Reklama

Pinczer małpi – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Pinczer małpi to bardzo stara rasa psów, która pojawiła się w Niemczech już w XV wieku.
CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9667407

Pinczer małpi służył niegdyś jako pies gospodarski na szczury. Obecnie jest to pies do towarzystwa, który może żyć nawet w mniejszym mieszkaniu.

Spis treści - kliknij

Pinczer małpi – historia rasy

Pinczer małpi to bardzo stara rasa psów, która pojawiła się w Niemczech już w XV wieku. Przodkowie rasy byli nieco więksi, lecz nie odbiegali wyglądem od obecnego małego czarnego pieska. Pinczer małpi był najchętniej trzymany w stajniach i budynkach gospodarczych, gdzie skutecznie radził sobie z tępieniem szczurów i myszy. Z czasem do puli genetycznej pinczerów dodano mopsy i sznaucery, stąd też wielość umaszczeń, którą zaczęto eliminować do wyłącznie czarnej. Pierwszy raz pinczer małpi został pokazany szerszej publiczności na wystawie w 1879 roku, stając się bardzo popularną rasą na przełomie wieków. Affenpinczer został uznany przez FCI w 1955 roku.

Pinczer małpi w Polsce

Pinczer małpi nie jest szczególnie popularny w Polsce, dlatego cena za szczeniaka może sięgać do 6 tysięcy złotych.

Jak wygląda pinczer małpi

Pinczer małpi to mały, ale mocno zbudowany piesek. Głowa jest okrągła, a pyszczek płaski z dostrzegalnym przodozgryzem. Pysk zdobią krzaczaste brwi, broda i wąsy. Uszy pinczera małpiego są małe, sterczące, wysoko osadzone, mają kształt odwróconego trójkąta. Oczy w kolorze ciemnobrązowym, okrągłe i wypukłe. Pies nosi ogon wysoko.

Pinczer małpi – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy pinczer małpi

Pies/suka: 25-30 cm

Pinczer małpi – waga

Pies/suka: 4-6 kg

Szata pinczera małpiego

Pinczer małpi ma sierść długą, twardą, szorstką i gęstą z czarnym podszerstkiem.

Pinczer małpi może występować wyłącznie w odmianie czarnej.

Kategoria wielkości pinczera małpiego

Pinczer małpi jest psem małym.

Jak długo żyje pinczer małpi?

Pinczer małpi żyje od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Pinczer małpi – charakter

Pinczer małpi uwielbia się bawić, przez co nie można uznać go za rasę spokojną. Obcych zawsze traktuje z rezerwą i nie jest łatwo go sobie zjednać. Jest to rasa dość niezależna o silnym charakterze, lecz umiejąca najbliższym okazać czułość. Pinczer małpi potrzebuje do szczęścia zarówno kontaktu z rodziną, jak i chwil samotności. Źle znosi gwałtowne zachowanie zwłaszcza młodszych dzieci, dlatego nie poleca się, by był on wybierany jako towarzysz dziecięcych zabaw. Jeśli chodzi o osoby starsze to mogą być one opiekunami pinczera małpiego, wystarczy, że są aktywnymi seniorami, którzy sprostają potrzebom fizycznym i intelektualnym psa. Affenpinczer nie jest domatorem, lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, ideałem będzie dom z ogrodem, w którym będzie mógł wyładować nadmiar energii. Pamiętaj, że ogród to jedynie przedłużenie domu dla psa i spacery poza jego obręb są obowiązkowym punktem dnia.

Pinczer małpi – zdrowie

Pinczer małpi ma podwójną okrywę, która dobrze go chroni przed zimnem, lecz nie powinien być wystawiany na ekstremalnie niskie temperatury. Upał jest męczący dla psa o płaskiej kufie, dlatego aktywności organizuj wczesnym rankiem lub wieczorami, zabierając ze sobą chłodną wodę. Najczęściej diagnozowanymi problemami zdrowotnymi u pinczerów małpich są: zwichnięcia rzepki, przetrwały przewód tętniczy (wrodzona wada serca), choroba Legg-Clave-Perthesa (aseptyczna martwica głowy kości udowej), zespół suchego oka, zaćma i alergie skórne.

Pinczer małpi – żywienie

Pinczerowi małpiemu powinny być dostarczane posiłki wysokiej jakości, gdyż jest to rasa podatna na problemy jelitowe. Krokiety karmy suchej muszą być dostosowane do małych szczęk, a sama miska być ustawiona na wysokości pyska, by pinczer małpi nie łykał z powodu płaskiej kufy większej ilości powietrza z pokarmem. Zabieg ten pozwoli ograniczyć ilość gazów w jelitach. Rodzaj diety dla affenpinczera warto skonsultować z psim dietetykiem. Pinczer małpi nie wykazuje skłonności do tycia.

Pinczer małpi – pielęgnacja

Pinczer małpi wymaga starannej i regularnej pielęgnacji, aby jego długa sierść się nie splątywała. Malca należy wyczesywać co trzy-cztery dni, aby uniknąć kołtunów. Pies gubi dużo sierści. Okres linienia wymaga rytuału codziennego rozczesywania, warto pinczera małpiego od szczeniaka przyzwyczajać do tych czynności. Raz w tygodniu przy okazji pielęgnacji okrywy należy dokonać przeglądu uszu, zębów (skłonność do odkładania się kamienia nazębnego), oczu i pazurów. Raz na kwartał trzeba udać się do groomera, by wytrymować sierść. Włosy wchodzące do nosa i oczu trzeba przycinać w celu poprawy widoczności i komfortu affenpinczera.

Pinczer małpi – szkolenie

Pinczer małpi musi od samego początku znać zasady panujące w domu. Piesek bardzo szybko uczy się jak wykorzystywać swój urok osobisty, by skutecznie unikać wykonywania poleceń. Szacunek do zwierzęcia, konsekwencja i stanowczość to metody, które są najskuteczniejsze wobec pinczera małpiego. Częste, lecz krótkie sesje w połączeniu z pozytywnymi metodami sprawią, że nauka przebiega płynnie i bezproblemowo. Niegdyś wykorzystywany jako łowca gryzoni pinczer małpi nadal ma silny instynkt łowcy, w związku z tym należy zachować ostrożność, puszczając psa wyłącznie na dobrze ogrodzonym terenie.

Ulubiony przysmak może złagodzić opór pinczera podczas ćwiczeń. Warto udać się ze szczeniakiem pinczera małpiego do psiego przedszkola, gdzie w kontrolowanych warunkach psiak nauczy się podstawowych komend, a opiekun zasad pracy z psem. Wychowanie to także socjalizacja psa. Affenpinczer w kontaktach z innymi psami pozna zasady psiej etykiety i nie będzie miał problemu z nawiązywaniem relacji z innymi zwierzętami i kontrolą emocji.

Cena za pinczera małpiego wynosi ok. 4 tysiące złotych.

Zalety i wady rasy pinczer małpi

Zalety pinczera małpiego

  • pinczer małpi dobrze radzi sobie pod nieobecność opiekuna
  • affenpinczer szczeka sygnalizując obecność obcych, czujny, dobry stróż
  • pinczer małpi jest wesoły i skory do różnorodnych zabaw
  • pinczer małpi jest wierny, lojalny i odważny

 

Wady pinczera małpiego

  • pinczer małpi nie nadaje się do domu z małymi dziećmi
  • affenpinczer w obliczu braku stymulacji ma skłonności niszczycielskie
  • pinczer małpi wymaga konsekwentnego wychowania
  • pinczer małpi nie nadaje się do domu z mniejszymi zwierzętami domowymi, ma silny instynkt łowcy

Ciekawostki o rasie pinczer małpi

  • Niemiecka nazwa rasy affenpinscher to bezpośrednie odniesienie do małpiego wyglądu pyska psa, affe oznacza małpę, a pinscher to terier.
  • W Kandzie, Meksyku i USA pinczer małpi może mieć też inne umaszczenia. Dopuszcza się w tych krajach umaszczenie szare, rude, czarno-rude i czarne podpalane.

Pinczer małpi hodowla

Pinczer małpi nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki pinczera małpiego powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca pinczera małpiego musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy, jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby pinczer małpi mógł rozwijać się prawidłowo.

Pinczer małpi cena

Cena za pinczera małpiego wynosi ok. 4 tysiące złotych.

Imię dla pinczera małpiego

Ciekawe imię dla psa pinczera małpiego: Chewbacca (Chewie), Ringo, Szogun

Ciekawe imię dla suczki pinczra małpiego: Api, Pini, Kola

Dla kogo pinczer małpi będzie idealny?

Pinczer małpi będzie idealnych towarzyszem par i singli w różnym wieku, mieszkających zarówno w blokowisku, jak i w domu z ogrodem. Opiekun powinien lubić wspólne przechadzki i dostarczać psu ciekawej stymulacji ruchowej i intelektualnej, podczas wspólnych, umiarkowanych aktywności.

Klasyfikacja FCI rasy pinczer małpi

Grupa II: pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy do górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja 1: pinczery i sznaucery

Nr wzorca: 186

 

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Pinczer małpi – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Pinczer małpi – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Pinczer małpi służył niegdyś jako pies gospodarski na szczury. Obecnie jest to pies do towarzystwa, który może żyć nawet w mniejszym mieszkaniu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 662

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x