Reklama

Sznaucer olbrzym – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Sznaucer olbrzymi

Sznaucer olbrzym to temperamenty pies o łagodnym usposobieniu. Monachijski brodacz doskonale nada się do domu z dziećmi, jak i dla osób lubiących sporty.

Spis treści - kliknij w strzałkę

Sznaucer olbrzym – historia rasy

Przodkami sznaucera olbrzyma są prawdopodobnie górnobawarskie psy wiejskie, które pracowały przy zaganianiu i stróżowaniu, a nawet tępieniu szczurów. Psy te określano jako pinczery stajenne. Pinczery charakteryzowały się rozmaitą szatą: długowłose, krótkowłose, szorstkowłose.

Sznaucer olbrzym to rasa psów wyhodowana w XIX wieku. Kluczowy wkład w powstanie sznaucera olbrzyma miał dr Ludwik Reichenbach, który dokonał podziału pinczerów na krótkowłose i szorstkowłose. Już w 1842 roku pinczery szorstkowłose przemianowano na sznaucery. W 1870 roku sznaucery zostały po raz pierwszy wystawione w odrębnym ringu, a zwycięzcą okazała się pies o imieniu „Schnauzer”. Jeszcze w XIX wieku, w 1895 roku Josef Bert założył w Kolonii Zrzeszenie Hodowców Pinczera – Sznaucera. Po rozpadzie zrzeszenia w 1907 roku powstał Bawarski Klub Sznaucera.

W 1913 roku założono księgi rodowodowe sznaucera olbrzyma, a w 1925 roku rasa została oficjalnie uznana za psy służbowe, co uniemożliwiło krzyżowania brodacza monachijskiego ze sznaucerami średnimi.

Choć psy w typie sznaucera olbrzyma widnieją na XV-wiecznych rycinach, to sznaucer olbrzym narodził się prawdopodobnie w XIX wieku na skutek krzyżowania pinczerów z czarnym dogiem niemieckim i dużym czarnym pudlem. Pierwsza wystawa, na której pokazano olbrzymiego sznaucera odbyła się w 1909 roku w Monachium, a rasę nazywano wtedy zamiennie sznaucer monachijski oraz rosyjski sznaucer niedźwiedzi.

Sznaucer olbrzym został wpisany na listę ras FCI  21 lutego 1964 roku.

Sznaucer olbrzym w Polsce

Twórcą pierwszej hodowli sznaucerów olbrzymich była Zofia Wielowieyska. W 1964 roku Władysław Kłodziński sprowadził do Polski niemiecką suczkę o imieniu Ona von Hutberg, która urodziła miot, stanowiący podstawę polskiej hodowli. W latach 70. XX wieku Ewa Dąbrowiecka sprowadziła z Czechosłowacji suczkę sznaucera olbrzymiego o umaszczeniu pieprz i sól.

Szukasz karmy dla psa z wołowiną?

Reklama

CARNILOVE True Fresh Beef karma z wołowiną dla psa

Jak wygląda sznaucer olbrzymi?

Sznaucer monachijski to duży, mocny i krępy pies. Głowa sznaucera olbrzyma jest proporcjonalna do rozmiarów psa; kufa ma kształt tępo klina; trufla jest zawsze czarna; oczy średniej wielkości, owalne; uszy osadzone wysoko i wiszące. Monachijski pies ma mocny i krótki grzbiet, umiarkowanie szeroką klatkę piersiową; ogon powinien być szablasty lub sierpowaty; kończyny przednie proste, a tylne kątowane.

Sznaucer olbrzym – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie monachijskiego psa

Pies i suka: 60-70 cm

Sznaucer olbrzym – waga

Pies i suka: 35-47 kg

Szata sznaucera olbrzyma

Sznaucer olbrzym powinien mieć twardą, szorstką i gęstą sierść ze średniej długości okrywą i gęstym podszerstkiem.

Umaszczenie psa może być dwojakie:

  • Sznaucer olbrzym pieprz i sól
  • Czarny sznaucer olbrzym

 

Kategoria wielkości: sznaucer olbrzym to pies dużej wielkości

Ile żyje sznaucer olbrzym?

Brodacz monachijski żyje średnio od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Sznaucer olbrzym – charakter

Sznaucer olbrzym to najbardziej zrównoważona odmiana spośród wszystkich wielkości sznaucerów. Mimo wszystko nie jest to pies bez charakteru. Krzyżówki z innymi rasami psów spowodowały, że sznaucer monachijski to pies waleczny, z silnym charakterem, a jednocześnie wrażliwy. Pies ten polecany jest dla stanowczych opiekunów, którzy mają doświadczenie w układaniu psów.

Sznaucer olbrzym mimo swoich gabarytów to pies, który lubi zabawy. W domu to pies spokojny, podczas gdy na spacerach całkowicie zmienia swoje zachowanie. Jest to rasa inteligentna, służąca do obrony. Mimo, że w przeszłości sznaucery brały udział w polowaniach dzisiaj po ich myśliwskim instynkcie nie pozostało zbyt wiele. Mimo to sznaucer to doskonały wybór na psa stróżującego.

Sznaucer nie jest psem niezależnym, mocno przywiązuje się do swojej rodziny, niektóre psy potrafią cierpieć na lęk separacyjny, dlatego od szczeniaka należy przyzwyczajać sznaucera do zostawania samemu. Nie jest to rasa ze skłonnościami do ucieczek.

Sznaucer doskonale sprawdzi się do uprawiania psich sportów: agility, dogtrekking czy w dogoterapii.

Sznaucer zaakceptuje koty pod warunkiem, że był z nimi socjalizowany od szczeniaka, z psami mniejszych ras też się dogada. To pies, który nada się do domu z dziećmi czy dla starszych osób.

Sznaucer olbrzym – charakter

Sznaucer olbrzym – zdrowie

Sznaucer olbrzym to długowieczna rasa psów. Pies ten jest odporny na niskie oraz wysokie temperatury. Mimo to w upalne dni należy ograniczyć spacery w godzinach okołopołudniowych.

Częstymi problemami zdrowotnymi tej rasy są alergie skórne oraz dysplazja stawów biodrowych. Przyczyną alergii skórnych mogą być zarówno pasożyty, jak i przebiałkowanie pokarmowe. W przypadku psów ras dużych należy pamiętać o możliwości wystąpienia skrętu żołądka.

Sznaucer olbrzym – żywienie

Monachijskie pies nie jest wybredny, nie ma też skłonności do przejadania się. Dla dużego psa najlepiej sprawdzi się komercyjna sucha karma dla psa albo dieta BARF. Warto pamiętać, by karmić psa dwa-trzy razy w ciągu dnia robiąc dwie godziny przerwy przed wysiłkiem i po wysiłku.

W wieku szczenięcym warto suplementować psa na stawy.

Szukasz karmy dla psa z wołowiną?

Reklama

CARNILOVE True Fresh Beef karma z wołowiną dla psa

Sznaucer olbrzym – pielęgnacja

Sznaucer szorstkowłosy to rasa, która wymaga regularnej pielęgnacji.

Trymowanie sznaucera powinno odbywać się co trzy miesiące. Usuwanie martwego włosa gwarantuje, że sierść sznaucera będzie odrastać w dobrej kondycji. Strzyżenie sznaucera – wyrównanie szaty można wykonać, podczas trymowania. Dodatkowo należy przystrzyc włos na policzkach, pod szyją, w uszach oraz na ogonie.

Dodatkowo sznaucer olbrzym wymaga przeczesania metalowym grzebień nawet co trzy dni.

Kąpiele sznaucera powinny odbywać się w miarę potrzeby. Raz w tygodniu należy wykonać przegląd oczu, uszu i zębów.

Sznaucer olbrzym – szkolenie

Sznaucer monachijski to bardzo pojętny pies, który nie powinien sprawiać problemów wychowawczych pod warunkiem, że zaczniesz układać psa od szczeniaka. Z całą pewnością ten temperamentny pies powinien trafić do psiego przedszkola. Nauka posłuszeństwa starszego psa może odbywać się podczas zajęć sportowych, które psy tej rasy szczególnie uwielbiają. Sznaucer olbrzym powinien być jednak pod opieką osoby konsekwentnej.

Zalety i wady sznaucera olbrzyma

Zalety sznaucera

  • Sznaucer olbrzym to pies bardzo rodzinny
  • Monachijski pies sprawdzi się jako pies obronny
  • To spokojna i zrównoważona rasa psów
  • Sznaucer doskonale nadaje się do uprawiania psich sportów

 

Wady sznaucera

  • Sznaucer olbrzym ma silny temperament i lubi dominować
Sznaucer olbrzym cena

Ciekawostki o sznaucerach olbrzymich

  • Sznaucer olbrzymi biały to umaszczenie, które występuje, ale jest niezwykle rzadkie
  • W Ameryce występuje odmiana czarno srebrna sznaucera olbrzyma

Sznaucer olbrzym hodowla

Kupując sznaucera olbrzyma z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Sznaucer olbrzym cena

Cena sznaucera olbrzyma z hodowli waha się od 2000 do 4000 zł.

Imię dla sznaucera olbrzyma

Ciekawe imię dla psa sznaucera: Alf, Argo, Foks

Ciekawe imię dla suczki sznaucera: Abi, Tina, Foksi

Dla kogo sznaucer olbrzym będzie idealny?

Sznaucer olbrzym to pies, który nada się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla starszych aktywnych osób. Kluczowe jest to, by pies z takim temperamentem wychowywany był przez opiekuna, który posiada doświadczenie w układaniu psa.

Klasyfikacja FCI rasy sznaucer olbrzym

Grupa II: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła

Sekcja 1: pinczery

Numer wzorca: 181

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Sznaucer olbrzym – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Sznaucer olbrzym – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Sznaucer olbrzym to temperamenty pies o łagodnym usposobieniu. Monachijski brodacz doskonale nada się do domu z dziećmi, jak i dla osób lubiących sporty.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 968

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x