Reklama

Owczarek staroangielski bobtail – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Owczarek staroangielski to jedna z najstarszych brytyjskich ras psów. Pierwotnym przeznaczeniem bobtaila było zaganianie bydła.

Bobtail to pies pasterski, który w ruchu może przypominać niedźwiedzia. Jest to rasa, która wygląda na misia do przytulania, jednak takim pieszczochem nie jest.

Spis treści - kliknij

Owczarek staroangielski – historia rasy

Owczarek staroangielski to jedna z najstarszych brytyjskich ras psów. Pierwotnym przeznaczeniem bobtaila było zaganianie bydła. Owczarek ten powstał w wyniku parowania ze sobą owczarków europejskich i angielskich z owczarkami rosyjskimi i węgierskimi. Przez FCI bobtail został uznany w 1963 roku, a w Wielkiej Brytanii uznano go już 1888 roku.

Owczarek staroangielski w Polsce

Owczarek staroangielski bobtail pojawił się w Polsce w roku 1975, lecz jest rasą praktycznie niespotykaną.

Jak wygląda owczarek staroangielski

Owczarek staroangielski to pies duży o harmonijnej budowie ciała wpisanej w kwadrat. Głowa proporcjonalna do ciała, kwadratowa. Nos psa jest duży i czarny. Oczy bobtaila są szeroko rozstawione w kolorze brązowym lub mieszanym. Uszy są małe i przylegają do głowy. Sylwetka owczarka staroangielskiego jest wyższa w lędźwiach. Ogon nisko osadzony z gęstą okrywą. W ruchu pies przypomina niedźwiedzia, porusza się tocząco. 

Owczarek staroangielski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie owczarka staroangielskiego

Pies: 60 – 65 cm

Suka: 56 – 60 cm

Owczarek staroangielski – waga

Pies/suka: 35 – 40  kg

Szata owczarka staroangielskiego

Owczarek staroangielski ma sierść długą, kosmatą, dość szorstką z miękkim, grubym i wodoodpornym podszerstkiem.

Owczarek staroangielski może występować w maści łupkowo szarej lub niebieskiej w różnych odcieniach z białymi znaczeniami.

Kategoria wielkości owczarka staroangielskiego

Owczarek staroangielski to pies dużej rasy.

Jak długo żyje owczarek staroangielski?

Owczarek staroangielski żyje od 10 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie

Owczarek staroangielski – charakter

Owczarki staroangielskie kochają swoją ludzką rodzinę, jednak nie należą do psów uznawanych za typowe pieszczochy. To bardzo aktywny pies, który musi mieć zapewnioną codzienną dawkę różnorodnych zabaw i gier. Bobtail sam także podejmuje inicjatywy zabawowe. Spełnienie potrzeb owczarka staroangielskiego sprawi, że pies będzie spokojnym towarzyszem. Do obcych bobtail podchodzi z dystansem, lecz nigdy z bojaźnią czy agresją. Owczarek ten może pełnić funkcję stróża, jest bardzo czujny, a o niepokojących zdarzeniu pies poinformuje niskim, basowym szczekaniem. Właściwie przedstawiony gość domu będzie przez owczarka staroangielskiego zaakceptowany. Zwierzę nie może być izolowane od rodziny, może to źle wpłynąć na jego rozwój psychiczny i społeczny. Owczarek staroangielski bobtail dogada się zarówno z kotami, jak i psami, ale musi z nimi dorastać i być właściwie zsocjalizowany.

Owczarek staroangielski bobtail dogada się zarówno z kotami, jak i psami, ale musi z nimi dorastać i być właściwie zsocjalizowany.

Owczarek staroangielski – zdrowie

Owczarek staroangielski bobtail uważany jest za rasę odporną i wytrzymałą. Bobtaila przed zimnem i upałem chroni gruba szata, ale i on potrzebuje wytchnienia, zwłaszcza że pies może sam doprowadzić się do wyczerpania, do czego nie wolno dopuścić. Owczarek staroangielski lubi przebywać na świeżym powietrzu i musi mieć zapewnione miejsce w cieniu ze stały nieograniczonym dostępem do wody. Pies aktywny nie ma problemu z zachowaniem odpowiedniej masy ciała. Wśród chorób zdarzających się u rasy znajduje się dysplazja stawów biodrowych, atrofia móżdżku, pierwotna dyskinezja rzęsek w płucach (PCD), zanik siatkówki (PRA), zaćma i skręt żołądka.

Owczarek staroangielski – żywienie

Owczarek staroangielski może być karminy zarówno komercyjną suchą karmą dla psów, jak i suplementowaną dietą BARF. Posiłki powinny być serwowane o stałych porach, najlepiej podzielić je na dwie porcje i nigdy nie karmić psa przed wysiłkiem lub bezpośrednio po nim. Efektem takiego działania mogą być wymioty lub – co gorsza – bardzo niebezpieczny dla życia owczarka staroangielskiego skręt żołądka. Kontroluj masę ciała psa regularnie, aby obfita sierść nie zaburzyła oglądu rzeczywistej wagi psa. Nową karmę bobtailowi wprowadzaj ostrożnie i stopniowo, pies ma wrażliwy żołądek i może mieć problem ze wzdęciami.

Owczarek staroangielski – pielęgnacja

Owczarek staroangielski będzie prezentował się pięknie tylko wtedy, gdy codziennie zadba się o jego długą sierść. Pies wymaga codziennego wyczesywania, by nie powstawały kołtuny. Standardem pielęgnacyjnym wszystkich psów w tym także bobtaila jest monitorowanie i czyszczenie uszu, zębów, oczu i przycinanie pazurów. Codzienne przecieranie okolic oczu może zapobiec odbarwianiu się sierści i powstawaniu rdzawych zacieków.

Włos owczarków staroangielskich, biorących udział w wystawach jest tapirowany dla lepszej prezencji i wymaga długiego, kilkugodzinnego przygotowania. Bobtail linieje umiarkowanie. W codziennym życiu grzywa ogranicza widzenie i utrudnia komunikację z innymi psami, dlatego warto ją zbierać w kitę, zaplatać w warkoczyk lub podpinać spinką. Pod wpływem wody sierść owczarka staroangielskiego się filcuje, zaleca się kąpiele u groomera, który dokładnie wysuszy i wyczesze włos.

Owczarek staroangielski – szkolenie

Szkolenie owczarka staroangielskiego nie jest najprostszym zadaniem. Pies wymaga doświadczonego opiekuna – laik może sobie z nim nie poradzić. Naukę należy zacząć jak najszybciej, bazując na zabawie, którą bobtail uwielbia.

Owczarek staroangielski to pies niezależny i potrzebuje stanowczego, ale i łagodnego opiekuna, który pokieruje psem, szanując jego indywidualizm. Dorosły bobtail to pies silny, uparty i bardzo samodzielny. Przez niewłaściwe szkolenie może być psem uciążliwym i trudnym do opanowania. Bardzo ważna jest nauka chodzenia na smyczy, gdyż pies jest bardzo energiczny, a w połączeniu z gabarytami może wymknąć się spod kontroli. Socjalizacja owczarka staroangielskiego również wymaga szczególnego nadzoru. To pies towarzyski, radośnie podchodzący do każdego psiego brata, lecz jest on również nieświadomy swojej masy, a jego entuzjazm nie zawsze jest podzielany przez mniejsze i mniej temperamentne psy. Kontakty owczarka staroangielskiego powinny być aranżowane z osobnikami o podobnej energicznej osobowości.

Zalety i wady owczarka staroangielskiego

Zalety owczarka staroangielskiego

 • owczarek staroangielski to pies spokojny i o zrównoważonym charakterze
 • bobtail nie jest agresywny, ale nadaje się na stróża
 • owczarek staroangielski jest inteligentny
 • owczarek staroangielski nie wykazuje instynktu myśliwskiego
 • owczarek staroangielski bobtail nie jest strachliwy ani agresywny
 • owczarek staroangielski dobrze znosi samotność i nie ucieka, jeśli ma zapewnioną rozrywkę

 

Wady owczarka staroangielskiego

 • owczarek staroangielskie potrzebuje doświadczonego opiekuna, nie jest to pies szczególnie posłuszny, ciężko się go szkoli
 • owczarek staroangielski bobtail uwielbia ruch i pokonywanie dużych przestrzeni
 • bobtail nie nadaje się dla osób starszych, ze względu na swoją siłę i energię
 • owczarek staroangielski wymaga codziennej pielęgnacji

Ciekawostki o owczarku staroangielskim

 • Nazwa bobtail odnosi się do krótkiego ogona psa, który był obcinany przez pasterzy już we wczesnych dniach życia, celem zabiegu było uniknięcie podatku za psa. Podatek za psa w XVIII wiecznej Anglii był naliczany od długości ogona… Bywa, że owczarki staroangielskie rodzą się ze szczątkowym ogonem, ale jest to bardzo sporadyczne zjawisko. Naturalny ogon powinien być obficie owłosiony.
 • Amerykanie ochrzcili owczarka staroangielskiego mianem „nanny dog”, czyli psiej niani, gdyż pies ten uwielbia dzieci w każdym wieku i chętnie się z nimi bawi. Nawet łagodny pies powinien zawsze pozostawać pod nadzorem dorosłych, a dorośli są zobowiązani do nauczenia dzieci właściwego kontaktu z psem.
 • Od 1963 roku owczarek staroangielski jest maskotką reklam firmy produkującej farby Dulux.
 • Szczenięta owczarka staroangielskiego rodzą się czarno-białe, dopiero później czerń płowieje na odcienie szarości.
Owczarek staroangielski nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia.

Owczarek staroangielski hodowla

Owczarek staroangielski nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki owczarka staroangielskiego powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca owczarka staroangielskiego musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy, jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby owczarek staroangielski mógł rozwijać się prawidłowo.

Owczarek staroangielski cena

Cena owczarka staroangielskiego waha się od 3,5 do 4 tysięcy złotych.

Imię dla owczarka staroangielskiego

Ciekawe imię dla psa owczarek staroangielskiego: Bobi, Wirus, Biegus

Ciekawe imię dla suczki owczarka staroangielskiego: Mili, Furia, Oreo

Dla kogo owczarek staroangielski będzie idealny?

Owczarek staroangielski może być dobrym psem dla rodzin z dziećmi w każdym wieku, mieszkających w domu ze sporym ogrodem, najlepiej poza miastem. Zdecydowanie jest to pies potrzebujący stymulacji, a spacer wyłącznie za potrzebą to za mało.

Klasyfikacja FCI rasy owczarek staroangielski

Grupa I: owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja 1: owczarki

Nr wzorca: 16

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Owczarek staroangielski bobtail – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Owczarek staroangielski bobtail – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Bobtail to pies pasterski, który w ruchu może przypominać niedźwiedzia. Jest to rasa, która wygląda na misia do przytulania, jednak takim pieszczochem nie jest.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1518

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x