Reklama

Bandog – american bandog - opis "rasy"

Facebook
Twitter
Bandog to rasa psów, której historia sięga średniowiecznej Anglii.

pixabay.com/images/id-5001669/

Bandog to pies o silnym charakterze, niejednorodnych cechach rasowych i mglistej historii. W Polsce nie ma oficjalnych hodowli bandogów.

Spis treści - kliknij

Bandog – historia rasy

Bandog to rasa psów, której historia sięga średniowiecznej Anglii. Pierwsze wzmianki pochodzą ze źródeł autorstwa dra Johanna Caiusa z książki „De canibus Britannicis”. Bandog to rasa pochodząca od mastiffów, którą hodowano do pilnowania rolniczych zagród i pastwisk. Z czasem psy te straciły na popularności względem owczarków np. środkowoazjatyckich, co doprowadziło do wymarcia psów w tym typie w Anglii.

Inicjatorem odbudowania rasy podobnej do dawnych molosów stał się amerykański weterynarz John Swinford, który w latach 60. XX wieku rozpoczął program hodowlany, którego celem stało się wskrzeszenie bandoga. By stworzyć psa do towarzystwa o zrównoważonym charakterze, a jednocześnie nieustraszonego psa stróżującego Swinford skrzyżował bulteriery z psami molosowatymi. Swinford nie doczekał za swojego życia klasycznego bandoga, a prace hodowlane przejęli Martin Lieberman, przyjaciel Swinforda oraz Kevin Covas, którego pies Thor wskazywany jest jako bandog pierwszej generacji. Fakt jest jednak taki, że Thor był krzyżówką mastifa neapolitańskiego z amerykańskim pitbulterierem i nie ma zbyt wiele wspólnego z programem hodowlanym Swinforda.

Niektóre źródła podają, że prawdziwym celem Swinforda było stworzenie idealnego psa do walk zwierząt.

Bandog nie jest uznawany przez FCI, nie istnieje jeden wzorzec rasy, który pozwoliłby dokonać kodyfikacji. Mimo to w 2007 roku bandog został uznany za psa rasowego przez UCI.

Bandog w Polsce

Oficjalnych hodowli bandogów nie ma w Polsce. Są jednak jednak ludzie, którzy na własną rękę krzyżują psy ras uznanych za agresywne i nazywają je bandogami.

Jak wygląda bandog?

Ponieważ nie ma jednego standardu rasy trudno określić, jak powinien wyglądać bandog. Krzyżówki różnych ras, które mają w rezultacie być psami w typie bandoga charakteryzują się silną, muskularną sylwetką, silnie umięśnioną kufą, spiczastymi i opadającymi uszami oraz długim ogonem.

Bandogi to psy średniej oraz dużej wielkości. Występują w wielu różnych typach umaszczenia – nie ma tutaj wypracowanego standardu.

pixabay.com/images/id-5001712/

Bandog – charakterystyka rasy

Bandogi to psy średniej oraz dużej wielkości. Występują w wielu różnych typach umaszczenia – nie ma tutaj wypracowanego standardu.

Bandog – charakter

Bandog to pies o bardzo silnym i dominującym charakterze. Psy te wymagają konsekwencji w wychowaniu i szkoleniu oraz cierpliwego i doświadczonego opiekuna. Dobrze ułożony bandog odpłaci się lojalnością. American bandogge sprawdzi się jako pies stróżujący, nie jest to ”rasa”, która zaakceptuje w swoim otoczeniu inne zwierzęta, chyba że będzie z nimi wychowywana od szczeniaka.

Bandog – żywienie

Jak większość psów pracujących bandog powinien być żywiony wysokobiałkową karmą dobrej jakości. Pies ten może jeść komercyjne suche karmy, ale najlepszym rozwiązaniem będzie dla niego dieta BARF przygotowana z odpowiednią suplementacją.

Bandog - pielęgnacja

Bandogi to psy o krótkiej sierści i delikatnym podszerstku, niekiedy nie mają podszerstka wcale. W przypadku tych psów pielęgnacja sierści nie je trudna. Wystarczy przeczesać psa raz w tygodniu, a w okresie linienia robić to każdego dnia. Jak u innych psów należy jednak wykonywać cotygodniowe przeglądy uszu, oczu i zębów.

Bandog – szkolenie

Bandog powinien być obowiązkowo szkolony przez całe swoje życie. Pierwszym etapem jest socjalizacja szczeniaka bandoga z innymi zwierzętami. Szczenięta powinny poznać również rozmaite bodźce, a także innych ludzi. Dobrze socjalizowane psy powinny trafić do psiego przedszkola, gdzie zostaną nauczone podstawowych komend i zasad posłuszeństwa.

Szkolenie bandoga nie powinno zostać nigdy przerwane, ponieważ może to doprowadzić do ujawnienia się dominującego charakteru psa. Przywoływanie takiego psa do porządku przemocą doprowadzi do pogłębienia problemów, a ponieważ jest to pies silny i z charakterem, to szybko opiekun może zostać sprowadzony do podrzędnej pozycji w hierarchii.

Bandog powinien być obowiązkowo szkolony przez całe swoje życie.

pixabay.com/images/id-5001721/

Bandog hodowla

Decydują się na zakup nierasowego bandoga z hodowli należy dokładnie sprawdzić po jakich rodzicach jest to pies. Czy hodowca posiada dokumenty potwierdzające, że rodzice są psami z rodowodem oraz jaka jest historia hodowli.

Bandog cena

Szczeniaki bandoga sprzedawane są w Polsce w cenie od 1000 do 4000 zł, ale nie są to psy rasowe.

Dla kogo bandog będzie idealnym psem?

Bandog to pies o silnym charakterze, który potrzebuje równie silnego opiekuna, który będzie opanowany i doświadczony. Psy te dobrze sprawdzą się jako zwierzęta stróżujące i obronne. Nie jest to pies do życia w małym mieszkaniu.

Klasyfikacja FCI rasy bandog

FCI nie uznało bandoga jako psa rasowego. Zatem nie można kupić takiego psa w hodowli zarejestrowanej w ZKwP.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Bandog – american bandog - opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Bandog – american bandog - opis rasy | Zoonews.pl
Description
Bandog to pies o silnym charakterze, niejednorodnych cechach rasowych i mglistej historii. W Polsce nie ma oficjalnych hodowli bandogów.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1514

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x