Reklama
Reklama

Sucha karma dla kota

Koty to bezwzględni mięsożercy, a karma mokra jest pokarmem bardziej zbliżonym do pożywienia, które koty zdobywają w naturze niż sucha karma. Zdarzają się jednak takie sytuacje, kiedy sucha karma dla kota jest jedynym rozwiązaniem. By nie narażać kota na utratę zdrowia należy lepiej poznać jego potrzeby żywieniowe oraz zacząć czytać składy karm.

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Czy można karmić kota karmą suchą i mokrą?

Jeżeli obawiasz się, że karmienie kota tylko i wyłącznie suchą karmą może być dla niego niewłaściwe, to możesz wprowadzić strategię łączenia karmy mokrej z suchą karmą dla kota. Jak wiadomo, koty mające geny łowców preferują zjadanie mniejszych racji pokarmowych kilka, kilkanaście razy, a niżeli jednej czy dwóch dużych porcji w ciągu doby. Dlatego jeżeli kot spędza w domu większą część dnia samotnie, wówczas istnieje duże ryzyko, że zostawiona mu rano w misce karma mokra, już wieczorem będzie nieświeża. Takiej karmy kot raczej nie zje, a jeśli ją podejmie, to w konsekwencji może dojść do wystąpienia problemów ze strony przewodu pokarmowego. W takiej sytuacji bezpieczniejszym rozwiązaniem, jest podawanie karmy mokrej pod naszym nadzorem, a na czas naszej nieobecności zostawianie kotu karmy suchej.

Karmienie kota mokrą i suchą karmą wymaga określenia dziennego zapotrzebowania energetycznego kota – pisząc wprost, ile kalorii dziennie powinien spożywać twój kot. Znając tą wartość możemy wyliczyć kaloryczność karmy suchej i mokrej, a następnie podzielić jedzenie w taki sposób, by 2/3 dziennego zapotrzebowania zaspokajała karma mokra, a 1/3 sucha karma dla kota.

Jaka jest najlepsza sucha karma dla kota?

Ponieważ koty czerpią ponad 50% energii z białka zatem najlepsza sucha karma dla kota to taka, która zawiera dużą procentową zawartość białka pochodzenia zwierzęcego, konkretnie mięsa. Kolejne 40% energii czerpią z tłuszczów, w tym z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które wspierają przyswajanie składników odżywczych, zmniejszają reakcje alergiczne, redukują stany zapalne, a także dostarczają składników odżywczych do komórek ciała. Koty wymagają również podawania w pożywieniu tauryny, aminokwasu, który znajduje się w tkankach zwierzęcych – mięsie. Jej prawidłowa zawartość to 300-500 mg/kg masy ciała kota. Dla zachowania zdrowia nerek kotów suche karmy powinny posiadać stosunek wapnia do fosforu w proporcji 1,15:1, maksymalnie 1,2:1. W najlepszej suchej karmie dla kota węglowodany nie przekraczają swoją zawartością 5%. Niestety producenci nie mają obowiązku podawać na opakowaniach zawartości węglowodanów i zwykle tego nie robią, dlatego odpowiedzialny opiekun, poszukując najlepszej suchej karmy dla kota powinien potrafi wyliczyć zawartość węglowodanów. By obliczyć zawartość węglowodanów w suchej karmie dla kota sumujemy wszystkie składniki analityczne (białko surowe, tłuszcz surowy, włókno surowe, popiół surowy, wilgotność) i odejmujemy uzyskaną wartość od 100. Różnica będzie stanowiła poszukiwaną informację o zawartości węglowodanów w karmie. Jeżeli wilgotność jest wyższa niż 14%, to producenci muszą podać jej procentową zawartość w analizie chemicznej karmy, jeżeli jest niższa, to dla wyliczenia procentowej zawartości węglowodanów należy przyjąć, że wilgotność suchej karmy dla kota wynosi 10%.

Jaką suchą karmę dla kota wybrać?

Dobra sucha karma dla kota powinna charakteryzować się krótkim składem, powinna być bezzbożowa, nie zawierać wzmacniaczy smaku oraz konserwantów. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej suchej karmy dla kota wybór należy skonsultować z samym kotem, dlatego bezpieczniej jest kupić małą saszetkę suchej karmy, którą kot będzie mógł przetestować, a my będziemy wiedzieli czy karma mu odpowiada. Równie ważne jest prawidłowe dopasowanie suchej karmy dla kota biorąc pod uwagę jego specyficzne potrzeby, które wynikają z wieku, rasy, kondycji zdrowotnej.

Sucha karma dla kota według wieku

Decydują się na podawanie kotu suchej karmy należy pamiętać, że zwierzęta na różnych etapach swojego życia mają różne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Kocięta potrzebuję karm o wyższym poziomie energii, z kolei koty kastrowane czy starsze, które wydatkują mniej energii mają niższe zapotrzebowanie na kalorie w diecie. Na rynku dostępne są suche karmy dla kociąt, suche karmy dla dorosłych kotów oraz karmy suche dla kotów seniorów. Należy pamiętać, że nie można podawać suchej karmy dla kota juniora kotom starszym, ponieważ nie będzie ona skomponowana pod specyficzne potrzeby kocich seniorów.

Sucha karma dla kotów według rasy

Niektórzy producenci dokonali specjalizacji w komponowaniu składów karm pod konkretne rasy kotów. Dzięki temu na rynku dostępna jest np.

 • sucha karma dla maine coona
 • sucha karma dla kota bengalskiego
 • sucha karma dla kota brytyjskiego

Weterynaryjna sucha karma dla kota

W przypadku, kiedy kot cierpi na konkretny problem zdrowotny najlepiej skorzystać ze specjalistycznych karm, tzw. karm weterynaryjnych. Jakie karmy specjalistyczne dla kota można kupić w sklepach zoologicznych?

 • Sucha karma dla kota z problemami układu moczowego
 • Sucha karma dla kota z ostrą niewydolnością nerek
 • Sucha karma dla kota z chorą wątrobą
 • Sucha karma dla kota z cukrzycą
 • Sucha karma dla kota alergika
 • Sucha karma dla kota w czasie rekonwalescencji
 • Sucha karma dla kota z nadwagą lub otyłością
 • Sucha karma dla kota z problemami dermatologicznymi

Najpopularniejsze marki suchych karm da kotów

W profesjonalnych sklepach zoologicznych znaleźć można wiele marek suchych karm dla kotów. Wśród nich warto zwrócić uwagę na suchą karmę dla kota Brit, suchą karmę dla kota fitmin, suchą karmę dla kociąt sanabelle kitten, czy ekologiczną suchą karmę dla kotów z insektów Tomojo bądź suchą karmę dla kotów Josera.

Jak przechowywać suchą karmę dla kota

By karma nie straciła swoich wartości odżywczych, a przede wszystkim była świeża warto kupować mniejsze worki suchej karmy dla kota np. 1 kg. Niektórzy producenci zapewniają w workach swoich karm specjalne suwakowe zamknięcia, które pozwalają zachować świeżość i aromat suchej karmy. Jeśli nie masz takiego opakowania, to warto przesypać karmę do szczelnego plastikowego pojemnika i zamknąć ją w szafce bez dostępu światła dziennego.

Sucha karma dla kota a nawodnienie

Faktem jest, że suche karmy dla kotów nie zawierają zbyt dużo wody, dlatego karmiąc kota taką karmą należy dopajać go wodą. Kot powinien wypijać dziennie około 50 ml wody / kg masy ciała. Jeżeli kot je suchą karmę, a nie chce pić wody, to koniecznie trzeba mu w tym pomóc. Możesz to zrobić stawiając kotu fontannę z wodą lub puszczać wodę z kranu.

Czy każdy kot może jeść suchą karmę?

Jeżeli kot jest zdrowy i nie ma żadnych przeciwskazań medycznych może jeść suchą karmę dla kotów przez całe życie.

Czy sucha karma dla kota musi być posiłkiem podstawowym?

Sposób podania suchej karmy dla kota zależy od właściciela. Jeżeli chcesz, by głównymi posiłkami były pokarmy mokre, to suchą karmę dla kota możesz wykorzystać jako karmę uzupełniającą, np. jako przekąskę podczas zabaw.

Jakie są zalety suchej karmy dla kotów?

 1. Sucha karma dla kotów pomaga usuwać płytkę nazębną, dzięki czemu może minimalizować występowanie kamienia nazębnego
 2. Sucha karma dla kotów jest tańsza w porównaniu z mokrą karmą
 3. Sucha karma dla kotów po otwarciu może być przechowywana w odpowiednich warunkach znacznie dłużej niż karma mokra

Ile suchej karmy podawać kotu?

W przypadku pełnoporcjowych suchych karm dla kotów zalecenia dotyczące ilości karmy do podania znajdują się na etykiecie karmy.

Jak przyzwyczaić kota do suchej karmy?

Jeżeli zaczniesz karmić kocięta suchą karmą dla kotów tuż po odstawieniu od matki, to w sposób naturalny przyzwyczaisz je do takiego rodzaju karmy. Jeżeli przyjmujesz pod swój dach dorosłego kot i nie znasz jego historii żywienia, to nie ma żadnej gwarancji, że uda Ci się przyzwyczaić kota do suchej karmy. Możesz próbować podawać mu różne smaki i rodzaje do momentu, kiedy kot nie zasmakuje w najlepszej suchej karmie.

Suche karmy dla kota ranking

Jeżeli chcesz zorientować się, jaką suchą karmą warto podać swojemu kotu przejrzyj karmy, które znajdują się w naszym serwisie w dziale „sucha karma dla kota”.