Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Staffordshire bull terrier | staffik | cena, hodowla, opis rasy psów

Facebook
Twitter
Staffordshire bull terrier | staffik | cena, hodowla, opis rasy psów

pixabay.com/images/id-2836993/

Staffiki to psy, których historia nie oszczędzała. Zwierzęta stworzone do walk psów są dzisiaj jedną z najpopularniejszych ras w Wielkiej Brytanii.

Spis treści - kliknij strzałkę

Staffordshire bull terrier – pochodzenie i historia

Staffordshire bull terriery to rasa, która powstała z bardzo prostych pobudek robotniczej klasy angielskiej. Psy tej rasy nie mają najlepszej historii, są protoplastami wszystkich ras typu bull, wykorzystywanych do walk. Tylko czy obecnie uczciwym jest łączyć tą historię z miotami staffików?

Zanim narodził się staffordshire bull terrier

Historia bull terriera ze Staffordshire wynika w prostej linii z pasji Anglików do walk psów z bykami. W przeszłości wykorzystywane były do tego celu buldogi, które niczym nie przypominały dzisiejszych psów w typie bull. Były to potężne psy, ważące nawet 45 kg, o silnych kończynach, które za nic miały byki. Ich ciętość wzmocniono krzyżując je z manchester terrierami oraz english white terrierami, które w tamtych czasach wykorzystywane były w zawodach walk ze szczurami.

Prawny zakaz walk psów, który został wprowadzony w 1835 roku doprowadził do przeniesienia zawodów do „podziemia”. Walki odbywały się zwykle na zapleczach karczm. Ponieważ nie było tam warunków do walk z bykami zaczęto wystawiać przeciwko sobie psy.

Znudzona gawiedź, pragnąca większych wrażeń niż były w stanie dać powolne buldogi postanowiła wyhodować mniejsze i jeszcze bardziej zacięte psy. Dalsze krzyżówki buldogów z terrierami doprowadziły do powstania psów w dosyć zróżnicowanym typie, które nazywano bull & terrier.

Bull & terrier w USA

Psy w typie bull & terrier dotarły wkrótce do USA wraz z brytyjskimi emigrantami, gdzie rozpoczęto dalsze krzyżówki. Ich celem było wyhodowanie psa o większych rozmiarach i sile, a także bardziej agresywnego. Dały one początek kolejnym rasom: american staffordshire terrier (uznana przez FCI) oraz american pit bull terrier.

Staffordshire bull terrier na Wyspach

Staffiki, które pozostały na Wyspach zachowały swój eksterier i charakter. Chociaż nie był to ujednolicony typ i normą było, że waga psów mogła oscylować od 20 do nawet 60 funtów. Z upływem dekad od zakazu walk psów ich rola zaczęła się zmieniać. Stały się psami obronnymi i do towarzystwa.

Ustanowienie wzorca rasy dla staffików

Na skutek starań, podjętych w 1934 roku przez miłośnika rasy Joe`a Dunn`a rozpoczęły się prace nad uznaniem nowej rasy. W 1935 roku Dunn zorganizował wystawę staffików, na którą zgodę wydał angielski kennel club. Biorący udział w wystawie pies o imieniu Jum The Dandy – ważący jedynie 13 kg posłużył jako pies do opracowania wzorca rasy. Jeszcze tego samego roku założono klub rasy oraz zatwierdzono jej wzorzec. Psy tej rasy stały się tak popularne, że niebawem w księgach rodowodowych były już 174 psy. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych ras psów w Wielkiej Brytanii.

Staffordshire bull terrier w Polsce

Pierwsze stafiki zostały sprowadzone do Polski w latach 90. XX wieku. Sławę osiągnął pies President Leo Alet CS, który został sprowadzony z Czech przez państwa Lewandowskich do hodowli z Antuszy.

Jak wygląda staffordshire bull terrier

Według wzorca rasy staffiki to psy o proporcjonalnej budowie ciała, silne, muskularne i zwinne. Głowa psa jest krótka, podobnie jak kufa; trufla powinna być zawsze czarna. Oczy psów powinny być okrągłe, średniej wielkości i osadzone tak, by pies patrzył na wprost. Uszy psów powinny mieć kształt płatka róży lub pół-uniesione. Uszy stojące oraz obwisłe są niepożądane. Szyja stafików powinna być muskularna; tułów zwarty, a klatka piersiowa szeroka i głęboka. Ogon psów powinien być nisko osadzony i o średniej długości – zwężający się ku końcowi. Kończyny przednie powinny być mocne i szeroko rozstawione, tylne również mocne i ustawione równolegle.

Jak wygląda staffordshire bull terrier

pixabay.com/images/id-2379364/

Staffordshire bull terrier – charakterystyka rasy psów

Wysokość w kłębie staffików

Pies oraz suka: 35,5-40,5 cm

Staffordshire bull terrier – waga

Pies: 12,7-17 kg

Suka: 11-15,4 kg

Dopuszalne typy psów tej rasy

Pozostając w przedziale wagi 11-17 kg oraz wysokości w kłębie 35,5-40,5 cm dopuszczalne są psy w trzech typach:

  1. Typ terrier – psy w tym typie są wysokie, ale mają bardziej delikatny kościec i mniej masywną głowę
  2. Typ pośredni – psy w tym typie są zwykle najlepszymi psami wystawowymi, ponieważ zachowują równowagę pomiędzy masywnością sylwetki a sprawnością fizyczną
  3. Typ bull – psy w tym typie bywają cięższe niż przewiduje wzorzec rasy, wyglądem zbliżone są do buldoga. Mają masywny wygląd, mocny kościec i dużą głowę.

 

Szata staffików

Włos bull terrierów jest krótki, gładki i przylegający, bez podszerstka.

Umaszczenie psów tej rasy może być czarne, białe, czerwone, płowe. Dopuszczalne są również staffordshire bull terrier blue. Psy o takich umaszczeniach mogą mieć również białe łaty. Występują także osobniki pręgowane w każdym odcieniu oraz pręgowane z białym. Umaszczenie podpalane i wątrobiane nie jest pożądane. 

Ile żyje staffordshire bull terrier

Średnia długość życia staffordshire bull terrierów waha się od 12 do 14 lat.

Kategoria wielkości staffordshire bull terriera

Staffiki to psy średniej wielkości.

Staffordshire bull terrier – charakter i usposobienie

Według wzorca rasy staffiki to rasa psów o potężnej wytrwałości i nieposkromionej odwadze. Są to psy bardzo inteligentne, serdeczne i czułe wobec dzieci.

Staffik to bardzo mądry pies o silnym usposobieniu, który, jeśli będzie nieodpowiednio układany, to szybko podporządkuje sobie domowników. Choćby z tego względu jest to pies, który powinien trafić pod opiekę doświadczonego człowieka.

Stafikom nie można odmówić czułości, to kochające ludzi psy o bardzo opiekuńczym nastawieniu względem swojego stada. Uwielbiają zabawy – zwłaszcza szczeniaki staffików. Jak przystało na potomków terrierów są to psy energiczne, które lubią aktywności fizyczne. Historia hodowli tej rasy bezwzględnie dowodzi iż są to psy o silnym instynkcie łowczym.

Stafrodshire terriery są ciekawskie i pozytywnie nastawione również do obcych. Dosyć szybko można sobie je zjednać. W rzeczywistości nie są to psy, które nadawałyby się na zwierzęta do stróżowania w domostwie.

Nie można jednak zapominać, że staffiki mają bardzo silny temperament i bywają przez to uparte. Psy te nie są zbyt szczekliwe. Wokalizują wtedy, kiedy dzieje się coś nadzwyczajnego, na co chcą zwrócić uwagę opiekuna. Nie mają skłonności do ucieczek. Za to psy pozbawione codzienne porcji aktywności chętnie zdemolują domowe otoczenie.

Silny charakter tych psów powoduje, że nie do końca polecane są do domu, gdzie żyją już inne psy albo koty. Oczywiście wczesna socjalizacja i wychowanie z innymi zwierzętami od szczeniaka zmienia postać rzeczy. Wtedy staffiki będą broniły pozostałych zwierząt, jak każdego członka swojego stada.

Jeżeli staffik ma trafić do domu z małymi dziećmi, to powinien pozostawać z nimi zawsze pod nadzorem osoby dorosłej.

Staffordshire bull terrier – zdrowie

Najczęstsze choroby staffordshire bull terrierów

pixabay.com/images/id-6038123/

Staffik to pies, który może dożyć nawet 15 lat!. Trzeba jednak pamiętać, że psy tej rasy nie mają podszerstka, dlatego ich odporność na zimno jest niewielka. Zimą psy powinny spacerować w ubranku dla psa. Latem nie należy wystawiać staffików na pełne słońce, gdyż z wysokimi temperaturami radzą sobie równie źle, jak z niskimi.

Najczęstsze choroby staffordshire bull terrierów

  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
  • kulawizna młodzieńcza
  • zwichnięcia rzepki
  • Zaćma
  • choroba neurometaboliczna L-2-HGA
  • typowe problemy ras brachycefalicznych
  • alergie skórne
  • alergie pokarmowe
  • PHPV
  • łysienie plackowate u staffików niebieskich
  • głuchota u białych staffików

Dobre praktyki w ochronie zdrowia staffików

Dobry hodowca wraz ze szczeniakami dostarczy potwierdzenie badań RTG na dysplazje, a także badań genetycznych na obecność genu L-2-HGA.

Staffordshire bull terrier – żywienie

Pies rasy staffordshire powinien być mocny i umięśniony, ale nie otyły. Stafiki lubią jeść, a jeśli nie zapewni się im odpowiedniej dawki ruchu, to nadwaga i otyłość szybko mogą dać się we znaki – zwłaszcza stawom.

Rasa tych psów może być karmiona zarówno komercyjną suchą karmą dla psów i karmą mokrą. Dieta ta może być łączona, jednak wtedy należy wyliczyć łączną kaloryczność dziennego posiłku.

Karmienie dietą BARF bądź domową gotowaną karmą dla psa wymaga konsultacji z psim dietetykiem lub lekarzem weterynarii – chyba, że się na tym doskonale znasz.

Dieta dla psów powinna być dostosowana do ich wieku, aktywności oraz ewentualnych chorób.

Przekąski dla psa powinny być uwzględnione w dziennej porcji kalorii, jaką podajesz swojemu pupilowi. 

Staffordshire bull terrier – pielęgnacja

Staffiki linieją intensywnie na wiosnę i wczesną jesienią. Ponieważ psy te praktycznie nie mają podszerstka, to problem nie jest zbyt duży. Z drugiej strony, krótki i ostry włos jest bardzo trudny do usunięcia z odzieży i trzeba się z tym pogodzić.

Psa wystarczy wyczesać raz w tygodniu. Koniecznie sprawdzaj stan oczu, uszu i łap raz w tygodniu. Każdego dnia wyszczotkuj psu zęby, by zminimalizować ryzyko osadzenia się płytki nazębnej.

Kąpiele stosuj tylko wtedy, gdy pies będzie już bardzo brudny. Nie ma powodu, by kąpać psa co miesiąc i zmywać z niego sebum, które daje mu naturalną ochronę.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w ramach pielęgnacji przetrzeć psa wilgotnym ręcznikiem po bardziej intensywnych zabawach na dworze.

Staffordshire bull terrier – szkolenie

Pies rasy staffordshire bull terrier wymaga wczesnej socjalizacji. W zasadzie obowiązek ten spoczywa już na hodowcy. To on powinien zadbać o właściwe relacje psa z matką i rodzeństwem oraz ludźmi.

Kiedy pies trafi do twojego domu, to już po drugiej dawce szczepień możesz zapisać pupila do psiego przedszkola. Tam nauczy się podstawowych zasad posłuszeństwa i wykonywania najważniejszych komend.

Rasa tych psów ma bardzo silny charakter, dlatego od opiekuna wymaga się stanowczości, połączonej z delikatnością i systematyczności. To Ty masz być przewodnikiem dla psa, a nie odwrotnie.

Psy te funkcjonują doskonale, gdy opiekun zbuduje sobie z nimi przyjacielskie relacje i zdobędzie ich zaufanie. Nie oznacza to jednak, że przewodnik ma być ustępliwy wobec oczekiwań psa.

Staffiki dojrzewają już w wieku 12. miesięcy, dlatego czas szczenięcy nie może obyć się bez nauki posłuszeństwa. Później może być już za późno.

Zalety i wady rasy staffordshire bull terrier

Zalety Staffika

  • rasa tych psów dostosuje się do każdych warunków mieszkaniowych
  • psy tej rasy bardzo mocno przywiązują się do opiekunów
  • staffiki to zwykle zdrowe psy
  • posiadając takiego pupila możesz uprawiać z nim psie sporty

Wady Staffika

  • psy tej rasy ciężko znoszą długie godziny w samotności
  • mogą niszczyć otoczenie domowe, jeśli nie są zaspokojone ich potrzeby fizyczne i psychiczne
  • staffiki o większej masie w chwili ekscytacji mogą być nieostrożne i mało delikatne – uwaga dla rodzin z dziećmi, które planują zakup psów tej rasy

Ciekawostki o rasie staffordshire bull terrier

  • Od 2000. roku posiadanie psów tej rasy, jak i innych psów w typie bull jest zakazane w Niemczech. Stało się to po wypadku, w którym american pit bull terriery dilera narkotyków zaatakowały i śmiertelnie raniły sześcioletnie dziecko tureckich imigrantów, które bawiło się na terenie szkoły w Hamburgu.
Staffordshire bull terrier cena

pixabay.com/images/id-6967071/

Staffordshire bull terrier hodowla

Kupując staffordshire bull teriera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Staffordshire bull terrier cena

Cena staffika z hodowli waha się od 3000 do 6000 zł. Droższe są terriery po rodzicach z osiągnięciami na wystawach.

Imię dla rasy staffordshire bull terrier

Ciekawe imię dla psa staffika: Brutus, Nero, Hades

Ciekawe imię dla suczki staffika: Betty, Goya, Candy

Dla kogo Staffik będzie idealny?

Pies rasy staffordshire bull polecany jest dla osób, które posiadają już doświadczenie w układaniu psów z silnym charakterem. Rasa tych psów nada się zarówno do domu z dziećmi, jak i dla aktywnych sportowo singli. Należy pamiętać, że rasa tych psów źle znosi długie rozłąki.

Klasyfikacja FCI rasy staffordshire bull terrier

Grupa III: teriery

Sekcja 3: teriery typu bull

Numer wzorca: 76

 

Redakcja

Bibliografia:

https://www.zkwp.pl/wzorce/76.pdf

Poznaj inne rasy psów

Summary
Staffordshire bull terrier | staffik | cena, hodowla, opis rasy psów | Zoonews.pl
Article Name
Staffordshire bull terrier | staffik | cena, hodowla, opis rasy psów | Zoonews.pl
Description
Staffiki to psy, których historia nie oszczędzała. Zwierzęta stworzone do walk psów są dzisiaj jedną z najpopularniejszych ras w Wielkiej Brytanii.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x