Reklama
Reklama

Nagi pies meksykański - standard, średni, miniaturowy - opis rasy

Facebook
Twitter
Nagi pies meksykański | bezwłosy | cena, hodowla, opis rasy

By Svenska Mässan from Sweden – BIR Grupp 5: MEXIKANSK NAKENHUND, Lokal Hero’s King Og Hart’s Istas, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47879258

Nagi pies meksykański to stara rasa psów, znana już w czasach pierwotnych plemion meksykańskich Indian. W Polsce psy tej rasy ro prawdziwa rzadkość.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o rasie psów

🌅 Kraj pochodzenia

Meksyk

🐶 Numer wzorca FCI

234

➡ Waga

3– 25 kg

❤ Długość życia

15 – 16 lat

💢 Charakter

Przyjacielski, zrównoważony, energiczny

Nagi pies meksykański – pochodzenie i historia rasy

Nagi pies meksykański to bardzo stara rasa psów, której mięso było spożywane przez przedkolonialną, tubylczą ludność, podczas obrzędów i rytuałów. Z tego powodu pies niemal wyginął. Nagi pies meksykański według wierzeń tubylców miał przeprowadzać dusze zmarłych na drugą stronę. Częstym zwyczajem było także wkładanie psa do grobów zmarłych Indian plemienia Otomi.

Nazwa nagiego psa meksykańskiego

Nazwa nagiego psa meksykańskiego, czyli  Xoloitzquintle nawiązuje do imienia boga Xolotla. Bóg Azteków i plemion pokrewnych był strażnikiem podziemnego świata, którego pies był ucieleśnieniem na ziemi. Ludzie przedstawiali bożka najczęściej w postaci szkieletu ludzkiego z głową psa.

Uznanie rasy nagiego psa meksykańskiego

Meksykańska Federacja Kynologiczna oficjalnie uznała rasę nagi pies meksykański w 1956 roku. 

Nagi pies meksykański w Polsce

Nagi pies meksykański jest rzadkością w Polsce, pierwsze osobniki trafiły do Polski w 1999 roku. W naszym kraju funkcjonuje tylko jedna hodowla.

Jak wygląda nagi pies meksykański

Nagi pies meksykański ma proporcjonalny, idealnie prosty tułów. Klatka piersiowa psa jest pojemna z dobrze wysklepionymi żebrami. Kończyny nagiego psa meksykańskiego są długie, mocne i dobrze umięśnione. Zajęcze łapy mogą być pokryte pojedynczymi, krótkimi i grubymi włosami. Ogon stanowi przedłużenie zadu, jest cienki, długi, może być pokryty kępkami. Pies jest dłuższy niż wyższy, proporcje określa się jako 10:9. Samice są nieco dłuższe od samców. Kolor nosa zależny od maści: ciemnobrązowy, brązowy, różowy lub cętkowany. Język nagiego psa meksykańskiego może być różowy, w ciemne cętki lub paski. Oczy nagiego psa meksykańskiego są średniej wielkości, migdałowate, jednakowej barwy. Ich kolor zależny jest od koloru skóry: od czarnego, brązowego, przez orzechowe i bursztynowe po żółte. Kolor powiek: czarne, brązowe lub szare. Jasne lub różowe powieki dopuszczalne są u psów jasnej maści, lecz niezbyt pożądane. Uszy nagiego psa meksykańskiego przypominają uszy nietoperza: są duże, delikatne, długie, stojące podczas czuwania.

Nagi pies meksykański – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy nagi pies meksykański

 • Nagie pies meksykański standard – 46 cm – 60 cm
 • nagi pies meksykański średni – 36 cm – 45 cm
 • nagi pies meksykański miniaturowy – 25 cm – 35 cm

 

Nagi pies meksykański – waga

Pies/suka: 3 – 25 kg

Szata nagiego psa meksykańskiego

Nagi pies meksykański jest całkowicie pozbawiony włosów lub prawie bezwłosy. Jego skóra jest gładka, miękka i ciepła. Na czole, z tyłu szyi, uszach znajdują się pojedyncze grube, 2,5 cm (max) włosy, we wszystkich kolorach. Włosy na łapach i ogonie są szorstkie.

Nagi pies meksykański występuje w maści czarnej, czarno-szarej, łupkowo-szarej, ciemnoszarej, rudawej, wątrobianej, odcieniach brązu po blond. Preferowane są ciemne, jednolite i jednobarwne kolory, lecz mogą pojawić się plamy dowolnego kolory, również białe i trójkolorowe.

Kategoria wielkości nagiego psa meksykańskiego

Nagi pies meksykański jest psem występującym w trzech wielkościach: od miniaturowej po średnią.

Jak długo żyje nagi pies meksykański?

Nagi pies meksykański żyje od 15 do 16 lat.

Nagi pies meksykański na skale

pixabay.com/images/id-5766934/

Nagi pies meksykański – usposobienie i charakter

Nagi pies meksykański zgodnie ze wzorcem rasy powinien być psem spokojnym i cichym. Jest energiczny i szybki na spacerach, co pomaga mu zachować spokój w domu. Pies lubi spędzać czas w terenie. Rasa ta ma radosne usposobienie. Nigdy też nie wykazuje agresji i przez ten fakt jest wspaniałym psem towarzyszącym. Jeśli nagi pies meksykański wykazuje agresję lub nadmierną bojaźliwość, musi być bezwzględnie dyskwalifikowany w ocenie. To także pies inteligentny i czujny, przez co świetnie sprawdza się w roli stróża (odmiana standard i średnia). Do obcych nagi pies meksykański jest zdystansowany i podejrzliwy. Wobec bliskich pies jest czuły, szczególnie wylewny wobec wybranego przez siebie opiekuna.

Nagi pies meksykański – zdrowie

Nagi pies meksykański jest zdrowy i odporny na choroby. Jednak jego odsłonięta skóra wymaga ochrony przed słońcem i szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Pies nie może wylegiwać się zbyt długo na słońcu, gdyż istnieje duże ryzyko poparzenia. Opuszki łap psa są mocne i bardzo odporne na każde warunki terenowe. Nagi pies meksykański poci się przez opuszki i błony łap. Długotrwałe wystawienie na skrajne temperatury uaktywniają dyszenie. Pies nie może żyć na dworze, a przez większość roku w naszym klimacie musi być ubierany.

Najczęściej występujące problemy zdrowotne u nagich psów meksykańskich

 • Genetycznie uwarunkowana utrata części zębów
 • Blizny powypadkowe, spowodowane odsłonięciem skóry
 • 25% śmiertelność szczeniąt homozygotycznych

Nagi pies meksykański – żywienie

Ze względu na całkowity brak włosa emisja ciepła przez skórę jest większa, dlatego w okresie chłodów należy pomagać psu utrzymywać stałą temperaturę ciała podając bardziej kaloryczne posiłki. Metabolizm jest u nagiego psa meksykańskiego szybszy, gdyż większość energii pobranej z pokarmu jest wykorzystywany na ogrzanie ciała. Nagi pies meksykański może być karmiony komercyjnymi suchymi i mokrymi karmami dla psów oraz suplementowaną karmą gotowaną w domu bądź dietą BARF.

Nagi pies meksykański – pielęgnacji

Odsłonięta skóra nagiego psa meksykańskiego musi być chroniona przed słońcem. Zaleca się kąpiele raz w miesiącu przy użyciu delikatnych środków myjących. Po osuszeniu warto smarować skórę psa kosmetykami nawilżającymi. W ciepłe miesiące bezwzględną koniecznością są specjalne kremy z filtrem UV przeznaczone dla zwierząt. Po intensywniejszej aktywności warto obejrzeć całą skórę nagiego psa meksykańskiego pod kątem zranień. Nietoperzowe uszy, zęby, oczy powinny być kontrolowane pod kątem czystości i kondycji. Pazury wymagają skracania według potrzeb.

Nagi pies meksykański – szkolenie

Nagi pies meksykański jest inteligentnym i bystrym zwierzęciem. Będzie uczył się szybko, jeśli nauka rozpocznie się w chwili przybycia zwierzęcia do docelowego domu. Nagi pies meksykański to pies pierwotny i nie należy lekceważyć jego silnego charakteru. Pies nie ma skłonności do włóczęgostwa czy niszczycielstwa, jeśli zadba się o jego potrzeby intelektualne, fizyczne i społeczne. Zbyt długie przebywanie w samotności w domu może frustrować psa. Socjalizacja nie powinna przysporzyć opiekunom problemów, nagi pies meksykański ma naturalną zdolność do zjednywania sobie współbraci.

Zalety i wady nagiego psa meksykańskiego

Zalety nagiego psa meksykańskiego

 • Nagi pies meksykanki jest spokojny
 • Nagi pies meksykański nie jest hałaśliwy, nie szczeka bez wyraźnej przyczyny
 • Rasa ta nadaje się na stróża, jest czujna i podejrzliwa wobec obcych
 • Nagi pies meksykański nie jest agresywny

Wady nagiego psa meksykańskiego

 • Nagi pies meksykański jest trudny w hodowli, ze względu na ograniczoną liczbę psów na świecie, a więc także zawężoną pulę genetyczną.
 • Nagi pies meksykański wymaga specjalnej ochrony skóry – jest wrażliwy na chłód i silne upały
 • Nagi pies meksykański bywa uparty i wykazuje się niezależnością

Ciekawostki o rasie nagi pies meksykański

 • Owłosione nagie psy meksykańskie mogą być używane w hodowli, lecz nie mogą uczestniczyć wystawach.
 • Rozmnażając dwa nagie psy meksykańskie trzeba się liczyć z pojawieniem się śmiertelnego genu, który dotyka ¼ szczeniąt homozygotycznych.
 • Od 1940 roku Meksykański Związek Kynologiczny ma w swoim logo właśnie nagiego psa meksykańskiego, którego uratował od wyginięcia.
 • Genetyczny brak włosa u nagich psów meksykańskich wiąże się także z ubytkami uzębienia. Korzenie zębowe psów nie są zbyt głębokie. Nagi pies meksykański może nie posiadać kilku siekaczy, kłów, trzonowców i przedtrzonowców oraz może mieć krzywe zęby, ale ich brak nie wpływa ocenę psa na wystawie.
 • Palce szczątkowe powinny być nagim psom meksykańskim usuwane ze wszystkich łap.
 • Wbrew pozorom nagi pies meksykański ma taką samą temperaturę, co psy owłosione.
 • Przynależność do danej kategorii wielkości ustala się po ukończeniu przez nagiego psa meksykańskiego 15. miesięcy życia.
Nagie psy meksykańskie

By Xolomania – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101356493

Nagi pies meksykański hodowla

Nagi pies meksykański nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8. tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Krzyżowanie ze sobą dwóch owłosionych nagich psów meksykańskich jest niedopuszczalne. W rodowodzie rodziców szczeniąt owłosionych nagich psów meksykańskich musi być przynajmniej jedno pokolenie psów bezwłosych. Szczeniaki nagich psów meksykańskich powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca nagich psów meksykańskich musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy. Hodowca jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby nagiego psa meksykańskiego mógł rozwijać się prawidłowo. Szczenięta będą droższe wraz z tytułami rodziców, które zdobywają na wystawach czy imprezach kynologicznych, podnosząc tym samym renomę samej hodowli.

Nagi pies meksykański cena

Cena nagiego psa meksykańskiego waha się między 5 a 7 tysięcy złotych. Szczenięta trzeba zamawiać, zapisując się w kolejce chętnych. W przypadku szczeniąt po utytułowanych rodzicach cena może wzrosnąć do 9. tysięcy złotych.

Imię dla nagiego psa meksykańskiego

Ciekawe imię dla samca rasy nagi pies meksykański: Naczo, Xolo, Golas

Ciekawe imię dla suki rasy nagi pies meksykański: Tortilla, Xena, Baby/Bejbi

Dla kogo nagi pies meksykański będzie idealny?

Nagi pies meksykański będzie idealny dla rodzin z dziećmi, które potrafią się obchodzić ze zwierzętami delikatnie. Aktywni seniorzy również będą dobrymi kompanami dla tego psa, jeśli tylko nadążą za energią zwierzaka na świeżym powietrzu. Nagi pies meksykański nadaje się na pierwszego psa.

Klasyfikacja FCI rasy nagi pies meksykański

Grupa V: Szpice i psy ras pierwotnych

Sekcja 6: psy ras pierwotnych

Nr wzorca: 234

Pytania czytelników

Jak nazywa się łysy pies?

Wśród łysych psów znajdują następujące rasy: nagi pies meksykański, nagi pies peruwiański i grzywacz chiński.

Jakie psy pochodzą z Meksyku?

Jedynym psem pochodzącym z Meksyku jest nagi pies meksykański.

Ile kosztuje nagi pies meksykański?

Summary
Nagi pies meksykański | bezwłosy | cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Nagi pies meksykański | bezwłosy | cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Nagi pies meksykański to stara rasa psów, znana już w czasach pierwotnych plemion meksykańskich Indian. W Polsce psy tej rasy ro prawdziwa rzadkość.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 341

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sara
Sara
13 dni temu

Rasa ta nazywa się Xoloitzcuintle i był to święty pies aztecki, w Meksyku nie było „plemion” tylko 2 ogromne cywilizacje (Aztekowie i Majowie). Od nazwy „indianin” tez się od lat odchodzi ponieważ jest to powielanie błędu Kolumba.

Sara
Sara
13 dni temu

A psy nie wyginęły bo jedli je „tubylcy” – zostały wymordowane przez Hiszpanow ponieważ były to psy świete które pomagały ludziom przechodzic przez rzekę oddzielającą świat żywych o świata zmarłych (Mictlán)!
Te psy były często chowane wraz ze swoimi właścicielami! A Aztekowie mieli też cmentarze dla nich!

3
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x