieckim to myśliwska rasa psów, która będzie potrzebował dużej dawki aktywności każdego dnia.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x