Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

KANGAL

Kangal z owcą

By Kangalshepherddog – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=106523658

Cześć! Planujesz zakup kangala? Świetny wybór! W tym artykule przyjrzymy się bliżej charakterystycznym cechom tej majestatycznej rasy, opierając się na wzorcu rasy. Kangal to pies o niezwykłej sile i odwadze, dlatego ważne jest, abyś dokładnie poznał jego temperament i osobowość. To kluczowe dla zbudowania silnej więzi z tym wyjątkowym czworonogiem. Zdrowie Twojego przyszłego psa jest równie istotne, więc przedstawimy najczęściej występujące problemy zdrowotne u kangali. Opowiemy Ci również o bogatej historii tej rasy oraz jej zaletach i wyzwaniach, które mogą się pojawić przy decyzji o przygarnięciu takiego psa. Nie zabraknie też informacji o cenach szczeniąt kangala. Mamy nadzieję, że nasze kompendium wiedzy o kangalach okaże się dla Ciebie pomocne. Zapraszamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami i opiniami o kangalach w komentarzach!

Spis treści

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Turcja

🐶 Numer wzorca FCI

331

➡ Waga

40 – 60 kg

❤ Długość życia

10 – 13 lat

💢 Charakter

Kangal to pewny siebie i odważny pies, który nie wykazuje agresji, jest to rasa naturalnie niezależna, której celem jest praca przy stadach.

Jak wygląda Kangal?

Kangal, według wzorca rasy, to pies duży, silny, o mocnej budowie ciała, nie agresywny, ale dobrze stróżujący. Długość ciała psa jest ok. 12% większa niż wysokość psa w kłębie. Głębokość klatki piersiowej stanowi ok. 50% wysokości w kłębie.

Głowa kangala jest duża, ale proporcjonalna względem ciała; kufa krótsza niż czaszka, a nos czarny. Pies ma oczy o migdałowatym kształcie; uszy średniej wielkości, trójkątne i wiszące; tułów mocny; grzbiet średniej długości; klatka piersiowa głęboka, a ogon długi. Kończy przednie i tyle pionowe. Chód psa jest bardzo zdecydowany, równomierny, sprężysty i z długim wykrokiem.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 72-78 cm

Suka: 65-73 cm

Waga

Pies: 48-60 kg

Suka: 40-50 kg

Szata

Sierść psa jest średniej długości – mierzy 3-7 cm, jest twarda i gruba. Pies ma również obfity podszerstek. Na szyi, łopatkach i udach włos jest dłuższy.

Umaszczenie kangala powinno być jednolitego koloru od płowego po wilczaste.

Charakter i usposobienie

Kangal to pewny siebie i odważny pies, który nie wykazuje agresji, jest to rasa naturalnie niezależna, której celem jest praca przy stadach. Psa tej rasy cechuje duża lojalność wobec swojego przewodnika. Ten Turecki pies to zatem doskonały stróż, który będzie bronił terenu, na którym pracuje.

Psy tej rasy są wyjątkowo przywiązane do swojego pana, wobec którego wykazują się całkowitą lojalnością. Do obcych podchodzą z dużą rezerwą.

W kontaktach z dziećmi pies jest zwykle bardzo delikatny i opiekuńczy – nie jest jednak wskazane, by pozostawiać dzieci z tym psem bez nadzoru opiekuna.

Do psów intruzów kangal może wykazywać silną agresję.

Mimo podatności na szkolenie, jest to pies bardzo samodzielny oraz o dużym potencjale agresji, co powoduje, że nie jest to pies łatwy w prowadzeniu. Pod żadnym pozorem nie wolno łączyć tej rasy z innymi psami o dominującym charakterze.

Kangal – charakter

pixabay.com/images/id-3883109/

Czy kangal to zdrowa rasa?

Kangal to pierwotna rasa psów, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Dzięki grubemu podszyciu doskonale znosi niskie temperatury, jak również upały. Ze względu na dużą masę psy te narażone są na dysplazje stawów biodrowych i łokciowych.

Typowe choroby

  • Rozszerzenie i skręt żołądka
  • Wady ustawienia powiek – entropium / ektropium
  • Niedoczynność tarczycy
  • Wrażliwość na środki znieczulające

Smaczna ochrona dla psa przed PCHŁAMI i KLESZCZAMI

Reklama

Frontpro - tabletka przeciw pchłom i kleszczom dla psów

Kliknij i sprawdź: Tabletki do rozgryzania i żucia dla psów na pchły i kleszcze

Skrócona informacja o leku

Jak karmić kangala?

Kangal to przede wszystkim pies pracujący, dlatego należy zapewnić mu pokarm o odpowiedniej kaloryczności. Jedzenie, które będzie najlepsze dla tej pierwotnej rasy to dieta BARF. Ze względu na możliwe problemy ze stawami szczenięta warto suplementować kwasami omega-3chondroityną i glukozaminą.

Pies tej rasy może być oczywiście karmiony gotową suchą karmą dla psów. Dieta w oparciu o karmę mokrą nie będzie opłacalna przy tak dużym psie.

Pamiętaj, by karmę dostosować do wieku, aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych psa.

Jak pielęgnować kangala?

Pielęgnacja kangala nie jest skomplikowana. Pies pracujący wymaga, by wyczesać go raz w tygodniu. Praca przez cały rok na dworze powoduje, że jego linienie jest dla opiekuna nieodczuwalne. Psy żyjące w domy mogą linieć przez cały rok z nasileniem wiosną i jesienią.

U kangala należy wykonywać raz w tygodniu przeglądy oczu, uszu i łap. Żeby można szczotkować 3 razy w tygodniu.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Kangal to pierwotna i niezależna rasa, która nie jest łatwa w ułożeniu. Pies ten jest skupiony na człowieku jednak jego zadaniem jest przede wszystkim stróżowanie. Kangal to pies samodzielny, który kieruje się w swojej pracy instynktem.

Kangal  polecany jest przede wszystkim do pracy przy stadzie. Mimo to pies ten powinien przejść trening posłuszeństwa i naukę pracy ze zwierzętami.

Według pasterzy psy te mają naturalne zdolności do pracy ze stadem i nie trzeba ich tego uczyć.

Czy kangal jest niebezpieczny?

W Polsce kangale wpisane są do wykazu ras psów uznawanych za agresywne – Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz.U. z 2003 r. nr 77, poz. 687). Oznacza to, że na spacery z kangalem należy wybierać się na smyczy i w kagańcu.

Kangal – co zrobić po zakupie psa z listy ras uznanych za agresywne?

W Polsce obowiązuje Ustawa o ochronie zwierząt (z dnia 21.08.1997 r.), na której podstawie wydano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (z dnia 28.04. 2008 r.) w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne. Groźne psy zostały ujęte na liście, która obejmuje 11 ras – w tym kangala (anatolian karabash). Hodowla lub utrzymanie psów ras niebezpiecznych może być potencjalnym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Posiadanie w Polsce agresywnego psa w związku z rozporządzeniem wiąże się z kilkoma obwarowaniami, a ich spełnienie jest wymagane, by stać się opiekunem niebezpiecznego zwierzęcia.

Opiekun psa z tej listy musi w ciągu 30 dni zgłosić ten fakt w urzędzie gminy odpowiednim do miejsca swojego zamieszkania. Wniosek jaki składa opiekun musi zawierać informacje nie tylko o tym, że posiada psa z wykazu ras psów uznawanych za agresywne, ale wnosić o zezwolenie na jego utrzymanie. Gotowy formularz powinien być dostępny w każdej gminie w wydziale gospodarki komunalnej lub na stronie internetowej placówki. Poza wnioskiem uiszcza się opłatę w wysokości 82 zł, której kwit dołącza się do formularza. Na zezwolenie posiadania psa czeka się do 30 dni, a samo zezwolenie wydaje organ odpowiednich władz: wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Od negatywnego rozpatrzenia wniosku można się odwołać w ciągu 14 dni tą samą drogą.

Jakie dokumenty musisz posiadać, by złożyć wniosek o zezwolenie na posiadanie lub hodowle psów ras uznany za agresywne?

  • kopia metryki lub rodowodu każdego psa (oryginał do wglądu)
  • kopia dokumentu szczepienia psa lub psów przeciw wściekliźnie (oryginał do wglądu)
  • dowód uiszczenia opłaty za wydanie zezwolenia

 

Brak zezwolenia na posiadanie psa rasy uznawanej za agresywną lub prowadzenie hodowli psów wyszczególnionych na liście psów agresywnych w sprzeczności do informacji zadeklarowanych we wniosku może skutkować cofnięciem zezwolenia, karą grzywny lub aresztem i w procesie sądownym sąd może orzec przepadek zwierzęcia.

Ciekawostki o kangalu

  • Kangal bardzo często mylony jest z anatolianem, podczas gdy w wielu krajach te rasy traktowane są jako odrębne.
  • W Polsce od 2018 roku kangal i anatolian to jedna rasa.

Smaczna ochrona dla psa przed PCHŁAMI i KLESZCZAMI

Reklama

Frontpro - tabletka przeciw pchłom i kleszczom dla psów

Kliknij i sprawdź: Tabletki do rozgryzania i żucia dla psów na pchły i kleszcze

Skrócona informacja o leku

Historia rasy

Kangal, jak i inne tureckie psy pasterskie, wywodzi się od starożytnych owczarków stróżujących i mastifów ze Środkowego Wschodu. Do Turcji psy te dotarły najprawdopodobniej wraz z ludnością migrującą z Azji Środkowej 6000 lat temu. Według niektórych kynologów psy te mogą jednak pochodzić od psów z terenów Mezopotamii.

Inna hipoteza zakłada, że psy w tym typie zostały ukształtowane dopiero w XVII wieku, gdy pierwsze psy w tym typie zostały podarowane sułtanowi Muradowi IV przez maharadżę z Indii.

Jak większość psów pasterskich, tak i kangale hodowane były i są w celu ochrony stad przed dzikimi drapieżnikami. Historyczne zapiski świadczą jednak o tym, że tureckie psy pasterskie maszerowały wraz z sułtańską armią.

Typowym zwyczajem w przypadku psów tej rasy było i nadal jest (na Tureckiej prowincji) przycinanie psom uszu oraz zakładanie metalowych obroży z długimi nawet na 20 cm kolcami, aby zwiększyć szanse psów w walce z wilkami.

Występowanie

Kangale obecne są przede wszystkim na rozległych stepach wschodniej Turcji, gdzie odizolowane pasmem górskim, tworzą odizolowane populacje. Nazwa rasy pochodzi od miasta Kangal w prowincji Sivas, gdzie rasa tych psów charakteryzuje się wyjątkowo ujednoliconym typem rasy, rozpoznawanym na całym świecie. Nazwa miasta pochodzi z kolei od rodu Kangalów, mieszkających właśnie w prowincji Sivas.

W latach 60. XX wieku psy tej rasy dotarły do Wielkiej Brytanii, gdzie nazwano jest Anatolian Karabash, co oznacza „czarną głowę” i ma związek z czarną maską na głowie psa. Również pierwsza nazwa klubu tej rasy w Wielkiej Brytanii brzmiała Anatolian Karabash Dog Club.

Psy tej rasy popularne są również w USA i Australii.

Pierwszy kangal trafił do Polski w 2008 roku. W czerwcu 2018 roku ZKwP połączyło rasę anatolian i kangal pod wspólna nazwą, opracowując dla nie jeden wspólny wzorzec. Oznacza to, że nazwa anatolian będzie eliminowana w przypadku psów rasowych w Polsce.

Kangal cena

pixabay.com/images/id-235416/

Zalety i wady Kangala

Zalety

  • To zdrowa rasa.
  • Doskonale sprawdzi się w roli psa stróżującego.
  • Nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

Wady

  • To bardzo niezależny pies, którego trudno będzie ułożyć.

Kangal hodowla

Czy w Polsce można kupić kangala? Oczywiście, w Polsce istnieją hodowle kangali. Kupując psa tej rasy z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Kangal – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-6197387/

Kangal cena

Cena kangala z hodowli ZKwP wynosi ok. 6000-6500 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla kangala?

Imię dla psa: Atlas, Brutus, Max

Imię dla suczki: Maxi, Zara, Luna

Dla kogo kangal będzie idealny?

Kangal to pies, który sprawdzi się do pilnowania stad w górskich obszarach, bądź jako pies do stróżowania na dużych posesjach.

FAQ na temat kangala

Ile żyje kangal?

Kangal żyje średnio od 10 do 13 lat.

Czy w Polsce można mieć kangala?

Kangala można kupić w Polsce, jednak jest to rasa uznawana za agresywną i należy uzyskać zgodę z urzędy gminy na posiadanie tego psa.  

Czy kangal jest agresywny?

Dobrze ułożony kangal będzie reagował agresją tylko w sytuacjach zagrożenia stada. Jest to jednak pies o bardzo dużym potencjale agresji.

Źródła

zkwp.pl/wzorce/331.pdf

fci.be/en/nomenclature/KANGAL-SHEPHERD-DOG-331.html

Facebook
Twitter

Poznaj inne rasy psów

Summary
KANGAL – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
KANGAL – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Kangal, błędnie nazywany anatolianem to pierwotna rasa Turecka, która służy do pracy przy pilnowaniu stad kóz i owiec. Czy w Polsce można kupić kangala?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Blazer
Blazer
2 lat temu

W Polsce od 1028 roku kangal i anatolian to jedna rasa , to chyba jakiś błąd?

2
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x