Reklama

Basset hound – opis rasy, cena, hodowla

Facebook
Twitter
Basset hound – opis rasy, cena, hodowla

Basset hound to pies z rodziny myśliwskich bassetów, który do Anglii dotarł z Francji. Basset hound ma swoje wymagania i nieco uparty charakter.

Spis treści - kliknij

Basset hound – historia rasy

Bassety to psy myśliwskie znane we Francji już w XV wieku, skąd dotarły do Szkocji razem z królem Jakubem IV. Basset hound to rasa gończa, która wywodzi się od pokrewnych bassetów: basset d`Artois oraz basset artezyjsko-normandzki. W 1866 roku bassety normandzkie jako prezent od hrabiego de Tournow dla lorda Galwaya, dotarły do Anglii, co dało początek dla rozwoju angielskiej rasy basseta – basset hound.

Nazwa basset pochodzi od połączenia francuski słów „baz” – niski oraz „set” osadzony. Nisko osadzony basset określany jest w Wielkiej Brytanii jako „hound”, na oznaczenie ras psów myśliwskich.

Basset hound wykorzystywany był w XIX wieku jako pies towarzyszący myśliwy, polującym pieszo. Znany z bardzo dobrego węchu pies towarzyszył w polowaniach na króliki, zające, bażanty, a nawet szopy.

Już w 1884 roku założono w Anglii Klub Basset Hound, a dwa lata później na wystawie klubowej w Londynie zaprezentwano basseta szerszej publiczności. W laatch 30. XX wieku bassety dotarły do USA, gdzie w 1935 roku założono Klub Basseta, a w 1937 roku AKC uznał rasę. Basset hound został wpisany do rejestru ras FCI w 2011 roku.

Basset hound w Polsce

Pierwszy basset (Humperdink Trojan) został sprowadzony z Anglii do Polski w 1963 roku. Rasa nie jest jednak w naszym kraju bardzo popularna.

Jak wygląda basset hound?

Basset to rasa psów gończych o krótkich kończynach, sporej masie. Basset hound ma wysklepioną głowę z fałdami koło brwi, zwężającą się w stronę kufy. Kufa jest wąska; nos zazwyczaj czarny; oczy w kształcie rombu; uszy nisko osadzone, poniżej linii oczu. Szyja basseta jest mocno umięśniona; tułów długi i głęboki; klatka piersiowa ani wąska, ani szeroka; ogon długi, zwężający się ku końcowi. Kończyny przednie osadzone na zakrzywionych ramionach; kończyny tyle mocno umięśnione i szeroko rozstawione.

Charakterystyka rasy basset hound

Wysokość basseta w kłębie

Psy i suki od 33 do 38 cm

Basste hound – waga

Psy i suki od 25 do 30 kg

Szata basseta

Basset hound ma gładką, krótką sierść, kontury o czystych liniach bez frędzli.

Umaszczenie basset ma zazwyczaj trójbarwne (czerń, biel, rude) bądź dwubarwne (cytrynowe z białym). U basseta dopuszczalne są jednak wszystkie rodzaje umaszczenia.

Kategoria wielkości: basset hound to pies średniej wielkości

Ile żyje basset?

Baset hound żyje zwykle od 8 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Basset hound – charakter

Basset hound to pies myśliwski, jednak o łagodny usposobieniu. Psy tej rasy uwielbiają czułości, bardzo mocno przywiązują się do opiekuna, jak i całej rodziny. Mimo smutnego wizerunku basset uwielbia zabawy, zwłaszcza szczeniaki basseta chętnie podejmą się każdej zabawy. Basset to pies o umiarkowanym temperamencie, zdecydowanie spokojny i łagodny. Podczas polowań jest jednak wytrwały i zawzięty, jak na psa myśliwskiego przystało.

Basset to pies gończy, wykorzystywany, podczas polowań. Ma doskonały węch, który pozwala mu dopaść zwierzynę. Jednocześnie jest to pies niezależny, czemu może dać wyraz, kiedy zacznie podążać za tropem.

Basset potrafi znosić samotność, jeśli zostanie do niej przyzwyczajony od szczeniaka. Jest inteligentny i łatwo się uczy. Basset hound jest umiarkowanie szczekliwy, miewa skłonność do ucieczek, lubi również dużo jeść.

Basset to dobra rasa na pierwszego psa w domu. Sprawdzi się do życia w mieszkaniu, toleruje koty oraz inne psy, żyjące z nim pod jednym dachem. Doskonale sprawdzi się w domu z dziećmi oraz jako pies do towarzystwa dla osób starszych.

Basset hound – charakter

Basset hound – zdrowie

Basset to pies o dobrym zdrowiu, przystosowany do spędzania czasu w trudnych warunkach pogodowych, podczas polowań. Nie oznacza to jednak, że pies ten może mieszkać cały rok na zewnątrz.

Wśród chorób, na które basset hound zapada najczęściej należy wskazać:

 • Ze względu na długie, położone małżowiny uszne bassety miewają często problemy z zapaleniem uszu
 • Wydłużony kręgosłup basseta, to źródło częstych problemów grzbietu
 • Kulawizny
 • Zapalenie trzeciej powieki
 • Wypadanie gruczołu trzeciej powieki (cherry eye)
 • Grzybicze zapalenie skóry

Basset hound – żywienie

Basset ma niestety skłonność do tycia. To pies, który bardzo lubi jeść i nie ma w tym umiaru. Jednym z problemów wychowawczych może być zjadanie przedmiotów, podczas spacerów. Z uwagi na wzmożony apetyt tego psa należy bardzo precyzyjnie określić dziennie zapotrzebowanie energetyczne basseta i dobrać odpowiednią karmę. Sprawdzi się sucha karma dla psa, mokra karma bądź dieta BARF.

Basset hound pielęgnacja

Bassety są psami łatwymi w pielęgnacji. Raz w tygodniu wystarczy przeczesać szatę psa. Bassety mogą pachnieć nieco intensywniej niż innej rasy psów, dlatego kąpiel w ich przypadku może być konieczna nieco częściej. Ważne, by nie przesadzić z częstotliwości: kiedy i jak często kąpać psa?

W przypadku bassetów należy jednak bardzo często dokonywać przeglądu uszu – najlepiej częściej niż raz w tygodniu. W oczy warto spoglądać każdego dnia. Pielęgnacja zębów również powinna odbywać się raz dziennie.

Basset hound – szkolenie

Szczeniaki basseta powinny zostać zapisane do psiego przedszkola tak wcześnie, jak to możliwe. Psy te miewają problemy z nauką, ponieważ posłuszeństwo nie jest domeną basseta. Bassety potrzebują więcej swobody, często reagują instynktownie, dlatego tym bardziej wymagają konsekwencji w wychowaniu.

Opiekun basseta powinien być cierpliwy i spokojny, tylko w taki sposób dojdzie do porozumienia z dorastającym psem.

Zalety i wady basseta hound

Zalety basseta

 • Basset to pies bardzo rodzinny, lubiący zabawy
 • Doskonale nada się do domu z dziećmi oraz jako towarzysz dla starszej osoby
 • Basset hound to łagodny pies, który akceptuje inne zwierzęta
 • Bassety są łatwe w pielęgnacji

 

Wady basseta

 • Basset jest dosyć upartym psem, który może sprawiać problemy wychowawcze w szczenięcym wieku
 • Basset hound ma problemy z oczami i uszami, które mogą często powracać

Ciekawostki o rasie basset hound

 • Jeżeli chcesz mieć zdrowego basseta, to lepiej nie pozwól mu samodzielnie wchodzi po schodach na wysokie piętra. Jego kręgosłup może tego nie wytrzymać
Ile kosztuje basset hound?

Basset hound – hodowla

Kupując basseta z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje basset hound?

Cena basseta z hodowli waha się od 3000 do 4500 zł.

Imię dla basseta

Imię dla psa rasy basset hound: Hektor, Aron, Elvis

Imię dla suki rasy basset hound: Elsa, Lady, Nora

Dla kogo basset hound będzie idealny?

Basset hound to pies, który nada się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób starszych. Warunek jest jeden, opiekun musi mieć silny charakter i stoicki spokój, który pozwoli mu dobrze znosić uparty charakter basseta.

Klasyfikacja FCI rasy basset hound

Grupa VI: psy gończe, posokowce i rasy pokrewne

Sekcja 1.3: małe psy gończe

Numer wzorca: 163

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Basset hound – opis rasy, cena, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Basset hound – opis rasy, cena, hodowla | Zoonews.pl
Description
Basset hound to pies z rodziny myśliwskich bassetów, który do Anglii dotarł z Francji. Basset hound ma swoje wymagania i nieco uparty charakter.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1054

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x