Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

PINCZER MAŁPI – Affenpinscher

Pinczer małpi to bardzo stara rasa psów, która pojawiła się w Niemczech już w XV wieku.
CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9667407

Spis treści

Cześć! Myślisz o zakupie pinczera małpiego? Ta rasa to wyjątkowy wybór dla osób, które marzą o psie o żywiołowej naturze, a zarazem poszukują towarzysza pełnego oddania. Przed podjęciem decyzji o zakupie tego energicznego szczeniaka, niezwykle ważne jest, abyś dokładnie zapoznał się z jego specyficznymi potrzebami, charakterem oraz potencjalnymi wyzwaniami, jakie niesie opieka nad nim. W moim artykule znajdziesz informacje o diecie dopasowanej do potrzeb pinczera małpiego, o sposobach pielęgnacji jego jedwabistej sierści, a także omówię typowe dla tej rasy problemy zdrowotne.

Zachęcam również wszystkich obecnych właścicieli affenpinczerów do dzielenia się swoimi doświadczeniami i poradami. Wasze praktyczne wskazówki mogą okazać się nieocenione dla przyszłych opiekunów tych psów, pomagając im odpowiednio przygotować się do wprowadzenia nowego, radosnego członka rodziny do swojego domu.

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Niemcy

🐶 Numer wzorca FCI

186

➡ Waga

4-6 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Pinczer małpi to miły pies rodzinny o nieustraszonej, lecz upartej naturze.

Jak wygląda pinczer małpi?

Pinczer małpi to mały, ale mocno zbudowany piesek. Na szyi bez fałd osadzona jest mocno wysklepiona głowa. Głowa psa jest okrągła, stop jest wyraźnie zaznaczony, a kufa jest krótka i prosta. Na płaskim pyszczku dostrzegalny jest przodozgryz, gdzie szczęka dolna wystaje przed górną z lekkim zadarciem. Duży okrągły nos pinczera jest zawsze czarny, tak jak wargi i powieki. Pysk zdobią krzaczaste brwi, broda i wąsy. Uszy pinczera są małe, wysoko osadzone, mają kształt odwróconego trójkąta i albo są złamane, albo pewnie sterczące. Okrągłe i wypukłe oczy psa mają kolor ciemnobrązowy. Tyłów jest zwarty, mocny i krępy z niemal prostą linią górną. Krótki i lekko zaokrąglony zad nagle przechodzi w nasadę ogona. Ogon jest prosty lub sierpowaty. Małe ciało dźwigają równoległe i mocne nogi z kocimi łapami o twardych opuszkach i czarnych pazurach.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies/suka: 25-30 cm

Waga

Pies/suka: 4-6 kg

Szata

Pinczer ma sierść długą, twardą, szorstką i gęstą z czarnym podszerstkiem. Zmierzwiona, stojąca i najtwardsza jest sierść na głowie w postaci krzaczastych, sztywnych brwi, wieńca wokół oczu, obfitej brody i długich włosów na policzkach i czubku głowy.

Pinczer może występować wyłącznie w odmianie czysto czarnej.

Charakter i usposobienie

Pinczer małpi to pod każdym względem miły pies rodzinny i towarzyszący. Ten mały piesek ma nieustraszoną naturę, jest czujny i uparty. Choć zdarzają mu się niekontrolowane wybuchy emocji to konsekwentnym i sprawiedliwym prowadzeniem da się temu zaradzić. Affenpinczer nie może być psem agresywnym czy okazywać nadmiernej lękliwości.

Obcych zawsze traktuje z rezerwą i nie jest łatwo go sobie zjednać. Jest to rasa dość niezależna o silnym charakterze, lecz umiejąca okazać czułość najbliższym. Pies tej rasy potrzebuje do szczęścia zarówno kontaktu z rodziną, jak i chwil samotności. Źle znosi gwałtowne zachowanie zwłaszcza młodszych dzieci, dlatego nie poleca się, by był on wybierany jako towarzysz dziecięcych zabaw. Jeśli chodzi o osoby starsze, to mogą być one opiekunami pinczera małpiego, wystarczy, że są aktywnymi seniorami, którzy sprostają potrzebom fizycznym i intelektualnym psa.

Affenpinczer nie jest domatorem, lubi spędzać czas na dworze, ideałem będzie dom z ogrodem, w którym pies będzie mógł wyładować nadmiar energii. Pinczer małpi uwielbia się bawić, przez co nie można uznać go za rasę spokojną. Pamiętaj, że ogród to jedynie przedłużenie domu dla psa i spacery poza jego obręb są obowiązkowym punktem dnia.

Czy pinczer małpi to zdrowa rasa?

Pinczer małpi ma podwójną okrywę, która dobrze chroni przed zimnem, lecz nie powinien być wystawiany na ekstremalnie niskie temperatury. Upał jest męczący dla psa o płaskiej kufie, dlatego aktywności organizuj wczesnym rankiem lub wieczorami, zabierając ze sobą chłodną wodę. W domu w okresie letnim dla lepszej wentylacji od podłoża zaleca się używanie legowisk na podwyższeniu.

Typowe choroby rasy

  • Zaćma
  • Zespół suchego oka
  • Zwichnięcia rzepki
  • Aseptyczna martwica głowy kości udowej
  • Przetrwały przewód tętniczy

Jak karmić pinczera małpiego?

Pinczerowi małpiemu powinny być dostarczane posiłki wysokiej jakości, gdyż jest to rasa podatna na problemy jelitowe. Krokiety karmy suchej muszą być dostosowane do małych szczęk, a sama miska powinna być ustawiona na wysokości pyska, by pinczer nie łykał większej ilości powietrza z pokarmem. Działanie to pozwoli ograniczyć ilość gazów w jelitach psa. Rodzaj diety dla affenpinczera warto skonsultować z psim dietetykiem, lecz dobrej jakości zbilansowana karma sucha lub mokra będzie dla psa dobrym wyborem. Pinczer małpi nie wykazuje skłonności do tycia.

Jak pielęgnować pinczera małpiego?

Pinczer małpi wymaga starannej i regularnej pielęgnacji, aby jego długa sierść się nie splątywała. Małego psa należy wyczesywać co 3-4 dni, aby uniknąć kołtunów. Pies gubi dużo sierści. Okres linienia wymaga codziennego rozczesywania, dlatego warto przyzwyczajać psa do tych czynności od szczeniaka.

Raz w tygodniu przy okazji pielęgnacji okrywy należy dokonać przeglądu uszu, oczu, gruczołów okołoodbytowych oraz pazurów. Zęby psu należy szczotkować codziennie, by ograniczyć wzmożoną tendencję do odkładania się płytki nazębnej. Raz na kwartał trzeba udać się do groomera, by wytrymować sierść. Włosy wchodzące do nosa i oczu trzeba przycinać w celu poprawy widoczności i komfortu affenpinczera, ale także schludniejszego wyglądu.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna  

Pinczer małpi musi od samego początku znać zasady panujące w domu. Piesek bardzo szybko uczy się jak wykorzystywać swój urok osobisty, by skutecznie unikać wykonywania poleceń. Szacunek do zwierzęcia, konsekwencja i stanowczość to metody, które są najskuteczniejsze wobec pinczera. Częste, lecz krótkie sesje w połączeniu z pozytywnymi metodami sprawią, że nauka przebiegać będzie płynnie i bezproblemowo. Niegdyś wykorzystywany jako łowca gryzoni pinczer małpi nadal ma silny instynkt łowcy, w związku z tym należy zachować ostrożność, puszczając psa wyłącznie na dobrze ogrodzonym terenie.

Ulubiony przysmak może złagodzić opór pinczera podczas ćwiczeń. Warto udać się ze szczeniakiem pinczera do psiego przedszkola, gdzie w kontrolowanych warunkach psiak nauczy się podstawowych komend, a opiekun zasad pracy z psem. Wychowanie to także socjalizacja psa. Affenpinczer w kontaktach z innymi psami pozna zasady psiej etykiety i nie będzie miał problemu z nawiązywaniem relacji z innymi zwierzętami i kontrolą emocji.

Cena za pinczera małpiego wynosi ok. 4 tysiące złotych.

pixabay.com/images/id-1439386/

Zalety i wady pinczera małpiego

Zalety

  • dobrze radzi sobie pod nieobecność opiekuna
  • jest czujny i nadaje się na psa alarmującego
  • jest wesoły i skory do różnorodnych zabaw
  • jest wierny, lojalny i odważny

Wady

  • nie nadaje się do domu z małymi dziećmi
  • w obliczu braku stymulacji ma skłonności niszczycielskie
  • nie nadaje się do domu z mniejszymi zwierzętami domowymi, ma silny instynkt łowcy

Ciekawostki o małpim pinczerze

  • Niemiecka nazwa rasy affenpinscher to bezpośrednie odniesienie do małpiego wyglądu pyska psa, affe oznacza małpę, a pinscher to terier.
  • W Kandzie, Meksyku i USA pinczer małpi może mieć też inne umaszczenia. Dopuszcza się w tych krajach umaszczenie szare, rude, czarno-rude i czarne podpalane.

Historia rasy

Pinczer małpi to bardzo stara rasa psów, która pojawiła się w Niemczech już w XV wieku. Przodkowie rasy byli nieco więksi, lecz nie odbiegali wyglądem od obecnego małego czarnego pieska. Protoplastów rasy można zobaczyć na drzeworytach Albrechta Durera powstałych na przełomie wieków (1471-1528). Pinczer małpi wywodzi się od pinczerów szorstkowłosych.

Pinczer małpi był najchętniej trzymany w stajniach i budynkach gospodarczych, gdzie skutecznie radził sobie z tępieniem szczurów i myszy. Z czasem do puli genetycznej pinczerów dodano mopsy i sznaucery, stąd też wielość umaszczeń, którą zaczęto eliminować do wyłącznie czarnej. W Południowych Niemczech pinczer małpi był psem domowym.

Pierwszy raz pinczer małpi został pokazany szerszej publiczności na wystawie w 1879 roku, stając się bardzo popularną rasą.

Affenpinczer został uznany przez FCI 15 lipca 1955 roku.

Pinczer małpi nie jest szczególnie popularny w Polsce, dlatego cena za szczeniaka może sięgać do 6000 złotych.

Hodowla

Pinczer małpi nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8. tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki pinczera małpiego powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy, jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun.

Ile kosztuje pinczer małpi?

Cena za pinczera małpiego wynosi około 4000 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla pinczera małpiego?

Imię dla psa

  • Chewbacca (Chewie), Ringo, Szogun

Imię dla suczki

  • Api, Pini, Kola

Dla kogo pinczer małpi będzie idealny?

Pinczer małpi będzie idealnych towarzyszem par i singli w różnym wieku, mieszkających zarówno w blokowisku, jak i w domu z ogrodem. Opiekun powinien lubić wspólne przechadzki i dostarczać psu ciekawej stymulacji ruchowej i intelektualnej, podczas wspólnych, umiarkowanych aktywności.

FAQ

Jak długo żyje pinczer małpi?

Pinczer małpi żyje od 12 do 14 lat.

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

https://www.zkwp.pl/wzorce/186.pdf

https://www.fci.be/en/nomenclature/AFFENPINSCHER-186.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
PINCZER MAŁPI – Affenpinscher – cena, charakter, opis rasy
Article Name
PINCZER MAŁPI – Affenpinscher – cena, charakter, opis rasy
Description
Pinczer małpi służył niegdyś jako pies gospodarski na szczury. Obecnie jest to pies do towarzystwa, który będzie czuł się komfortowo nawet w małym mieszkaniu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x