Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

KOMONDOR – owczarek węgierski – opis rasy

Komondor to węgierska rasa psów pasterskich, której pochodzenie wiązane jest z napływem koczowniczych plemion azjatyckich – Kumanów

https://pixabay.com/photos/komondor-dog-watchdog-animals-3803046/

Spis treści

Cześć! Planujesz zakup komondora? Zaimponował Ci jego wygląd? Nie daj się zwieść, to nie tylko pies z charakterystyczną fryzurą. Komondor to prawdziwy stróż i opiekun. W Polsce to rasa rzadko spotykana, ale czy to znaczy, że nie warto jej poznać? Oczywiście, że warto!

W tym artykule sprawdzimy, jaki charakter ma pies tej rasy, czy jest dobrego zdrowia, ewentualnie, na jakie choroby cierpi oraz jak go szkolić. To jednak nie wszystko, przyjrzymy się również wadom i zaletom tej rasy psów oraz cenom szczeniąt.

Mamy nadzieję, że nasze informacje okażą się dla Ciebie pomocne i zachęcą do dalszego zgłębiania wiedzy o tej niezwykłej rasy. Serdecznie zapraszamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami i opiniami na temat komondora w komentarzach!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Węgry

🐶 Numer wzorca FCI

53

➡ Waga

40 – 60 kg

❤ Długość życia

10 – 12 lat

💢 Charakter

Komondor jest psem niezawodnym w stróżowaniu oraz obronie dobytku i opiekuna.

Jak wygląda komondor?

Pies z dredami, czyli komondor jest dużym i potężnie zbudowanym zwierzęciem. Jego obficie owłosiona głowa jest szeroka i proporcjonalna do ciała. Pies ma silnie rozwinięte łuki brwiowe. Stop psa jest wyraźny. Kufa krótka – mierzy nieco mniej niż połowę długości głowy. Tępo zakończony nos, ściśle przylegające powieki i postrzępione w kącikach wargi są czarne. Oczy owczarka węgierskiego są poziomo osadzone, a tęczówki wybarwione są na ciemny brąz. Obwisłe uszy psa mają kształt litery V lub U.

Szyja psa jest bardzo dobrze umięśniona. Tułów jest szeroki i również bardzo dobrze umięśniony, a oglądany z boku ma kształt krótkiego prostokąta. Tułów jest minimalnie dłuższy niż wysokość w kłębie. Kład jest dostatecznie długi. Klatka piersiowa szeroka i dobrze umięśniona. Lędźwie średniej długości. Lekko opadający zad komondora wieńczy wiszący, nisko osadzony ogon. Ciało dźwigają mocne, masywne, proste i ustawione równolegle kończyny. Nogi komondora kończą się dużymi łapami z twardymi łupkowo-szarymi opuszkami i szarymi pazurami.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies – minimum 70 cm

Suka: minimum 65 cm

Waga

Pies: 50-60 kg

Suka: 40-50 kg

Szata  

Komondor ma długi, szorstki i kosmaty włos okrywowy, spilśniający się w dredy oraz delikatny podszerstek. Najdłuższy włos jest na zadzie, udach i lędźwiach i mierzy 20-27 cm. Średniej długości włos mierzący od 15 do 22 cm znajduje się na grzbiecie, bokach klatki piersiowej i łopatkach. Krótszy włos mający 10-18 cm pokrywa poliki, czoło, szczyt głowy, uszy, szyje i nogi. Najkrótszy włos znajduje się na pysku i łapach, mierzy od 9 do 11 cm.

Umaszczenie psa tej rasy powinno być w kolorze kości słoniowej.

Komondor bokiem na skale

By Kari – Suomi, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2166264

Charakter i usposobienie

Komondor to pies, którego charakter ukształtowała praca, do jakiej został wyhodowany. Obrona stad wymagała od psa dużej inteligencji i samodzielności. Również dzisiaj komondory to psy o silnej osobowości i nieustępliwości, ze skłonnością do dominacji nad opiekunem. Nie jest to pies przymilny z natury. Godne zachowanie i imponujący wygląd komondora ma budzić respekt, a nawet obawę względem osób wkraczających na jego teren.

Charakterystyczny jest też jego sposób pracy. Pilnując terenu w dzień, obserwuje go leżąc, w nocy natomiast stale go przemierza. Wobec obcych jest podejrzliwy i nie toleruje ich na swoim terenie. To pies czujny, odważny i zdecydowany, jeśli atakuje to po cichu i skutecznie. Pobudzonego psa zdradza jedynie ogon, który wznosi się nad linię grzbietu.

Owczarek węgierski nigdy nie zawodzi w obronie ludzi oraz powierzonego mu dobytku. Komondor nie jest jednak psem agresywnym oraz nie może i nie powinien być psem zlęknionym, gdyż cechy te deklasują go do pracy, do której został stworzony.

Pies tej rasy nie ma skłonności do okazywania uczuć i nie należy zmuszać go do nich na siłę. Pies ten jest bardzo niezależny, dobrze znosi samotność, nie ma skłonności do ucieczek, nie jest zbyt szczekliwy, za to idealnie sprawdzi się na psa stróżującego.

Ze względu na swój charakter nie jest polecany na pierwszego psa do domu. Jest to pies, który dogada się z innymi psami. Nadaje się dla osoby z doświadczeniem w prowadzeniu psów pasterskich. Jego potrzeba ruchu powoduje, że nie jest to idealny towarzysz dla osoby starszej.

Czy komondor to zdrowa rasa?

Komondor to rasa, która średni żyje nawet 11 lat. Psy te, ze względu na swoją szatę, dobrze znoszą złe warunki pogodowe. Z drugiej strony, podczas upałów aktywność komondora powinna zostać mocno ograniczona. Pies w upalne dni powinien mieć zacienione schronienie i dostęp do świeżej wody.

Typowe choroby rasy

  • Zaćma
  • Entropion

Jak karmić komondora?

Komondor może być żywiony komercyjną karmą suchą dla psów, z uwagi na jego wielkość mokra karma komercyjna będzie dużym wydatkiem. Dobrym rozwiązaniem wydaje się przygotowanie diety BARF po jej ułożeniu przez psiego dietetyka.

Komondor narażony jest na skręt żołądka, dlatego karmę lepiej podzielić psu na trzy mniejsze porcje. Pies nie powinien być karmiony do dwóch godzin przed i po aktywności fizycznej. 

Jak pielęgnować komondora?

Sierści komondora nigdy nie można wyczesywać, ale nie może też być kompletnie zaniedbana. W wieku szczenięcym psy te wyglądają zupełnie inaczej – jak skrzyżowanie owczarka podhalańskiego z pudlem, a dopiero po 8. miesiącu życia włos psów zaczyna się filcować i powstają z niego sznury. Filcujący się włos raz na jakiś czas należy rozdzielać „przeczesując” je palcami, aż do skóry na węższe sznury. Niewielkie kępki krótszego włosa mogą nie zbić się wcale lub po prostu zbiją się słabiej. Po urodzeniu szczeniętom usuwa się wilcze pazury.

Psa nie należy kąpać. Jeżeli jego zapach będzie uciążliwy można to ewentualnie zrobić. Po kąpieli psa należy dokładnie odsączyć i wysuszyć, gdyż nasiąknięty włos jest strasznie ciężki i pies nie byłby w stanie chodzić. Dodatkowo niewysuszona sierść komondora naraża go na odparzenia i pleśń, dlatego dokładne suszenie jest koniecznością. Opiekunowie komondorów najczęściej zamiast kąpieli stosują miejscowe mycie newralgicznych okolic: pysk, odbyt i u samców miejsc zroszonych moczem. Szampon dla psów szorstkowłosych należy rozcieńczyć tak, by łatwiej można było go ze sznurów dokładnie wypłukać. Po każdym spacerze trzeba powyciągać z dredów wszelkie podoczepiane liście, rzepy i gałązki.

Raz w tygodniu dokonaj przeglądu oczu, uszu, przestrzeni między palcami i gruczołów okołoodbytowych. Monitoruj przyrost pazurów, a zęby szczotkuj codziennie po ostatnim spożytym przez psa posiłku.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Podstawą ułożenia komondora jest wczesna socjalizacja, najlepiej już od 4. tygodnia życia. Dorastający pies nie powinien próbować podporządkować sobie opiekuna. W zbudowaniu autorytetu może pomóc opiekunowi doświadczony trener z psiego przedszkola. Trening posłuszeństwa należy realizować z dorosłym psem przez całego jego życie. Jest to pies inteligentny, który szybko się uczy i nie raz pokaże jak traktuje polecenia. Dla psa są to jedynie prośby, które nie zawsze będzie miał ochotę spełnić.

Zalety i wady komondora

Zalety

  • To idealny pies do stróżowania
  • Rasa tych psów nie linieje
  • Jest bardzo opiekuńczą rasą

 

Wady

  • To bardzo niezależny pies, którego trudno ułożyć
  • Psy tej rasy mają skłonność do dominacji nad opiekunem
  • Nie nadaje się do życia w mieście

Ciekawostki o komondorze

  • Komondor po kąpieli może schnąć nawet 2 dni, dlatego trzeba pomóc psu i starannie go wysuszyć.
  • Wzorzec komondora dopuszczał w przeszłości psy o sierści w postaci sznurów oraz sfilcowanych płatów.
Cena komondora z hodowli może wynieść nawet 6000 zł.
By Kari ja Leena – "From owners", CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2181394

Historia rasy

Komondor to węgierska rasa psów pasterskich, której pochodzenie wiązane jest z napływem koczowniczych plemion azjatyckich – Kumanów, którzy na terenie Węgier osiedli na przełomie XII i XIII wieku. Psy te od wieków służyły Węgrom do pilnowania stad owiec i bydła.

Pierwsze oficjalne wzmianki o komondorach pochodzą jednak dopiero z XVI wieku. Hodowcy zainteresowali się rasą jeszcze później. Pierwszy wzorzec komondora powstał w 1921 roku i został opracowany przez doktora Andre Rajsitsa. W 1924 roku utworzono Węgierski Klub Komondora.

Po II wojnie światowej rola psów pasterskich na Węgrzech zaczęła tracić na znaczeniu. Duże stepy zamieniono na ziemie uprawne. Rasa ta wykorzystywana jest w swojej funkcji w USA, gdzie psy te wykorzystywane są do ochrony stad przed kojotami.

Komondor został oficjalnie wpisany na listę ras FCI 9 sierpnia 1954 roku.

Komondor to bardzo rzadka rasa psów. W Polsce występują obecnie pojedyncze hodowle tej rasy psów.

Hodowla

Kupując komondora z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta owczarka węgierskiego oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Ile kosztuje komondor?

Cena komondora z hodowli może wynieść nawet 6000 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla komondora

Imię dla psa

  • Dredi, Benek, Fiko

Imię dla suczki

  • Aira, Magdzia, Rasta

Dla kogo komondor będzie idealny?

Komondor to pies, który wymaga opiekuna o silnej osobowości oraz doskonałej znajomości metod pozytywnych wzmocnień. Komondor może żyć poza domem, jednak musi mieć stały kontakt z rodziną, by jego charakter nie stał się jeszcze trudniejszy do opanowania. Jest to pies, który nie nadaje się do życia w małym domu, nie ma też skłonności do wylewności.

FAQ na temat komondora

Ile żyje komondor?

Długość życia komondora wynosi od 10 do 12 lat.

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

www.zkwp.pl/wzorce/53.pdf

www.fci.be/en/nomenclature/KOMONDOR-53.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
KOMONDOR – owczarek węgierski – opis rasy
Article Name
KOMONDOR – owczarek węgierski – opis rasy
Description
Komondor to węgierski pies pasterski, który w Polsce nie jest zbyt popularną rasą. To jeden z psów z dredami, który wymaga doświadczone opiekuna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x