Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

SETER ANGIELSKI – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Seter angielski to rasa psów, której przodkiem były spaniele, wykorzystywane do polowań na ptactwo tzw. setting spaniele.

Zastanawiasz się, czy seter angielski to pies dla Ciebie? Poznaj rasę, która jest prawdziwą perłą wśród psów myśliwskich i doskonałym towarzyszem dla aktywnych rodzin.

Seter angielski to nie tylko elegancja i urok, ale również pasja i zaangażowanie, zarówno na polowaniu, jak i w codziennym życiu. Jest to pies o łagodnym i przyjacielskim charakterze, który świetnie dogaduje się z dziećmi i innymi zwierzętami. Ale uwaga! To również rasa wymagająca – od aktywności fizycznej po konsekwentne wychowanie.

Z artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o seterze angielskim: od jego historii i charakterystyki, przez zdrowie i pielęgnację, aż po wskazówki dotyczące hodowli i ceny.

Jeśli szukasz psa, który będzie Twoim wiernym kompanem w różnorodnych aktywnościach, seter angielski może być strzałem w dziesiątkę. Ale pamiętaj, że to pies dla osób, które mogą mu poświęcić czas i uwagę. Gotów na przygodę z seterem angielskim? Zapraszamy do lektury!

Spis treści - kliknij w strzałkę

Podstawowe informacje o seterze angielskim

🌅 Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

🐶 Numer wzorca FCI

2

➡ Waga

20-25 kg

❤ Długość życia

10 – 14 lat

💢 Charakter

Seter angielski ma wspaniały charakter. Jest łagodny i przyjacielski, zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt, nie tylko tych, z którymi mieszka.

Pochodzenie i historia setera angielskiego

Setery angielskie, jak i pointery, należą do grupy brytyjskich psów wystawiających. Już w XIV wieku pojawiły się takie określenia, jak sitting dog oraz sitting spaniel. Same setery to długowłose wyżły wystawiające, które pochodzą od ówczesnych angielskich długowłosych płochaczy, które po zwietrzeniu ptaka zamierały w bezruchu, do czasu, gdy myśliwy zarzucił sieć.

Postęp techniczny i wynalezienie broni palnej doprowadziło do zmiany roli setera angielskiego. Pies miał wypłoszyć zwierzynę z moczar na sygnał myśliwego. Z tego względu rozpoczęto krzyżowanie małego sitting spaniela z pointerami. W ten sposób już w XVIII wieku powstał właściwy seter angielski.

Rozwój rasy

Nieoceniony wkład w rozwój i obecny wygląd seterów angielskich miał hodowca Edward Laverack. Z tego względu pierwsze setery nazywano seterami Laveracka. Krzyżował on swoje czarno-białe psy Moll oraz Ponto i przez ponad 50 lat prowadził chów wsobny. Za każdym razem Laverack wybierał do dalszej hodowli psy charakteryzujące się zbliżonym wyglądem i sprawnością myśliwską. W późniejszym okresie uroda psów stała się dla Laveracka ważniejsza i stąd też wykształtowały się dwie linie seterów angielskich: eksterierowa oraz użytkowa. 

Umiejętności setera angielskiego

Seter angielski powinien, wykorzystując kierunek wiatru, przeszukiwać pole planowo i z szybkością prawie równą szybkości psa goniącego dzikie zwierzę. Po wytropieniu zwierzyny powinien położyć się nieruchomo lub wystawić zwierzę w pozycji stojącej do czasu, aż myśliwy je upoluje.

W Niemczej jest to pies, który pracuje przed, jak i po strzale.

Uznanie setera przez FCI

Seter angielski został wpisany na listę ras uznanych przez FCI 6 marca 1963 roku.

Seter angielski w Polsce

Seter angielski w Polsce pojawił się już w XIX wieku. Nie jest jednak rasa spopularyzowana w naszym kraju.

Jak wygląda seter angielski

Seter angielski to pies o eleganckiej sylwetce. Głowa setera jest długa, stosunkowo sucha i noszona wysoko. Kufa psa jest umiarkowanie głęboka i tępo zakończona; oczy są lśniące, mają łagodny wyraz i są koloru od ciemnoorzechowego do ciemnobrązowe. Usza psa są umiarkowanej długości, nisko osadzone, zwisają ściśle przy policzkach. Szyja psa jest długa i dobrze umięśniona. Tułów umiarkowanej długości. Grzbiet jest krótki i poziomy. Klatka piersiowa odpowiednio głęboka i szeroka między łopatkami. Ogon psa jest osadzony prawie na poziomie linii grzbietu. Chody psa są swobodne, sugerują szybkość i wytrzymałość.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie setera angielskiego

Pies: 64-68 cm

Suka:  61-65 cm

Seter angielski – waga

Pies i suka: 20-25 kg

Szata setera angielskiego

Seter angielski ma sierść jedwabistą, długą, falistą z gęstymi frędzlami na przednich i tylnych łapach.

Seter angielski może występować w odmianie czarno-białej (blue belton), pomarańczowo-białej (orange belton), cytrynowo-białe (lemon belton), wątrobiano-białej (liver belton) i tricolor. Pożądane są małe cętki, a nie duże łaty koloru.

Kategoria wielkości setera angielskiego

Seter angielski jest psem średniej wielkości.

Jak długo żyje seter angielski?

Seter angielski żyje od 10 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Usposobienie i charakter

Seter angielski to pies z dużym temperamentem i pogodnym usposobieniem. Nie jest dominujący i chętnie się podporządkowuje. Jest łagodny i serdeczny wobec ludzi, więc nie sprawdzi się jako stróż. Równie entuzjastycznie przywita zarówno gościa, jak i włamywacza. Dobrze dogaduje się z dziećmi i jest świetnym kompanem do zabawy. Nie jest agresywny wobec innych psów i nie prowokuje bójek.

Oczekiwania psa co do aktywności są bardzo wysokie. To pies myśliwski, który uwielbia ruch i potrzebuje go, by prawidłowo się rozwijać zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Codzienny, swobodny ruch pozwoli psu  zachować spokój w domu.

Stosunek do Innych Zwierząt Domowych

Z powodu silnego instynktu myśliwskiego, seter angielski może gonić za kotami czy ptakami. Dlatego w miejscach o dużym natężeniu ruchu powinien chodzić na smyczy. Ogólnie rzecz biorąc, jest łagodny dla innych zwierząt domowych.

Dla kogo

Seter angielski to idealny pies dla osób o sportowym stylu życia i dla rodzin z dziećmi. Wymaga jednak konsekwentnego wychowania i dużo uwagi, szczególnie w młodym wieku. Nie nadaje się dla osób, które nie mogą mu poświęcić czasu na aktywność fizyczną i bliskość z opiekunem.

Zdrowie

Seter angielski nie przepada za skrajnymi warunkami atmosferycznymi. Jego zaangażowanie jest nie do powstrzymania bez względu na pogodę, dlatego zaleca się ostrożność w tej kwestii. Nie zachęcaj psa do intensywnego wysiłku podczas upałów. Setery angielskie cieszą się dobrym zdrowiem, choć i one miewają choroby.

Typowe choroby seterów angielskich

  • Atopia
  • Łagodna rodzinna przewlekła pęcherzyca psów
  • Dysplazja stawu biodrowego
  • Wrodzona głuchota
  • Zapalenia uszu
  • Zapalenie trzeciej powieki

Czym karmić setera angielskiego

Seter angielski nie jest żarłokiem, przekąski warto wykorzystywać we czesnym szkoleniu, choć i bez nich pies świetnie sobie radzi. Setera można karmić gotowymi karmami, jak i dietą BARF. Jako, że pies jest bardzo aktywny, należy uważać na podawanie posiłków bezpośrednio po aktywności. Dieta psa powinna być dostosowana do wieku, aktywności i kondycji zdrowotnej zwierzęcia.

Pielęgnacja

Seter angielski nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Długi włos może przerazić przyszłych opiekunów, ale nie ma czego się obawiać. Seter angielski wymaga cotygodniowego wyczesywania sierści i przycinania długiego włosa na nogach. Po intensywnych wycieczkach po lesie warto dokonać przeglądu sierści pod kątem pasażerów zewnętrznych i wszelkich drobiazgów uczepionych do długich portek. Standardem pielęgnacyjnym setera angielskiego jest kontrola czystości wiszących uszu, stanu zębów i oczu. Seter angielski linieje intensywnie na jesień i wiosnę, wtedy wymaga codziennego wyczesywania.

Szkolenie setera angielskiego

Setery angielskie uwielbiają towarzystwo człowieka i chętnie się uczą nowych umiejętności. Jest to pies inteligentny, potrafi samodzielnie podejmować decyzje, czego daje wyraz podczas polowań. Jeśli twój seter angielski w nich nie uczestniczy, to nie powinno się wzmacniać w nim silnego instynktu łowieckiego poprzez zabawy w aportowanie, lecz zaproponować psu inne aktywności.

Seter angielski to pies pozbawiony strachu, szybki i całkowicie oddany człowiekowi. Od najwcześniejszych chwil trzeba psa socjalizować, by rozwinął on naturalną łatwość komunikowania z innymi zwierzętami. Od szczeniaka seter angielski powinien być uczony pozostawania w domu. Przed każdym wyjściem na dłużej opiekun powinien zapewnić psu możliwość spożytkowania energii (fizycznej, węchowej i społecznej). Seter angielski może uprawiać cani-cross.

Bardzo ważną kwestią szkolenia jest nauka przywołania, które zapewni psu bezpieczeństwo, nie narażając go na zaginięcie. W wychowaniu opiekun powinien postawić na jednolite zasady, sprawiedliwość i własne zaangażowanie. Stanowczość, szacunek wobec potrzeb i łagodne traktowanie to najlepsze metody szkoleniowe wobec setera angielskiego, dzięki nim opiekun stworzy z psem silną więź i posłusznego kompana.

Zalety i wady

Zalety setera angielskiego

  • seter angielski nie wykazuje agresji, ani strachu
  • lawerak to pies o zrównoważonym charakterze, łagodny, przyjacielski, czuły, delikatny
  • seter angielski uwielbia dzieci w każdym wieku
  • seter angielski szybko się uczy, jest zaangażowany
  • seter angielski łatwo nawiązuje pozytywne relacje ze wszystkimi
  • seter angielski nadaje się na pierwszego psa

 

Wady setera angielskiego

  • seter angielski to bardzo aktywny pies, z dużą pasją łowiecką
  • seter angielski wymaga zaangażowania i uwagi ze strony opiekuna
  • lawerak źle znosi samotność i nudę
  • seter angielski może być szczekliwy jeśli nie zaspokoi się jego potrzeb
  • seter angielski nie nadaje się do życia w mieście
  • lawerak intensywnie linieje

Ciekawostki o rasie seter angielski

  • Umaszczenia belton pochodzi od nazwy angielskiej wsi i oznacza cętkowanie na sierści setera angielskiego.
  • Nazwa seter wywodzi się od angielskiego zwrotu „to set” czyli ustawić/wskazywać.
  • Inna nazwa setera angielskiego to lewerak od nazwiska ojca rasy – Edward Laveracka.

Seter angielski hodowla

Celem hodowlanym jest otrzymanie psa wspaniale wystawiającego w polu i szybko tropiącego.

Kupując setera angielskiego z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Szczeniak setera angielskiego powinien mieć co najmniej siedem tygodni przed odstawieniem od matki. Każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Seter angielski cena

Seter angielski z hodowli kosztuje od 3000 do 6000 zł.

Imię dla setera angielskiego

Ciekawe imię dla psa setera angielskiego: Seth, Rupi, Bekon

Ciekawe imię dla suczki setera angielskiego: Sawana, Pini, Bella

Dla kogo seter angielski będzie idealny?

Seter angielski do doskonały kompan bardzo aktywnych rodzin, mieszkających np. na wsi. Dobry dom dla setera to taki, w którym zawsze jest ktoś, kto zaspokoi bardzo duże potrzeby ruchowe i węchowe psa.

Klasyfikacja FCI rasy seter angielski

Grupa VII: wyżły

Sekcja 2: wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery

Nr wzorca: 2

Redakcja

Bibliografia

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

J. Becker, Rasy psów myśliwskich, wyd. RM, Warszawa 2009.

zkwp.pl/wzorce/2.pdf

fci.be/en/nomenclature/ENGLISH-SETTER-2.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
SETER ANGIELSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
SETER ANGIELSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Poznaj setera angielskiego, prawdziwą perłę wśród psów myśliwskich. Idealny do polowań i doskonały towarzysz rodziny z zacięciem sportowym.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x