Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

SZNAUCER OLBRZYM

Sznaucer olbrzymi

pixabay.com/images/id-2895856/

Spis treści

Cześć! Rozważasz zakup sznaucera olbrzyma? To dobry wybór dla osób poszukujących psa o silnym charakterze, który jednocześnie będzie wiernym i kochającym członkiem rodziny. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup szczeniaka tej imponującej rasy, ważne jest, abyś poznał jego unikatowe potrzeby, temperament oraz to, jakie wyzwania mogą pojawić się w trakcie opieki i wychowania. W moim artykule znajdziesz informacje na temat diety, która jest najlepsza dla sznaucera olbrzyma, porady dotyczące pielęgnacji jego charakterystycznej sierści, wspomnę także o najczęstszych problemów zdrowotnych, które mogą dotykać tę rasę.

Jeśli już jesteś dumnym właścicielem sznaucera olbrzyma, zapraszamy Cię do podzielenia się własnymi doświadczeniami i radami. Twoje wskazówki mogą być bezcenne dla przyszłych opiekunów tej rasy i pomóc im lepiej przygotować się na przyjęcie psów do ich domów.

Podstawowe informacje o rasie

🌅Kraj pochodzenia

Niemcy

🐶Numer wzorca FCI

182

➡Waga

35-47 kg

❤Długość życia

12-14 lat

 💢Charakter

Sznaucer olbrzym mimo swoich gabarytów to pies, który lubi zabawy. W domu to pies spokojny, podczas gdy na spacerach całkowicie zmienia swoje zachowanie.

Jak wygląda sznaucer olbrzym?

Sznaucer olbrzym to duży, mocny i krępy pies.

Jego głowa, mocna i długa, z potylicą słabo zaznaczoną, wyraża naturalną siłę tej rasy. Cechuje ją płaski wierzch i brak zmarszczek, z liniami profilu równoległymi do grzbietu nosa, zaś stop jest podkreślony obfitymi brwiami. Nos, zawsze czarny, posiada dobrze rozwiniętą truflę i duże nozdrza. Kufa sznaucera olbrzyma ma kształt tępego klina, z prostym grzbietem nosa, a wargi są czarne, suche i przylegające. Oczy średniej wielkości, owalne i ciemne, zwrócone są do przodu, nadając wyrazisty i żywy wygląd. Uszy, wysoko osadzone i składające się w kształt litery V, przylegają do policzków.

Szyja psa jest mocna, dobrze umięśniona i elegancko wygięta, płynnie przechodząca w łopatki, podkreślając siłę zwierzęcia. Tułów charakteryzuje się linią górną lekko opadającą ku tyłowi, z mocnym, krótkim grzbietem i dobrze związanymi lędźwiami, które sprawiają, że pies wydaje się krótki. Zad lekko zaokrąglony, płynnie łączy się z nasadą naturalnie noszonego, sierpowatego lub szablastego ogona.

Kończyny przednie sznaucera olbrzyma są mocne, proste, z dobrze rozwiniętymi i umięśnionymi przedramionami. Kończyny tylne, dobrze kątowane i umięśnione, z podudziami długimi i żylastymi, zakończone są stopami nieco większymi niż przednie, również z zwartymi palcami.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies i suka: 60-70 cm

Waga

Pies i suka: 35-47 kg

Szata

Sznaucer olbrzym powinien mieć twardą, szorstką i gęstą sierść ze średniej długości okrywą i gęstym podszerstkiem. Umaszczenie psa może być dwojakie:

  • Czysto czarne z czarnym podszerstkiem
  • Pieprz i sól

Charakter i usposobienie

Sznaucer olbrzym to najbardziej zrównoważona odmiana spośród wszystkich wielkości sznaucerów. Mimo wszystko nie jest to pies bez charakteru. Krzyżówki z innymi rasami psów spowodowały, że sznaucer monachijski to pies waleczny, z silnym charakterem, a jednocześnie wrażliwy. Pies ten polecany jest dla stanowczych opiekunów, którzy mają doświadczenie w układaniu psów.

Sznaucer mimo swoich gabarytów to pies, który lubi zabawy. W domu to pies spokojny, podczas gdy na spacerach całkowicie zmienia swoje zachowanie. Jest to rasa inteligentna, służąca do obrony. Mimo, że w przeszłości sznaucery brały udział w polowania dzisiaj po ich myśliwskim instynkcie nie pozostało zbyt wiele. Mimo to sznaucer to doskonały wybór na psa stróżującego.

Sznaucer nie jest psem niezależnym, mocno przywiązuje się do swojej rodziny, niektóre psy potrafią cierpieć na lęk separacyjny, dlatego od szczeniaka należy przyzwyczajać sznaucera do zostawania samemu. Nie jest to rasa ze skłonnościami do ucieczek.

Sznaucer doskonale sprawdzi się do uprawiania psich sportów: agility, dogtrekking czy w dogoterapii.

Sznaucer zaakceptuje koty pod warunkiem, że był z nimi socjalizowany od szczeniaka, z psami mniejszych ras też się dogada. To pies, który nada się do domu z dziećmi czy dla starszych osób.

Sznaucer olbrzym – charakter

pixabay.com/images/id-1193997/

Czy sznaucer olbrzym to zdrowa rasa?

Sznaucer olbrzym to długowieczna rasa psów, ale mimo wszystko podatna na wiele chorób. Pies ten jest odporny na niskie oraz wysokie temperatury. Mimo to w upalne dni należy ograniczyć spacery w godzinach okołopołudniowych. Z uwagi na nietolerancję pokarmową podawanie nieodpowiedniej karmy dla psa może pogorszyć jego stan zdrowia.

Typowe choroby rasy

  • Endokardioza
  • Atopia
  • Nadwarżliwość pokarmowa
  • Sezonowe wyłysienia boków ciała
  • Bielactwo
  • Torbiele mieszków włosowych
  • Niedoczynność tarczycy
  • Cukrzyca
  • Wybiórcze zaburzenia wchłaniania kobalaminy (wit. B12)
  • Czerniak
  • Rak płaskonabłonkowy palców
  • Narkolepsja-katapleksja
  • Jaskra
  • Czerniak rąbka rogówki
  • Zaćma

Jak karmić sznaucera olbrzyma?

Monachijskie pies nie jest wybredny, nie ma też skłonności do przejadania się. Dla dużego psa najlepiej sprawdzi się komercyjna sucha karma dla psa albo dieta BARF. Warto pamiętać, by karmić psa dwa-trzy razy w ciągu dnia robiąc dwie godziny przerwy przed wysiłkiem i po wysiłku.

W wieku szczenięcym warto suplementować psa na stawy.

W wieku szczenięcym warto suplementować psa na stawy.

Jak pielęgnować sznaucera olbrzyma?

Sznaucer szorstkowłosy to rasa, która wymaga regularnej pielęgnacji.

Trymowanie psa powinno odbywać się co trzy miesiące. Usuwanie martwego włosa gwarantuje, że sierść sznaucera będzie odrastać w dobrej kondycji. Strzyżenie sznaucera – wyrównanie szaty można wykonać, podczas trymowania. Dodatkowo należy przystrzyc włos na policzkach, pod szyją, w uszach oraz na ogonie.

Dodatkowo sznaucer olbrzym wymaga przeczesania metalowym grzebień nawet co trzy dni.

Kąpiele sznaucera powinny odbywać się w miarę potrzeby.

Standardem pielęgnacyjnym powinna być regularna kontrola oczu, czystości uszu, gruczołów okołoodbytowych oraz monitorowanie przyrostu pazurów. Zęby psu należy szczotkować codziennie po ostatnim posiłku.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Sznaucer monachijski to bardzo pojętny pies, który nie powinien sprawiać problemów wychowawczych pod warunkiem, że zaczniesz układać psa od szczeniaka. Z całą pewnością ten temperamentny pies powinien trafić do psiego przedszkola. Nauka posłuszeństwa starszego psa może odbywać się podczas zajęć sportowych, które psy tej rasy szczególnie uwielbiają. Sznaucer powinien być jednak pod opieką osoby konsekwentnej.

Zalety i wady sznaucera olbrzyma

Zalety

  • To pies bardzo rodzinny.
  • Sprawdzi się jako pies obronny.
  • To spokojna i zrównoważona rasa psów.
  • Doskonale nadaje się do uprawiania psich sportów.

Wady

  • Ma silny temperament i lubi dominować.
Sznaucer olbrzym cena

pixabay.com/images/id-5641148/

Ciekawostki o sznaucerach olbrzymich

  • Sznaucer olbrzymi biały to umaszczenie, które występuje, ale jest niezwykle rzadkie.
  • W Ameryce występuje odmiana czarno srebrna sznaucera olbrzyma.

Historia rasy

Przodkami sznaucera olbrzyma są prawdopodobnie górnobawarskie psy wiejskie, które pracowały przy zaganianiu i stróżowaniu, a nawet tępieniu szczurów. Psy te określano jako pinczery stajenne. Pinczery charakteryzowały się rozmaitą szatą: długowłose, krótkowłose, szorstkowłose.

Sznaucer olbrzym to rasa psów wyhodowana w XIX wieku. Kluczowy wkład w powstanie sznaucera olbrzyma miał dr Ludwik Reichenbach, który dokonał podziału pinczerów na krótkowłose i szorstkowłose. Już w 1842 roku pinczery szorstkowłose przemianowano na sznaucery. W 1870 roku sznaucery zostały po raz pierwszy wystawione w odrębnym ringu, a zwycięzcą okazała się pies o imieniu „Schnauzer”. Jeszcze w XIX wieku, w 1895 roku Josef Bert założył w Kolonii Zrzeszenie Hodowców Pinczera – Sznaucera. Po rozpadzie zrzeszenia w 1907 roku powstał Bawarski Klub Sznaucera.

W 1913 roku założono księgi rodowodowe sznaucera olbrzyma, a w 1925 roku rasa została oficjalnie uznana za psy służbowe, co uniemożliwiło krzyżowania brodacza monachijskiego ze sznaucerami średnimi.

Choć psy w typie sznaucera olbrzyma widnieją na XV-wiecznych rycinach, to sznaucer olbrzym narodził się prawdopodobnie w XIX wieku na skutek krzyżowania pinczerów z czarnym dogiem niemieckim i dużym czarnym pudlem. Pierwsza wystawa, na której pokazano olbrzymiego sznaucera odbyła się w 1909 roku w Monachium, a rasę nazywano wtedy zamiennie sznaucer monachijski oraz rosyjski sznaucer niedźwiedzi.

Sznaucer olbrzym został wpisany na listę ras FCI 11 lipca 1955 roku.

Twórcą pierwszej hodowli sznaucerów olbrzymich była Zofia Wielowieyska. W 1964 roku Władysław Kłodziński sprowadził do Polski niemiecką suczkę o imieniu Ona von Hutberg, która urodziła miot, stanowiący podstawę polskiej hodowli. W latach 70. XX wieku Ewa Dąbrowiecka sprowadziła z Czechosłowacji suczkę sznaucera olbrzymiego o umaszczeniu pieprz i sól.

Hodowla

Kupując sznaucera olbrzyma z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje sznaucer olbrzym?

Cena sznaucera olbrzyma z hodowli waha się od 2000 do 6000 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla sznaucera olbrzyma?

Imię dla psa

  • Alf, Argo, Foks

Imię dla suczki

  • Abi, Tina, Foksi

Dla kogo sznaucer olbrzym będzie idealny?

Sznaucer olbrzym to pies, który nada się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla starszych aktywnych osób. Kluczowe jest to, by pies z takim temperamentem wychowywany był przez opiekuna, który posiada doświadczenie w układaniu psa.

FAQ na temat sznaucera olbrzyma

Ile rośnie sznaucer olbrzym?

Sznaucer olbrzym to duża rasa psów, która rośnie do 70 w kłębie i nawet do 50 kg wagi.

Czy sznaucer olbrzym gubi sierść?

Sznaucer to pies o sierści szorstkowłosej, która nie wypada zbyt intensywnie, raczej wymaga regularnego trymowania, by pomóc psu pozbyć się martwego włosa. Psa należy trymować przynajmniej 4 razy w roku.

Ile żyje sznaucer olbrzym?

Brodacz monachijski żyje średnio od 12 do 14 lat.

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/182.pdf

fci.be/en/nomenclature/GIANT-SCHNAUZER-181.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
SZNAUCER OLBRZYM – cena, charakter, opis rasy
Article Name
SZNAUCER OLBRZYM – cena, charakter, opis rasy
Description
Sznaucer olbrzym to temperamenty pies o łagodnym usposobieniu. Monachijski brodacz doskonale nada się do domu z dziećmi, jak i dla osób lubiących sporty.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x