Reklama

Amerykański pitbulterier – pitbull pies

Facebook
Twitter
Pit bull pies
Photo by Makarand Sawant from Pexels

Pitbul to rasa uznawana za agresywną, a jednocześnie bardzo czuła i rodzinna. Pitbulle, to psy, które potrzebują zrównoważonego i konsekwentnego opiekuna.

Spis treści - kliknij strzałkę

Pitbull - historia rasy

Pitbull to rasa psów, która wcale nie pochodzi z Ameryki – dla wielu pasjonatów pitbulli wiadomość ta może być rozczarowująca. Początki rasy pitbul sięgają końca XVIII wieku, kiedy to w Anglii, Szkocji oraz Irlandii ówcześni hodowcy rozpoczęli prace nad stworzeniem rasy zdolnej do walk z bykami. Tak oto po skrzyżowaniu buldogów z terrierami powstał pies charakterny i szybki, jak terrier oraz silny, jak buldog. Nazwa samej rasy – American Pit Bull Terrier – powstała już w Ameryce w 1898 roku, kiedy uznana została przez UKC (United Kennel Club).  W latach 30. XX wieku rasa ta została również zaakceptowana przez American Kennel Club, jednak pod nazwą staffordshire terrier, co dało początek problemom z błędnym utożsamianiem pitbulli z amstaffami.

Amerykański pitbulterier w Polsce

Amerykański pitbulterier to rasa psów, która w Polsce znajduje się na liście ras uznanych za agresywne, a posiadanie psa wymaga pozwolenia.

Jak wygląda amerykański pitbulterier?

Amerykański pitbulterier to duży pies o proporcjonalnej, kwadratowej sylwetce. Głowa pitbula jest średniej wielkości; kufa i mózgoczaszka są w całości głębokie; oczy okrągłe i szeroko osadzone; uszy również wysoko osadzone. Szyja amerykańskiego pitbulla jest mocna i lekko łukowata; klatka piersiowa głęboka; ogon krótki, nisko osadzony; kończyny proste.

American bully - charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie pitbulla

Psy: 45-53 cm

Suki: 43-50 cm

Pitbul – waga

Psy: 16-30 kg

Suki: 14-27 kg

Szata pitbulla

Sierść pitbulla jest krótka, twarda, gęsta i lśniąca.

Pit bulle mogą występować w dowolnym umaszczeniu.

Kategoria wielkości amerykańskiego pitbulla

Pitbull to pies, który w zależności od wagi może być uznany za rasę średnią bądź dużą.

Ile żyje pitbull?

Pitbull amerykański żyje średnio 13-14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Amerykański pitbulterier - charakter

Pitbulteriery to psy, które znajdują się na liście ras psów agresywnych. Założenia hodowlane, a więc stworzenie rasy zawsze gotowej do walki są po prostu częścią natury tych zwierząt. Mimo to pitbulle wykazują wysoki poziom posłuszeństwa wobec swojego opiekuna – takie właśnie miały być, gdy podczas walki wyciągane były z areny przez swoich właścicieli.

Dobrze zsocjalizowane pitbulle prezentują jednak zupełnie inne oblicze. Są pogodne, bardzo czułe i rodzinne. Mocno przywiązują się do ludzi. Psy tej rasy są bardzo wrażliwe, dlatego tresura przez agresję jest niedopuszczalna. Niewłaściwie szkolone pitbulle cierpią na depresję i stają się po prostu agresywne. Bardzo ważna w przypadku tej rasy jest znajomość pochodzenia, sposobu wychowania i socjalizacji, jaka była prowadzona od szczenięcia.

Pitbull charakter
Photo by stiv xyz from Pexels

Pitbul - zdrowie

Mimo ogólnie dobrego zdrowia, jakie wykazują pitbulle są one narażone na dysplazję stawów biodrowych. Ryzyko jej wystąpienia można zminimalizować prawidłową dietą oraz suplementacją, które pomogą utrzymać psu prawidłową wagę. Zdarzają się u pitbulli choroby skóry wywołane alergiami oraz problemy z oczami i uzębieniem.

Pitbull - żywienie

Dieta pitbulla powinna uwzględniać jego duże zapotrzebowanie na energię oraz podatność na alergie pokarmowe. Właśnie z tego powodu podawana karma dla psa powinna cechować się wysoką jakością. Dzienną dawkę jedzenia można podzielić na 3 porcje. Podając pitbullowi przekąski, podczas treningów należy pamiętać, by uwzględnić je w dziennej kaloryczności diety.

Amerykański pitbulterier - pielęgnacja

Pitbulle to psy ras krótkowłosych, które nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji. Wystarczy szczotkować je raz w tygodniu.  Kąpiele należy przeprowadzać tylko wtedy, gdy będzie już taka konieczność, ponieważ flora bakteryjna na skórze odbudowuje się u nich dosyć wolno. Regularnie należy kontrolować u pitbulla stan oczu, uszu oraz długość pazurów. Uzębienie należałoby myć codzienne odpowiednią szczotką przy użyciu pasty. Wspierająco można również stosować preparaty dolewane do wody, które zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego.

Pitbul - szkolenie

Pitbulle to psy bardzo inteligentne, dlatego już od szczeniaka należy uczyć je możliwie największej liczby komend. W procesie socjalizacji pitbulle te powinny przebywać w otoczeniu ludzi oraz innych zwierząt. Trening to dla pitbulla przyjemność. Wychowaniem powinien jednak zająć się doświadczony opiekun, który konsekwentnie będzie realizował założenia treningowe, podporządkowując sobie jednocześnie psa.

Rasa ta nadaje się dla osób spokojnych i zrównoważonych, które lubią sport. Pitbulle sprawdzą się świetnie jako towarzysze, podczas biegania czy jazdy na rowerze.

Pitbulle potrafią być bardzo zawzięte, do tego stopnia, że mogą nie odczuwać bólu, gdy ulegną kontuzji, dlatego nie należy ich przetrenowywać.

Zalety i wady rasy pitbull

Zalety pitbulli

  • pitbulle są bardzo inteligentne – łatwo się uczą
  • dobrze wychowany pitbull wykazuje bardzo rodzinne usposobienie
  • pitbulle lubią uprawiać sporty

 

Wady pitbulli

  • Pitbulle mogą dążyć do dominacji i wykazywać agresję
  • Pit bule źle znoszą niskie i wysokie temperatury

Ciekawostki o pitbullach

Pitbulle stały się gwiazdami akcji „Kissed By a Pit”, której celem było zwalczenie stereotypu agresywnych pitbulli. Akcja zyskała bardzo dużą popularność, a polegała na przesłaniu zdjęcia właściciela z pitbullem, który dawał swojemu panu soczystego buziaka.

Pitbull pielęgnacja
Photo by Jennie Orh from Pexels

Amerykański pitbulterier hodowla

Kupując pitbulla z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Pitbul cena

Cena pitbulla z hodowli waha się od 1500 do 3000 zł.

Imię dla pitbulla

Ciekawe imię dla psa pitbulla: Buli, Rocky, Tyson

Ciekawe imię dla suczki pitbulla: Balbina, Koko, Dama

Dla kogo amerykański pitbulterier będzie idealny?

Pitbul to silny pies z tendencją do dominowania, dlatego opiekun tej rasy powinien być doświadczony w szkoleniu psów, powinien cechować się wyrozumiałością, cierpliwością i spokojem. Pies ten potrzebuje ruchu, dlatego nie nada się dla domatorów. Ułożony pies doskonale odnajdzie się u rodziny z dziećmi.

Klasyfikacja FCI

Amerykański pitbulterier nie został uznany przez FCI.

 

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Amerykański pitbulterier – pitbull pies | Zoonews.pl
Article Name
Amerykański pitbulterier – pitbull pies | Zoonews.pl
Description
Pitbul to rasa uznawana za agresywną, a jednocześnie bardzo czuła i rodzinna. Pitbulle, to psy, które potrzebują zrównoważonego i konsekwentnego opiekuna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1760

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x