Reklama

Pointer – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Pointer – cena, hodowla, opis rasy

Pointer angielski to pies myśliwski, który służy do wystawiania zwierzyny. Nie jest to pies dla leniwych, wymaga codziennej, dużej dawki ruchu.

Spis treści - kliknij

Pointer – historia

Pointer angielski to myśliwska rasa psów, która pochodzi prawdopodobnie od włoskich, hiszpańskich i portugalskich legawców – psów wystawiających myśliwemu zwierzynę w polu – przywiezionych do Wielkiej Brytanii w XVIII wieku, wraz z brytyjskimi oficerami, którzy w 1713 roku powracali z Hiszpanii po zakończeniu wojny sukcesyjnej. Przywiezione psy krzyżowano z takimi rasami, jak greyhound, bloodhound, foxhound i seter, by finalnie dać początek rasie psów pointer.

Nazwa pointer pochodzi od angielskiego „point” – wskazywać, co oczywiście ma bezpośredni związek z rolą pointerów, podczas polowania, na którym wystawiały myśliwym np. zające.

Rasa pointer zaczęła zyskiwać popularność w Wielkiej Brytanii już w XVIII wieku, kiedy popularyzowano polowania z bronią palną. Na Starym Kontynencie pointer musiał poczekać na uznanie aż do XIX wieku, gdy pojawiły się pierwsze duże hodowle tej rasy psów w Belgii, Niemczech czy Francji. Wybuch II Wojny Światowej doprowadził rasę pointera na skraj wyginięcia. Jedynie w Wielkiej Brytanii i USA uchowały się większe populacje.

English pointer w Polsce

Pointery szczyt swojej popularności w na ziemiach polskich przeżywały w XIX wieku jako psy towarzyszące, podczas szlacheckich polowań. Rasa pointer obecnie nie jest popularna w Polsce poza kręgami wąskiej grupy hodowców i myśliwych.

Jak wygląda pointer

Pointer to pies o harmonijnej, zarysowanej płynnymi liniami sylwetce. Głowa pointera jest umiarkowanie szeroka, proporcjonalna do długości twarzoczaszki; kufa o lekko zadartym kształcie; nos czarny; uszy o cienkiej skórze, zwisające; szyja długa, muskularna; ogon średniej długości, zwężający się ku końcowi; kończyny przednie mocne i prosta, a tylne bardzo muskularne.

Charakterystyka rasy pointer

Wysokość pointera w kłębie

Pies: 63-69 cm

Suka: 61-66 cm

Pointer – waga

Pies oraz suka: 20-30 kg

Szata pointera

Okrywa włosowa pointera jest delikatna, krótka, równomiernie rozmieszczona. Włos jest gładki i przylegający.

Pointer ma zazwyczaj umaszczenie cytrynowo-białe, pomarańczowo-białe, wątrobiane- czarne oraz czarno-białe. Pointery jednobarwne i trójbarwne również są zgodne ze wzorcem rasy.

Kategoria wielkości: pointer to średniej wielkości rasa psów

Ile żyje pointer

Długość życia pointerów wynosi od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Pointer – charakter

Pointer to pies o bardzo żywym usposobieniu, jak przystało na rasę myśliwską. To pies niezwykle energiczny, który potrzebuje dużej dawki ruchu, jednocześnie w domy potrafi zachowywać się spokojnie, jeśli jego potrzeby ruchowe zostały zaspokojone.

Pointery to bardzo przyjazne psy, które mocno przywiązują się do swojego opiekuna. Szczeniaki uwielbiają zabawy, dorosłe psy mogą uprawiać psie sporty. To rasa bardzo inteligentna, w której naturze leży praca i polowania, dlatego pointer może wykazywać niezależność.

Pointer dobrze znosi pozostawanie w domu samemu, jeśli został tego nauczony od szczeniaka. Jest posłuszny i łatwo się uczy, bywa umiarkowanie szczekliwy, jednak instynkt myśliwego powoduje, że miewa skłonności do ruszenia za tropem.

Pointer może być dobrym wyborem na pierwszego psa pod warunkiem, że opiekun będzie osobą aktywność. Pointer nie nadaje się na psa do mieszkania. Toleruje psy i koty. Z dziećmi również się ”dogada”. Nie jest to jedna pies dla osób starszych.

Pointer – charakter

Pointer - zdrowie

Pointer to wytrzymała rasa psa, która dobrze znosi niższe temperatury oraz upalne dni. Wśród nielicznych problemów zdrowotnych:

 • Pointer może urodzić się głuchy
 • Pointery mogą cierpieć na dysplazję stawów biodrowych
 • Psy tej rasy miewają również alergie skórne

Pointery mogą również zachorować na postępujący zanik siatkówki. Przy większej i aktywnej rasie może wystąpić również skręt żołądka.

Pointer – żywienie

Dieta pointera powinna być dostosowana do wieku, stanu zdrowia oraz poziomu aktywności. Dorosły pracujący pointer powinien być karmiony wysokiej jakości karmą o kaloryczności dopasowanej do dziennego zapotrzebowania energetycznego (DER) psa. Psy tej rasy mogą być karmione suchą karmą dla psa, mokrą karmą oraz dietą BARF.

Pointer – pielęgnacja

Pointer nie będzie sprawiał szczególnych problemów, jeżeli chodzi o pielęgnację. Regularne szczotkowanie raz w tygodniu oraz codziennie w okresie linienia w zupełności wystarczą. Długie zwisające uszy powinny być kontrolowane raz w tygodniu, jak oczy i zęby.

Pointer – szkolenie

Pointer to bardzo inteligentny pies, który szybko się uczy. Pointery mają jedna skłonność do niezależności, dlatego szkolenie należy rozpocząć już od psiego przedszkola, a następnie edukować psa w zależności od przeznaczenia. Podczas szkolenia należy bezwzględnie unikać przemocy, ponieważ pointery mają bardzo delikatną psychikę.

Zalety i wady rasy pointer

Zalety pointera

 • Pointer to bardzo czuły pies, który przywiązuje się do swoje opiekuna
 • Pointery są bardzo inteligentne – szybko się uczą
 • Psy tej rasy nie wykazują dużych problemów zdrowotnych
 • Pointer nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji

 

Wady pointera

 • Jest to pies dosyć niezależny, co może powodować, że pójdzie za tropem
 • Pointer wymaga dużej dawki codziennego ruchu

Ciekawostki o rasie pointer

 • W 1969 roku Poczta Polska wyemitowała znaczek przedstawiający głowę pointera w serii Rasy psów
 • Jednym z najsławniejszych pointerów była Judy, urodzona w 1937 roku, która brała udział w walkach z Japonią
Pointer cena

Pointer – hodowla

Kupując pointera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Pointer cena

Cena pointera z hodowli waha się od 3000 do 5000 zł.

Imię dla psa rasy pointer

Ciekawe imię dla psa pointera: Cervus, Junat, Kazan

Ciekawe imię dla suki pointera: Dixie, Bzura, Ina

Dla kogo pointer będzie idealny?

Pointer to pies pracujący o konkretnym przeznaczeniu, sprawdzi się najlepiej u boku myśliwego albo osoby, który aktywnie uprawia sporty.

Klasyfikacja FCI rasy pointer

Grupa VII: wyżły

Sekcja 2.1: setery brytyjskie i irlandzkie. Pointer

Numer wzorca: 1

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Pointer – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Pointer – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Pointer angielski to pies myśliwski, który służy do wystawiania zwierzyny. Nie jest to pies dla leniwych, wymaga codziennej, dużej dawki ruchu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 696

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x