Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

SCHIPPERKE

Schipperke to rasa psów, która wywodzi się od owczarków belgijskich leuvenaar, z którymi ma wspólnego przodka.
By Svenska Mässan from Sweden – Grupp 1, SCHIPPERKE, RLD N Kärret’s Heartbeat, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47879132

Spis treści

Cześć! Myślisz o zakupie schipperke? Jesteś w dobrym miejscu! W tym artykule skupimy się na charakterystyce schipperke, opartej na oficjalnym standardzie rasy. To energiczny, inteligentny i pełen charakteru pies, co sprawia, że poznanie jego temperamentu i osobowości jest absolutnie kluczowe. Nie możemy też zapominać o kwestiach zdrowotnych, które mogą dotyczyć Twojego przyszłego czworonożnego przyjaciela, więc omówimy najczęstsze problemy zdrowotne, z jakimi może się spotkać ta rasa. Przybliżymy również fascynujące tło historyczne schipperke, ich zalety oraz potencjalne wyzwania, na które możesz natrafić, decydując się na wprowadzenie tego psa do swojego domu. Nie zabraknie też informacji o orientacyjnych cenach szczeniąt. Mamy nadzieję, że nasze informacje okażą się dla Ciebie pomocne i zachęcą do dalszego zgłębiania wiedzy o tej niezwykłej rasy. Serdecznie zapraszamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami i opiniami na temat schipperke w komentarzach!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Belgia

🐶 Numer wzorca FCI

83

 

➡ Waga

3-9 kg

❤ Długość życia

14 – 16 lat

💢 Charakter

Schipperke to aktywny, czujny, łagodny i ciekawski owczarek.

Jak wygląda schipperke?

Schipperke to niewielki, ale proporcjonalnie i silnie zbudowany pies pasterski. Sylwetka wpisana jest w kwadrat, a więc wysokość w kłębie jest równa długości psa. Wyglądem pies jest przypomina szpica a nie typowego owczarka.

Lisia głowa psa osadzona jest na mocnej i dobrze umięśnionej szyi. Zwężająca się kufa psa nie może być szpiczasta i musi być wyraźnie krótsza od długości głowy. Kufę psa wieńczy mała, zawsze czarna trufla. Czarne są też wargi, pazury i powieki u rasy. Stop psa jest wyraźny, ale nie przesadnie. Małe oczy owczarka wybarwione są na ciemny brąz i mają kształt migdałów. Stojące i trójkątne uszy są małe i bardzo ruchliwe. Tułów psa jest krótki, krępy i szeroki. Grzbiet i lędźwie są mocne i proste, często opadające od kłębu do zadu. Zad jest krótki, szeroki i poziomy, na końcu ładnie zaokrąglony, jak zad świnki morskiej. Pies może mieć ogon szczątkowy, długi i wiszący lub wcale go nie mieć. Ciało psa dźwigają idealnie równoległe nogi, których długość do łokcia to około połowy wysokości w kłębie. Łapy shipperke są małe, kocie i zwarte o dobrze wysklepionych palcach.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies/suka: 20 – 30 cm

Waga

Pies/suka: 3 – 9 kg, najczęściej osiągają masę między 4 a 7 kg.

Szata

Schipperke ma sierść średniej długości na tułowiu, na głowie, uszach, przedniej stronie nóg i śródstopiu. Na  szyi i piersi włos tworzy nastroszony żabot. Na tylnej stronie ud pies ma pantalony, gdzie włos zawija się do wewnątrz. Włos jest twardy, gruby, gęsty, suchy i sprężysty. Podszerstek jest miękki i gęsty.

Pies tej rasy występuje w odmianie wyłącznie czarnej z czarnym lub ciemnoszarym podszerstkiem, którego nie widać przez okrywę – tylko taką akceptują FCI i AKC.  Pies może pojawić się w jednolitym kolorze brązowym, blond lub kremowym (Nowa Zelandia, Anglia i RPA).

Charakter i usposobienie

Schipperke to rasa, która jest związana z opiekunami emocjonalnie, lecz nie należy uznawać psa za kanapowca, który wytrwa na długiej sesji pieszczot. Pies ten uwielbia się bawić, jest przy tym pełen energii, którą chętnie pożytkuje w towarzystwie równie żywiołowych, lecz starszych dzieci. Psa bardzo absorbuje wszelka aktywność, jest wręcz niezmordowany eksploracją wszelkich zakamarków domu. Tam, gdzie coś się dzieje, tam nie może zabraknąć małego owczarka. Shipperke to tryskający życiem owczarek o żywym, ostrym i psotnym spojrzeniu, które zdradza jego ciekawskie usposobienie. Rasa ta nie może przejawiać histerycznego, tchórzliwego czy agresywnego temperamentu.

Względem dzieci pies jest łagodny. Dla obcych nie jest tak wyrozumiały, nie ufa im, dlatego opiekun z pewnością usłyszy, że coś lub ktoś obcy się zbliża. Przenikliwe szczekanie i nastroszona grzywa to jasny sygnał alarmowy.

Pies pozbawiony stymulującego otoczenia z trudem będzie znosił samotne pozostawanie w domu, może też zacząć niszczyć otoczenie. Rasa ta nie ma problemu z dzieleniem domu z innymi zwierzętami swoich rozmiarów, towarzystwo psa lub kota nie stanowi problemu, wystarczy zadbać o odpowiednio prowadzoną socjalizację.

Schipperke jest dobrym małym psem stróżującym, który odpędzi każdego, kto choćby zbliży się do miejsca czy przedmiotu pozostającego pod jego opieką.

Sprawdź krople na pchły dla psa od polskiego producenta

Reklama

Ulotka Fiprex DUO S Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Czy schipperke to zdrowa rasa?

Schipperke to rasa odporna na warunki atmosferyczne, dzięki gęstemu podszerstkowi. Oczywiście należy unikać ekspozycji psa na skrajne temperatury. Latem wybieraj wczesne lub późne pory na intensywniejszy wysiłek, by nie narażać zwierzęcia na przegrzanie lub udar. Zawsze zabieraj ze sobą chłodną wodę dla psa lub wyposaż w go kamizelkę chłodzącą. Okres zimowy dla schipperke nie jest straszny, grube futro dobrze izoluje psa od wilgoci i chłodu.

Typowe choroby rasy

  • Wyłysienia z rozjaśnieniem koloru
  • Dysplazja mieszków włosowych
  • Cukrzyca
  • Zaćma
  • Uogólniony postępujący zanik siatkówki

Jak karmić schipperke?

Schipperke nie należy do łasuchów, ani też do psów wybrednych. Jakościowo dobra karma sucha w zupełności mu wystarcza. Unikaj podawania karm zbożowych czy też zasobnych w zbędne cukry. Rasa ta ma skłonność do chorowania na cukrzycę.

Porcja dzienne żywności powinna być podzielone na kilka posiłków, gdyż małe psy mają szybszy metabolizm i potrzebują przez to jeść mniej, ale częściej. Schipperke oczywiście będzie się zajadał smakołykami, ale ulubione przekąski warto wykorzystać do treningów, by wspomagały naukę psa na wczesnym etapie rozwoju. Ten mały owczarek przy odpowiedniej ilości ruchu nie powinien mieć problemów z utrzymaniem stałej masy ciała.

Jak pielęgnować schipperke?

Pielęgnacja schipperke skupia się głównie na regularnym wyczesywaniu gęstego futra, co 7-10 dni. Pies linieje umiarkowanie, lecz w okresie wymiany okrywy dbaj o to, by raz dziennie wspierać szczotkowaniem usuwanie martwego włosa. Poza tym trzeba psu czyścić uszy i zęby oraz dbać o dobrą kondycję oczu. Zęby szczotkuje się psu codziennie po ostatnim posiłku. W razie konieczności należy też przycinać pazury.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Schipperke to pies pasterski, który potrafi doskonale współpracować z człowiekiem. To inteligentny pies, który jest w stanie nauczyć się wielu umiejętności przydatnych nie tylko w pracy łowczego. Pierwotnie pies tej rasy wykorzystywany był do pilnowania drobiu oraz tępienia gryzoni, dlatego też trzeba skupić się na nauce skutecznego przywołania, by nie uciekł w pogoni za drobną zwierzyną.

Schipperke szkolony od szczeniaka może stawać do rywalizacji o najwyższe lokaty w konkursach psiego posłuszeństwa. To doskonały uczeń, nauka sprawia mu radość, którą współdzieli z zadowolonym opiekunem.

By zachować spokój w domu pies musi się wyszaleć na spacerach. Ciekawska natura w połączeniu z instynktem łowczym może go skłonić do zwiedzania okolic na własną łapę. Solidne zabezpieczenie ogrodu i dawka aktywności sprawią, że schipperke nie będzie uciekał, a zgromadzona frustracja nie doprowadzi do zrujnowania mieszkania.

Zalety i wady schipperke

Zalety

  • Lubi się uczyć nowych rzeczy, jest pojętnym i inteligentnym psem.
  • To wesoły, aktywny psiak, o łagodnym usposobieniu.
  • Sprawdzi się jako pierwszy czworonożny przyjaciel.
  • Może uprawiać psie sporty (agility, obedience, flyball).
  • Nadaje się na stróża, jest bardzo czujny.
  • Jest łatwy w pielęgnacji.

Wady

  • Jest szczekliwą rasą psów.
  • Ma skłonność do ucieczek.
  • Wymaga sporej dawki aktywności fizycznej i psychicznej.
  • Schipperke potrzebuje aktywnego i dyspozycyjnego opiekuna.

Ciekawostki o schipperke

  • W języku flamandzkim nazwa schipperke oznacza małego pasterza – scheper to pasterz.
  • Brukselscy rzemieślnicy, a dokładniej szewcy organizowali pokazy swych wyrobów, wybierając właśnie schipperke jako modeli. Istnieje też legenda mówiąca, że na jednej z takich wystaw zawistny szewc obciął zwycięskiemu psu ogon. Właścicielom tych psów taki wygląd się spodobał i od tej pory schipperke miały kopiowane ogony. Dziś jest to zabronione.
  • Schipperke miał być hodowany według trzech odmian pochodzących z Antwerpii, Louvain i Brukseli.
Cena schipperke waha się między 3,5 a 4 tysięcy złotych, wszystko zależy od płci i linii hodowlanej.
By Svenska Mässan from Sweden – SCHIPPERKE, Faksimil Turbo Pure, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47878925

Historia rasy

Schipperke to rasa psów, która wywodzi się od czarnych owczarków belgijskich leuvenaar, z którymi ma wspólnego przodka. Wzmianki o psie zbliżonym wyglądem do współczesnego schipperke pochodzą ze średniowiecza. Pies wywodzi się z Belgii, z regionu Flandria.

Najczęściej spotykany był przy domostwach mieszczan, gdzie zwalczał szkodniki: krety, myszy i szczury. W XVII wieku mały schipperke był bardzo popularny w dzielnicy brukselskiej St. Gery wśród robotników i woźniców. Przedstawiciele tych zawodów przygotowywali niewielkie wystawy dla swoich produktów rzemieślniczych, prezentując je na tych psach. Schipperke jest psem owczarskim, obecnie sprawdzającym się jako mały pies stróżujący i towarzyszący. 

Pierwsza belgijska hodowla tej rasy psów powstała w 1883 roku. W 1887 roku schipperke trafił do USA i Wielkiej Brytanii, dzięki popularyzacji rasy przez królową Marię Henriette. W 1888 roku założono klub rasy i opracowano wzorzec. FCI uznało rasę niemal dekadę po II wojnie światowej, która zdziesiątkowała ich liczebność. Uznanie rasy nastąpiło 27 października 1954 roku.

Do Polski pierwsza para schipperke została sprowadzona w 2004 roku. Jest to słabo rozpowszechniona rasa w naszym kraju.

Sprawdź krople na pchły dla psa od polskiego producenta

Reklama

Ulotka Fiprex DUO S Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Hodowla

Kupując schipperke z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Szczeniak powinien mieć ukończony 8. tydzień życia, zanim zostanie odstawiony od matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Szczeniak schipperke przed wydaniem do nowego domu powinien być zaszczepiony i odrobaczony.

Ile kosztuje schipperke?

Cena schipperke waha się między 3500 a 4000 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla schipperke?

Imię dla psa

  • Chipp, Deale, Kruk

Imię dla suczki

  • Lola, Shilla, Czarna (Mamba)

Dla kogo schipperke będzie idealny?

Schipperke nada się dla każdego początkującego opiekuna, a szczególnie dla tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia. Nie oznacza to jednak, że mniej aktywne osoby nie mogą przygarnąć schipperke. Dobrze, by schipperke miał dostęp do większej przestrzeni, dom z ogrodem to najlepsza opcja dla tej rasy.

FAQ na temat schipperke

Jak długo żyje schipperke?

Schipperke żyje od 14 do 16 lat.

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

https://www.zkwp.pl/wzorce/83.pdf

https://www.fci.be/en/nomenclature/SCHIPPERKE-83.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
SCHIPPERKE – cena, charakter, opis rasy
Article Name
SCHIPPERKE – cena, charakter, opis rasy
Description
Schipperke to rasa często mylona ze szpicem, lecz to owczarek tylko w mniejszym rozmiarze. Doskonały stróż oraz towarzysz dla aktywnych rodzin z dziećmi.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ola
ola
4 miesięcy temu

czy ktoś zna jakąś hodowle tej rasy?

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x