Reklama

Seter angielski – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Seter angielski to rasa psów, której przodkiem były spaniele, wykorzystywane do polowań na ptactwo tzw. setting spaniele.

Seter angielski wśród miłośników rasy uznawany jest za najpiękniejszego z wyżłów. To doskonały pies myśliwski i towarzysz rodziny z zacięciem sportowym.

Spis treści - kliknij w strzałkę

Seter angielski – historia rasy

Seter angielski to rasa psów, której przodkiem były spaniele, wykorzystywane do polowań na ptactwo tzw. setting spaniele. Ich głównym zadaniem było wystawianie zwierzyny – głównie ptactwa poprzez zastyganie w bezruchu, by myśliwy mógł na nią zarzucić sieć. Postęp techniczny i wynalezienie broni palnej doprowadziło do zmiany roli setera angielskiego. Pies miał wypłoszyć zwierzynę z moczar na sygnał myśliwego. Nieoceniony wkład w rozwój i obecny wygląd rasy seterów angielskich miał hodowca Edward Laverack.

Seter angielski w Polsce

Seter angielski w Polsce pojawił się już w XIX wieku. Nie jest jednak rasa spopularyzowana w naszym kraju.

Jak wygląda seter angielski

Seter angielski to pies o eleganckiej sylwetce. Pies ma prosty grzbiet i nogi. Ciało setera angielskiego jest dobrze umięśnione, mocne. Głowa jest długa o zaznaczonym stopie, noszona naturalnie wysoko. Uszy zwisające. Ogon noszony nisko ma kształt szabli. Oczy setera angielskiego są duże, lśniące o łagodnym wyrazie, a im ciemniejsze, tym lepiej.

Seter angielski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie setera angielskiego

Pies: 64-68 cm

Suka:  60-64 cm

Seter angielski – waga

Pies i suka: 20-25 kg

Szata setera angielskiego

Seter angielski ma sierść jedwabistą, długą, falistą z gęstymi frędzlami na przednich i tylnych łapach.

Seter angielski może występować w odmianie czarno-białej (blue belton), pomarańczowo-białej (orange belton), cytrynowo-białe (lemon belton), wątrobiano-białej (liver belton) i tricolor. Pożądane są małe cętki, a nie duże łaty koloru.

Kategoria wielkości setera angielskiego

Seter angielski jest psem średniej wielkości.

Jak długo żyje seter angielski?

Seter angielski żyje od 10 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Seter angielski – charakter

Seter angielski ma wspaniały charakter. Jest łagodny i przyjacielski, zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt, nie tylko tych, z którymi mieszka. Nigdy nie wykazuje zachowań agresywnych, nie dąży też do konfrontacji. Seter jest oddany rodzinie, uwielbia się bawić, jest zawsze na nią gotowy, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu najbliżsi. Oczekiwania psa co do aktywności są bardzo wysokie. To pies myśliwski, który uwielbia ruch i potrzebuje go, by prawidłowo się rozwijać zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Codzienny, swobodny ruch pozwoli psu  zachować spokój w domu.

Seter angielski – zdrowie

Seter angielski nie przepada za skrajnymi warunkami atmosferycznymi. Jego zaangażowanie jest nie do powstrzymania bez względu na pogodę, dlatego zaleca się ostrożność w tej kwestii. Nie zachęcaj psa do intensywnego wysiłku podczas upałów. Setery angielskie cieszą się dobrym zdrowiem, choć i one miewają choroby. Wśród nich wymienia się: dysplazję, nowotwory, głuchotę, zapalenia uszu, zapalenie trzeciej powieki czy AZS. Zadbany seter angielski zachowa radość życia do późnego wieku.

Seter angielski – żywienie

Seter angielski nie jest żarłokiem, przekąski warto wykorzystywać we czesnym szkoleniu, choć i bez nich pies świetnie sobie radzi. Setera można karmić gotowymi karmami, jak i dietą BARF. Jako, że pies jest bardzo aktywny, musimy uważać na serwowanie posiłków bezpośrednio po aktywności. Dajmy psu czas na wyciszenie, unikniemy w ten sposób wymiotów. Dieta psa powinna być dostosowana do wieku, aktywności i kondycji zdrowotnej zwierzęcia.

Seter angielski – pielęgnacja

Seter angielski nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Długi włos może przerazić przyszłych opiekunów, ale nie ma czego się obawiać. Seter angielski wymaga cotygodniowego wyczesywania sierści i przycinania długiego włosa na nogach. Po intensywnych wycieczkach po lesie warto dokonać przeglądu sierści pod kątem pasażerów zewnętrznych i wszelkich drobiazgów uczepionych do długich portek. Standardem pielęgnacyjnym setera angielskiego jest kontrola czystości wiszących uszu, stanu zębów i oczu. Seter angielski linieje intensywnie na jesień i wiosnę, wtedy wymaga codziennego wyczesywania.

Seter angielski – szkolenie

Setery angielskie uwielbiają towarzystwo człowieka i chętnie się uczą nowych umiejętności. Jest to pies inteligentny, potrafi samodzielnie podejmować decyzje, czego daje wyraz podczas polowań. Jeśli twój seter angielski w nich nie uczestniczy, to nie powinno się wzmacniać w nim silnego instynktu łowieckiego poprzez zabawy w aportowanie, lecz zaproponować psu inne aktywności.

Seter angielski to pies pozbawiony strachu, szybki i całkowicie oddany człowiekowi. Od najwcześniejszych chwil trzeba psa socjalizować, by rozwinął on naturalną łatwość komunikowania z innymi zwierzętami. Od szczeniaka seter angielski powinien być uczony pozostawania w domu. Przed każdym wyjściem na dłużej opiekun powinien zapewnić psu możliwość spożytkowania energii (fizycznej, węchowej i społecznej). Seter angielski może uprawiać cani-cross.

Bardzo ważną kwestią szkolenia jest nauka przywołania, które zapewni psu bezpieczeństwo, nie narażając go na zaginięcie. W wychowaniu opiekun powinien postawić na jednolite zasady, sprawiedliwość i własne zaangażowanie. Stanowczość, szacunek wobec potrzeb i łagodne traktowanie to najlepsze metody szkoleniowe wobec setera angielskiego, dzięki nim opiekun stworzy z psem silną więź i posłusznego kompana.

Zalety i wady rasy seter angielski

Zalety setera angielskiego

 • seter angielski nie wykazuje agresji, ani strachu
 • lawerak to pies o zrównoważonym charakterze, łagodny, przyjacielski, czuły, delikatny
 • seter angielski uwielbia dzieci w każdym wieku
 • seter angielski szybko się uczy, jest zaangażowany
 • seter angielski łatwo nawiązuje pozytywne relacje ze wszystkimi
 • seter angielski nadaje się na pierwszego psa

 

Wady setera angielskiego

 • seter angielski to bardzo aktywny pies, z dużą pasją łowiecką
 • seter angielski wymaga zaangażowania i uwagi ze strony opiekuna
 • lawerak źle znosi samotność i nudę
 • seter angielski może być szczekliwy jeśli nie zaspokoi się jego potrzeb
 • seter angielski nie nadaje się do życia w mieście
 • lawerak intensywnie linieje

Ciekawostki o rasie seter angielski

 • Umaszczenia belton pochodzi od nazwy angielskiej wsi i oznacza cętkowanie na sierści setera angielskiego.
 • Nazwa seter wywodzi się od angielskiego zwrotu „to set” czyli ustawić/wskazywać.
 • Inna nazwa setera angielskiego to lewerak od nazwiska ojca rasy – Edward Laveracka.

Seter angielski hodowla

Kupując setera angielskiego z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Szczeniak setera angielskiego powinien mieć co najmniej siedem tygodni przed odstawieniem od matki. Każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Seter angielski cena

Seter angielski kosztuje ok. 3 tysiące złotych.

Imię dla setera angielskiego

Ciekawe imię dla psa setera angielskiego: Seth, Rupi, Bekon

Ciekawe imię dla suczki setera angielskiego: Sawana, Pini, Bella

Dla kogo seter angielski będzie idealny?

Seter angielski do doskonały kompan bardzo aktywnych rodzin, mieszkających np. na wsi. Dobry dom dla setera to taki, w którym zawsze jest ktoś, kto zaspokoi bardzo duże potrzeby ruchowe i węchowe psa.

Klasyfikacja FCI rasy seter angielski

Grupa VII: wyżły

Sekcja 2: wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery

Nr wzorca: 2

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Seter angielski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Seter angielski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Seter angielski wśród miłośników rasy uznawany jest za najpiękniejszego z wyżłów. To doskonały pies myśliwski i towarzysz rodziny z zacięciem sportowym.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 541

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x