Reklama
Reklama

Gekony - hodowla, gatunki, cena

Gekon należy do rodziny gekonowatych – małych i średniej wielkości jaszczurek, obejmującej ponad 100 rodzajów gekonów i 1200 gatunków gekona.

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Gdzie żyją gekony?

Gekony występują najliczniej w strefie zwrotnikowej i podzwrotnikowej w Ameryce Północnej, Środkowej, Południowej, Afryce, a nawet na Madagaskarze, w południowej Azji czy Australii. Gekony upodobały sobie głównie suche środowisko – lasy, stepy, sawanny i pustynie oraz obszary skaliste.

Gekon stał się również bardzo popularną jaszczurką wśród terrarystów.

Odmiany gekonów

Gekon posiada wiele gatunków. Wśród terrarystów szczególnym upodobaniem cieszą się:

  • Gekon lamparci

  • Gekon tygrysi

  • Gekon orzęsiony

  • Gekon płaczący

  • Gekon Williamsa

  • Gekon toke

  • Gekon gargulcowy

Tryb życia gekonów

Gekony o pionowych źrenicach prowadzą nocny tryb życia, z kolei gekony o okrągłych źrenicach są jaszczurkami prowadzącymi dzienny tryb życia, są również intensywniej ubarwione od gekonów nocnych.

Ile kosztuje gekon

Gekony kosztują od 100 do 200 zł. Cena za odmiany gekonów o rzadkim ubarwieniu może być kilkukrotnie wyższa. 

Ile żyje gekon

Gekon żyje średnio 15 lat, chociaż gekon lamparci potrafi żyć 20-25 lat.

Co jedzą gekony

Gekony żywią się przede wszystkim owadami; większe gatunki małymi gryzoniami. Gekon toke potrafi jednak zjeść mniejszych przedstawicieli swojego gatunku. Gekony nie odmówią owoców i pyłku kwiatowego.

Gdzie kupić gekona

Gekona najlepiej kupić w sprawdzonej i uznanej hodowli, która specjalizuje się w wybranym gatunku gekona bądź w specjalistycznym sklepie terrarystycznym.

Czy gekon gryzie

Zdenerwowany gekon może ugryźć swojego opiekuna. Trzeba się liczyć z tym, że podając gekonowi leki również możemy zostać przez gekona ugryzieni.

Ogon gekona

Ogon gekonów spełnia kilka funkcji: za jego pomocą gekon balansuje ciałem; w ogonie gekony składują tłuszcz; wiele gekonów potrafi odrzucić ogon, który wije się i odwraca uwagę atakującego od samego gekona.

Jak gekon przylega do powierzchni

Gekony posiadają niezwykłą zdolność przylegania do powierzchni za pomocą spodniej części palców, w których znajdują się nachodzące na siebie blaszki, pokryte milionami wyrostków skórnych. Gekon potrafi unieść cały ciężar swojego ciała za pomocą jednego tylko palca.

Czy gekon zmienia kolory

Jedną z cech gekonów jest zdolność do zmiany ubarwienia. Zaciekawiony gekon staje się jaśniejszy, gekon zły zaczyna ciemnieć. Podobne komórki, odpowiedzialne za zmianę koloru ciała mają mątwy, jednak one przystosowują się zdecydowanie szybciej.

Summary
Gekony | Zoonews.pl
Article Name
Gekony | Zoonews.pl
Description
Gekon należy do rodziny gekonowatych – małych i średniej wielkości jaszczurek, obejmującej ponad 100 rodzajów gekonów i 1200 gatunków gekona.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl