Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

MOPS PIES, mopsik - cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Mops w mieszkaniu

pixabay.com/images/id-4888385/

Pełen wdzięku i charyzmy, mops to więcej niż tylko słodki pyszczek i marszczona skóra. To pies o bogatej historii, którego korzenie sięgają dalekich Chin, a patronatem rasy może pochwalić się sama Wielka Brytania. Mops, choć mały, ma duże serce i jest w stanie szybko zawładnąć życiem swojego opiekuna, stając się nieodzownym towarzyszem codzienności. Ta urocza rasa, znana z miłego usposobienia i stosunkowo długiej średniej długości życia wynoszącej od 12 do 15 lat, pozostaje jednak wrażliwa na pewne problemy zdrowotne, co jest ważną kwestią do rozważenia przed powitaniem mopsa w domu​​.

Spis treści

Podstawowe informacje o mopsie

🌅 Kraj pochodzenia

Chiny (patronat: Wielka Brytania)

🐶 Numer wzorca FCI

253

➡ Waga

6 – 8 kg

❤ Długość życia

12 – 15 lat

💢 Charakter

Towarzyski, łagodny, kanapowiec

Pochodzenie i historia rasy

Mops to rasa psów, której ojczyzną są Chiny. Krótkonose psy niemal od zawsze cieszyły się w tym kraju uznaniem. Wizerunki mopsów odnaleźć można choćby na chińskiej porcelanie. Psy tej rasy znalazły swoje miejsce na cesarskim dworze, a pierwsze wzmianki o mopsach pochodzą z X wieku, z dworu cesarza z dynastii Sungów. Dostępność mopsów dla zwykłych ludzi była w tamtych czasach mocno ograniczona. Nawet za mopsy, które nie spełniały wymogów do dalszej hodowli trzeba było sowicie zapłacić.

Mops w Europie

Europejska historia mopsa sięga XVI wieku, kiedy trafił na nasz kontynent za sprawą holenderskich żeglarzy. Z Niderlandów trafił do innych krajów Europy, zjednując sobie serca wielu miłośników zwierząt ze stanów wyższych. Do Anglii mopsy trafiły najprawdopodobniej już w 1688 roku za sprawą księcia Wilhelma Orańskiego.

Wzrost popularności na mopsy

Historia mopsa w Europie toczyła się kołem. Wraz z upadkiem stanu szlacheckiego popularność rasy zmalała. Swój wielki powrót do popularności mopsy zawdzięczają właśnie Anglikom. W połowie XIX wieku z połączenia mopsów w typach Morrison (maść w odcieniach beżu) oraz Willoughby (ubarwienie sierści z ciemnym nalotem) powstał typ z dominantą jaśniejszego umaszczenia. W 1873 roku powstał w Anglii Kennel Club, w którym zarejestrowano pierwsze psy rasy mops, a w 1882 roku powstał Brytyjski Klub Mopsa. Zaangażowanie Anglików w popularyzację hodowli mopsów było na tyle duże, że Wielka Brytania została krajem patronackim tej rasy.

Mops w Polsce

Mopsy w Polsce mają całkiem długą tradycję. Księga rodowodowa mopsa została otwarta w latach 50. XX wieku. W ciągu kolejnych dekad do Polski sprowadzano mopsy z renomowanych zagranicznych hodowli, które wsparły krajowe hodowle.

Jak wygląda mops?

Mops to zwarty pies o kwadratowej sylwetce. Głowa mopsa jest stosunkowo duża w porównaniu do tułowia; kufa krótka i tępo zakończona; nos czarny o dużych nozdrzach; oczy duże i okrągłe; uszy różyczkowe bądź w kształcie guzika. Tułów mopsa jest krótki i zwarty; klatka piersiowa szeroka; ogon osadzony wysoko i ciasno skręcony.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie mopsa

Psy: 30-40 cm

Suki: 25-35 cm

Mops – waga 

Psy: 6,3-8,1 kg

Suki: 6,3-8,1 kg

Szata mopsa

Sierść mopsa jest delikatna, gładka, miękka, krótka i błyszcząca.

Mops może występować w umaszczeniu srebrnym, brzoskwiniowym, płowym lub czarnym.

Kategoria wielkości mopsa

Mops to pies rasy małej.

Mopsy żyją średnio od 12 do 15 lat.

Usposobienie i charakter

Mopsy to rasa psów, która już w okresie szczenięctwa nie stroni od zabawy. Mops to pies, który doskonale odnajduje się w towarzystwie dzieci. Jego energiczność zmniejsza się jednak wraz z dorastaniem.  Mopsy to psy łagodne zarówno wobec ludzi, jak i innych ras psów. To psy do towarzystwa, kanapowe, które źle znoszą samotność i brak zainteresowania. W skrajnych przypadkach samotność może być źródłem lęku separacyjnego. Ze względu na swoje pozytywne usposobienie mopsy dobrze odnajdują się w towarzystwie psów innych ras, jeżeli w domu mieszka już kot, to mops na pewno się z nim dogada – chyba, że kot nie będzie sobie tego życzył 😊

Mopsy to domowi towarzysze, nie oznacza to jednak, że nie potrzebują spacerów. Te nie powinny być jednak zbyt długie. Mopsy ze względu na budowę anatomiczną swojej czaszki wykazują problemy z oddychaniem, miewają też problemy z regulacją temperatury, dlatego w upalne dni nie powinny spacerować w pełnym słońcu.

Charakter mopsa

unsplash.com/photos/z-LVi5a5vGY

Zdrowie

Mopsy, jak wszystkie psy ras brachycefalicznych (kwadratowa czaszka z mocno spłaszczoną kufą), wykazują problemy z oddychaniem. Mopsy szybko się zasapują, charczą, podczas oddychania, a podczas snu chrapią.  Z tego względu mopsy źle znoszą upały – właściciel powinni je chronić przed przegrzaniem. W upalne letnie dni dłuższe spacery z mopsem zaleca się późnym popołudniem, a jeśli jest to nie możliwe warto zaopatrzyć psa w kamizelkę chłodzącą. Z kolei zimą, ze względu na krótkie przewody nosowe, mopsy wdychając zimne powietrze narażone są na wychłodzenie.

Innym częstym problemem występującym u mopsów jest ten związany z oczami. Ze względu na budowę czaszki i płytkie oczodoły, gałki oczne są bardziej wystające, a przez to bardziej narażone na urazy.

Mopsy mogą mieć też problemy z zębami wynikające z płytko osadzonych siekaczy, co cechuje je skłonnością do odkładania się kamienia nazębnego. Między innymi z tego powodu warto zaopatrzyć swojego mopsika w naturalny gryzak z poroża jelenia, w rozmiarze S.

Innymi chorobami, które występują u mopsów ze względu na ich kompaktowy rozmiar mogą być np.: dysplazja stawów biodrowych, dyskopatia, zwichnięcie rzepki.  

Typowe choroby mopsów

  • zespół oddechowy ras brachycefalicznych
  • dysplazja stawów biodrowych
  • dysplazja stawów łokciowych
  • zwichnięcia rzepki
  • zapalenie rogówki
  • entropium
  • zapalenie mózgu mopsów
  • niedoczynność tarczycy
  • alergiczne zapalenie skóry
  • wypadnięcie gałki ocznej
  • hot spot

Czym karmić mopsa?

Mops to pies, który lubi jeść. Niestety mopsy są również wybredne, dlatego nie zasmakują w kiepskiej jakości karmie. Ze względu na skłonność mopsów do tycia, karma powinna być dostosowana również do aktywności, jaką wykazuje dany osobnik. Jeżeli mops jest mało aktywny możemy skorzystać z karm light dla psów. Karmę warto podzielić na mniejsze porcje i podawać 3-4 razy dziennie. Mopsom nie powinno również zabraknąć stałego dostępu do świeżej wody.

Pamiętaj: prawidłowa ilość spożywanej wody waha się od 50 do 60 ml na kg masy ciała psa.

Pielęgnacja mopsa

Mopsy są rasą, która niestety dla właścicieli, gubi sierść przez cały rok. Między innymi z tego powodu warto podawać mopsom suplementy na wzmocnienie sierści. Należy również pamiętać o dosyć częstym wyczesywaniu (kilka razy w tygodniu) za pomocą gumowej rękawicy czy twardej szczotki. Mopsa należy kąpać w zależności od zabrudzenia. Warto stosować do tego calu szampony dedykowane tej rasie, bądź jeśli pies ma alergie środowiskowe, to korzystać można z szamponów z chlorheksydyną. Podobnie, jak u buldogów francuskich raz dzienne należy przemywać fałdy skórne na pysku – można to robić korzystając np. z wacików nawilżonych borasolem. Uszy czyścimy w zależności od potrzeb za pomocą naparstków nasączonych substancjami czyszczącymi (do kupienia w każdym specjalistycznym sklepie zoologicznym).

Zdrowie mopsów

Photo by Александр Македонский from Pexels: pexels.com/photo/fawn-pug-lying-on-concrete-surface-3609067/

Mops - szkolenie

Mops to inteligentna rasa, którą można szkolić. Z reguły jednak uparty charakter mopsów powoduje, że to one podporządkowują sobie swoich opiekunów. Między innymi z tego względu warto nauczyć mopsa podstawowych komend w okresie szczenięctwa i stale mu je przypominać z istotnym argumentem w ręce – przekąskami.

Zalety i wady rasy mops

Zalety mopsów

  • mops to bardzo rodzinny pies
  • mops ma łagodne usposobienie wobec ludzi i innych zwierząt
  • mopsy mało szczekają
  • mopsy są łatwe w pielęgnacji
  • mopsy to psy kanapowe – nadają się do małych mieszkań

Wady mopsów

  • mopsy są podatne na wiele chorób
  • mopsy linieją przez cały rok
  • psy tej rasy mają uparty charakter

Ciekawostki o mopsach

Nazwa mops pochodzi prawdopodobnie od słowa mopper – chrapanie, co potwierdza fakt, ponieważ mopsy, podobnie, jak buldogi francuskie chrapią. Obecnie używa się jeszcze drugiej nazwy – pug, która pochodzi od słowa pugnus – pięść, która miała podkreślać mały rozmiar psów tej rasy.

Szczeniak mopsa na trawie z kością

pixabay.com/images/id-1502565/

Mops hodowla

Decydując się na zakup mopsa z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Mops cena

Cena mopsa z hodowli waha się od 1500 do nawet 3000 zł.

Imię dla mopsa

Imię dla psa

  1. Max – krótkie i dynamiczne, pasuje do charakteru mopsów, które są pełne życia i energii.
  2. Buddy – idealne dla psa, który jest prawdziwym towarzyszem rodziny, podkreśla przyjacielską naturę mopsa.
  3. Gizmo – imię nawiązujące do kultowego stworka z filmu „Gremliny”, które podobnie jak mopsy, są urocze ale czasami mogą pokazać uparty charakter.
  4. Otis – imię z charakterem, które dobrze pasuje do psów o silnej, niezależnej osobowości.
  5. Bruno – mocne, klasyczne imię, które dobrze kontrastuje z zabawnym wyglądem mopsa i może dodać mu trochę „wagi”.

Imię dla suki

  1. Bella – popularne i piękne imię, które pasuje do słodkiego wyglądu mopsy.
  2. Lola – zabawne i żywiołowe, odzwierciedla wesołą osobowość mopsa.
  3. Zoey – nowoczesne i energiczne, dla mopsicy pełnej życia.
  4. Daisy – słodkie i klasyczne, świetnie pasuje do psów, które są jak promienie słońca dla swoich właścicieli.
  5. Ruby – z angielskiego „rubin”, dla psa o cennym i wyjątkowym charakterze, a także może nawiązywać do koloru sierści.

Dla kogo mops będzie idealny?

Mops to typowy pies kanapowy do towarzystwa. Doskonale sprawdzi się dla rodziny z dziećmi, dla osób starszych oraz singli, którzy być może mają już w domu inne zwierzęta.

Klasyfikacja FCI rasy mops

Grupa 9: Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 11: Małe molosowate

Numer wzorca: 253

FAQ dotyczące mopsa

Czy pies mops szczeka?

Mopsiki szczekają, ale bardzo mało i rzadko – podobnie, jak buldogi francuskie.

Ile kosztuje pies rasy mops?

Mopsy z hodowli kosztują od 1500 do 3000. Za najlepsze osobniki należy jednak zapłacić nawet 5000-6000 zł.

Czy mopsom mogą wypaść oczy?

Mopsy mogą cierpieć na wypadnięcie gałki ocznej. Jest to jednak rzadko występujący problem.

Ile powinien jeść mops?

Dorosły mops powinien być karmiony 2-3 razy dziennie według dawki opisanej na etykiecie karmy.

Redakcja

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Warszawa 2006.

www.zkwp.pl/wzorce/253.pdf

www.fci.be/en/nomenclature/PUG-253.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
Mops pies, mopsik - cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Mops pies, mopsik - cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Mopsy to rasa, która już w okresie szczenięctwa nie stroni od zabawy. To pies, który doskonale odnajduje się w towarzystwie dzieci.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x