Reklama

Schipperke – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Schipperke to rasa psów, która wywodzi się od owczarków belgijskich leuvenaar, z którymi ma wspólnego przodka.
By Svenska Mässan from Sweden – Grupp 1, SCHIPPERKE, RLD N Kärret’s Heartbeat, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47879132

Schipperke to rasa często mylona ze szpicem, lecz to owczarek tylko w mniejszym rozmiarze. Doskonały stróż i towarzysz aktywności na świeżym powietrzu.

Spis treści - klikni w strzałkę

Schipperke – historia rasy

Schipperke to rasa psów, która wywodzi się od owczarków belgijskich leuvenaar, z którymi ma wspólnego przodka. Wzmianki o psie zbliżonym wyglądem do współczesnego schipperke pochodzą ze średniowiecza. Pies wywodzi się z Belgii, z regionu Flandria. Najczęściej spotykany był przy domostwach mieszczan, gdzie zwalczał gryzonie.

Pierwsza belgijska hodowla tej rasy psów powstała w 1883 roku, a 1888 roku założono klub rasy i opracowano wzorzec. FCI uznało rasę schipperke niemal dekadę po II wojnie światowej, która zdziesiątkowała ich liczebność.

Schipperke w Polsce

Do Polski pierwsza para schipperke´ów przybyły w 2004 roku. Jest to słabo rozpowszechniona rasa w naszym kraju.

Jak wygląda schipperke

Schipperke to niewielki, ale proporcjonalnie i silnie zbudowany pies pasterski. Sylwetka wpisana w kwadrat. Wyglądem bliższy jest szpicowi niż owczarkowi. Uszy schipperke są spiczaste, postawione. Psyk psa również spiczasty, ostro zakończony. Na szyi dłuższy włos układa się w kryzę. Silnie skręcony ogon noszony jest przez schipperke na grzbiecie.

Schipperke – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy schipperke

Pies/suka: 20 – 30 cm

Schipperke – waga

Pies/suka: 3 – 9 kg, najczęściej osiągają masę między 4 a 7 kg.

Szata schipperke

Schipperke ma sierść średniej długości, szorstką, twardą, grubą i gęstą. Podszerstek jest miękki i gęsty.

Schipperke występuje w odmianie czarnej – tylko taką akceptują FCI i AKC.  Pies schipperke może pojawić się w jednolitym kolorze brązowym, blond lub kremowym (Nowa Zelandia, Anglia i RPA).

Kategoria wielkości schipperke

Schipperke jest psem małym.

Jak długo żyje schipperke?

Schipperke żyje od 14 do 16 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Schipperke – charakter

Schipperke to rasa, która jest związana z opiekunami emocjonalnie, lecz nie należy uznawać psa za kanapowca, który wytrwa na długiej sesji pieszczot. Pies ten uwielbia się bawić, jest przy tym pełen energii, którą chętnie pożytkuje w towarzystwie równie żywiołowych, lecz starszych dzieci. Względem obcych nie jest ufny, opiekun z pewnością usłyszy, że coś lub ktoś niepokoi schipperke. Szczekanie to jasny sygnał alarmowy. Schipperke pozbawiony stymulującego otoczenia z trudem będzie znosił samotne pozostawanie w domu, może też zacząć niszczyć otoczenie. Rasa ta nie ma problemu z dzieleniem domu z innymi zwierzętami, towarzystwo psa lub kota nie stanowi problemu, wystarczy zadbać o odpowiednią prowadzoną socjalizację.

Schipperke – zdrowie

Schipperke to rasa odporna na warunki atmosferyczne, oczywiście należy unikać ekspozycji na skrajne temperatury. Latem wybieraj wczesne lub późne pory na intensywniejszy wysiłek, by nie narażać zwierzęcia na przegrzanie lub udar. Zawsze zabieraj ze sobą chłodną wodę dla psa. Okres zimowy dla schipperke nie jest straszny, grube futro dobrze izoluje psa od wilgoci i chłodu. Wśród chorób występujących u rasy schipperke należy wymienić chorobę mataboliczną – galaktosialidozę, wady uzębienia – oligodoncję, cukrzycę typu II oraz dysplazje pęcherzykową czarnych włosków.

Schipperke – żywienie

Schipperke nie należy do łasuchów, ani też do psów wybrednych. Jakościowo dobra karma sucha w zupełności mu wystarcza. Unikaj podawania karm zbożowych czy też zasobnych w zbędne cukry. Rasa schipperke ma skłonność do chorowania na cukrzycę. Wielkość krokietów ma ogromne znaczenia, dlatego dla schipperke wybieraj małe krokiety, które ułatwią psu ich gryzienie. Porcja dzienne żywności powinna być podzielone na kilka posiłków, gdyż małe psy mają szybszy metabolizm i potrzebują przez to jeść mniej, ale częściej. Schipperke oczywiście będzie się zajadał smakołykami, ale ulubione przekąski warto wykorzystać do treningów, by wspomagały naukę psa na wczesnym etapie rozwoju. Ten mały owczarek przy odpowiedniej ilości ruchu nie powinien mieć problemów z utrzymaniem stałej masy ciała.

Schipperke – pielęgnacja

Pielęgnacja schipperke skupia się głównie na regularnym wyczesywaniu gęstego futra, co 7-10 dni. Pies linieje umiarkowanie, lecz w okresie wymiany okrywy dbaj o to, by raz dziennie wspierać szczotkowaniem usuwanie martwego włosa. Poza tym trzeba czyścić uszy i zęby schipperke oraz dbać o dobrą kondycję oczu. W razie konieczności należy też przycinać pazury, jeśli schipperke ich nie ściera naturalnie.

Schipperke – szkolenie

Schipperke to pies pasterski, który potrafi doskonale współpracować z człowiekiem. To inteligentny pies, który jest w stanie nauczyć się wielu umiejętności przydatnych nie tylko w pracy łowczego. Pierwotnie schipperke wykorzystywany był do pilnowania drobiu oraz tępienia gryzoni, dlatego też trzeba skupić się na nauce skutecznego przywołania, by pies nie uciekł w pogoni za drobną zwierzyną.

Schipperke szkolony od szczeniaka może stawać do rywalizacji o najwyższe lokaty w konkursach psiego posłuszeństwa. To doskonały uczeń, nauka sprawia schipperke radość, którą współdzieli z zadowolonym opiekunem.

By zachować spokój w domu schipperke musi się wyszaleć na spacerach. Ciekawska natura schipperke w połączeniu z instynktem łowczym może go skłonić do zwiedzania okolic na własną łapę. Solidne zabezpieczenie ogrodu i dawka aktywności sprawią, że schipperke nie będzie uciekał, a zgromadzona frustracja nie doprowadzi do zrujnowania mieszkania.

Zalety i wady rasy schipperke

Zalety schipperke

 • schipperke lubi się uczyć nowych rzeczy, jest pojętnym i inteligentnym psem
 • schipperke to wesoły, aktywny psiak, o łagodnym usposobieniu
 • rasa schipperke sprawdzi się jako pierwszy czworonożny przyjaciel
 • pies rasy schipperke może uprawiać psie sporty (agility, obedience, flyball)
 • schipperke nadaje się na stróża, jest bardzo czujny
 • schipperke jest łatwy w pielęgnacji
 • rasa schipperke jest długowieczna, zadbany pies może dożyć nawet 17 lat

 

Wady schipperke

 • schipperke jest szczekliwą rasą psów
 • owczarek belgijski schipperke ma skłonność do ucieczek, to ciekawski pies
 • rasa schipperke wymaga sporej dawki aktywności fizycznej i psychicznej
 • schipperke potrzebuje aktywnego i dyspozycyjnego opiekuna (potrzebuje bliskich więzi)
 • na szczeniaka schipperke trzeba długo czekać u hodowców

Ciekawostki o rasie schipperke

 • W języku flamandzkim nazwa schipperke oznacza małego pasterza, scheper to pasterz.
 • Brukselscy rzemieślnicy, a dokładniej szewcy organizowali pokazy swych wyrobów, wybierając właśnie schipperke jako modeli. Istnieje też legenda mówiąca, że na jednej z takich wystaw zawistny szewc obciął zwycięskiemu psu ogon. Właścicielom tych psów taki wygląd się spodobał i od tej pory schipperke miały kopiowane ogony. Dziś jest to zabronione.
Cena schipperke waha się między 3,5 a 4 tysięcy złotych, wszystko zależy od płci i linii hodowlanej.
By Svenska Mässan from Sweden – SCHIPPERKE, Faksimil Turbo Pure, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47878925

Schipperke hodowla

Schipperke nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki schipperke powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca schipperke musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy, jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby schipperke mógł rozwijać się prawidłowo. Pies schipperke powinien mieć pełne uzębienie, gdyż dość często występuje wrodzony brak sześciu lub więcej zębów.

Schipperke cena

Cena schipperke waha się między 3,5 a 4 tysięcy złotych, wszystko zależy od płci i linii hodowlanej.

Imię dla schipperke

Ciekawe imię dla psa schipperke: Chipp, Deale, Kruk

Ciekawe imię dla suczki schipperke: Lola, Shilla, Czarna (Mamba)

Dla kogo schipperke będzie idealny?

Schipperke nada się dla każdego początkującego opiekuna, a szczególnie dla tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia. Nie oznacza to jednak, że mniej aktywne osoby nie mogą przygarnąć schipperke. Pies ten jest w stanie dostosować się do trybu życia także osób starszych, które są umiarkowanie aktywne. Dobrze, by schipperke miał dostęp do większej przestrzeni, dom z ogrodem to najlepsza opcja dla tej rasy.

Klasyfikacja FCI rasy schipperke

Grupa I: owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem pasterskich psów do bydła

Sekcja 1: owczarki

Nr wzorca: 83

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Schipperke – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Schipperke – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Schipperke to rasa często mylona ze szpicem, lecz to owczarek tylko w mniejszym rozmiarze. Doskonały stróż i towarzysz aktywności na świeżym powietrzu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 648

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x