Reklama

Terier niemiecki | Jagdterrier | cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Jagdterrier to rasa psów powstała w wyniku skrzyżowania foksterierów z innymi rasami psów myśliwskich – terierem walijskim i staroangielskimi terierami szorstkowłosymi.
By Svenska Mässan from Sweden – TYSK JAKTTERRIER, J Anzoras Bixie, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47878909

Jagdterrier to niemiecki terier myśliwski, najczęściej uczestniczący w polowaniach na dziki. To rasa psów, która chce i musi pracować. Nie jest to pies kanapowy.

Spis treści - kliknij

Terier niemiecki – historia rasy

Terier niemiecki myśliwski to rasa psów powstała w wyniku skrzyżowania foksterierów z innymi rasami psów myśliwskich – terierem walijskim i staroangielskimi terierami szorstkowłosymi. Choć terrier pochodzi z Wielkiej Brytanii, to jagdterrier ukształtowany został przez niemieckich hodowców psów myśliwskich, którzy mieli zastrzeżenia co do kierunku, w jakim podążali hodowcy foksterierów. Fosteriery zaczęto selekcjonować pod kątem wystaw i towarzyszenia, co doprowadziło do zaniku pasji łowieckiej i uszlachetnienia wyglądu. Użytkowość łowna przestała mieć znaczenie, dlatego część hodowców niemieckich rozpoczęła prace hodowlane nad psem do norowania o ciemnej sierści. W 1926 roku powstał klub rasy, lecz dopiero po 42. latach FCI uznało jagdterriera.

Terier niemiecki w Polsce

Jagdterrier to rasa mało znana w Polsce, najczęściej psy te są niezawodnymi towarzyszami myśliwych i to w ich gronie rozchodzą się najczęściej szczenięta. Pierwsze niemiecki teriery myśliwskie pojawiły się w naszym kraju w latach 50. XX wieku.

Jak wygląda terier niemiecki

Terier niemiecki ma głowę w kształcie klina. Kufa i zęby mocne. Nos przeważnie czarny; oczy małe, ciemne i głęboko osadzone. Uszy jagdterriera mają kształt trójkąta. Grzbiet psa jest prosty, zakończony dobrze umięśniony zadem i lędźwiami. Zad teriera myśliwskiego zakończony jest krótkim ogonem, który noszony jest poziomo.

Terier niemiecki – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie niemieckiego teriera myśliwskiego

Pies/suka: 33 – 40 cm

Terier niemiecki – waga

Pies: 9 – 10  kg

Suka: 7 – 8 kg

Szata niemieckiego teriera

Niemiecki terier myśliwski ma sierść gładką lub szorstką. Włos jest krótki, prosty, gęsty, przylegający do ciała.

Terier niemiecki może występować w odmianie czarnej podpalanej lub brązowej podpalanej. Rzadkością są jagdterriery czarno-szare z podpalaniem.

Kategoria wielkości teriera niemieckiego

Niemiecki terier myśliwski jest psem małym.

Jak długo żyje terier niemiecki?

Terier niemiecki żyje od 14 do 16 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Terier niemiecki – charakter

Terier niemiecki bardzo silnie związuje się ze swoją ludzką rodziną, ale nie może być traktowany wyłącznie jako pies towarzyszący. Jagdterrier to wszechstronny pies pracujący, wymagający zajęcia, które jest głównym celem jego egzystencji. Niemiecki terier myśliwski oczywiście uwielbia się bawić, zabawa jest okazją do konstruktywnego rozładowywania drzemiącej w nim energii. Jagdterrier w pracy jest niezawodny i można na nim polegać, jednak w domu ma problemy ze spokojnym zachowaniem. Rasa ta nie może się nudzić, pies pozostawiony w domu bez zajęcia sam sobie je znajdzie, co może się skończyć całkowitą demolką domu. Przestrzeń ogrodu może dać jagdterrierowi większe pole do popisu, lecz źle zabezpieczone ogrodzenie to okazja do pogoni za ciekawym tropem. To świetny stróż, który zadba o bezpieczeństwo domu i bez zastanowienia ruszy na intruza. Niemiecki terier myśliwski nie nadaje się do życia z kotami i małymi dziećmi.

Terier niemiecki – zdrowie

Jagdterriery to psy długowieczne o dobrym zdrowiu, na które składa się aktywność fizyczna i węchowa. Bez tego jagdterrier popadnie w problemy psychiczne i zdrowotne. Najczęstszą przypadłością rasy są skaleczenia ciała i opuszków łap w kontakcie z dziką zwierzyną, lecz poza tym jagdterrier nie ma schorzeń typowych dla rasy. Sporadycznie zdarzają się alergie i zwichnięcia soczewki, dlatego codziennie należy dokonywać oględzin oczu, gdyż problem pojawia się nagle. Niemiecki terier myśliwski może pracować w każdą pogodę.

Terier niemiecki – żywienie

Niemiecki terier myśliwski, jako pies pracujący, może być karmiony tylko na wieczór, by nie obciążać żołądka, podczas wysiłku w ciągu dnia. Nie bez znaczenia będzie jakość serwowanego pokarmu. Jagdterrier powinien otrzymywać karmę wysokiej jakości, dostosowaną do trybu życia psa i stanu jego zdrowia. Pies może być karmiony gotową suchą, jak i mokrą karmą bądź dietą BARF. Dodatkowe przekąski sprawdzą się podczas szkolenia, ale nie należy z nimi przesadzać, bo mogą się odbić na wadze psa i jego efektywności w pracy. Jagdterrier raczej nie tyje, jeśli ma zapewnioną codzienną aktywność.

Terier niemiecki – pielęgnacja

Pielęgnacja teriera niemieckiego jest wyjątkowo nieskomplikowana. Mały terier musi być jedynie poddany standardowym procedurom przeglądowym po powrocie z lasu. Opiekun musi dokonać oględziny skóry i sierści pod kątem skaleczeń i pasożytów. Brudną sierść, uszy i pysk (w tym oczy) oczyść. Ubytek sierści u jegdterriera, podczas sezonowego linienia jest umiarkowany. Szczotkowanie sierści warto przeprowadzać raz w  tygodniu. Odmiana jagdterriera szorstkowłosego musi  być trymowana.

Terier niemiecki – szkolenie

Terier niemiecki musi być szkolony już od szczeniaka. Pomocne będzie zapisanie terriera do psie przedszkola.

Cechą wszystkich terierów, w tym także niemieckiego teriera myśliwskiego, jest upór i zawziętość, które trzeba temperować, by pies nie nabrał niewłaściwych nawyków. Nie da się ich wyeliminować, lecz trzeba jagdterriera ułożyć tak, by jego lekkomyślność nie skończyła się nieszczęściem. Opiekun jagdterriera musi być konsekwentny, stanowczy i przede wszystkim cierpliwy.

Właściwie zsocjalizowany pies bardzo łatwo adaptuje się do zmian i nie ma problemu z podróżowaniem u boku opiekuna. Kontakty z innymi psami muszą być częścią wychowania jagdterriera, który ze względu na silny temperament lubi narzucać swoją wolę, a relacje te mogą być kłopotliwe, jednak nie wolno ich zaniechać.

Jagdterrier musi być szkolony już od szczeniaka.
By Pochekitalat – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=113467005

Zalety i wady teriera niemieckiego

Zalety teriera niemieckiego

 • niemiecki terier myśliwski jest towarzyski, bystry, zwinny, długowieczny
 • jagdterrier to niezawodny pies myśliwski
 • jagdterrier jest nieufny wobec obcych, co doskonale sprawdzi się przy stróżowaniu, nie ma w nim kszty strachu, jest bardzo odważny
 • jagdterrier nadaje się na pierwszego psa, ale wyłącznie dla myśliwych
 • niemiecki terier myśliwski jest bardzo prosty w pielęgnacji
 • jagdterrier dobrze ułożony nie sprawia problemów i jest posłuszny

Wady teriera niemieckiego

 • niemiecki terier myśliwski jest obdarzony silnym charakterem
 • znudzony jagdterrier będzie uciekał w pogoni za tropem i niszczył otoczenie
 • terier niemiecki podczas pracy szczeka dużo i głośno
 • niemiecki terier myśliwski nie nadaje się do życia w mieście
 • jagterrier wymaga doświadczonego opiekuna

Ciekawostki o rasie terier niemiecki

 • Terier niemiecki jest mało wrażliwy na ból, lekkie zranienia są przez niego ignorowane, ale opiekun po powrocie z polowania musi dokonać dokładnych oględzin psa i oczyścić/opatrzyć rany, by nie doszło do zakażeń.
 • Jagdterrier jest wszechstronnym myśliwym, może być norowcem, dzikarzem, posokowcem, aporterem i płochaczem.
 • W 2006 roku Rosja chciała wpisać jagdterriera na listę ras niebezpiecznych… Byłby to precedens na skalę światową, gdyż to najmniejszy pies, jaki kiedykolwiek miał być na nią wpisany. Pomysł ten na szczęście nie został wdrożony w życie.

Terier niemiecki hodowla

Terier niemiecki nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki teriera niemieckiego powinny być ruchliwe i zadbane, a nie brudne i osowiałe. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca jagdterriera musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy, jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby jagdterrier mógł rozwijać się prawidłowo. Hodowcami jagterrierów najczęściej są myśliwi.

Terier niemiecki cena

Cena niemieckiego teriera myśliwskiego z hodowli waha się od 3 do 3,5 tysiąca złotych.

Imię dla teriera niemieckiego

Ciekawe imię dla psa teriera niemieckiego: Jasper, Odyn, Sprite

Ciekawe imię dla suczki teriera niemieckiego: Jagi, Teri, Fanta

Dla kogo jagdterrier będzie idealny?

Jagdterrier to doskonały kompan myśliwego i absolutnie nie nadaje się jako pies wyłącznie towarzyszący. Jagdterrier powinien być jedynakiem.

Klasyfikacja FCI rasy terier niemiecki myśliwski

Grupa III: Teriery

Sekcja 1: teriery duże i średnie

Nr wzorca: 103

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Terier niemiecki | Jagdterrier | cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Terier niemiecki | Jagdterrier | cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Jagdterrier to niemiecki terier myśliwski, najczęściej uczestniczący w polowaniach na dziki. To rasa psów, która chce i musi pracować. Nie jest to kanapowiec.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1393

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x