Reklama

Doberman - wychowanie, charakter, zdrowie, cena, opis rasy

Facebook
Twitter
Szata rasy doberman

Doberman to rasa psa, która mimo swojego wyglądu jest pełna czułości dla swoich opiekunów. Nie można jednak zapominać, że doberman jest psem do stróżowania.

Spis treści - kliknij strzałkę

Doberman - pochodzenie i historia

Dobermany to nieliczna rasa psów, nosząca nazwisko twórcy rasy – Fryderyka Ludwika Dobermanna. Fryderyk Doberman był to człowiek wielu zawodów, z których żaden nie gromadził w jego otoczeniu przyjaciół. Był m.in. hyclem, poborcą podatkowym i stróżem. Z racji wykonywanych obowiązków potrzebował ochrony i uznał, że stworzy silnego psa, który zapewni mu bezpieczeństwo.

Jak powstał dobermann

Pierwsze krzyżówki dobermanów bazowały na genach pinczera krótkowłosego z rottwailerem, owczarkiem i wyżłem niemieckim.

Po śmierci Dobermanna w 1894 roku prace hodowlane kontynuował Otto Goller. W celu ujednolicenia eksterieru do puli genetycznej dołączył menchester terriera i greyhounda. Dzięki temu sylwetka psa stała się bardziej proporcjonalna i kwadratowa.

Wszechstronność dobermana

Już w latach 70. XIX wieku psy cechowała wysoka służebność i zdolności obrończe. Dzięki nim dobermany szybko trafiły do służb porządkowych. Psy te pracowały również u boku myśliwych. W gospodarstwach tępiły gryzonie, a na początku XX wieku znalazły zatrudnienie w policji. Dobermany służyły również na froncie w czasie dwóch wojen światowych. Po ich zakończeniu rola dobermanów uległa zasadniczej zmianie. Stały się psami rodzinnymi i do towarzystwa.

W 1900 roku stworzono pierwszą wersję wzorca rasy.

Doberman w Polsce

Doberman w Polsce pojawił się tuż po wojnie. Pierwsze psy sprowadzono do kraju w latach 50. XX wieku. Obecnie jest to rasa umiarkowanie popularna.

Jak wygląda doberman?

Doberman, to według wzorca rasy pies o średniej wielkości, mocno zbudowany i dobrze umięśniony. Głowa psa jest proporcjonalna do tułowia. Stop jest delikatnie zaznaczony. Kufa psa powinna być głęboka; nos czarny lub czekoladowy – w zależności od umaszczenia psa. Oczy dobermana są średniej wielkości; uszy są wysoko osadzone, stojące przycięte bądź też nie. Szyja dobermana jest długa i dobrze umięśniona; grzbiet krótki, klatka piersiowa głęboka; ogon osadzony wysoko, kopiowany bądź nie.

Doberman - charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie dobermana

Pies: 68-72 cm

Suka: 63-58 cm

Doberman waga

Suka: 32-35 kg

Pies: 40-45 kg

Szata dobermana

Sierść dobermana jest krótka, gęsta, lśniąca, przylegająca i bez podszerstka.

Psa tej rasy można zobaczyć w kilku rodzajach umaszczenia:

 • doberman czarny z kasztanowym podpaleniem
 • doberman brązowy z kasztanowym podpaleniem

 

Podpalanie powinno być widoczne na kufie, szyi, parzyście na klatce piersiowej, na nadgarstkach, śródręczach, śródstopiach, łapach, na wewnętrznej stronie ud, ramion i na spodzie ogona.

Doberman albinos – doberman biały i doberman niebieski nie są zgodne ze wzorcem rasy.

Ile lat żyje doberman?

Dobermany żyją średnio od 10 do 12 lat.

Kategoria wielkości dobermanna

Dobermany to psy zaliczane do ras dużych.

Doberman - charakter i usposobienie

Dobermany to psy, których wygląd nie pasuje do usposobienia i charakteru. Wbrew powszechnej opinii nie są to psy agresywne. Doberman to pies pełen czułości.

Już we wzorcu rasy fci określono, że doberman to pies przyjazny i łagodny, który jest bardzo oddany dzieciom i kocha swoją rodzinę. Przez ten fakt dobermany nie lubią pozostawać same przez długie godziny. Długie rozłąki mogą doprowadzić do powstania lęku separacyjnego i problemów behawioralnych.

Pies tej rasy powinien wykazywać się średnią pobudliwością. Jest to pies łatwy w ułożeniu. Powinien być pewny siebie i nieustraszony.

Psy tej rasy względem obcych są nieufne. W połączeniu z silnym instynktem terytorialnym oraz czujnością są idealnymi kandydatami na psa stróżującego.

Sytuacja ma się podobnie w relacjach z innymi zwierzętami, dlatego bardzo ważna jest właściwa socjalizacja dobermana.

Dobermany to psy obronne, które nadają się do domu z dziećmi. Wymagają jednak sporej dawki ruchu, dlatego nie są polecane dla osób starszych.

Zdrowie dobermana

Psy ras dużych mają zwykle problemy ortopedyczne i kulawizny. Dobermany mają również problemy z sercem – często występuje u nich kardiomiopatia rozszerzeniowa. Często zdarzają się również choroby skóry.

Zdrowie dobermana

Często występujące choroby dobermannów

 • kardiomiopatia rozszerzeniowa
 • choroba von Willebranda tzw. skaza krwotoczna
 • zaćma
 • wrodzona ślepota
 • dysplazja siatkówki
 • nużyca
 • młodzieńcze zapalenie skóry
 • dysplazja mieszków włosowych
 • bielactwo
 • rozszerzenie i skręt żołądka
 • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
 • zwichnięcia rzepki

Badania zalecane dobermanom

Hodowcy, którzy sprzedają psy powinni przeprowadzić badania rtg stawów biodrowych. Opiekun psa może zlecić wykonanie badania echa serca. U psów tej rasy w średnim wieku warto zlecić badanie krwi z oznaczeniem hormonów tarczycy.

Badania psa tej rasy powinny być wykonywane raz do roku – jako przegląd.

Doberman to pies bez podszerstka, dlatego zimą powinien wychodzić na spacery w ubranku.

Żywienie dobermana

Dietę psa należy dopasować do wieku, aktywności oraz ewentualnych chorób. Doberman nie powinien sprawiać kłopotów jeżeli chodzi o apetyt. Psa można karmić gotowymi suchymi karmami dla psów. Dietę można urozmaicić podając jako jeden z posiłków mokrą karmę dla psa. Jeżeli potrafisz może przygotowywać psu domowe posiłki. Jednak powinny one być z przepisu psiego dietetyka. Doberman może również jeść suplementowaną dietę BARF.

Miski z pokarmem i wodą powinny znajdować się na wysokości pyska, by odciążyć szyje i kręgosłup psa. Dwie godziny przed i po wysiłku pies nie powinien otrzymywać jedzenia, gdyż grozi to skrętem żołądka.

Dietę szczeniąt dobermana warto uzupełnić o suplementy na stawy – chondroityna, glukozamina.

Pielęgnacja dobermana

Pielęgnacja psa dobermana nie jest trudna. Ubytek sierści jest u psa nieznaczny, więc przy wyczesywaniu sprawdzi się gumowa rękawica.  Sierść dobermana wystarczy przecierać zwilżoną, miękką szmatką dla zachowania połysku. Kąpiele należy stosować, gdy pies jest już mocno zabrudzony.

Raz w tygodniu należy skontrolować stan oczu, uszu i łap. Zęby warto myć każdego dnia, by zminimalizować ryzyko pojawienie się kamienia nazębnego u psa.

Szkolenie dobermana

pixabay.com/images/id-3120382/

Szkolenie dobermana

Doberman to pies, który ma silny temperament. Szkolenie i socjalizacja dobermana wymaga czasu. Jest to również jedno z największych wyzwań dla opiekuna.

Dobermany szczeniaki powinny być socjalizowane już w hodowli. Szczeniaki dobermana powinny następnie trafić do psiego przedszkola. Opiekun powinien zapewnić psom ciągłość szkolenia, zapisując je na zaawansowany trening posłuszeństwa. Po przejściu wszystkich szczebli edukacji dobermany sprawdzą się jako psy obronne, rodzinne i do towarzystwa.

Mimo wszystko psy tej rasy powinny przechodzić treningi każdego dnia, np. podczas spacerów. Nauka zasad posłuszeństwa może przybierać formę krótkich sesji z kilkoma komendami oraz nagrodami. Od opiekuna wymaga się zachowania spokoju i umiejętności panowania nad emocjami, podczas współpracy z psem. Doberman nie jest psem dla każdego, gdyż w jego wychowanie trzeba włożyć ogrom systematycznej pracy, by cieszyć się towarzystwem spokojnego i posłusznego psa.

Zalety i wady dobermana

Zalety dobermana

 • doberman jest towarzyski
 • to pies, który lubi pieszczoty
 • doberman jest bardzo inteligentny, szybko (ale nie bez oporu) się uczy, ma doskonałą pamięć
 • jest to pies opiekuńczy wobec dzieci, z którymi mieszka
 • linienie dobermana jest symboliczne
 • doberman jest łatwy w pielęgnacji

Wady dobermana

 • doberman nie nadaje się na pierwszego psa, tylko dla doświadczonych
 • jest to pies, który potrzebuje dużej dawki aktywności fizycznej i psychicznej
 • psy tej rasy nie nadają się dla osób starszych, osób zapracowanych i nieaktywnych
 • dobermany są hałaśliwe, ale nigdy bez powodu
 • samotność i pozbawione szacunku szkolenie prowadzi dobermana do frustracji, niszczenia otoczenia i agresji
 • jest to pies trudny w ułożeniu dla osoby bez doświadczenia
 • doberman nie może żyć na dworze (brak podszerstka)
 • jest to pies kłopotliwy w transporcie
 • doberman to pamiętliwy pies

Ciekawostki o dobermanie

 • Kiedyś szczeniakom dobermanów przycinano uszy, aby sterczały i nadawały psu ostrego wyglądu, dziś już się tego nie robi. Uszy dobermana opadają swobodnie na boki.
 • Rozwój rasy przyniósł także osobniki o błękitnym i izabelowym (maść od złotokremowej po czekoladową) umaszczeniu jednak nie zostały one dopuszczony do klasyfikacji wzorca rasy ze względu na ujawniające się znaczące problemy skórne (łysienie).
 • W USA spotkać można dobermany białe (w rzeczywistości to bardzo jasnokremowe umaszczenie) o niebieskich oczach, izabelowe i niebieskie, które są uznawana przez Amerykański Kennel Club.
 • Dobermany znajdują zatrudnienie w policji, służbach granicznych, ochronie a nawet piechocie morskiej czy w roli ratownika.

Doberman hodowla

Kupując dobermana z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczeniaki dobermana oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Doberman cena

Cena dobermana waha się od 3000 do 6000 zł.

Imię dla dobermana

Ciekawe imię dla psa dobermanna: Alex, Atom, Diablo, Dante

Ciekawe imię dla suczki dobermana: Cola, Dama, Gracja, Tessi

Dla kogo doberman będzie idealny?

Dobermany to doskonałe psy dla rodzin z dziećmi. Pies otoczy swoją opieką najmłodszych. Jednocześnie opiekun dobermana powinien być opanowany i konsekwentny w układaniu psa. Wszelkie przejawy agresji są niedopuszczalne, gdy pies ze złamaną psychiką może być groźny dla otoczenia. Mimo wielkiego oddania rodzinie doberman nie powinien być zostawiany z dziećmi bez opieki rodziców.

Klasyfikacja FCI rasy doberman

Grupa II: pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła

Sekcja 1: pinczery

Nr wzorca: 143

Pytania czytelników

Czy doberman jest niebezpieczny?

Dobermany mogą być niebezpieczne w rękach nieodpowiedzialnych opiekunów – osób, które nie mają żadnej wiedzy, dotyczącej prawidłowego wychowywania psa oraz nauki posłuszeństwa.

Czy dobermany mają stojące uszy?

Stojące uszy mają tylko te dobermany, u których uszy zostały przycięte. Naturalnie u dobermanów uszy są położone. W wielu krajach zabrania się obecnie przycinania uszu – i bardzo dobrze.

Czy doberman jest legalny w Polsce?

Dobermany nie są zaliczane do ras psów uznanych za agresywne.

Kiedy kopiować uszy dobermana?

Nigdy. Nie należy tego robić.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Doberman - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Doberman - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Doberman to rasa psa, która mimo swojego wyglądu jest pełna czułości dla swoich opiekunów. Nie można jednak zapominać, że doberman jest psem do stróżowania.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1037

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara
Barbara
2 miesięcy temu

Brawo za ostatnie zdanie!!! BRAWO!!! MAM DOBERMANA I TO JEST NAJKOCHAŃSZY, NAJŁAGODNIEJSZY I NAJSŁODSZY PIES, JAKIEGO MIAŁAM W ŻYCIU. Z uszami i ogonem są przepiękne! Kopiowane wyglądają ohydnie. Głupi ludzie nadal okaleczają te cudowne psy.

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x