Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Boerboel – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Boerboel – cena, zdrowie, hodowla

pixabay.com/images/id-739745/

Boerboel zwany jest potocznie synem lwa. Przydomek ten odzwierciedla historię boerboela, który walczył w armii rzymskiej i występował na arenach z gladiatorami.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o rasie boerboel

🌅 Kraj pochodzenia

RPA

🐶 Numer wzorca FCI

➡ Waga

70 – 90 kg

❤ Długość życia

10 – 12 lat

💢 Charakter

Boerboel to pies, który ceni sobie kontakt z rodziną, której jest oddany.

Boerboel – pochodzenie i historia rasy

Boerboel wywodzi się od starożytnych molosów, które wraz z ekspansją wojsk rzymskich trafiły do Europy i Anglii. Przodkowie boerboela przybyli do Afryki w połowie XVII wieku wraz z osadnikami europejskimi. W niedługim czasie psy rozprzestrzeniły się w RPA poprzez krzyżowanie się z rdzennymi afrykańskimi rasami psów należących do plemion Hotentotów.

Przeznaczenie boerboela

Głównym zadaniem boerboela była ochrona zwierząt gospodarskich przed atakami hien czy panter. Poza tym były doskonałymi psami uczestniczącymi w polowaniach, ich zadaniem było tropienie i przytrzymywanie rannej zwierzyny. Dziś boerboel nadal jest użytkowany jako pies stróżujący, ale i obronny oraz towarzyszący.

Rejestracja rasy boerboel

Sprowadzenie bullmastifów na złotonośne tereny afrykańskich kopalń w 1938 roku także wpłynęło na ogólny kształt rasy boerboel. Poważna hodowla boerboela zaczęła się dopiero w 1983 roku, kiedy to powołano pierwszą organizację rejestrującą boerboela – South African Boerboel Association (SABT).

W 2008 roku boerboele zostały uznane przez południowoamerykański związek kynologiczny (KUSA) akceptowany przez FCI, co daje możliwość rejestrowania psów tej rasy we wszystkich organizacja zrzeszonych przy FCI mimo, że FCI nie uznaje rasy boerboel.

Boerboel w Polsce

Boerboel nie jest popularną rasą w Polsce. Pierwsze osobniki do kraju przywiezione zostały w 2007 roku z Rosji i Afryki. Dwa lata później zarejestrowano w ZkwP pierwszy miot szczeniaków „polskiego” boerbolea.

Jak wygląda boerboel?

Boerboel to pies w typie molosa o bardzo dużej głowie, ale proporcjonalnej do reszty ciała. Kościec psa jest mocny, a sylwetka dobrze obudowana mięśniami. Pies ma imponować budową, pewnością siebie i siłą. Głowa jest masywna, krótka, szeroka, z dobrze wypełnionymi polikami, ale pozostaje proporcjonalna do reszty ciała. Boerboel ma średniej długości kufę, która zwęża się w kierunku nosa. Nos czarny o szerokich nozdrzach. Oczy są średniej wielkość, okrągłe, szeroko rozstawione. Pożądane, aby ich barwa była ciemniejsza od umaszczenia, występują we wszystkich odcieniach brązu, a im ciemniejsze, tym lepiej. Uszy psa są wysoko osadzone, szerokie i długie, o trójkątnym kształcie, noszone blisko głowy. Podgardle powinno być zaznaczone i musi być widoczne. Szeroki i mocno umięśniony zad wieńczy wysoko osadzony, gruby ogon, sięgający stawu skokowego. Kiedyś ogony boerboeli tradycyjnie kopiowano za 3 lub 4 kręgiem. Masywne ciało dźwigają mocne nogi z dużymi, okrągłymi łapami o czarnych pazurach i grubych, twardych opuszkach. W ruchu pies jest mocny, prężny i nieskrępowany. Dymorfizm płciowy musi być wyraźnie zaznaczony, samce są samcze, a suki sucze – mniej potężnie zbudowane.

Charakterystyka psa rasy boerboel

Wielkość w kłębie boerboela

Pies: 66-70 cm

Suka: 61-65 cm

Boerboel – waga

Pies i suka: 70-90 kg

Szata psa rasy boerboel

Boerboel występuje w kilku odmianach barwnych. Maść boerboela jest płowa lub ruda, może być pręgowana z maską lub bez. Białe znaczenia nie są pożądane, ale są dopuszczone w ograniczonej ilości

Boerboel ma krótką, gładką, błyszczącą i gęstą sierść.

Kategoria wielkości boerboela

Boerboel to pies rasy olbrzymiej.

Ile lat żyje boerboel?

Psy rasy boerboel żyją od 10 do 12 lat.

Boerboel - charakter

pixabay.com/images/id-739753/

Charakter boerboela i usposobienie

Boerboel to pies, który ceni sobie kontakt z rodziną, której jest oddany. Ten olbrzym lubi zabawę z dziećmi, szczególnie na świeżym powietrzu, gdzie może się wyszaleć. Wspólna aktywność boeroboela i dzieci musi odbywać się pod nadzorem opiekuna, pies jest silny i może przypadkiem zrobić dziecku krzywdę. Dzieci muszą być nauczone poszanowania przestrzeni psa. Zbyt intensywny wysiłek dla boerboela nie jest pożądany, ale nie wolno zaniedbywać codziennych spacerów, które są koniecznością dla zachowania zdrowia psycho-fizycznego psa. W domu po odpowiedniej dawce aktywności boerboel potrafi zachować spokój. Prawidłowo zsocjalizowany boerboel dogada się z kotami i psami. Boerboel to idealny stróż, jest czujny i nie wpuści na posesję nikogo, bez zgody opiekuna.

Boerboel - zdrowie

Boerboel jest psem odpornym na warunki atmosferyczne, lubi spacery i zabawy z rodziną w przydomowym ogrodzie, jednak jak każdy pies powinien w okresach ekstremalnych temperatur mieć możliwość schronienia się w cieniu. Latem wysiłek boerboela należy ograniczyć i zawsze pamiętać o zabezpieczeniu dla psa miejsca w cieniu oraz stałego dostępu do chłodnej wody. Podjadanie boerboela lub nieprawidłowo oszacowane wielkości posiłków szybko doprowadzą do jego otyłości i podatnością na dysplazję stawów. Poza tym boerboel może cierpieć na zespół wrodzonych wad odcinka szyjnego kręgosłupa – syndrom Wobblera.

Typowe choroby boerboela

  • Dysplazja stawów
  • Syndrom Wobblera
  • Wypadanie pochwy
  • Otyłość
  • Skręt i rozszerzenie żołądka
  • Entropium lub ektropion

Boerboel - żywienie

Boerboel to krzepkie i masywne zwierzę, które ma doskonały apetyt. Nie marudzi przy posiłkach, potrafiąc zadowolić się każdym rodzajem karmy. Pokarm dla boerboela powinien być wysokiej jakość, aby zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze i być odpowiednio kaloryczny. Posiłki dla boerboela powinny być podawane dwa razy dziennie. Boerboel nie powinien mieć stałego dostępu do pokarmu, a smakołyki opiekun powinien wykorzystywać podczas treningu jako bardzo skuteczną motywację.

Boerboel - pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne przy boerboelu są niezwykle proste. Boerboel ma krótką sierść, która w okresie wymiany okrywy linieje umiarkowanie. Pies wymaga szczotkowania okrywy włosowej raz w tygodniu i przecierania jej irchową szmatką dla zachowania połysku. Standardem pielęgnacyjnym każdego psa w tym boerboela musi być kontrola czystości zębów i uszów oraz stanu pazurów i oczu.

Boerboel - szkolenie

Boerboel to pies inteligentny i nie pozwoli, by traktowano go bez poszanowania jego godności. Przyszły opiekun powinien być osobą spokojną i zrównoważoną, tylko wtedy pies będzie traktował opiekuna jako osobę godną zaufania, za którą można podążać. Boerboel to rasa bardzo niezależna, samodzielna i w związku z tym nie nadaje się dla osób niedoświadczonych. Zachowanie i postawa opiekuna zawsze jest punktem odniesienia dla psa. Boerboel sam szuka kontaktu z opiekunem. Chętnie i szybko się uczy, jeśli relacje pies-opiekun bazują na partnerstwie. Łagodne traktowanie i właściwa socjalizacja sprawi, że boerboel wyrośnie na wiernego towarzysza rodziny.

Zalety i wady rasy boerboel

Zalety boerboela

  • boerboel szczeka niewiele, raczej ostrzegawczo pochrząkuje
  • ten afrykański pies idealnie sprawdza się w roli stróża domu – jest opanowany i czujny, zawsze staje w obronie słabszych członków stada
  • rasa ta dobrze znosi samotność, skupiając się na roli stróża posesji, nie ma tendencji do ucieczek
  • boerboel bardzo chętnie spędza czas na dworze
  • pies jest łatwy w pielęgnacji
  • rasa ta ma zrównoważony charakter, nie wykazuje agresji bez powodu

Wady boerboela

  • boerboel nie nadaje się na pierwszego psa
  • rasa ta wymaga sporej przestrzeni życiowej i uwagi opiekuna – nie nadaje się do życia w mieście
  • ten afrykański pies wymaga aktywności poza terenem, którego pilnują (brak bodźców węchowych, społecznych, fizycznych mogą skutkować zaburzeniami zachowania np. niszczycielstwem)
  • boerboel to bardzo silny fizycznie pies i wymaga równie silnego fizycznie opiekuna, by potrafił go kontrolować na smyczy
  • ten olbrzym jest kosztowny w utrzymaniu

Ciekawostki o rasie boerboel

  • Przed zakupem boerboela sprawdź dokładnie, w jakiej organizacji zarejestrowany jest hodowca, gdyż zwierzęta z hodowli zarejestrowanych w SABT i EBBASA nie mogą brać udziału w wystawach FCI.
  • Boerboel to pies, który figuruje na liście ras niebezpiecznych m.in. we Francji. Posiadanie tego psa wymaga szkolenia w prowadzeniu psa, zdania testów umiejętności oraz oceny behawioralnej i złożenia wniosku o możliwość jego posiadania do odpowiednich władz.
  • Boerboelom niegdyś obcinano ogony, na szczęście praktyka kopiowania jest zakazana w Polsce, tak samo jak w rodzinnym kraju psa – RPA.
  • „Boer” w języku niderlandzkim oznacza farmera/chłopa, a „boel” dużego psa. Boerboel to po prostu duży pies farmerski należący do chłopów.
Boerboel

pixabay.com/images/id-1302357/

Boerboel - hodowla

Decydując się na zakup psa z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Jeśli planujesz wystawiać boerboela na wystawach FCI, pamiętać musisz o sprawdzeniu, w jakiej organizacji zarejestrowany jest szczeniak boerboela. FCI nie uznaje rejestracji psa m.in. w SABT (South African Boerboel Association), jednak dopuszcza się je do wystaw, lecz bez prawa do championatu.

Imię dla psa rasy boerboel

Ciekawe imię dla psa boerboel: Byku, Enzo, Toro

Ciekawe imię dla suki boerboel: Beti, Ren, Cleo

Dla kogo boerboel będzie idealny?

Boerboel polecany jest dla osób doświadczonych w pracy z dużymi psami, posiadających wiedzę o rasie, ludzi konsekwentnych, ale i łagodnych. Opiekunem boerboela może być tylko osoba aktywna, która będzie w stanie poświęcić czas psu, nie tylko podczas codziennych aktywności.

Ile kosztuje boerboel?

Cena za boerboela waha się między 4500 a 5000 zł.

Klasyfikacja FCI rasy boerboel

Boerboel nie jest uznawany przez FCI.

Pytania czytelników

Ile waży boerboel?

Boerboel waży od 70 do 90 kg.

Ile lat żyje boerboel?

Zadbany i zaopiekowany boerboel żyje około 12 lat.

Redakcja

Bibliografia

akc.org/dog-breeds/boerboel/

akc.org/pdf/breeds/standards/Boerboel.pdf

Poznaj inne rasy psów

Summary
 Boerboel – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Boerboel – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Boerboel zwany jest potocznie synem lwa. Przydomek ten odzwierciedla historię boerboela, który walczył w armii rzymskiej i występował na arenach z gladiatorami.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hanna
Hanna
10 miesięcy temu

Boerboel obecnie to koszt ok 10-15 tysięcy złotych

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x