Reklama

Boerboel – cena, zdrowie, hodowla

Facebook
Twitter
Boerboel – cena, zdrowie, hodowla

Boerboel zwany potocznie synem lwa. Przydomek ten odzwierciedla historię boerboela – walczył w szeregach armii rzymskiej i służył rozrywce występując na arenach gladiatorów.

Spis treści - kliknij

Boerboel – historia rasy

Boerboel wywodzi się od molosów starożytnych, które wraz z ekspansją wojsk rzymskich trafiły do Europy i Anglii. Przodkowie boerboela przybyli do Afryki na przełomie XVII i XVII wieku wraz z osadnikami europejskimi. W niedługim czasie rozprzestrzeniły się w RPA poprzez krzyżowanie się z rdzennymi afrykańskimi rasami psów należących do plemion Hotentotów. Głównym zadaniem boerboela była ochrona zwierząt gospodarskich przed atakami hien czy panter. Sprowadzenie bullmastifów na złotonośne tereny afrykańskich kopalń w 1938 roku także wpłynęła na ogólny kształt rasy boerboel. Poważna hodowla boerboela zaczęła się dopiero w 1983 roku, kiedy to powołano pierwszą organizację rejestrującą boerboela- South African Boerboel Association (SABT).

Boerboel w Polsce

Boerboel nie jest popularną rasą w Polsce. Pierwsze osobniki do kraju przywiezione zostały w 2007 roku z Rosji i Afryki. Dwa lata później zarejestrowano w ZkwP pierwszy miot szczeniaków „polskiego” boerbolea.

Jak wygląda boerboel?

Boerboel to pies w typie molosa o bardzo dużej głowie, ale proporcjonalnej do reszty ciała. Boerboel ma płaską czaszkę; średniej długości kufę; oczy trójkątne; uszy wysoko osadzone, długie proste kończyny, mocny tułów; ogon osadzony poniżej linii grzbietu.

Charakterystyka psa rasy boerboel

Wielkość w kłębie psa rasy boerboel

Pies: 64-70 cm

Suka: 59-65 cm

Boerboel – waga

Pies i suka: 70-90 kg

Szata psa rasy boerboel

Boerboel występuje w kilku odmianach barwnych. Maść boerboela jest płowa lub ruda, może być pręgowana. Białe znaczenia nie są pożądane, ale są dopuszczone w ograniczonej ilości

Boerboel ma krótką, gładką i gęstą sierść.

Kategoria wielkości: boerboel zalicza się do ras dużych/olbrzymich.

Ile lat żyje boerboel?

Psy rasy boerboel żyją od 10 do 12 lat.

Boerboel - charakter

Boerboel - charakter

Boerboel to pies, który ceni sobie kontakt z rodziną, jest im oddany. Ten olbrzym lubi zabawę z dziećmi, szczególnie na świeżym powietrzu, gdzie może się wyszaleć. Wspólna aktywność boeroboela i dzieci musi odbywać się pod nadzorem opiekuna, pies jest silny i może przypadkiem zrobić dziecku krzywdę. Dzieci muszą być nauczone poszanowania przestrzeni psa. Zbyt intensywny wysiłek dla boerboela nie jest pożądany, ale nie wolno zaniedbywać codziennych spacerów, które są koniecznością dla zachowania zdrowia psycho-fizycznego psa. W domu po odpowiedniej dawce aktywności boerboel potrafi zachować spokój. Prawidłowo zsocjalizowany boerboel dogada się z kotami i psami, jednak z samcami może mieć problem z porozumieniem. Boerboel to idealny stróż, jest czujny i nie wpuści na posesję nikogo, bez zgody opiekuna.

Boerboel - zdrowie

Boerboel jest psem odpornym na warunki atmosferyczne, lubi spacery i zabawy z rodziną w przydomowym ogrodzie, jednak jak każdy pies powinien w okresach ekstremalnych temperatur mieć możliwość schronienia się. Latem wysiłek boerboela należy ograniczyć i zawsze pamiętać o zabezpieczeniu dla psa miejsca w cieniu oraz stałego dostępu do chłodnej wody. Podjadanie boerboela lub nieprawidłowo oszacowane wielkości posiłków szybko doprowadzą do jego otyłości i podatnością na dysplazję stawów. Poza tym boerboel może cierpieć na zespół wrodzonych wad odcinka szyjnego kręgosłupa – syndrom Wobblera. By odciążyć stawy i kręgosłup profilaktycznie sprawmy psu wygodne ortopedyczne legowisko, miski na wodę i pokarm ustawmy na wysokości pyska oraz ideałem będzie dom parterowy pozbawiony przeszkód w postaci schodów. U suk boerboela występuje tendencja do wypadania pochwy.

Poznaj również tą rasę psa

Boerboel - żywienie

Boerboel to krzepkie i masywne zwierzę, które ma doskonały apetyt. Nie marudzi przy posiłkach, potrafiąc zadowolić się każdym rodzajem karmy. Pokarm dla boerboela powinien być wysokiej jakość, aby zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze i być odpowiednio kaloryczny. Posiłki dla boerboela powinny być serwowane dwa razy dziennie, by uniknąć skrętu i rozszerzenia żołądka, na które podatne są wszystkie duże psy. Boerboel nie powinien mieć stałego dostępu do pokarmu, a smakołyki opiekun powinien wykorzystywać podczas treningu jako bardzo skuteczną motywację.

Boerboel - pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne przy boerboelu są niezwykle proste. Boerboel ma krótką sierść, która w okresie wymiany okrywy linienje umiarkowanie. Pies wymaga szczotkowania raz w tygodniu i przecierania irchowa szmatką dla zachowania połysku. Standardem pielęgnacyjnym każdego psa w tym boerboela musi być kontrola czystości zębów i uszów oraz stan pazurów i oczu. Powieki u boerboela mogą się wywijać i podwijać, dlatego ich stały monitoring może zawczasu zapobiec infekcjom.

Boerboel - szkolenie

Boerboel to pies inteligentny i nie pozwoli by traktowano go bez poszanowania jego godności. Przyszły opiekun powinien być osobą spokojną i zrównoważoną, tylko wtedy pies będzie traktował nas jako osobę godną zaufania, za którą można podążać. Boerboel to rasa bardzo niezależna, samodzielna i w związku z tym nie nadaje się dla osób niedoświadczonych. Zachowanie i postawa opiekuna zawsze jest punktem odniesienia dla psa. Boerboel sam szuka kontaktu z opiekunem. Chętnie i szybko się uczy, jeśli relacje pies-opieun bazują na partnerstwie.  Łagodne traktowanie i właściwa socjalizacja sprawi, że boerboel wyrośnie na wiernego towarzysza rodziny, który jest skoncentrowany na opiekunie i co najważniejsze pozbawionego agresji. Łakomstwo boerboela jest bardzo pomocne w pracy wychowawczej z psem.

Zalety i wady rasy boerboel

Zalety rasy boerboel

 • boerboel szczeka niewiele, raczej ostrzegawczo pochrząkuje
 • ten afrykański pies idealnie sprawdza się w roli stróża domu, opanowany i czujny, zawsze staje w obronie słabszych członków stada
 • rasa ta dobrze znosi samotność skupiając się na roli stróża posesji, nie ma tendencji do ucieczek
 • boerboel bardzo chętnie spędza czas na dworze
 • pies jest łatwy w pielęgnacji
 • rasa ta ma zrównoważony charakter, nie wykazuje agresji bez powodu

 

Wady rasy boerboel

 • boerboel nie nadaje się na pierwszego psa
 • rasa ta wymaga sporej przestrzeni życiowej i uwagi opiekuna, nie nadaje się do życia w mieście
 • ten afrykański pies wymagają aktywności poza terenem, którego pilnują (brak bodźców węchowych, społecznych, fizycznych mogą skutkować zaburzeniami zachowania np. niszczycielstwem)
 • boerboel to bardzo silny fizycznie pies i wymaga równie silnego fizycznie opiekuna, by potrafił go kontrolować na smyczy
 • rasa ta jest łasuchem, co przenosi się bezpośrednio na zagrożenie dla stawów i żołądka psa
 • ten olbrzym jest kosztowny w utrzymaniu

Ciekawostki o rasie boerboel

 • Boerboel to pies, który figuruje na liście ras niebezpiecznych m.in. we Francji. Posiadanie tego psa wymaga szkolenia w prowadzeniu psa, zdania testów umiejętności oraz oceny behawioralnej i złożenia wniosku o możliwość jego posiadania do odpowiednich władz.
 • Boerboelom niegdyś obcinano ogony, na szczęście praktyka kopiowania jest zakazana w Polsce, tak samo jak w rodzinnym kraku psa- RPA.
 • „Boer” w języku niderlandzkim oznacza farmera/chłopa, a „boel” dużego psa. Boerboel to po prostu duży pies farmerski/należący do chłopów.
Boerboel

Boerboel - hodowla

Decydując się na zakup psa z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Jeśli planujesz wystawiać boerboela na wystawach FCI pamiętać musisz o sprawdzeniu w jakiej organzacji zarejestrowny jest szczeniak boerboela. FCI nie uznaje rejestracji psa m.in. w SABT (South African Boerboel Association), jednak dopuszcza się je do wystaw, lecz bez prawa do championatu.

Imię dla psa rasy boerboel

Ciekawe imię dla psa boerboel: Byku, Enzo, Toro

Ciekawe imię dla suki boerboel: Beti, Ren, Cleo

Dla kogo boerboel będzie idealny?

Boerboel polecany jest dla osób doświadczonych w pracy z dużymi psami, posiadających wiedzę o rasie, ludzi konsekwentnych, ale i łagodnych. Opiekunem boerboela może być tylko osoba aktywna, która będzie w stanie poświęcić czas psu, nie tylko podczas codziennych aktywności.

Ile kosztuje boerboel?

Cena za boerboela waha się między 4500, a 5000 zł.

Klasyfikacja FCI rasy boerboel

Rasa psów boerboel nie jest uznawany przez FCI.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Boerboel – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Boerboel – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Description
Boerboel zwany potocznie synem lwa. Przydomek ten odzwierciedla historię boerboela - walczył w szeregach armii rzymskiej i służył rozrywce występując na arenach gladiatorów.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1029

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzy
Jerzy
1 miesiąc temu

Przestrzegam przed pseudo „hodowlą” boerboeli p. Magdaleny B. z Chróścic k/Opola. We wrześniu ub. roku zakupiłem w tej hodowli szczeniaka /pisemna umowa kupna-sprzedaży/. Wg oświadczenia p. M.B. niezbędne dokumenty dot. rejestracji pieska miałem otrzymać do 3 miesięcy. Tak długi termin miał wynikać z tego, iż „hodowla” miała być zarejestrowana w SABBS – Republika Południowej Afryki. Rodzicami pieska /wg wręczonych mi przez p.M.B. certyfikatów urodzenia rodziców miały być: AFRIKA BUTCH /samiec/ i BRACCO M.B. Gabi/suka/. W grudniu zwróciłem się telefonicznie z zapytaniem o stosowne dokumenty; otrzymałem odpowiedź ” że już, już” To był ostatni kontakt z p. M.B. Potem nie odbierała telefonów, poczty elektronicznej, sms-ów. W kwietniu tego roku zwróciłem się więc w formie pisemnej zarówno do SABBS jak i Europejskiej organizacji zajmującej się tą rasą. Z obydwu nadeszła odpowiedź iż : „PANI M.B. NIE NALEŻY DO ZADNEJ Z NICH”. Nie odpowiedziała również na mój list polecony w tej sprawie. /odbiór listu został potwierdzony przez Pocztę/ Wobec powyższych faktów sprawę przeciwko pani M.B. postanowiłem skierować do sądu o zwrot kosztów oraz wpłatę odpowiedniej sumy na organizację zajmującą się zwierzętami. Pani ta w dalszym ciągu ogłasza się ze sprzedażą szczeniaków, a na jej stronie widnieje informacja że „nasza hodowla MB Bracco sprzedaje szczenięta tylko z rodowodami” /Boerboel International oraz SABBS/, co oczywiście mija się z prawdą i podlega pod odpowiednie przepisy KK. Jeżeli to co napisałem mija się z prawdą, to dlaczego nie otrzymałem żadnych dokumentów potwierdzających pochodzenie pieska, oraz dlaczego obydwie poważne organizacje napisały, iż pani M.B. nie jest ich członkiem, a więc nie mogła oferować rodowodowych szczeniąt.

Uchwałą /nr uchwały 9/07/2022/ Zarządu Związku Kynologicznego w Opolu, z dniem 21.07.2022 r.p.M.B została zawieszona ze skutkiem natychmiastowym w prawach członka na okres postępowania wyjaśniającego. Jednocześnie podjęto decyzję o skierowaniu sprawy do Rzecznika Dyscyplinarnego Oddziału Opole. Przedmiotem postępowania jest dokonanie przez w/w sprzedaży psa rasy boerboel bez dokumentów potwierdzających pochodzenie szczenięta. Ponadto piesek został poddany szczegółowym badaniom lekarskim; posiada wrodzoną wadę nerek / badania lekarskie z dnia 14.07.22r. potwierdzone szczegółową dokumentacją/. Zaleceniem lekarza było stwierdzenie, iż pozostałe pieski z miotu /ur.17 lipca 2021 r. / również powinny zostać poddane tego typu badaniom, aby wykluczyć podobne schorzenie lub podjąć odpowiednie leczenie.

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x