Reklama

Beagle – wychowanie, charakter, zdrowie psów beagles

Facebook
Twitter
Beagle rasa psa

Pies beagle to jedna z najgłośniejszych ras. To psy myśliwskie, które potrzebują dużo zaangażowania od opiekuna. Beagle będzie wspaniałym towarzyszem rodziny.

Spis treści - kliknij strzałkę

Beagle - pochodzenie i historia

Pierwsze wzmianki o beagle`ach pojawiły się w pieśniach Ossiana z III w. n. e. Teorii na pochodzenie tej rasy psów jest kilka. Jedna zakłada, że psy te pochodzą ze starożytnej Grecji, skąd dotarły do Brytanii wraz z Rzymianami. Według innych beagle to potomkowie psów gończych, które w 1066 roku Wilhelm Zdobywca przywiózł do Anglii.

Psy myśliwskie beagle

Bez względu na dalekie korzenie historyczne beagle to bez wątpienia psy starej rasy angielskiej. Początkowo psy tej rasy używane były w Wielkiej Brytanii do polowań na drobną zwierzynę.

Za przodków tej rasy psów uznaje się ogary, terriery i psy gończe. Krzyżowano je do chwili wyodrębnienia najlepszych genów łowczych. Ma je w sobie właśnie baegle, który potrafi zachwyć.

Beagle miniaturka - Elisabeth beagle

Jeszcze za czasów Elżbiety I Tudor istniał beagle miniaturowy, nazywany pocket beagle oraz Elisabeth beagle. Beagle miniaturki były jednak tak małe, że na skutek problemów z hodowlą wyginęły całkowicie w latach 30. XX wieku.

Beagle jako psy do towarzystwa

Bieagle przez pokolenia należały do psów dla arystokracji. Swoje złaje miał Henryk VIII, Wilhelm III oraz Jerzy IV. Początkowo psy te służyły jedynie do polowań, jednak z czasem trafiły na salonowe kanapy.

W połowie XIX rozpoczęły się prace hodowlane na poprawą użytkowości bealgi, które zapoczątkował Reverend Phillip Honeywood. Thomas Johnos dopracował ich wygląd.

Skąd się wzięła nazwa beagla?

Nazwa tej rasy psów może pochodzić o celtyckiego słowa „beag”, czyli mały. Jednak bardziej prawdopodobny jest jej związek ze starofrancuskim „begle”, czyli rozwarte gardło. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż złaja beagli potrafi narobić dużo hałasu. Nie bez przyczyny mówi się o nich singing beagles.

Historia wzorca rasy beagla

Pierwsze sukcesy beagli miały miejsce w 1877 roku na wystawie w Alexander Palace. W 1890 roku powstał angielski Beagle Club. W 1891 roku na wystawie w Petersborough pokazano psy z aż 9 sfor. Różniły się one jednak znacząco pod względem eksterieru. Z tego powodu w 1895 roku określono pierwszy opis rasy, który jest aktualny do dziś (z drobnymi zmianami).

Psy rasy beagle po II wojnie światowej

Działania militarne podczas II wojny światowej doprowadziły do zdziesiątkowania populacji w Anglii. Odbudowa populacji rozpoczęła się w latach 50. XX wieku. Jednocześnie w USA nastąpiła moda na psy tej rasy. W latach 60. pies mysliwski zaczął być postrzegany jako pies rodzinny i dla dzieci.

Polska historia beagla

Historia beaglów w Polsce sięga lat 70. XX wieku. Wtedy właśnie sprowadzono do polski pierwsze szczeniaki beaglów. Jednak dopiero w latach 90. XX wieku w polskich hodowlach urodziły się pierwsze szczeniaki beagle. Reproduktory sprowadzono m.in. z Czech i Danii.

Wygląd beagla

Wzorzec rasy wskazuje, że beagle to psy mocne o zwartej budowie raczej szlachetne i nie ociężałe. Psy tej rasy mają średniej długości głowę; nie spiczastą kufę i szeroki nos. Oczy beaglów są ciemno brązowe, dość duże o łagodnym wyrazie. Uszy długie, z zaokrąglonymi końcami. Szyja psów tej rasy jest dosyć długa; tułów dobrze związany; grzbiet prosty i poziomy; klatka piersiowa głęboka. Ogony beaglów powinny być mocne i średniej długości; osadzone wysoko i noszone wesoło. Kończy przednie skośne.

Charakterystyka rasy beagle

Wysokość beagla w kłębie

Pies: 33-40 cm

Suka: 33-40 cm

Waga beagla

Suka: 12-17 kg

Pies: 13-18 kg

Szata beagla

Beagle mają sierść krótka, twardą, gęstą i przylegającą.

Umaszczenie beaglów może być:

 • trójkolorowe: białe z czarnym i rudym – bieagle tricolor
 • dwukolorowe: biało-czarne, biało-rude, biało-złote,
 • cętkowane (mottle)
 • zajęcze (hare pied)

Ile lat żyje beagle?

Długość życia beaglow wynosi około 12-15 lat.

Kategoria wielkości bealów

Beagle to psy średniej wielkości.

Charakter i usposobienie beagla

Beagle to pies, który może być wspaniałym towarzyszem rodziny, pomimo iż jego przeznaczenie rasowe jest zupełnie inne – beagle to pies myśliwski.

Szczeniaki beagle są skore do psot, mają łagodne usposobienie i chętnie eksplorują otoczenie. Energia, która drzemie w tych psa jest niespożyta.  Łagodny temperament i zrównoważenie beagli idzie w parze z ich odwagą i zaciętością, podczas polowań.

Beagle przywiązują się do swej ludzkiej rodziny i sprawdzą się w domu z dziećmi. Warunek jest jeden – odpowiednie wychowanie i psa i dzieci, które mają z nim kontakt.

Pies ten nie jest skory do bójek gatunkowych, dlatego bardzo dobrze czuje się w otoczeniu innych zwierząt, w szczególności wśród psów swojej rasy. Warto przemyśleć przyjęcie pod dach dwóch beagli. Są to zwierzęta, które w samotności mogą mocno wokalizować i zacząć niszczyć przedmioty.

Cena beagle z rodowodem

Zdrowie beagle

Psy beagle są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne jednak nie powinny mieszkać na dworze. Głównym źródłem problemów ze zdrowiem mogą być oczy. Choroby, które mogą spotkać pieski to zwężenie kanalików łzowych i wypadająca trzecia powieka. U psów tych może pojawiać się również jaskra i zaćma.

Wśród innych problemów ze zdrowiem zdarzają się alergie, problemy z uszami w tym głuchota, dysplazja czy padaczka.

Beagle mają naturalną potrzebę tropienia i bardzo wrażliwy węch, który może je wyprowadzić w szuwary. Dobrze, gdy psy były wyprowadzane na spacery na długiej lince. 

Żywienie beagla

Żywienie beaglów nie powinno sprawić problemów. Sprawdza się u nich każdy rodzaj pożywienia. Komercyjna karma sucha i mokra, dieta przygotowana w domu czy dieta BARF.

Raczej nie są to psy cierpiących na brak apetytu, co z kolei może przekładać się na tendencję do tycia. Jako psy o doskonałym apetycie niestety mogą podjadać na spacerach, co może grozić zatruciem i problemami gastrycznymi.

Pielęgnacja beagla

Piesek beagle nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Psy te linieją całorocznie, ale w sposób umiarkowany. Wyczesywanie powinno odbywać się raz w tygodniu, by twardy i krótki włos usuwać zanim powbija się w domowe tekstylia. Nie jest tu niezbędny grzebień, wystarczy gumowa rękawica. Po aktywność psa można przetrzeć sierść wilgotnym ręcznikiem, usuwając kurz czy lekkie zabrudzenia. Kąpiele beaglów powinny odbywać się tylko wtedy, gdy pieski są już mocno zabrudzone. Standardem pielęgnacyjnym jest kontrola uszu, oczu, zębów i pazurów raz w tygodniu.

charakter beagla

Szkolenie psa rasy beagle

Wychowanie i szkolenie beagla nie należy do najłatwiejszych. Przy konsekwentnym i cierpliwym opiekunie pies będzie bardzo zaangażowany w pracę. Ćwiczenia powinny być urozmaicone, gdyż beagle szybko się nudzi. Wzmocnienia pozytywne bardzo dobrze sprawdzają się podczas szkolenia, a wszelkie naciski czy agresja doprowadzą beagla do wycofania lub przyjęcia postawy przekornej. Jest to pies, który z pewnością nie będzie bezwzględnie posłuszny, gdyż natura łowcy może się w nim odzywać zawsze i wszędzie. Wysoki poziom inteligencji beagla ułatwia mu manipulowanie opiekunem, dlatego ważne jest wczesne nauczenie psa zasad.

Zalety i wady rasy beagle

Zalety beaglów

 • beagle jest to pies rodzinny, przyjacielsko nastawiony do otoczenia w tym także do obcych
 • to rasa psów oddana, wrażliwa i cierpliwa
 • nadają się do domu ze starszymi dziećmi, jak i aktywnego singla
 • idealne do sportów węchowych (nosework) i tropienia użytkowego czy dogtrekkingu
 • beagle jest łatwy w pielęgnacji
 • wytrzymały i zdrowy
 • stworzony do życia w sforze

Wady beaglów

 • to rasa psów, która źle znosi samotność
 • nie nadaje się na psa stróżującego
 • nie nadaje się dla osób nieaktywnych i starszych – potrzebuje dużej dawki ruchu
 • psy rasy beagle są dosyć uparte
 • beagle może uciekać i mieć skłonności do niszczenia jeśli jego potrzeby fizyczne i psychiczne nie będą zaspokojone
 • pieski są bardzo szczekliwe

Ciekawostki o beaglach

 • Psy rasy Beagle po odpowiednim szkoleniu nadają się do pracy terapeutycznej tj. dogoterapii. Są idealnymi kandydatami na psy pracujące w służbach mundurowych.
 • Beagle to jedne z najgłośniejszych psów. Warto przysłuchać się ich szczekaniu, gdyż jest ono bardzo melodyjne. Nie bez przyczyny nazywane są śpiewającymi beaglami

Hodowla beaglów

Kupując beagla z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta beagli oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Beagle cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje pies beagle? Cena beagle może wahać się od 2000 zł do 5000 zł.

Imię dla beagla

Ciekawe imię dla suczki beagla: Luna, Bella, Astra

Ciekawe imię dla samca beagla: Bruno, Pedro, Bobo

Dla kogo beagle będzie idealny?

Beagle to rasa psów dla osób aktywnych, które zapewnią psom odpowiednią dawkę ruchu. Oczywiście psy te sprawdzą się również jako zwierzęta pracujące u boku myśliwego.

Klasyfikacja FCI

Grupa 6: psy gończe i rasy pokrewne

Sekcja 1: psy gończe

Numer wzorca fci: 161

Pytania czytelników

Czy beagle to trudna rasa?

Wśród beaglów nie brakuje psów i trudnym charakterze. Są to psy myśliwskie – samodzielne, nieco uparte. Dlatego ważna jest nauka posłuszeństwa od szczeniaka.

Na co chorują beagle?

Problemy ze zdrowiem psów tej rasy mogą często dotyczyć oczu: jaskra, zaćma, wypadająca trzecia powieka i zwężenie kanalików łzowych.

Czy beagle są spokojne?

Beagle nie są psami kanapowymi. Potrzebują dużej dawki ruchu. Mogą spędzać na aktywnościach i zabawach większą część dnia.

Czy beagle może spać na dworze?

Mimo wysokiej odporności na złe warunki atmosferyczne miejsce beaglów jest w domy obok rodziny.

Czy są beagle miniaturki?

Beagle miniaturki pojawiają się jeszcze w hodowlach. Są to jednak niewymiarowe szczenięta, które zwykle nie trafiają do sprzedaży. Toy beagle obecnie nie jest hodowany.

Czy beagle to posokowiec?

Tak, bigle należą do grupy posokowców i psów gończych.

Ile kosztuje szczeniak beagla?

Cena szczeniaków beagli waha się od 2000 do 5000 zł.

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Beagle – wychowanie, charakter, zdrowie | Zoonews.pl
Article Name
Beagle – wychowanie, charakter, zdrowie | Zoonews.pl
Description
Pies beagle to jedna z najgłośniejszych ras. To psy myśliwskie, które potrzebują dużo zaangażowania od opiekuna. Beagle będzie wspaniałym towarzyszem rodziny.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1158

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x