Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

CANE CORSO

Facebook
Twitter
Cane corso – wychowanie, charakter, cena

pixabay.com/images/id-4044828/

Jeśli myślisz o psie, który będzie nie tylko twoim wiernym towarzyszem, ale również skutecznym stróżem, Cane Corso może być strzałem w dziesiątkę. Ta włoska rasa psów, znana również jako Cane Corso Italiano, to prawdziwy molos o imponującej budowie i lojalnym charakterze. Nie jest to jednak pies dla każdego. Cane Corso wymaga właściciela z doświadczeniem, który zna się na psiej psychice i potrafi skutecznie go wychować. Jaka jest historia tej rasy psów? Dla kogo będzie to idealna rasa psów?

Spis treści

Podstawowe informacje

🌅 Kraj pochodzenia

Włochy

🐶 Numer wzorca FCI

343

➡ Waga

40 – 50 kg

❤ Długość życia

10 – 12 lat

💢 Charakter

Wierny, rodzinny, stróż i obrońca

Historia rasy cane corso

Cane corso italiano, jak sama nazwa wskazuje, to rasa psów, która pochodzi z Włoch, a dokładniej z Półwyspu Apenińskiego. Pies ten jest bezpośrednim potomkiem rzymskich molosów – psów Canis paugnax. Niegdyś cane corso spotykane były na całym terytorium Włoch, dziś spotykane są głównie w prowincjach południowo-wschodnich (Bari i Foggia). Rzymianie hodowali te psy w celach bojowych, na polowania, do stróżowania i jako psy pasterskie.

Nazwa rasy pochodzi od łacińskiego słowa „cohors”, które oznacza obrońcę, stróża obejścia. W języku włoskim „cane” to po prostu pies. Nazewnictwa rasy doszukiwano się także w języku celtyckim i greckim.  W języku Celtów „corso” znaczy mocarny, natomiast u Greków „kortos” to ogrodzony wybieg dla zwierząt gospodarskich lub pastwisko.

Do 1750 roku cane corso był niezawodnym psem, ścigającym zbiegłych więźniów. Obecnie cane corso to głównie psy stróżujące i do towarzystwa, lecz spotykane są także w służbach mundurowych, a nawet jako psy przewodnicy. Pierwszy wzorzec rasy został opracowany w 1987 roku przez doktora Antonio Morsianiego. Cane corso został wpisany na listę rasy uznanych przez FCI 12 listopada 1996 roku. 

Jak wygląda cane corso?

Cane corso to duży pies, o mocnej budowie ciała. Głowa cane corso italiano jest typowa dla molosa; kufa krótsza od czaszki, nos duży i czarny; oczy średniej wielkości, owalne, skierowane frontalnie; uszy trójkątne i wiszące, osadzone wysoko. Szyja psa jest mocna, takiej samej długości co głowa; tułów krępy; grzbiet prosty i mocny; klatka piersiowa dobrze rozwinięta; ogon osadzony wysoko, gruby u nasady.

Wysokość w kłębie cane corso

Pies: 64-68 cm

Suka: 60-64 cm

Cane corso – waga

Pies: 45-50 kg

Suka: 40-45 kg

Szata cane corso

Umaszczenie cane corso może być czarne, popielate, ołowiane, jasno- i ciemno płowe, jasno popielate, czerwień jelenia i pręgowane.

Cane corso ma krótką sierść, bardzo gęstą i błyszczącą z małą ilością podszerstka.

Jak pielęgnować cane corso?

Cane corso jest bardzo prosty w pielęgnacji. Wyczesywanie sierści raz w tygodniu wystarcza dla zachowania zdrowego blasku. Mała ilość podszerstka determinuje umiarkowane linienia, podczas którego trzeba wspomóc cane corso w jego usuwaniu, poprzez szczotkowanie, co drugi dzień. Regularnym zadaniem opiekuna jest sprawdzanie stanu uszu, zębów i pazurów raz w tygodniu, chociaż zębny należy myć codziennie. Oczy cane corso italiano są bardziej wyeksponowane na wysychanie ze względu na opadające powieki, dlatego trzeba mieć to na wadze. W okresie młodzieńczym pies jest narażony na wypadnięcie lub stany zapalne gruczołu łzowego, który rozwija się szybciej niż rośnie głowa. Czasem wymagany jest zabieg chirurgiczny.

Jaki charakter mają cane corso?

Cane corso, to według wzorca rasy stróż obejścia, ludzi i zwierząt domowych, bardzo sprawny i żywo reagujący. W przeszłości także pasterz bydła i pies myśliwski na  grubą zwierzynę.

Cane corso italiano  nadaje się na stróża dzięki gabarytom, wysokiej czujności i zdystansowaniu, jakie okazuje obcym. Nie jest typem pieszczocha i nie należy od cane corso oczekiwać zbytniej wylewności. Nie oznacza to, że pies tej rasy lubi zostawać sam, a izolacja od rodziny mu służy. Absolutnie nie, cane corso silnie związuje się z człowiekiem, lecz okazuje to w mniej wylewny sposób. Lubi spędzać czas z rodziną, a dzieci traktuje ze sporą dozą łagodności, zupełnie jak szczenięta. Dzieci nigdy nie powinny zostawać z nim sam na sam, nawet jeśli cane corso italiano jest wobec nich wrażliwy, a dzieci nauczone są właściwych zachowań wobec psa. Odpowiednio zachęcony podejmie się wspólnej zabawy.

Ten duży pies nie jest szczekliwy, nie ma skłonności do ucieczek, jeśli jego potrzeba aktywności zostanie zaspokojona, to pies nie będzie też skłonny do niszczenia.

W swoim otoczeniu tolerował będzie koty. Z innymi psami pod jednym dachem powinien się dogadać pod warunkiem prawidłowej socjalizacji cane corso od szczeniaka. Dorosły pies, który nigdy nie był nauczony dzielić dom z innymi psami może mieć z tym problem.

Jest to pies przede wszystkim stróżujący, nie nadaje się dla osób starszych i mało aktywnych.

Charakter psa rasy cane corso

pixabay.com/images/id-6339587/

Jak długo żyje cane corso?

Psy cane corso żyją od 10 do 12 lat.

Ciekawostki o cane corso

  • Cane corso w Niemczech jest zaliczany do ras psów niebezpiecznych. Jego zakup i hodowla jest obwarowana różnego rodzaju restrykcjami, m.in. obowiązkiem posiadania licencji na psa oraz przejścia testów zarówno przez psa, jak i właściciela. Egzaminy są obowiązkowe dla posiadaczy psów agresywnych i kosztują nawet 350 euro. Test trzeba zdać na poziomie 80%, wiedza obejmuje wychowanie psa, podstawy medyczne i prawne.
  • Słowo „cane” po włosku oznacza psa, „corso” w języku celtyckim znaczy mocarny, silny lub pochodzić od łacińskiego „cohors” czyli stróż, obrońca.

Jak karmić cane corso?

Cane corso potrafi zjeść dużo, dlatego wymagana jest kontrola dawkowania pokarmu, by ilość kalorii była zgodna z dziennym zapotrzebowaniem psa na energię.

Cane corso może być karmiony komercyjną suchą karmą dla psów bądź odpowiednio suplementowaną dietą BARF. Gotowa mokra karma może nie być ekonomicznym rozwiązaniem, chociaż, jak wiadomo, na karmie nie można oszczędzać.

Wysoka jakościowo karma dla ras dużych, powinna być podawana o stałych porach dnia oraz w 2-3 porcjach. Miski cane corso powinny być odpowiednio duże i usytuowane na wysokości pyska psa, by uniknąć łykania powietrza.

Zapewnienie optymalnej dawki wysiłku fizycznego to gwarancja stabilnej wagi i atletycznego wyglądu. Pokarm można suplementować preparatami, wspomagającymi stawy: glukozaminą i chondroityną.

Zdrowie cane corso

Cane corso to wytrzymały pies, ale nie jest przygotowany na ekstremalne temperatury. Latem musi mieć dostęp do świeżej wody i zacienionego miejsca, a zimą ciepły i wygodny kąt. Lichy podszerstek nie zapewni psu ochrony, dlatego cane corso przy temperaturach minusowych powinien żyć w domu.

Dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji unikać należy wszelkiego rodzaju skoków. Ideałem jest, gdy cane corso żyje w domu pozbawionym schodów. Szczeniąt cane corso nie wolno przeforsowywać, aktywność można zwiększyć, gdy pies dojrzeje i przestanie rosnąć.

Na co może chorować cane corso?

  • Dysplazja stawów biodrowych i lędźwiowych
  • Wiśniowe oko
  • Choroby serca
  • Skręt żołądka
  • Padaczka

Jakie nadać imię dla cane corso?

Ciekawe imię dla psa cane corso: Dante, Ares, Diablo

Ciekawe imię dla suczki cane corso: Bella, Luna, Bianca

Cane corso cena

Cena cane corso z hodowli waha się od 3000 do 5000 zł Najdroższe osobniki pochodzą z hodowli zarejestrowanych w ZKwP.

Cane corso szkolenie szczeniaka

pixabay.com/images/id-422045/

Cane corso hodowla

Kupując cane corso z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

FAQ dotyczące cane corso

Czy cane corso jest niebezpieczny?

Cane corso, mimo że nie znajduje się na liście ras psów uznanych za agresywne może być niebezpieczny, gdy jego wychowaniem i szkoleniem zajmie się osoba, która nie ma o tym żadnego pojęcia.

Czy trzeba mieć pozwolenie na cane corso?

Nie, cane corso nie znajduje się na liście ras psów, uznanych w Polsce za agresywne.

Redakcja

Źródła

zkwp.pl/wzorce/343.pdf

fci.be/en/nomenclature/ITALIAN-CANE-CORSO-343.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
CANE CORSO – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
CANE CORSO – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Cane corso to silny molos o lojalnym sercu wobec rodziny. Wiery obrońca dobytku, ludzi i zwierząt. To pies do zadań specjalnych.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
1 rok temu

Chciałam zapytać od kiedy Cane Corso znajduje się na liście psów agresywnych i na jego posiadanie potrzebne jest zezwolenie? I gdzie można to sprawdzić? Nie figuruje on na listach dostępnych w Internecie. Czy mogę prosić o źródło ?

aqq
aqq
1 rok temu

Jednak na gov pisze że znajduje się na liście do psów agresywnych

Screenshot_2023-02-23-00-29-06-253_com.android.chrome.jpg
3
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x