Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Dog kanaryjski – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Dog kanaryjski – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-750561/

Dog kanaryjski to pies budzący respekt nie tylko wyglądem, ale i ognistym temperamentem szlifowanym pod kątem walk psów.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o dogu kanaryjskim

🌅 Kraj pochodzenia

Hiszpania

🐶 Numer wzorca FCI

346

➡ Waga

40-65 kg

❤ Długość życia

9-11 lat

💢 Charakter

Dog kanaryjski to pies o spokojnym sposobie bycia i czujnym wyrazie. Szczególnie nadaje się do stróżowania i pilnowania
bydła.

Dog kanaryjski – pochodzenie i historia rasy

Dog kanaryjski (perro de presa canario), jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z archipelagu wysp kanaryjskich. Pierwsze wzmianki o tych psach bojowych pochodzą z XVI wieku. Głównym zadaniem tego molosa były niechlubne walki psów, ale także stróżowanie i pilnowanie stad bydła.

Dog kanaryjski wywodzi się od agresywnych ras psów pochodzących z Fuerteventury zwanych Bardino majorero, które, by uzyskać większe rozmiary, krzyżowano z mastifami i molosami konkwistadorów hiszpańskich. W XIX wieku angielscy osadnicy skrzyżowali miejscowe psy ze swoimi buldogami i mastiffami i tak utrwalił się eksterier perro de presa canario.

Spadek popularności na dogi kanaryjskie

Od chwili zakazania walk psów w 1946 popularność rasy drastycznie spadła i dog kanaryjski niemal całkowicie znikną z hiszpańskich wysp. By nie dopuścić do wyginięcia doga kanaryjskiego postanowiono odtworzyć rasę w latach 70. XX wieku jako psa stróżującego, pilnującego stad bydła domowego oraz psa towarzyszącego. Zajęła się tym grupa hodowców z Teneryfy.

Droga do odbudowy rasy

W 1982 roku hodowcy powołali hiszpański klub rasy. Już w 1985 roku dogi kanaryjskie zaczęły być pokazywane na wystawach. Wzorzec rasy doga kanaryjskiego zatwierdzono w 1989 roku. FCI uznało rasę wstępnie w 2001 roku.

Uznanie rasy dog kanaryjski

Dog kanaryjski został wpisany na listę ras uznanych przez FCI 4 lipca 2011 roku na Wystawie Światowej we Francji z prawem do czempionatu (CACIB).

Dog kanaryjski w Polsce

Dog kanaryjski po raz pierwszy został sprowadzony do Polski ze Słowacji w 1997 roku. Do dziś w Polsce dog kanaryjski cieszy się średnią popularnością.

Jak wygląda dog kanaryjski?

Dog kanaryjski jest psem mocno zbudowanym, umięśnionym. Głowa dogo canario jest duża z mocnymi szczękami. Ciało ma kształt harfy z szeroką klatką piersiową. Dog kanaryjski ma uszy osadzone wysoko i szeroko. Oczy ma owalne. Górna warga psa delikatnie zwisa. Ogon doga jest osadzony wysoko, zwęża się ku końcowi.

Dog kanaryjski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy dog kanaryjski

Pies: 60-66 cm

Suka: 56-62 cm

Dog kanaryjski – waga

Pies: 50-65 kg

Suka: 40-55 kg

Szata doga kanaryjskiego

Dog kanaryjski ma sierść krótką, szorstką, przylegająca. Dog nie posiada podszerstka.

Dog kanaryjski może występować w wielu odmianach barwnych. Maść  doga kanaryjskiego jest pręgowana lub płowa w różnych odcieniach, od ciemnego brązu po blond. Maska psa jest zawsze czarna.

Kategoria wielkości doga kanaryjskiego

Dog kanaryjski to pies zaliczany do ras dużych.

Ile żyje dog kanaryjski?

Dog kanaryjski żyje od 9 do 11 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Dog kanaryjski – usposobienie i charakter

Dog kanaryjski, przy odpowiednim wychowaniu i szkoleniu, jest zwierzęciem oddanym rodzinie u boku której żyje. Entuzjastycznie reaguje na zachęty do zabawy, zwłaszcza z dziećmi, ale zawsze musi się to odbywać pod nadzorem odpowiedzialnych dorosłych.

W domu dog kanaryjski potrafi zachować spokój, jeśli dał upust swej energii na aktywnościach w terenie. Jako pies stróżujący zachowuje nieufny stosunek wobec obcych. Dog kanaryjski nie ma problemu z pozostawaniem samemu, zajmuje się w tym czasie obowiązkiem stróżowania.

Rasa ta najlepiej czuje się w domu z ogrodem, lecz zawsze należy pamiętać o zapewnieniu psu regularnych spacerów, gdyż ogród to tylko przedłużenie domu. Bodźcowanie społeczne, fizyczne i umysłowe pozwolą psu zachować spokój i zapewnią komfort psychiczny. Psie sporty dla doga kanaryjskiego można wprowadzać, gdy pies osiągnie minimum 1,5 roku. 

Dog kanaryjski – zdrowie

Rasa dog kanaryjski jest niezwykle odporna na zmienne warunki atmosferyczne, nie dokucza jej ani upał, ani mróz. Odporność ta może być związana z wysokim progiem bólu psa. Rozsądnie jest jednak niewystawianie psa bez podszerstka na ekstremalne upały czy chłód i zapewnienie mu odpowiedniego schronienia adekwatnie do pogody.

Typowe choroby doga kanaryjskiego

  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Młodzieńcze zapalenie kości
  • Zapalenie stawu kolanowego (choroba Königa)
  • Syndrom Wobblera (zespół wad kręgosłupa szyjnego)
  • Skręt żołądka

Dog kanaryjski – żywienie

Dog kanaryjski nie będzie miał problemu z jedzeniem odżywczej karmy suchej, ale z chęcią spałaszuje też porcje przygotowane w domu czy surowe posiłki BARF. Dog kanaryjski intensywnie rośnie do drugiego roku życia, dlatego bardzo istotne jest podawanie psu zbilansowanych posiłków, które odpowiadają na potrzeby rozwijającego się organizmu. Dietę szczeniaka doga kararyjskiego warto skonsultować z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem.

Dog kanaryjski – pielęgnacja

Dog kanaryjski to jedna z tych ras, która poprzez brak podwójnej okrywy włosowej nie linieje. Pielęgnacja doga jest mało wymagająca, wystarczy szczotkowanie gumową rękawicą raz w tygodniu i przecieranie sierści psa irchową szmatką. Standardem pielęgnacyjnym jest kontrola stanu uszu, oczu oraz zębów. Pazury doga kanaryjskiego raczej nie wymagają regulacji, ale warto monitorować ich ścieralność, by pies nie miał problemu z chodzeniem przez ich przerost.

Dog kanaryjski - szkolenie

Szkolenie doga kanaryjskiego trzeba rozpocząć natychmiast, gdy szczeniak znajdzie się w nowym domu. Dog kanaryjski ma bardzo duży potencjał szkoleniowy, jest uważny, inteligentny, ale i uparty. Upór dogo canario wcale nie idzie z niechęcią do współpracy z człowiekiem. Ważne dla psa jest to, by współpraca ta oparta była na poszanowaniu jego godności, wtedy spełni każde polecenie, by zyskać w oczach opiekuna. By szkolić tego psa poza wiedzą, trzeba stać się dla psa autorytetem i zbudować z nim wyjątkową wieź emocjonalną. Zaniedbania socjalizacyjne, emocjonalne i intelektualne mogą mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje. Sukces w tresurze doga kanaryjskiego osiąga się bezwzględnie konsekwentnym działaniem, cierpliwością i łagodnym podejściem. Stróżowania psa nie trzeba uczyć, jest ona dla niego czymś naturalnym i nie trzeba jej dodatkowo pobudzać. Od szczenięctwa trzeba jednak przyzwyczajać psa do okolicznych odgłosów, by rolę opiekuna domu mógł spełniać bez bycia kłopotliwym dla sąsiedztwa. Absolutnie nie wolno doga kanaryjskiego izolować od rodziny, w ten sposób szybko zdziczeje, stając się zagrożeniem dla siebie i otoczenia. Dog kanaryjski jest także idealnym kandydatem na szkolenie z obrony sportowej, czy jako zawodnik obedience.

Dog kanaryjski - szkolenie

pixabay.com/images/id-750558/

Zalety i wady rasy doga kanaryjskiego

Zalety doga kanaryjskiego

  • dog kanaryjski jako stróż jest bardzo oddany pracy i rodzinie, którą chroni
  • rasa ta nie ma instynktu łowieckiego i w związku z tym nie powinna uciekać
  • dog kanaryjski nie jest bojaźliwy ani nie wykazuje agresji bez powodu
  • dogo canario przyzwyczajony do samotności dobrze ją znosi
  • dog kanaryjski jest psem zrównoważonym, uważnym i czujnym
  • pies praktycznie nie linieje

Wady doga kanaryjskiego

  • dog kanaryjski nie nadaje się na pierwszego psa
  • pies ten jest niezależny, pewny siebie, szybki i silny
  • dogo canario wymaga wczesnego, specjalistycznego szkolenia, za względu na skłonność do agresji
  • dog kanaryjski potrzebuje sporej dawki ruchu

Ciekawostki o rasie dog kanaryjski

  • Dog kanaryjski jest wpisany na listę ras uznawanych za agresywne od 2003 roku.
  • Doga kanaryjskiego nie wolno sprzedawać ani sprowadzać do Australii i Nowej Zelandii.
  • Określenie presa – zgniatacz, pochodzi od zastosowania tych psów, które pracując w rzeźniach zgniatały karki bydła.

Dog kanaryjski hodowla

Kupując doga kanaryjskiego z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. By móc cieszyć się towarzystwem doga kanaryjskiego, trzeba postarać się przed jego zakupem o odpowiednią zgodę na jego posiadanie. Dog kanaryjski w Polsce jest jedną z ras wpisanych na listę psów uznawanych za agresywne.

Dog kanaryjski cena

Dog kanaryjski kosztuje od 3 do 4 tysięcy złotych.

Imię dla psa rasy dog kanaryjski

Ciekawe imię dla psa ogar polski: Bolt, Hulk, Leo

Ciekawe imię dla suczki ogar polski: Besti, Tami, Furioza

Dla kogo dog kanaryjski będzie idealny?

Dog kanaryjski nadaje się wyłącznie dla osób doświadczonych w pracy z dużymi psami bojowymi, pewnych siebie, znających temperament i możliwości fizyczne psa. Właściwie prowadzony dog kanaryjski odnajdzie się w domu z dziećmi nauczonymi szacunku do przestrzeni psa oraz innymi zwierzętami domowymi, z którymi będzie miał szansę dorastać.

Klasyfikacja FCI rasy dog kanaryjski

Grupa II: Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja 2: molosy typu mastifa

Numer wzorca: 346

Pytania czytelników

Czy dog kanaryjski jest agresywny?

Dog kanaryjski, prawidłowo wychowany i socjalizowany nie będzie agresywny. Mimo wszystko rasa ta znajduje się na liście psów uznanych za agresywne.

Czy cane corso to to samo co dog kanaryjski?

Nie, cane corso i dog kanaryjski to odrębne rasy psów.

Redakcja

Bibliografia:

zkwp.pl/wzorce/346.pdf

fci.be/en/nomenclature/PRESA-CANARIO-346.html

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
 Dog kanaryjski – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Dog kanaryjski – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Dog kanaryjski to pies budzący respekt nie tylko wyglądem, ale i ognistym temperamentem szlifowanym pod kątem walk psów.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x