Reklama

Cane corso – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Cane corso – wychowanie, charakter, cena

pixabay.com/images/id-4044828/

Cane corso to silny molos o lojalnym sercu wobec rodziny. Wiery obrońca dobytku, ludzi i zwierząt. To pies do zadań specjalnych.

Spis treści - kliknij strzałkę

Cane corso - pochodzenie rasy

Cane corso italiano jak sama nazwa wskazuje, to rasa psów, która pochodzi z Włoch, a dokładniej z półwyspu Apenińskiego. Pies ten jest bezpośrednim potomkiem starorzymskich molosów – psów canis paugnax. Niegdyś cane corso spotykany był na całym terytoriuum Włoch, dziś spotykany jest głównie w prowincjach południowo-wschodnich (Bari i Foggia). Rzymianie hodowali te psy w celach bojowych, na polowania, do stróżowania i jako psy pasterskie. Do 1750 roku cane corso był niezawodnym psem, ścigającym zbiegłych więźniów. Obecnie cane corso to głównie psy stróżujące i do towarzystwa, lecz spotykane także w służbach mundurowych, a nawet jako psy przewodnicy. Pierwszy wzorzec rasy został opracowany w 1987 roku przez doktora Antonio Morsianiego. FCI uznało cane corso za samodzielną rasę w 1996 roku.

Cane corso w Polsce

Cane corso zostały sprowadzone do Polski z w drugiej połowie lat 90. XX wieku z amerykańskich, włoskich i węgierskich hodowli. Obecnie rasa ta jest umiarkowanie popularna.

Jak wygląda cane corso?

Cane corso to duży pies, o mocnej budowie ciała. Głowa cane corso italiano jest typowa dla molosa; kufa krótsza od czaszki, nos duży i czarny; oczy średniej wielkości, owalne, skierowane frontalnie; uszy trójkątne i wiszące, osadzone wysoko. Szyja psa jest mocna, takiej samej długości co głowa; tułów krępy; grzbiet prosty i mocny; klatka piersiowa dobrze rozwinięta; ogon osadzony wysoko, gruby u nasady.

Reklama

CARNILOVE True Fresh Beef karma z wołowiną dla psa

Cane corso - charakterystyka rasy

Wielkość w kłębie  cane corso

Pies: 64-68 cm

Suka: 60-64 cm

Cane corso – waga

Pies: 45-50 kg

Suka: 40-45 kg

Szata cane corso

Umaszczenie cane corso może być czarne, popielate, ołowiane, jasno- i ciemno płowe, jasno popielate, czerwień jelenia i pręgowane.

Cane corso ma krótką sierść, bardzo gęstą i błyszczącą z małą ilością podszerstka.

Kategoria wielkości cane corso

Cane corso to duża rasa psów.

Ile lat żyje cane corso?

Psy cane corso żyją od 10 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Charakter psa rasy cane corso

Cane corso, to według wzorca rasy stróż obejścia, ludzi i zwierząt domowych, bardzo sprawny i żywo reagujący. W przeszłości także pasterz bydła i pies myśliwski na  grubą zwierzynę.

Cane corso italioano  nadaje się na stróża dzięki gabarytom, wysokiej czujności i zdystansowaniu, jakie okazuje obcym. Nie jest typem pieszczocha i nie należy od cane corso oczekiwać zbytniej wylewności. Nie oznacza to, że pies tej rasy lubi zostawać sam, a izolacja od rodziny mu służy. Absolutnie nie, cane corso silnie związuje się z człowiekiem, lecz okazuje to w mniej wylewny sposób. Lubi spędzać czas z rodziną, a dzieci traktuje ze sporą dozą łagodności, zupełnie jak szczenięta. Dzieci nigdy nie powinny zostawać z nim sam na sam, nawet jeśli cane corso italiano jest wobec nich wrażliwy, a dzieci nauczone są właściwych zachowań wobec psa. Odpowiednio zachęcony podejmie się wspólnej zabawy.

Ten duży pies nie jest szczekliwy, nie ma skłonności do ucieczek, jeśli jego potrzeba aktywności zostanie zaspokojona, to pies nie będzie też skłonny do niszczenia.

W swoim otoczeniu tolerował będzie koty. Z innymi psami pod jednym dachem powinien się dogadać pod warunkiem prawidłowej socjalizacji cane corso od szczeniaka. Dorosły pies, który nigdy nie był nauczony dzielić dom z innymi psami może mieć z tym problem.

Jest to pies przede wszystkim stróżujący, nie nadaje się dla osób starszych i mało aktywnych.

Charakter psa rasy cane corso

pixabay.com/images/id-6339587/

Cane corso - zdrowie

Cane corso to wytrzymały pies, ale nie jest przygotowany na ekstremalne temperatury. Latem musi mieć dostęp do świeżej wody i zacienionego miejsca, a zimą ciepły i wygodny kąt. Lichy podszerstek nie zapewni psu ochrony, dlatego cane corso przy temperaturach minusowych powinien żyć w domu.

Choroby, jakie dotykają cane corso italiano to przede wszystkim dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, podatność na skręt żołądka, padaczka, „wiśniowe oko” i choroby serca. Dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji unikać należy wszelkiego rodzaju skoków. Ideałem jest, gdy cane corso żyje w domu pozbawionym schodów. Szczeniąt cane corso nie wolno przeforsowywać, aktywność można zwiększyć, gdy pies dojrzeje i przestanie rosnąć.

Cane corso - żywienie

Cane corso potrafi zjeść dużo, dlatego wymagana jest kontrola dawkowania pokarmu, by ilość kalorii była zgodna z dziennym zapotrzebowaniem psa na energię.

Cane corso może być karmiony komercyjną suchą karmą dla psów bądź odpowiednio suplementowaną dietą BARF. Gotowa mokra karma może nie być ekonomicznym rozwiązaniem, chociaż, jak wiadomo, na karmie nie można oszczędzać.

Wysoka jakościowo karma dla ras dużych, powinna być podawana o stałych porach dnia oraz w 2-3 porcjach. Miski cane corso powinny być odpowiednio duże i usytuowane na wysokości pyska psa, by uniknąć łykania powietrza.

Zapewnienie optymalnej dawki wysiłku fizycznego to gwarancja stabilnej wagi i atletycznego wyglądu. Pokarm można suplementować preparatami, wspomagającymi stawy: glukozaminą i chondroityną.

Cane corso pielęgnacja

Cane corso jest bardzo prosty w pielęgnacji. Wyczesywanie sierści raz w tygodniu wystarcza dla zachowania zdrowego blasku. Mała ilość podszerstka determinuje umiarkowane linienia, podczas którego trzeba wspomóc cane corso w jego usuwaniu, poprzez szczotkowanie, co drugi dzień. Regularnym zadaniem opiekuna jest sprawdzanie stanu uszu, zębów i pazurów raz w tygodniu, chociaż zębny należy myć codziennie. Oczy cane corso italiano są bardziej wyeksponowane na wysychanie ze względu na opadające powieki, dlatego trzeba mieć to na wadze. W okresie młodzieńczym pies jest narażony na wypadnięcie lub stany zapalne gruczołu łzowego, który rozwija się szybciej niż rośnie głowa. Czasem wymagany jest zabieg chirurgiczny.

Cane corso szkolenie

Cane corso to bardzo inteligentny olbrzym, ale niestety niezbyt zainteresowany szkoleniem. Jest uparty i niechętnie podejmuje współpracę. To pies stróżujący i potrafi samodzielnie analizować potencjalne zagrożenie dla rodziny, ma je dosłownie we krwi. Więź z opiekunem, rozważne traktowanie, ale i stanowcze podejście do cane corso z pewnością zaowocują posłuszeństwem psa. W wychowaniu olbrzyma cane corso nie wolno pominąć nauki pozostawania w samotności, gdyż dorosły, nienauczony tego pies staje się nerwowy lub lękliwy i może mieć zapędy niszczycielskie. Szkolenie cane corso warto opierać na metodach pozytywnych. Cane corso nie nadaje się na pierwszego czworonoga w domu, gdyż wymaga wiedzy o psychice psa i doświadczenia szkoleniowego. Psie przedszkole dla szczeniaka cane corso jest bardzo wskazane i może znacząco wesprzeć opiekuna w nauce komend.

Reklama

CARNILOVE True Fresh Beef karma z wołowiną dla psa

Zalety i wady rasy cane corso

Zalety cane corso

 • cane corso to dobry stróż domostwa i obrońca rodziny
 • nie jest to pies hałaśliwy, jeśli nie ma do tego podstaw
 • cane corso italiano zawsze jest blisko rodziny, nie ucieka
 • pies tej rasy lubi spędzać czas na dworze
 • cane corso może uprawiać psie sporty np. IPO-posłuszeństwo, trop, obrona
 • to pies bardzo łatwy w pielęgnacji

Wady cane corso

 • cane corso wymaga zróżnicowanych aktywności
 • źle znosi samotność
 • niewłaściwie prowadzone szkolenie i wychowanie cane corso może sprawić, że pies będzie niebezpieczny dla otoczenia
 • cane corso italiano nie nadaje się na pierwszego psa
 • to pies tylko dla doświadczonych i zrównoważonych osób, szkolenie cane corso jest wymagające
 • psy w przeciwieństwie do suk cane corso mogą nie tolerować innych psów
 • cane corso nie nadają się dla osób starszych

Ciekawostki o rasie cane corso

 • Cane corso w Niemczech jest zaliczany do ras psów niebezpiecznych. Jego zakup i hodowla jest obwarowana różnego rodzaju restrykcjami, m.in. obowiązkiem posiadania licencji na psa oraz przejścia testów zarówno przez psa, jak i właściciela. Egzaminy są obowiązkowe dla posiadaczy psów agresywnych i kosztują nawet 350 euro. Test trzeba zdać na poziomie 80%, wiedza obejmuje wychowanie psa, podstawy medyczne i prawne.
 • Słowo „cane” po włosku oznacza psa, „corso” w języku celtyckim znaczy mocarny, silny lub pochodzić od łacińskiego „cohors” czyli stróż, obrońca.
Cane corso szkolenie szczeniaka

pixabay.com/images/id-422045/

Cane corso hodowla

Kupując cane corso z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Cane corso cena

Cena cane corso z hodowli waha się od 3000 do 5000 zł Najdroższe osobniki pochodzą z hodowli zarejestrowanych w ZKwP.

Imię dla cane corso

Ciekawe imię dla psa cane corso: Dante, Ares, Diablo

Ciekawe imię dla suczki cane corso: Bella, Luna, Bianca

Dla kogo cane corso będzie idealny?

Cane corso to pies pracujący, który doskonale sprawdzi się jako stróż obejścia, domu i rodziny i przede wszystkim z myślą o takiej pracy powinien być ten pies kupowany. Jest to duża, silna i samodzielan rasa psów, która wymaga od opiekuna doświadczenia, dlatego pies ten nie jest polecany na pierwsze zwierzę w domu.

Klasyfikacja FCI rasy cane corso

Grupa II: Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja 2: molosy

Numer wzorca: 343

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Cane corso – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Cane corso – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Cane corso to silny molos o lojalnym sercu wobec rodziny. Wiery obrońca dobytku, ludzi i zwierząt. To pies do zadań specjalnych.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1431

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x