Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

FIELD SPANIEL

FIELD SPANIEL

Di Peter – originally posted to Flickr as Something in the Sky?, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11742843

Spis treści

Cześć! Planujesz zakup field spaniela? To ciekawy wybór, jednak na samym początku warto zaznaczyć, że to mało popularna rasa w Polsce i na szczenięta będzie trzeba trochę poczekać. Aktualnie w klubie spanieli i psów dowodnych są tylko 3 hodowle, które zajmują się rozmnażaniem psów tej rasy.
Jeżeli jednak możesz trochę poczekać, to warto przed zakupem sprawdzić, jaki charakter mają psy tej rasy, jakie są ich wymagania żywieniowe i co ważne, jakie potencjalnie choroby mogą u nich się pojawić.

W naszym artykule znajdziesz również informacje o pielęgnacji psów tej rasy, szkoleniu, zaletach i ewentualnych problemach z field spanielami. Nie zabraknie również informacji o cenach szczeniąc.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł będzie pomocny przed podjęciem decyzji o zakupie psa tej rasy. Jeżeli jesteś właścicielem psa tej rasy, to będziemy wdzięczni za podzielenie się swoimi doświadczeniami w komentarzach. Z całą pewnością będą pomocne dla innych i być może dla nas, w jeszcze lepszym zrozumieniu tej rasy psów. Owocnej lektury!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

🐶 Numer wzorca FCI

123

➡ Waga

18-25 kg

❤ Długość życia

8-10 lat

💢 Charakter

Field spaniel to bardzo wyważony, szlachetny i mocny pies myśliwski, stworzony do pracy.

Jak wygląda field spaniel?

Field spaniel to pies myśliwski o niższym, ale dłuższym kształcie ciała od springer spaniela.

Głowa psa sprawia wrażenie wysokiej klasy, szlachetności i charakteru. Stop jest zaznaczony umiarkowanie. Kufa jest długa i sucha, nie spiczasta, ale też nie tępo zakończona. Widziana z profilu daje łagodny łuk od nosa do podgardla. Nos psa jest dobrze rozwinięty z szerokimi nozdrzami. Oczy są szeroka otwarte i mają migdałowaty kształt. Z kolei uszy psa są umiarkowanie długie, nisko osadzone, szeroki i obficie owłosione.

Głowa psa spoczywa na długiej, mocnej i umięśnionej szyi, która przechodzi w tułów. Grzbiet jest mocny, prosty i umięśniony. Klatka piersiowa głęboka i dobrze rozwinięta. Lędźwie mocne, proste i umięśnione. Ogon psa jest osadzony nisko – nigdy nie powinien być noszony powyżej linii grzbietu. Dawniej zwyczajowo kopiowany – w Polsce jest to zabronione. Kończyny przednie psa są średniej długości, proste, o płaskich kościach. Kończyny tylne, mocne i umiarkowanie kątowane. Chody niespieszne, o długim wykroku.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies i suka: ok 46 cm.

Waga

Pies i suka: 18-25 kg

Szata

Włos psa jest dług, gładki, lśniący, o jedwabistej strukturze. Nigdy kędzierzawy, krótki ani szorstki. Gęsty i odporny na warunki pogodowe. Obfity i długi na klatce piersiowej, pod brzuchem i na tylnych stronach kończyn, krótszy poniżej stawów skokowych.

Umaszczenie może być czarne, czarne podpalane, błękitny deresz, błękitny deresz z podpalaniem, wątrobianobrązowe, wątrobiane podpalany, wątrobiany deresz, wątrobiany deresz podpalany. U psów jednomaścistych dopuszczalne są białe lub dereszowate znaczenia na piersi. Niedopuszczalne jest umaszczenie czarno-białe, wątrobiano-białe, pomarańczowe, czerwone i złote.

Field spaniel w lesie

pixabay.com/photos/animal-dog-field-spaniel-breed-7128727/

Charakter i usposobienie

Field spaniel to pies myśliwski o silnym instynkcie łowieckim i dużej potrzebie pracy. Jednocześnie jest to pies inteligentny, niezwykle pojętny, niezależny i wrażliwy. Słowem, jest to rasa, która powinna trafić w ręce wykwalifikowanego opiekuna.

Pies tej rasy jest bardzo łagodny, cechuje go towarzyskie usposobienie w stosunku do ludzi oraz psów. To pies pełen entuzjazmu, zawsze gotowy na zabawy oraz bardziej profesjonalne aktywności, jak psie sporty.

Nie jest to rasa bojaźliwa, ale w stosunku do obcych może podchodzić z pewną dozą nieufności. W domowym zaciszu pies nie będzie zaburzał porządku – jest raczej mało szczekliwy, spokojny i wyciszony – pod warunkiem, że otrzymał dzienną dawkę ruchu i ćwiczeń umysłowych.

Na wybiegu field spaniel pokazuje swoje prawdziwe oblicze – psa niezmordowanego, lubiącego zabawy z innymi psami, gotowego na szaleństwa. Można zakładać, że pies będzie dobrze dogadywał się z innymi psami, pod warunkiem, że zostanie prawidłowo zsocjalizowany.

Czy field spaniel to zdrowa rasa?

Field spaniel to ogólnie zdrowa rasa psów, które przedstawiciele mogą dożyć 10 lat. Psy tej rasy, z uwagi na swoje obfite owłosienie całkiem dobrze znoszą niekorzystne warunki pogodowe. Nie jest to jednak na tyle gruba szata, by pies wychodził w ciężką zimę na spacer bez ubranka – w Polsce takich dni w roku jest już, jak na lekarstwo. Latem, w największe upały warto podarować psu treningu i spacery na otwartym słońcu. Mimo wszystko, jak większość psów rasowych, tak i field spaniel może cierpieć na pewne problemy zdrowotne.

Typowe choroby rasy

  • Zaćma
  • Wieloogniskowa dysplazja siatkówki
  • Uogólniony postępujący zanik siatkówki
  • Dysplazja stawu biodrowego
  • Niedoczynność tarczycy

Jak karmić field spaniela?

Na szczęście psy tej rasy nie wykazują nadmiernych skłonności do alergii lub nietolerancji pokarmowych, dlatego nie powinny nastręczać opiekunom problemów, podczas wyboru odpowiedniej karmy.

Warto pamiętać, że karma dla psa powinna być dostosowana do jego wieku, aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.

Jeżeli field spaniel jest psem pracującym bądź sportowcem, to należy, z pomocą psiego dietetyka, wyliczyć dzienne zapotrzebowanie psa na kalorie i dostosować do niego dietę.

Pies może być żywiony komercyjną karmą suchą, mokrą, dietą BARF oraz samodzielnie gotowanymi posiłkami. W dwóch ostatnich przypadkach dieta powinna zostać prawidłowo zbilansowana. Psa należy karmić 3 razy dziennie o stałych porach.

Na 2 godziny przed i po wysiłku należy unikać podawania jedzenia, by nie doprowadzić do rozszerzenia i/lub skrętu żołądka.

Jak pielęgnować field spaniela?

Field spaniel potrzebuje systematycznej pielęgnacji sierści – kluczowe jest szczotkowanie. Do pielęgnacji sierści potrzebne będą dwie szczotki: włosiana do czesania oraz druciana do rozczesywania dłuższych włosów.

Psa należy szczotkować przynajmniej 2 razy w tygodniu. Po każdym spacerze należy przeczesać włos palcami. Szczotkowanie należy poprzedzić spryskaniem sierści odżywką w aerozolu. Sierść szczotkuj zawsze z włosem.

Psa może kąpać raz w miesiącu. Przed kąpielą sierść powinna zostać wyczesana. Do kąpieli stosuj szampon dla psów o średniej lub długiej sierści.

Raz w tygodniu wykonaj przegląd oczu, uszu, ład oraz gruczołów okołoodbytowych. Zęby psa warto szczotkować przynajmniej trzy razy w tygodniu.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Field spanie, mimo że jest psem myśliwskim, nadaje się jako pies towarzyszący do domu ze starszymi dziećmi. Z uwagi na jego silny instynkt łowiecki oraz niezależny charakter pies tej rasy powinien być prawidłowo socjalizowany już u hodowcy. Socjalizacja ta powinna być kontynuowana w domu nowego opiekuna – pies powinien być szkolony np. za pomocą Złotej 12 Margaret Hughes. Po przejściu przez drugą serię obowiązkowych szczepień szczeniak może już zostać zapisany do psiego przedszkola. Po jego zakończeniu warto rozpocząć z psem trening posłuszeństwa, połączony, po osiągnięciu dojrzałości fizycznej, z treningiem wybranego psiego sportu, np. nose work lub agility.

Wady i zalety field spaniela

Zalety

  • To pies bardzo pojętny
  • Dobrze toleruje inne psy

Wady

  • Potrzebuje dużej dawki ruchu każdego dnia
  • Może wykazywać się niezależnością jeżeli nie zostanie prawidłowo szkolony
  • Wymaga nieco więcej pracy przy pielęgnacji sierści

Ciekawostki o field spanielu

  • Field spaniel to bardzo mało popularna rasa psów. Na świecie może żyć niewiele ponad 5000 psów tej rasy.
  • Wyodrębnienie field spaniela z populacji nastąpiło dokładnie w 1870 roku.
  • Field spaniel mieści się pod względem wielkości między cocker spanielem a sussex spanielem.

Historia rasy

Field spaniel to rasa psów, która została wyhodowana w XIX wieku. Jego wyodrębnienie z populacji spanieli miało miejsce w 1870 roku, a za pierwszego hodowcę psów tej rasy uznaje się T. Jacobsa, który miał wiele spanieli, które krzyżował między sobą. Field spaniel powstał w wyniku krzyżowania dawnego sussex springera z cocker spanielem. Pod koniec XIX wieku hodowle Bullocka i Boultona zaczęły ukierunkowywać rasę na eksterier, co okazało się zgubne w skutkach – pies, wyhodowany do pracy w polu, stał się psem wystawowym.

Wraz z końcem mody na field spaniele na wystawach, w latach 20. XX wieku psom zaczęło grozić wyginięcie. Dzięki staraniom klubu rasy, który został założony w 1923 roku w Wielkiej Brytanii udało się zatrzymać ten trend. Wtedy też skrzyżowano field spaniele z cocker i springer spanielami, co spowodowało, że fieldy zyskały dłuższe kończyny.

Do ponownego załamania doszło w roku 1950, kiedy liczebność rasy był tak niewielka, że Kennel Club odebrał jej prawo do uzyskiwania championatu. Przywrócono je w 1969 roku dzięki wielkiej determinacji i wysiłkowi hodowców, starających się utrzymać rasę.

Field spaniel wciąż nie jest rasą popularną jak na współczesne standardy, ale może być doskonałym towarzyszem dla osób mieszkających na wsi.

FCI wpisało field spaniela na listę uznanych przez siebie ras 27 grudnia 1954 roku.

Pierwszym field spanielem zaprezentowanym w Polsce w 1991 roku na wystawie w Poznaniu była suczka z Danii. Pierwszego psa w celach hodowlanych sprowadzono do Polski w 2009 roku. Obecnie trudno jest kupić szczenięta tej rasy w Polsce, chociaż kilka hodowli jest aktywnych.

Field spaniel na wystawie

Svenska Mässan from Sweden, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Hodowla

Kupując field spaniela z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Szczeniak powinien mieć ukończony 8. tydzień życia, zanim zostanie odstawiony od matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Szczeniak field spaniela przed wydaniem do nowego domu powinien być zaszczepiony i odrobaczony.

Ile kosztuje field spaniel?

Cena field spaniela z hodowli może wynosić nawet 10000 zł. To bardzo mało popularna rasa, a cena szczeniąt zależy od kraju zakup oraz renomy hodowli i osiągnięć rodziców miotu.

Jakie imię dla field spaniela?

Imię dla psa

  • Lucky, Woody, Dexter

Imię dla suczki

  • Lucy, Szujka, Amber

Dla kogo field spaniel będzie idealny?

Biorąc pod uwagę, jak niewielka jest populacja psów tej rasy, jak trudno jest kupić w Polsce szczenięta tej rasy, wydaje się, że field spaniel to pies dla prawdziwych koneserów. Prawdopodobnie największa ich populacja w Polsce znajduje się w rękach myśliwych, które nie sprzedają ich poza własną hodowlę.

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

K. Ściesiński, Spaniele, P.W. Egros, Warszawa.

www.zkwp.pl/wzorce/123.pdf

www.fci.be/en/nomenclature/FIELD-SPANIEL-123.html

Picture of dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
FIELD SPANIEL – cena, charakter, opis rasy
Article Name
FIELD SPANIEL – cena, charakter, opis rasy
Description
Field spaniel to wspaniały pies myśliwski o wielu talentach. Marzysz o zakupie psa tej rasy? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x