Reklama

Dog niemiecki – cena, charakter, zdrowie, opis rasy psów

Facebook
Twitter
Dog niemiecki

pixabay.com/images/id-1835070/

Olbrzymie rozmiary doga niemieckiego nie idą w parze z dobrym zdrowie. Dogi niemieckie cierpią na wiele chorób i żyją zwykle krótko – do 10 lat.

Spis treści - kliknij strzałkę

Dog niemiecki - pochodzenie i historia

Dog niemiecki to rasa psów, która prawdopodobnie pochodzi od mastiffów. Bez wątpienia to największe psy w Europie. Dogi niemiecki są rasą, która jest wpisywana najczęściej do Księgi Rekordów Guinnessa, w kategorii: Największy pies na świecie. W żyłach współczesnych dogów niemieckich płynie krew pierwotnych psów bojowych, używanych do polowań na dziki i byki (bullenbeisser i saupacker). Moda na polowania ustała, a wraz z nią spadła znacząco liczebność hodowli i wtedy to dog niemiecki stał się popularnym psem towarzyszącym arystokracji niemieckiej, świadczącym o statusie społecznym.

Czy dog niemiecki jest na pewno niemiecki?

Przez wiele dekad to Dania, a nie Niemcy przekonywali iż jest to ich rasa narodowa. Nawet w Anglii nazywano je Great Dane – Wielki Duńczyk. Nie powinno być jednak wątpliwości, że jest to narodowa rasa Niemiec. W 1876 roku podjęto oficjalnie taką decyzję. W 1878 roku komitet specjalistów nadał tym dużym psom oficjalna nazwę doga niemieckiego. W 1880 roku spisano wzorzec rasy, który ewaluował po skrzyżowaniu psa z chartami. Dzięki temu jego sylwetka zelżała i stała się bardziej dystyngowana. W 1888 roku Deutsche Doggen Club zatwierdził oficjalnie wzorzec rasy doga niemieckiego. Ostatnie zmiany we wzorcu dokonano w 1994 roku. Jedną z nich był zakaz kopiowania uszu u psów tej rasy. 

Dog niemiecki w Polsce

Dogi niemieckie zostały sprowadzone do Polski już w XIX wieku. W okresie socjalizmy psy tej rasy straciły na popularności. Obecnie jest to rasa, która ma swoich wielbicieli, jednak psy te nie są bardzo popularne. 

Jak wygląda dog niemiecki?

Dogi niemieckie, to według wzorca rasy, rasa psów o szlachetnym wyglądzie. Dogi przykuwają uwagę wielkością, harmonijną budową ciała oraz proporcjonalną sylwetką. 

Głowa doga niemieckiego jest długa i wąska; kufa głęboka i prostokątna; nos duży czarny lub cielisty i plamisty. Oczy psa są średniej wielkości; uszy są wysoko osadzone i naturalnie wiszące. Szyja psów jest długa i sucha; klatka piersiowa szeroka i głęboka. Ogon tej rasy osadzony jest wysoko, jest gruby u nasady i sięga stawu skokowego. Kończyny kątowane o mocnym kośćcu. 

Dog niemiecki - charakterystyka tej rasy psów

Wysokość w kłębie dogów niemieckich 

Pies: 80-90 cm

Suka: 72-84 cm

Dog niemiecki waga 

Suka: 45-70 kg

Pies: 50-70 kg

Szata doga niemieckiego 

Sierść doga niemieckiego jest bardzo krótka, gęsta, gładka i bez podszerstka. 

Psy tej rasy występują w kilku rodzajach umaszczenia: 

 • dog niemiecki żółty
 • dog niemiecki pręgowany 
 • dog niemiecki arlekin 
 • dog niemiecki czarny 
 • dog niemiecki błękitny 

Ile lat żyje dog niemiecki?

Dog niemiecki żyje od 8 do 10 lat.

Kategoria wielkości doga niemieckiego

Dog niemiecki to pies rasy olbrzymiej. 

Jaki charakter ma dog niemiecki

pixabay.com/images/id-2793816/

Dog niemiecki - charakter i usposobienie

Wśród molosów nie znajdzie się spokojniejszego i delikatniejszego psa, jak dog niemiecki. Ta rasa psów jest niezwykle czuła wobec dzieci i całej swojej rodziny. W chwili zagrożenia bezpieczeństwa możecie być pewni, że pies będzie bronił swojej rodziny z całych sił.

Dog niemiecki wobec obcych zachowuje dystans, wnikliwie analizuje potencjalne zagrożenie i zawsze staje na pierwszej linii obrony. Ze względu na swój wygląd pies budzi nie tylko respekt, ale i zachwyt. Bardzo lubi być przy człowieku i uwielbia wszelkiego rodzaju wspólne zabawy. Dobrze, gdy może liczyć na równie entuzjastyczne nastawienie ze strony domowników.

Dog niemiecki, pomimo pokaźnych gabarytów, potrafi być w domu bardzo spokojny, niemalże niezauważalny. Dog niemiecki to uosobienie szlachetnego wyglądu rasy oraz łagodnego charakteru, który docenią wszyscy opiekunowie.

Mimo iż jest to jedna z największych ras psów na świecie, to doskonale dogada się z innymi psami, a nawet kotami pod jednym dachem. 

Dog niemiecki - zdrowie

Duże psy w okresie intensywnego wzrostu bardzo często narażone są na problemy ze stawami. Tak też jest w przypadku tej rasy, dlatego szczenięta doga powinny otrzymywać suplementy na stawy np. chondroitynę i glukozaminę. 

Dogi niemieckie, jak większość psów, potrzebują ruchu. Sam przydomowy ogród to zdecydowanie za mało, choć jest bardzo wskazany. Dogi niemieckie, ze względu na swoje rozmiary, nie powinny uprawiać intensywnych sportów.

Lista chorób doga niemieckiego jest dość długa:

 • dysplazja stawów łokciowych i biodrowych
 • intensywny wzrost może powodować jego zaburzenia w obrębie układu kostnego
 • skręt lub rozszerzenie żołądka
 • zapalenie i osłabienie kości
 • zgrubienie i pękanie chrząstki
 • deformacja kręgów szyjnych
 • choroby zwyrodnieniowe stawów
 • podwinięcie i wywinięcie powiek
 • nowotwory kości (kostniakomięśniaki)
 • kardiomiopatia

 

Duży pies to także wyzwanie dotyczące zakupu legowiska. Odciążenie układu kostnego jest tu niezwykle ważne, dlatego poza odpowiednią wielkością ważny jest dobór materiału z jakiego jest wykonany – zalecana jest gruba pianka termoelastyczna, stosowana w legowiskach ortopedycznych. Na okres mokrych jesieni i mroźnych zim poleca się zakładanie ubrania psu, ze względu na brak podszerstka.

Olbrzymi dog niemiecki

pixabay.com/images/id-3181899/

Żywienie doga niemieckiego

Dog niemiecki, to duża rasa psów, która ma duże potrzeby żywieniowe. Szczenięta doga niemieckiego powinny być karmione karmą o podwyższonej kaloryczności. Psy w okresie intensywnego wzrostu potrzebują więcej energii. Dieta doga niemieckiego powinna być dostosowana do aktywności psa. Nadwaga i otyłość może negatywnie wpłynąć na stawy tych psów. 

Psy tej dużej rasy mogą być karmione suchą karmą dla psów, karmą mokrą, dietą BARF oraz domowymi posiłkami, gotowanymi według przepisu dietetyka. W przypadku samodzielnie gotowanych posiłków nie można zapominać o właściwej suplementacji magnezowo-wapniowej (glukozamina i chondroityna), wspierającej wrażliwy kościec psa.

Doga niemieckiego należy karmić dwa razy na dobę. Miski na pokarm trzeba ustawić na wysokości pyska psa. Porcje karmy nie mogą być przesadnie duże, ani zbyt małe. Większy posiłek zaleca się podawać wieczorem. Dzięki tym zabiegom odciążysz układ trawienny psa.

Na dwie godziny przed i po aktywności pies nie powinien być karmiony, gdyż może to grozić skrętem żołądka. 

Dog niemiecki - pielęgnacja

Pielęgnacja doga niemieckiego jest bardzo prosta. Sierść tego dużego psa jest krótka i polecane jest jej wyczesywanie miękką szczotką lub gumową rękawicą raz w tygodniu. Taki zabieg pozwoli zachować miękką i błyszczącą sierść. Dog jest łasuchem na pieszczoty i chętnie poddaje się wyczesywaniu. Przy okazji warto dokonać przeglądu zębów, uszu, oczu i pazurów.

Szkolenie doga niemieckiego

Wychowanie psa należy rozpocząć jak najszybciej, by zapewnić bezpieczeństwo otoczeniu dorosłego molosa. Dog niemiecki jest bardzo inteligentnym psem, który ochoczo uczy się poleceń i w mig rozumie czego się od niego oczekuje. To wnikliwy obserwator, który błyskawicznie odczytuje mowę ciała opiekuna, dlatego na efekty szkolenia nie trzeba długo czekać. Nauka posłuszeństwa psa absolutnie nie może bazować na nacisku fizycznym czy psychicznym. Opiekun obdarzony zaufaniem doga olbrzyma nie będzie miał problemów z jego ułożeniem w innym razie pies zrezygnuje ze współpracy. Bardzo ważna w szkoleniu doga niemieckiego jest konsekwencja, zdecydowanie i oczywiście stosowanie pozytywnych metod. W szkoleniu nie może zabraknąć nauki chodzenia na luźnej smyczy – bardzo istotnej ze względu na rozmiar psa

Zalety i wady rasy dog niemiecki

Zalety doga niemieckiego

 • Dog niemieckie to łagodny pies
 • to odważna rasa psów
 • pies ten nie jest szczekliwy
 • dog niemiecki nadaje się na stróża
 • nadaje się na pierwszego psa, ale tylko dla konsekwentnego, nieapodyktycznego opiekuna
 • może mieszkać z innymi zwierzętami
 • pielęgnacja psa jest bardzo prosta
 • jest bardzo pojętny

Wady doga niemieckiego

 • dog niemiecki źle znosi samotność i może wyładowywać frustrację niszcząc otoczenie
 • pies wymaga uwagi rodziny, by zachować dobre samopoczucie
 • nie  jest polecany dla osób starszych
 • dog niemiecki żyje krótko
 • to rasa psa, która ma wiele problemów zdrowotnych 
 • pies tej rasy mocno się ślini
 • jego utrzymanie jest kosztowne
Dog niemiecki

pixabay.com/images/id-2098715/

Ciekawostki o rasie dog niemiecki

 •  
 • W Księdze Rekordów Guinnessa znajdziemy największego doga niemieckiego o imieniu Zeus. Zeus był najwyższym psem na świecie. Ten niemiecki olbrzym w kłębie mierzył prawie 112 cm. Zeus żył niestety tylko 5 lat, odszedł w 2014 roku.
 • Dog niemiecki to „Scooby Doo”, tytułowy strachliwy pies w znanej bajce dla dzieci. Dogi niemieckie zobaczymy też na dworze Murgrabiego, oglądając film „Janosik” czy w poruszającym filmie „Siedem Dusz” – tu dog bohaterki podobnie, jak opiekunka chorował na serce.
 • Waga doga niemieckiego rośnie bardzo szybko. Dog niemiecki w ciągu 12 miesięcy zmienia się z półkilowego szczeniaka w kolosa o masie 70 kg
 • Dog niemiecki arlekin był psem Eugeniusza Bodo. Sambo towarzyszył swemu opiekunowi niemal wszędzie, aż pies stał się równie popularny, co aktor. Sambo poza ciekawą maścią sierści miał też dwubarwne oczy – Heterochromia u psa.
 • Dog niemiecki merle (umaszczenie marmurkowe) nie jest dopuszczany do wystaw, nie jest zgodny ze wzorcem rasy.
 • Saba z „W pustyni i w puszczy” to właśnie dog niemiecki. 
 • Astro z kreskówki Jetsonowie to również dog niemiecki. 
 •  (umaszczenie marmurkowe) nie są klasyfikowane do wystaw, nie są one zgodne ze wzorcem rasy.

Dog niemiecki hodowla

Kupując doga niemieckiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Dog niemiecki cena

Cena doga niemieckiego z hodowli waha się od 2000 zł do 5000 zł.

Imię dla doga niemieckiego

Ciekawe imię dla psa doga niemieckiego: Cezar, Napoleon, Zeus

Ciekawe imię dla suczki doga niemieckiego: Lola, Saba, Fiona 

Dla kogo dog niemiecki będzie idealny?

Dog niemiecki to pies, który doskonale odnajdzie się w rodzinie z dziećmi. Pies nie wymaga dużych aktywności, wystarczą mu spokojne spacery. Jest to rasa, która ze względu na swoje rozmiary powinna być szkolona od szczeniaka. Opiekun powinien być opanowany i konsekwentny w układaniu psa. 

Klasyfikacja FCI

Grupa II: Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja 2: molosy typu mastifa

Numer wzorca: 235

Pytania czytelników

Czy dog niemiecki jest groźny?

Wobec właściciela i rodziny jest to łagodna rasa psa. Wobec obcych dog może być nieufny. W przypadku ataku na rodzinę pies będzie bronił ludzi ze wszystkich sił. 

Jaka jest cena doga niemieckiego?

Dog niemiecki z metryką ZKwP kosztuje zwykle 3000-5000 zł. 

Czy dog niemiecki się ślini?

Tak, dogi niemieckie ślinią się dosyć mocno. 

Czy dog niemiecki nadaje się do bloku?

Dogi mogą mieszkać w bloku, gdyż nie są to psy bardzo aktywne. Ważne jednak, by mieszkać z psem na parterze, by nie musiał wdrapywać się po schodach na duże wysokości. 

Kiedy dog niemiecki przestaje rosnąć?

Dogi niemieckie rosną fizycznie do 18 miesiąca życia. Dojrzałość psychiczną psy tej dużej rasy osiągają po 2 latach. 

Czy dog niemiecki jest psem obronnym?

Tak, dog niemiecki może służyć za psa obronnego. Jest to silny i duży pies, który w przeszłości pracował na polowaniach. 

Jak długo żyje dog niemiecki?

Dogi niemieckie żyją krótko od 8 do 10 lat. 

Redakcja 

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Dog niemiecki – charakter, cena, opis rasy psów | Zoonews.pl
Article Name
Dog niemiecki – charakter, cena, opis rasy psów | Zoonews.pl
Description
Olbrzymie rozmiary doga niemieckiego nie idą w parze z dobrym zdrowie. Dogi niemieckie cierpią na wiele chorób i żyją zwykle krótko – do 10 lat.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 901

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x