Reklama

Ogar polski – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Ogar polski – cena, hodowla, opis rasy

CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=467239

Ogar polski to jedna z pięciu ras psów, nad którymi patronat sprawuje Polska. Ogar polski za czasów swej świetność należały wyłącznie do zamożnej szlachty polskiej i króla.

Spis treści - kliknij

Ogar polski – historia rasy

Ogar polski pochodzi nie tyle od słowiańskich psich przodków, ile ma w żyłach krew starożytnych psów egipskich. Psy te sprowadzone zostały do Europy w wyniku wypraw krzyżowych. Ogar polski, tak jak inne rasy psów myśliwskich pochodzi od psów św. Huberta (bloodhound), wyhodowanych przez mnichów żyjących w Ardenach. Na terenie Polskie krzyżowano je z psami gończymi kostromskimi,  tworząc rasy lokalne ogólnie nazywane ogarami. Perypetie wojenne naszego kraju sprawiły, że niemal wszystkie czystej krwi ogary wyginęły. Rekonstrukcji podjęto się w 1959 roku, sprowadzając rasowe psy z Litwy. Pierwszy wzorzec rasy powstał 5 lat później, a aktualizacji dokonano w latach 80 XIX wieku.

Ogar polski w Polsce

Pierwsze wzmianki o ogarze polskim w naszym kraju pochodzą z XVI wieku.

Jak wygląda ogar polski?

Ogar polski jest psem o ciele muskularnym, zwartym ale zawsze sprężystej sylwetce, nigdy nie powinien wyglądać ociężale. Długość czaszki taka sam jak kufy, proporcjonalna do ciała. Nos ogara polskiego jest duży i czarny. Wargi zwisające, zakrywające białe zęby. Uszy ogara są trójkątne, zwisające, zaokrąglone. Tułów prostokątny, prosty także umięśniony. Ogon ogara wywinięty jak szabla, średniej grubości i długości. Nogi proste, łapy zwarte, staw skokowy nisko osadzony. Oczy łagodne, nie ukazujące białek.

Ogar polski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy ogar polski

Pies: 55-65 cm

Suka: 55-60 cm

Ogar polski – waga

Pies: 25-32 kg

Suka: 20-25 kg

Szata ogara polskiego

Ogar polski ma sierść średniej długości, która przylega do ciała. Włos jest gruby i twardy, a podszerstek gęsty i miękki.

Ogar polski występuje w maści czarnej lub ciemnoszary. Najbardziej pożądane podpalanie to rdzawo-cynamonowe. Uszy ogara polskiego są zawsze ciemniejsze, podpalane. Dozwolone jest wystąpienie niewielkich białych plam.

Kategoria wielkości ogara polskiego

Ogar polski to pies duży.

Ile żyje ogar polski?

Ogar polski żyje od 12 do 13 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Ogar polski – charakter

Ogar polski to pies o zrównoważonym charakterze. Jest przyjazny zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt. Ogary nie mają problemu z zaaklimatyzowaniem się w mieszkaniu i mimo rozmiaru nie są w domu uciążliwe. Rasa ta jest stworzona do pracy w sforze, przez ten fakt lubi się swobodnie wybiegać w towarzystwie psich kompanów, by w domu zachowywać się nadzwyczaj spokojnie. Ogar polski ma umięśnioną i mocną sylwetkę, przez co nie jest typem wyczynowego sportowca, ale jest wytrzymały i z chęcią podejmie się zabawy zwłaszcza z dziećmi. Warto angażować ogara w sporty węchowe. Spojrzenie ich brązowych oczu od razu zdradzają pokłady łagodności, jakie mają w sobie ogary. Ogary polskie wysoko cenią sobie swą niezależność jako psy pracujące, ale nie stronią też od okazywania uczuć swojej rodzinie. Potrafią być bardzo wylewne i mocno zżywają się z opiekunem. Wobec obcych zachowuje dystans, a gdy zauważą intruza, dają o tym znać poprzez szczekanie. W kontakcie z obcym na jego terenie nie jest agresywny, ale i nie wykazuje strachu.

Ogar polski – zdrowie

Ogar polski jako rodzima rasa bardzo dobrze znosi warunki klimatyczne naszego kraju. Jest to pies odporny i wytrzymały. Zarówno upały, jak i zimno ogar polski znosi bardzo dobrze, ale nie powinien być eksponowany na ekstremalne warunki. Latem zapewnijmy psu miejsce w cieniu i nieograniczony dostęp do wody, a zimą zadbajmy o ciepły kąt po harcach na śniegu. Do typowych chorób ogarów polski należy podwinięcie powiek i stany zapalne uszu. Oklapłe, słabiej wentylowane małżowiny ogara polskiego częściej powinny być kontrolowane, gdyż szybciej zbierają woskowinę i łatwiej wtedy o ich  infekcję. Stan zębów, długość pazurów i czystość oczu to standard na liście zabiegów higienicznych każdego psa. Ogar polski choruje rzadko.

Ogar polski – żywienie

Ogar polski jako pies myśliwski w czynnej pracy powinien być karmiony wysokiej jakości karmami bytowymi. Zapotrzebowanie kaloryczne pracującego psa jest wyższe niż ogara polskiego, który pełni rolę towarzysza rodziny. Pies pod żadnym pozorem nie może być przekarmiany, gdyż ogary to łasuchy, a ilość pochłanianego jedzenia przy normalnej, codziennej aktywności szybko zmieni się nadprogramowe kilogramy. Porcje pokarmu dla ogara polskiego powinny być bilansowana pod kątem poziomu aktywności, wieku psa oraz stanu zdrowia. Dieta ogara polskiego powinna być zrównoważana i warto skonsultować ją z lekarzem lub psim dietetykiem.

Pielęgnacja rasy ogar polski

Ogar polski nie wymaga od opiekuna specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wyczesywać psa należy przynajmniej raz w tygodniu, a w okresie wzmożonej utraty włosa wspomagać usuwanie martwego włosa, czesaniem raz dziennie.

Szkolenie ogara polskiego

Szkolenie ogara polskiego nie należy do prostych, lecz przy właściwych metodach i doświadczeniu w pracy z psami myśliwskimi będzie ono bardzo efektywne. Psy te są spokojne i pojętne, ale jeśli szkolenie jest monotonne, nie przyniesie ono pozytywnych efektów. Ogar najchętniej uczy się przez naśladownictwo, w zabawie z innym, dobrze ułożonym psem. Bardzo ważne w pracy z ogarem polskim jest najszybsza nauka komend. Jako pies należący do grupy psów dużych, jest silny i w przypływie emocji może się zerwać ze smyczy, a jeśli nie będzie szkolony pod kątem posłuszeństwa, nie mamy szans, by go przywołać. Swobodne wybieganie się jest bardzo ważne dla psów myśliwskich, dlatego trzeba dbać o zaspokajanie tej potrzeby, w innym wypadku zwierze ujawni tendencje niszczycielskie i skłonność do ucieczek, których naturalnie nie ma. Fundamentem wychowania ogara polskiego są metody pozytywne.

Zalety i wady rasy ogar polski

Zalety rasy ogar polski

 • ogar polski to inteligentny pies, jest bystry
 • rasa ta jest łagodna, nie wykazuje strachu ani agresji
 • ogar polskie lubi spędzać czas z dziećmi, jest wobec nich wyrozumiały i łagodny
 • psy te do szczęścia potrzebują bliskości z człowiekiem
 • ogary polski w domu nie jest hałaśliwy
 • psy te mogą żyć z innymi zwierzętami, ogar polski traktuje je jako część sfory

 

Wady rasy ogar polski

 • ogary polski źle znosi samotność, jeśli jest do niej nieprzygotowany lub trwa ona zbyt długo
 • rasa ta potrzebuje sporej dawki ruchu (spacery powinny być długie, a nie intensywne)
 • ogar polski nie nadaje się dla osób starszych
 • psy rasy ogar polski intensywnie linieje

Ciekawostki o rasie ogar polski

 • Ogar polski podczas zaganiania zwierzyny wydaje z siebie dźwięczne melodie, nazywane graniem. Rasa ta nie jest szczekliwa, ale granie jest nieodłącznym elementem gonu, czyli pogoni za zwierzyną. Swą nazwę ogar polski prawdopodobnie wywodzi się właśnie od specyficznego „grania” podczas łowów lub od podpalanej sierści psów zwanej niegdyś „ogorzałą”.
 • Uzyskanie przez ogara polskiego dyplomu z krajowego konkursu Polskiego Związku Łowieckiego jest warunkiem uzyskania championatu. Konkurs sprawdza cechy użytkowe rasy.
Ogar polski hodowla

Autorstwa Ewa Ziemska – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16856331

Ogar polski hodowla

Poza granicami naszego kraju ogar polski jest trudno dostępny. Kupując ogara polskiego z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ogar polski cena

Ogara polskiego można kupić za 3000 zł. Wysokość kosztów zakupu szczeniak ogara polskiego zależy  w dużym stopniu od renomy hodowli czy użyteczności myśliwskiej rodziców.

Imię dla psa rasy ogar polski

Ciekawe imię dla psa ogar polski: Ogi, Nitro, Gary

Ciekawe imię dla suczki ogar polski: Szujka, Zora, Basta

Dla kogo ogar polski będzie idealny?

Ogar polski będzie dobrym kompanem dla osób nie prowadzących siedzącego trybu życia, lubiących długie, ale nie meczące spacery, które wspólnie z psem nabiorą nowego znaczenia zdrowotnego. Ogary polskie to bardzo dobry wybór dla rodzin z dziećmi, w których dorośli mieli doświadczenie z wychowaniem upartych i niezależnych psów.

Klasyfikacja FCI rasy ogar polski

Grupa VI: Psy gończe i rasy pokrewne

Sekcja 1.2: psy gończe

Numer wzorca: 52

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Ogar polski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Ogar polski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Ogar polski to jedna z pięciu ras psów, nad którymi patronat sprawuje Polska. Ogar polski za czasów swej świetność należały wyłącznie do zamożnej szlachty polskiej i króla.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 3279

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x