Reklama

Owczarek szetlandzki – sheltie – opis rasy

Facebook
Twitter
Owczarek szetlandzki – sheltie – opis rasy

Sheltie wyglądem przypomina miniaturową wersję owczarka szkockiego. Psy te jednak różnią się od swoich większych kuzynów m.in. charakterem.

Spis treści - kliknij

Owczarek szetlandzki – historia rasy

Owczarek szetlandzki to rasa, która pochodzi z archipelagu Wysp Szetlandzkich. Psa w typie rasy przywieźli ze sobą na te wyspy wikingowie z Norwegii między 700 a 800 r. n.e. Niewielkie rozmiary owczarków szetlandzkich powodowały, że psy te idealnie nadawały się do życia w surowym klimacie, na niewielkich farmach, gdzie pracowały jako psy zagrodowe. Na wygląd rasy wpływ miały krzyżówki z kilkoma rasami: king charles spaniel, pies yakki, szpic miniaturowy. Ostateczny wygląd owczarek szetlandzki uzyskał w drugiej połowie XIX w. Między 1840 a 1850 rokiem na wyspy trafiły owczarki collie rough, które nie wytrzymywały jednak w surowym klimacie wysp. Ich mniejsze okazy zaczęto krzyżować z owczarkami szetlandzkimi, którym nadano w ten sposób cech psów pasterskich.

W 1905 roku owczarek szetlandzki sprowadzony został do Szkocji, w 1908 roku założony pierwszy Shetland Collie Club, a w 1914 roku zmieniono nazwę klubu na English Shetland Sheepdog Club. Owczarek szetlandzki powinien wyglądać, jak miniaturowy „Collie”. Największy wpływ na rozwój rasy sheltie miała brytyjska hodowla Riverhill działająca od 1932 roku do lat 70. XX w.

Wzorzec rasy sheltie wpisany zostało do rejestru FCI w 1963 roku pod liczbą 88b.

Owczarek szetlandzki w Polsce

Sheltie trafiły do Polskie w latach 60. XX wieku, dzięki staraniom prof. Jadwigi Dyakowskiej, jednak dopiero w latach 90. XX wieku rasa stała się w Polsce bardziej popularna i zaczęła pojawiać się wystawach.

Jak wygląda owczarek szetlandzki

Głowa sheltie jest długa, zwężająca się ku końcowi, w kształcie klina, oczy osadzone skośnie, uszy małe, szerokie u nasady, osadzone na wierzchołku czaszki. Owczarek szetlandzki jest minimalne dłuższy w stosunku do wysokości w kłębie. Ogon osadzony nisko, opuszczony do dołu. Sheltie ma długi szorstki włos, który może występować w pięciu odmianach umaszczenia.

Charakterystyka rasy owczarek szetlandzki

Wysokość w kłębie rasy owczarek szetlandzki

Pies: 37 cm

Suka: 35,5 cm

Owczarek szetlandzki – waga

Zarówno pies, jak i suka: 7-10 kg

Szata owczarka szetlandzkiego

Owczarek szetlandzki ma długi, szorstki włos okrywowy z podszerstkiem, obfitą grzywę i kołnierz, na przednich nogach frędzle, a na tylnych gęstą sierść do linii stawu skokowego.

Owaczarek szetlandzki występuję w umaszczeniu śniadym, trójbarwnym, niebieskim marmurkowym, czarno-białym i czarnym z podpaleniami.

 

Kategoria wielkości: owczarek szetlandzki to pies rasy małej.

Ile żyje owczarek szetlandzki?

Długość życia owczarka szetlandzkiego wynosi między 10 a 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Owczarek szetlandzki – charakter

Owczarek szetlandzki to bardzo czuły piesek oddany swojemu opiekunowi i rodzinie. Psy tej rasy chętnie oddają się zabawą, chociaż nie są to typowe psy kanapowe. Rasa ta ma w swojej krwi geny pracujących przodków i nadal do tego się nadaje. Sheltie to bardzo inteligentna rasa psów, która szybko się uczy. Owczarki szetlandzkie mogą być szczekliwe, podczas długiej nieobecności opiekuna mogą mieć skłonność do niszczenia, nadają się doskonale na pierwszego psa w domu.

Wobec niewielkich rozmiarów sheltie nadadzą się do życia nawet w mniejszym mieszkaniu, jednak do prawidłowego rozwoju potrzebują aktywności fizycznej, np. agility. Sheltie będzie tolerował koty, jeśli zostanie z nimi wychowany od szczeniaka, dobrze reaguje na psy innych ras. 

Łagodny sheltie będzie dobrym kompanem dla dzieci oraz osób starszych. Jest to pies, który nie ma tendencji do uciekania, wobec obcych wykazuje nieufność, jest psem bardzo łagodnym.

Owczarek szetlandzki - zdrowie

Owczarek szetlandzki sheltie to całkiem zdrowa rasa psów. Dzięki dwuwarstwowej sierści dobrze znosi chłodne dni oraz upały. Ponieważ sheltie ma geny collie, to cierpi na podobny zestaw chorób:

 • Anomalia oka collie
 • Zanim siatkówki
 • Dystrofia rogówki
 • Katarakta

Wśród innych chorób, na które podatny jest owczarek szetlandzki wskazać należy dysplazję stawu biodrowego, niedoczynność tarczycy oraz syndrom psów marmurkowych.

Owczarek szetlandzki – żywienie

Żywienie sheltie może polegać na podawaniu suchej lub mokrej karmy dla psów, bądź diety BARF. Najważniejsze, by dostosować karmę do wieku, kondycji zdrowotnej i zapotrzebowania na energię u psa. Owczarek szetlandzki wykazuje skłonność do tycia, dlatego w przypadku psów mało aktywnych karma powinna charakteryzować się obniżoną kalorycznością.

Owczarek szetlandzki - pielęgnacja

Długa sierść sheltie wymaga starannego szczotkowania kilka razy w tygodniu, a zwłaszcza po spacerach. W okresie linienia szczotkować sheltie należy każdego dnia. Kąpiele zalecane są sporadycznie, kiedy pies będzie już widocznie zabrudzony. Podczas kąpieli należy korzystać z szamponów dla psów długowłosych i odżywek ułatwiających rozczesywanie.

Codzienna rutyna to szczotkowanie zębów oraz sprawdzanie stanu oczu, uszu i pazurów raz w tygodniu.

Owczarek szetlandzki – szkolenie

Sheltie to bardzo inteligentna rasa, która szybko pojmuje to, czego wymaga opiekun. Psy tej rasy najlepiej przyswajają nauki, podczas zabawy. Dobrym pomysłem będzie uprawianie z sheltie psiego sportu np. agility. Podczas szkoleniu stosować należy jedynie pozytywne metody treningowe.

Owczarek szetlandzki – szkolenie

Zalety i wady rasy owczarek szetlandzki

Zalety rasy owczarek szetlandzki

 • Owczarek szetlandzki to bardzo łagodny i rodzinny pies
 • Sheltie szybką się uczą
 • Owczarek szetlandzki świetnie odnajdzie się w psich sportach

 

Wady rasy owczarek szetlandzki

 • Sheltie bywa szczekliwy
 • Owczarek szetlandzki może niszczyć przedmioty, podczas długiej nieobecności opiekuna

Ciekawostki o psie rasy owczarek szetlandzki

 • Sheltie bywa nazywany miniaturowym Collie
 • Owczarek szetlandzki miniaturka to internetowe określenie, które nie ma związku z nazwą rasy

Ile kosztuje owczarek szetlandzki

Owczarek szetlandzki z hodowli kosztuje od 6000 do 7500 zł.

Owczarek szetlandzki hodowla

Kupując owczarka szetlandzkiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Owczarek szetlandzki hodowla

Imię dla psa rasy owczarek szetlandzki

Ciekawe imię dla psa owczarka szetlandzkiego: Chico, Harry, Leo

Ciekawe imię dla suki owczarka szetlandzkiego: brendy, Ami, Diksi

Dla kogo owczarek szetlandzki będzie idealny?

Owczarek szetlandzki sheltie to idealna rasa na pierwszego psa dla rodziny z dziećmi czy osób mieszkających w mniejszym mieszkaniu. Sheltie może być również dobry towarzyszem dla starszej osoby.

Klasyfikacja FCI rasy owczarek szetlandzki

Grupa I: psy pasterskie i zaganiające

Sekcja 1: psy pasterskie

Numer wzorca FCI: 88

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Owczarek szetlandzki – sheltie – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Owczarek szetlandzki – sheltie – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Sheltie wyglądem przypomina miniaturową wersję owczarka szkockiego. Psy te jednak różnią się od swoich większych kuzynów m.in. charakterem.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 765

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x